دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹
۱۲:۰۴ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۶۵۳۷
لیگ برتر و جام حذفی

تبلیغات محیطی فوتبال بیلبورد تبلیغاتی نیست

تعرفه روی سایت فدراسیون!

فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
سازمان اقتصادی فوتبال ایران نخستین دستاورد خود را در قالب انتشار تعرفه تبلیغات محیطی ورزشگاه آزادی ارائه کرده است. صادق درودگر مدعی است که این اقدام برای اولین بار در فوتبال ایران انجام شده که تبلیغات محیطی تعرفه‌ای داشته باشد و تعرفه‌اش روی سایت سازمان لیگ قرار بگیرد.

حال آنکه در عمل، روال کار سازمان لیگ نسبت به سال‌های گذشته تغییر چندانی نکرده است. تنها تفاوت کار مربوط می‌شود به لباس بهتری که برای ارائه این موضوع انتخاب شده است، وگرنه سازمان لیگ طبق روال اشتباه هر سال، تبلیغات محیطی دور زمین را مثل بیلبوردهای تبلیغاتی می‌فروشد. نه به شکل اصولی آن و از طریق قراردادهای بلندمدت شراکت و فروش بسته‌های حقوقی اسپانسرینگ.

بگذریم از بیهودگی طرح تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال که کارکردی فراتر از واحد بازاریابی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ ندارد اما حالا که این سازمان تشکیل شده، حداقل انتظاری که از آن می‌رفت این بود که بتواند در بحث بازاریابی، شیوه‌های به روزتر و مطابق با اصولی را ارائه کند؛ همانند آنچه امروزه در فوتبال حرفه‌ای دنیا انجام می‌شود. راهکاری که بتواند بیشترین مزایا را برای مدت زمان طولانی‌تری به فوتبال و باشگاه‌ها برساند.

چرا فوتبال حرفه‌ای، اسپانسرشیپ را انتخاب می‌کند؟

امیر علیزاده، کارشناس اقتصاد ورزش و سردبیر سایت بازار ورزش در یادداشتی که دو سال پیش منتشر کرده است، به تفاوت‌های تبلیغات و اسپانسرشیپ اینطور اشاره کرده: «تبلیغات یک شکل ارتباط است که فروشنده از طریق رسانه‌های مختلف با مخاطب برقرار می‌کند تا او را مطلع، ترغیب یا مجاب به ادامه عمل قبلی یا انجام عمل جدیدی کند. این رسانه‌ها شامل رادیو، تلویزیون، نشریات، روزنامه‌ها، اینترنت و تبلیغات بیرونی می‌شود. این در حالی است که اسپانسرشیپ یک نوع ارتباط میان یک سازمان و یک سازمان دیگر، یک رویداد  یا یک شخص است که در آن اسپانسر در آزادی دسترسی به پتانسیل قابل بهره‌برداری در قالب یک بسته حقوقی، مبلغ نقدی معینی می‌پردازد یا در ازای آن معادل بهای آن به صورت کالا و خدمات عرضه می‌کند. به عنوان نمونه کمپانی کوکاکولا طی قراردادی چهارساله با کمیته بین‌المللی المپیک، ۶۵ میلیون دلار به این نهاد برای تصاحب حقوق انحصاری اسپانسرینگ بازی‌های المپیک پرداخت کرد و در یک بازه زمانی چهار ساله یکسری حقوق و خدمات را از کمیته بین‌المللی المپیک دریافت کرد.»

فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ اما حتی بعد از تأسیس سازمان اقتصادی فوتبال، باز هم به سراغ درآمدزایی از روش فروش بسته‌های حقوق اسپانسرینگ نرفته‌اند. علیزاده با اشاره به روشی که فدراسیون فوتبال برای عرضه تبلیغات محیطی انتخاب کرده است، می‌گوید: «کشورهای دیگر به این نتیجه رسیده‌اند که در بخش بازاریابی ورزشی، اسپانسرشیپ بیشتر جواب می‌دهد، چرا که این روش برنامه و ابزار مناسبی است برای درآمدزایی پایدار و بلندمدت. فدراسیون فوتبال برای اینکه اهداف بازاریابی خود را تأمین کند، می‌تواند تبلیغات محیطی را طی حقوق خاصی بفروشد. اهداف بازاریابی بیشتر در حوزه برندینگ است. در این حوزه هم اصل اولیه امتیاز انحصاری است و امتیاز را به شرکت یا اسپانسر می‌دهد. به طور مثال یک بانک خاص اسپانسر می‌شود و من دیگر اجازه ندارم بانک دیگری را تبلیغ کنم.»

بزرگترین مانع مقابل اجرای اسپانسرشیپ در ایران

اسپانسرشیپ در واقع یک همکاری سه جانبه بین شرکت، فدراسیون فوتبال یا سازمان لیگ و باشگاه است. همکاری متداومی که هم منفعت بیشتری به فوتبال و باشگاه‌ها می‌رساند و هم تبلیغات شرکت را اثرگذارتر می‌کند. این دقیقاً همان چیزی است که کوچکترین جایی در فوتبال ایران ندارد. مروری بر شرکت‌هایی که سازمان لیگ برای تبلیغات محیطی در سال‌های گذشته با آنها همکاری داشته، مؤید همین موضوع است.

