جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹
۱۲:۵۲ - ۲۴ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۵۳۸۹
فوتبال ملی

جای کی‌روش خالی/ بی‌جهت عاشق او نبودیم

کارلوس کی روش,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
پیشتر گفته بودیم و گفته بودند که "کی‌روش" را حفظ کنید، ۵۰ درصد موفقیت تیم ملی از "شخصیت و رفتار حرفه‌ای" کی‌روش به تیم ملی تزریق میشد و ۵۰ درصد بقیه هم فنی بود.

کی روش نباید از تیم ملی جدا میشد؛ در توانمندی سرمربی فعلی تیم ملی فوتبال ایران شکی نیست اما شخصیت کی روش یک شخصیت منحصر بفرد بود و حریفان ما هم حساب ویژه ای برای او باز کرده بودند.

همه آنچه تیم ملی ما نیاز داشت، فنی نبود، در زمان سرمربی گری کی‌روش ثابت شد که تیم ما علاوه بر ظرفیت های فنی به فاکتورهای دیگری هم نیاز دارد که همه اینها در وجود کی روش جمع بود.

رفتارهای فنی و حرفه ای سرمربی سابق تیم ملی به تیم ما شخصیت داد و سالها بر آسیا سروری کردیم اما حالا باید منتظر شویم تا پس از حدود هشت سال از قله آسیا به زیر کشیده شویم!.

آنهایی که بخاطر برخی برخوردهای کی روش با وی لج کرده بودند و با او مخالفت می کردند حالا دیگر باید برای آنها ثابت شده باشد که کی روش اگر هم گاها برخوردهای تندی داشت اما حلقه گمشده تیم ملی بود؛ او از تیم ملی ما تیمی ساخت که آسیا را پشت سر گذاشته بود و در جهان حرفهایی برای گفتن داشت.

تمام واکنش ها و اقداماتی که کی روش از خود نشان می داد فنی بود، حتی نگاهش فنی بود، رجزخوانی‌هایش فنی بود، مصاحبه های قبل از آغاز بازی اش فنی بود و ترس در دل حریفان ایجاد می کرد، او مربی باهوشی بود و علاوه بر ظرفیت های فنی، نیک می دانست که کجا و چگونه با حریفان روبرو شود.

بسیاری از حریفان ما قبل از آغاز بازی به خاطر همین نوع شخصیت کی روش، قافیه را باخته بودند و روحیه آنها متزلزل میشد.

نمی خواهیم نقاط ضعف او را پوشش دهیم اما هر چه بود در موفقیت تیم ملی سهم اصلی را داشت، دست به دست هم دادیم و با بهانه های بچگانه و گاها حسادت آمیز او را از تیم ملی جدا کردیم و حالا داریم چوبش را می خوریم.

بزرگترین اشتباه فدراسیون فوتبال این بود که تحت تاثیر جوی که مخالفان کی روش درست کرده بودند قرار گرفت و این مربی نام اشنا را از تیم جدا کرد.

۲ باخت پیاپی از دو تیم عربی که غالبا در مقابل ما تسلیم بودند حیثیت ورزشی ما را زیر سوال برد؛ در تمام دوره هایی که کی روش در تیم ملی بود تیم ما در چنین مسابقاتی از همان اول در صدر گروه جای داشت و تا آخر هم در صدر می ماند اما حالا در رده سوم هستیم و دلخوش به بازی های اینده!

آرزوی همه ما موفقیت تیم ملیست اما با این شرایط، کار دشواری داریم؛ شک نکنید که پازل تیم ملی ما با سرمربی همچون کی روش تکمیل می شود.

نکته قابل تامل دیگر اینکه هم بازیکنان و هم فوتبال دوستان و هم قاطبه مردم، کی روش را دوست داشتنند و کار او را می پسندیدند اما جمع کوچکی برای تیم ملی که متعلق به مردم است تصمیم گرفتند و او را از تیم جدا کردند و حالا باید همانها پاسخگو باشند.

بی‌جهت عاشق کی‌روش نبودیم

دیگر آن عشق و علاقه را در چشمان و ساق‌های ملی پوشان نمی بینیم؛ حتی در برد پرگل مقابل تیم هایی مثل کامبوج.

بازی ضعیف تیم ملی مقابل بحرین عصر امروز مقابل عراق تکرار شد و کام مردم را تلخ تر از قبل کرد چراکه تیم ملی نه انگیزه داشت و نه موقعیتی چندانی به ویژه در نیمه دوم بازی ایجاد کرد.

شاید اگر تیم ملی در بازی مقابل عراق مثل آن بازی معروف جام ملت های آسیا بازی می کرد و می باخت، مایوس نمی شدیم اما با این ترکیب پراشتباه و این سطح انگیزه به نظر می رسد که خیلی زودتر از برگزاری دور دوم مقدماتی جام جهانی باید قید حضور در جام جهانی را بزنیم.

مسعود شجاعی که مسن‌ترین و باتجربه‌ترین بازیکن ایران با تجربه حضور در سه جام جهانی است و خیلی وقت است نیمکت نشین تیم ملی شده با تصمیم غیرمنتظره ویلموتس در ترکیب اصلی قرار گرفت و در طول بازی با عراق کمربند میانی زمین را با حداقل پنج پاس اشتباه به تیم حریف بخشید. شجاعی ۲ کارت زرد بی‌جهت گرفت؛ شاید برای کارت زرد اول توجیه داشته باشیم اما سوال اینجاست که چرا کاپیتان ملی کارت زرد دوم را برای توپی که ارزش نداشت بواسطه بازی خطرناک دریافت کرد؟

فارغ از بازی ضعیف شجاعی و اخراج وی از بازی و ۱۰ نفره شدن در ۱۰ دقیقه پایانی، بازیکنان تیم ملی چه از نظر فنی و چه روحی مهیای این بازی نبودند و بعد از زدن گل به عراق به مساوی راضی بودند؛ می توان تا حدی به بازیکنان حق داد چراکه مربی تیم ملی بجای آماده سازی بازیکنان برای این بازی در ترکیه منتظر گرفتن دستمزدش بود.

۲ باخت مقابل بحرین و عراق در راه اولین جام جهانی که قرار است در خاورمیانه برگزار شود زنگ خطر را برای فوتبال ملی ما به صدا درآورده و باید از مسئولان فدراسیون فوتبال پرسید که مگر تورنمنتی مهم‌تر از جام جهانی داریم که برخی بازیکنان تیم ملی در وسط میدان و در جنگ های تن به تن در زمین قافله را راحت به تیم رقیب می بازند.

بازی سردرگم، بی انگیزه و کسل کننده ایران به ویژه در نیمه دوم مقابل عراق چیزی نیست که از چشمان هر بیننده غیرحرفه ای فوتبال نیز پنهان بماند و این موضوع حتما باید ریشه یابی و کارشناسی شود.

اما هر چیز دلایل این ۲ باخت باشد این تیم ملی یک چیز کم دارد و آن تفکرات "کی‌روشی" است؛ کی روش فارغ از مسائل تکنیکی و حرفه ای فوتبال چیزی داشت که هر سرمربی ندارد و آن تزریق انگیزه، شور و نشاط به تیم ملی بود؛ سرمربی سابق تیم ملی روانشناسی فوق العاده بود که حس اعتماد همگان از بازیکن تا فدراسیون به هر تصمیم وی در تیم ملی موج می زد.

عشق به پیروزی و کسب نتیجه در زمان سرمربی گری کی روش چه در مقابل پرتغال یا یک تیم درجه ۳ آسیایی یکسان بود؛ این مهمترین خصلت وی بود که با روحیه ایرانیان سازگار و موجب عشق مردم به این مربی پرتغالی شد.

ویلموتس اما بارها مدعی شده که تیم ملی به دنبال پیروزی و بازی تهاجمی است اما ترکیب امروز ایران و نداشتن حتی یک موقعیت گل در نیمه دوم بازی عراق، نافی این موضوع است.

باید به سرمربی تیم ملی فرصت داد تا تفکرات خود را به بازیکنان دیکته کند اما بپذیریم که با وضعیت نه چندان مطلوب ایران در گروه مقدماتی جام جهانی این موضوع باید سریع تر انجام شود.

و آخرین حرف در قبال وضعیت تیم ملی اینکه، یوزهای ایرانی برای ۴ بازی حساس دور برگشت در فروردین و خرداد سال آینده نیاز به تزریق روحیه و انگیزه از جنس کی روش دارد.

محمدحسین فلاح تفتی

مهدی مقدر

i​rna.‎​ir
  • 10
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
رضا صادقی,همسر رضا صادقی,آهنگ های رضا صادقی بیوگرافی رضا صادقی محبوب ترین خواننده مشکی پوش (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: پادشاه مشکی

تولد: ۲۵ مرداد ماه ۱۳۵۸

ملیت: ایرانی

سبک( ها): موسیقی پاپ ایرانی

ساز( ها): گیتار، پیانو، کیبورد

ادامه
صادق محرمی,صادق محرمی و خانواده اش,بیوگرافی صادق محرمی بیوگرافی صادق محرمی (+جدیدترین تصاویر)

زادروز: ۱۱ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: هشتپر، ایران

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۴ متر

پست: دفاع راست

ادامه
فرزاد فرزین,تصاویر فرزاد فرزین,مصاحبه با فرزاد فرزین بیوگرافی فرزاد فرزین خواننده و بازیگر محبوب (+ جدیدترین تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ تیر ۱۳۶۰ 

ملیت: ایرانی

سبک ها: پاپ، راک، الکترونیک، جاز

حرفه ها: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا، بازیگر

سازها: گیتار، پیانو، کیبورد

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
  • شنبه ۱۴ تير
    هفته ۳۴ لالیگا اسپانیا
    اتلتیکومادرید - مایورکا
    ساعت: ۰۰:۳۰
ویژه سرپوش