در سال‌های اخیر، شرکت‌های متعددی بنا به ادعای سازمان لیگ در مزایده‌ها برنده شده‌ و تبلیغات محیطی را در دست گرفته‌اند، در نهایت هم با بدهی‌های سنگینی به سازمان لیگ، قرارداد خود را به پایان رسانده‌اند. همیشه هم این اعتراض از سوی باشگاه‌ها مطرح بوده که سهم خود از تبلیغات محیطی را از سازمان لیگ دریافت نکرده‌اند. حال آنکه در اسپانسرشیپ صحبت از یک همکاری ۳، ۴ ساله یا بیشتر است. دلیل اصلی استقبال باشگاه‌های حرفه‌ای دنیا از این روش هم همین است. در ایران اما نه شرکت‌ها به علم روز بازاریابی آگاهند، نه سازمان لیگ و نه باشگاه‌ها!

علیزاده با اشاره به همین موضوع می‌گوید: «هر سال شرکت‌های جدیدی قارچ‌گونه بیرون می‌آیند و معلوم نیست فدراسیون فوتبال بر چه اساسی تبلیغات دور زمین را به این شرکت‌ها واگذار می‌کند. نظارت درستی بر روند مزایده و عملکرد شرکت انتخاب شده صورت نمی‌گیرد. اغلب شرکت‌ها در وصول مطالبات دچار مشکل هستند و چون قراردادها کوتاه مدت هستند، نمی‌توان برنامه‌ریزی بلندمدتی برای نوع همکاری داشت.»

اسپانسرشیپ، یک شراکت بلند‌مدت

بعد از نداشتن دانش بازاریابی، جدی نگرفتن موضوع انحصار، مهم‌ترین موضوعی است که اجرای اسپانسرشیپ در فوتبال ایران را به تعویق می‌اندازد. امیر علیزاده، کارشناس اقتصاد ورزش در وصف معایب این موضوع می‌گوید: «گاهی در تبلیغات محیطی یک بازی، برای ۷، ۸ بانک مختلف، تبلیغ می‌شود. همین موضوع خواه ناخواه اثرگذاری تبلیغات را کم می‌کند. در صورتی که انحصار باشد، اسپانسرشیپ بسیار باورپذیرتر از تبلیغات است. به عنوان مثال، هنگامی که مخاطب، مصرف توپ نایک در لالیگا و لیگ برتر را می‌بیند، بهتر باور می‌کند توپ نایک توپ بسیار خوبی است تا اینکه تبلیغ آن را در رسانه‌ها مشاهده کند. یا وقتی تماشاچی می‌بیند که راجر فدرر در حین مسابقه، آب معدنی «ویتل» می‌نوشد، احتمال اینکه فواید آن را باور کند، بسیار بالاست.»

رابطه دو طرفه برد – برد میان خریدار(اسپانسر) و فروشنده(باشگاه یا فدراسیون ورزشی)، بهترین تعبیری است که در وصف اسپانسرشیپ می‌توان بیان کرد. علیزاده می‌گوید: «امروزه در ورزش جهان، به جای اسپانسرشیپ بیشتر از «پارتنرشیپ» صحبت می‌شود. اسپانسر و سازمان ورزشی، شریک یکدیگرند و آمده‌اند تا مشکلات یکدیگر را حل کنند. در زبان عامیانه آنها «هوای یکدیگر را دارند» اما تبلیغات یک بده ‌بستان صرفاً تجاری در کوتاه‌مدت است. دقیقاً همان چیزی که در ورزش ایران دیده می‌شود.»

یک کمیته بازاریابی به روز، بهتر از سازمان اقتصادی

همه مواردی که در این گزارش بیان شده و باید تاکنون در فوتبال ایران اجرا شود، وظایفی است که از یک کمیته بازاریابی به روز و با دانش در سازمان لیگ یا فدراسیون فوتبال انتظار می‌رود. فوتبال ما اما حتی با تأسیس سازمان اقتصادی همچنان به دنبال فروش بیلبوردگونه است و همچنان نتوانسته فضایی را فراهم کند که شرکت‌ها برای همکاری با فوتبال پیشقدم شوند.

امیر علیزاده می‌گوید: «تأسیس سازمان اقتصادی، چیزی جز ایجاد بوروکراسی بیشتر نیست، وگرنه بخش بازاریابی فدراسیون فوتبال باید فعالیت‌های اینچنینی را انجام دهد. ایرج عرب در یکی از مصاحبه‌های خود درباره منابع درآمدی‌اش گفت که درآمد باشگاه را از طریق اسپانسرینگ پیراهن و درآمد اجاره چند زمین به دست می‌آورد. او اصلاً به حق پخش و درآمد تبلیغات محیطی اشاره‌‌ای نکرد. این پاسخ به خودی خود نشان می‌دهد که فوتبال ما در درآمدزایی واقعاً دچار مشکل است.»

i​ran-varzeshi.‎​com
  • 14
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
  • ﺳﻪشنبه ۶ خرداد
    هفته ۲۸ بوندسلیگا
    دورتموند - بایرن مونیخ
    ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش