پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۵۳

آشنایی با میناکاری دندان و راه های مراقبت از آن

میناکاری دندان,میناکاری دندان چگونه است,میناکاری دندان چیستپیش از میناکاری دندان دندانپزشک به خوبی سلامت دهان را بررسی می کند
از مهم ترین اعضای بدن می توان دندان ها را نام برد. در حقیقت سخت ترین قسمت در کل بدن، مینای دندان می باشد؛ با این حال بعضی از عوامل به مینای دندان شما اسیب میزنند. به منظور ترمیم مینای دندان از رایجترین روش ها میتوان به میناکاری دندان اشاره کرد.

میناکاری دندان

از مینای دندان به عنوان اصلی ترین بخش محافظ دندان ها یاد می کنند. مینای دندان بطور طبیعی، متشکل از ماده معدنی هیدروکسی آپاتیت و بعضی از مواد معنی دیگر در مقدار کم تر می باشد. این ماده بر روی دندان ها یک پوشش کامل ایجاد می کند و به محافظت از دندانها دربرابر سرما، گرما و عوامل دیگر می پردازد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می توان از روش های مینا کاری دندان استفاده کرد. کاربرد مینا کاری دندان، رفع عیوب کوچک است که از انها می توان به دندان های ناهم سطح و یا دندان های روی هم قرارگرفته ، اشاره کرد.

زمانی که مینای دندان اسیب دیده باشد و یا بطور کلی از بین رفته باشد، میتوان با روکش یا لمینت کردن دندان به حفاظت از خود دندان پرداخت و از پوسیدگی بیشتر و انتقال به دیگر دندان ها جلوگیری کرد. روش های استفاده شده براساس میزان اسیب به مینای دندان، متفاوت است. درصورت از بین رفتن مینای دندان بطور کامل باید دندان را تراشید و روکشی برای آن گذاشت و درصورت کم تر آسیب دیدن دندان باید از روش ایمپلنت یا پر کردن دندان از مینای دندان، محافظت کرد.

علائم فرسایش مینای دندان

با توجه به ترشح بزاق دهان به صورت پیوسته، از این رو دندان ها در محیطی قلیایی قرار دارند و اگر ph این محیط، کم شود؛ مینای دندان ها اسیب می بیند. از دلایل بروز این مشکل می توان به مصرف بیش از حد یا طولانی مدت نوشیدنی های گازدار و خوراکی های ترش اشاره کرد. با توجه به مرحله و شدت فرسایش دندان می توان علایم فرسایش مینای دندان را تعيين کرد. در ادامه با بعضی از علایم آن اشنا شوید:

* داشتن حساسیت:

گاهی اوقات مصرف بعضی از غذاها( مانند شیرینی ها) در مراحل اولیه فرسایش مینا، دردی را بوجود می آورد.

* تغییر رنگ:

از آن جا که مینا به عنوان سطحی ترین لایه دندان شناخته میشود و عاج دندان در زیر آن است، از دیگر علائم فرسایش مینا می توان به تغيير رنگ دندان و ظاهر شدن عاج اشاره کرد.

کاربرد مینا کاری دندان,علت از بین رفتن مینای دندان,میناکاری دندان چیستعدم رعایت بهداشت و رژیم نامناسب باعث خرابی مینای دندان می شود

* ترک برداشتن دندان و یا شکسته شدن آن:

همچنین ممکن است در سطح دندان های خود با ترک ها یا پوسیدگی مواجه شوید که از علایم پوسیدگی دندان محسوب میشود و باید جهت جلوگیری از گسترش مشکل و ترمیم دندان های خود در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام کنید.

* حساسیت شدید و دردناک:

یکی از اصلی ترین علایم پوسیدگی دندان ها، حساسیت شدید و دردناک می باشد. معمولاً افرادی که با این مشکل رو به رو هستند نمیتوانند نوشیدنی یا غذاهای خنک یا گرم بخورند و اگر آن ها را مصرف کنند در ناحیه دندان های خود با درد شدیدی مواجه میشوند که باتوجه به مقدار اسیب در دندان ها این حساسیت، متفاوت است و امکان دارد که این مشکل را بمدت یک یا چند دندان تجربه کنند.

* فرورفتگی:

همچنین اگر مینای دندان، اسیب ببیند در سطح دندان ها فرو رفتگی هایی ایجاد میشود که ممکن است برای ترمیمشان باتوجه به شدت و پراکندگی آن ها از روش های مختلفی استفاده شود.

روش های زیبا کردن دندان

معمولاً از سایر اقدامات بهمراه میناکاری دندان استفاده میشود که از آن ها می توان به سفید کردن دندان ها، باندینگ دندان و استفاده از کامپوزیت ونیر اشاره کرد.

>> میناکاری دندان برای مشکلات سطحی:

در صورت رو به رو شدن با مشکلات سطحی و آسیب دیدن بخش کوچکی از مینای دندان شما، متخصصین برای میناکاری دندان، راهکاری هایی ارائه می دهند. این روش دارای کاربرد هایی برای اصلاح عیب های جزیی میباشد که این عیب ها شامل ناهمواری یا روی هم قرار گرفتن دندان ها و غیره می باشد.

>> کامپوزیت ونیر در میناکاری دندان:

جنس کامپوزیت ها از رزین می باشد؛ به این صورت که دندان پزشک شما یک چسب قوی بر روی دندان هایتان قرار می دهد. این روش دارای مزایا و معایبی میباشد ولی از کاربردهای آن می توان به حل مسائلی مثل ساییدگی دندان ها، رفع تراشیده شدن دندان ها، وجود فاصله میان دندان ها و ترمیم کوتاهی یا شکستگی دندان اشاره کرد. با این حال این روش در لبخند و شکل دهان، تغییرات اساسی ایجاد نمی کند و صرفا پوشاننده ی نقص های دندان هاست. همچنین ممکن است که با گذشت زمان کامپوزیت ونیر، تیره شود و روی کامپوزیت ها لکه هایی ایجاد شود ولی طول عمر آن ها هفت الی ده سال میباشد و بعداز آن به راحتی میتوانید کامپوزیت هایتان را تعویض کنید.

شما می توانید با مراجعه به دندان پزشکی در یک جلسه با استفاده از موادی بر پایه رزین یا همان ونیر، دندانهایتان را کامپوزیت و میناکاری کنید و با نور لیزری و چسب مخصوص، آن را پیوند دهید. معمولا بین ۷ تا ۱۰ سال، کامپوزیت دندان عمر می کند ولی احتمال لب پریدگی یا شکستگی آن ها مثل دندان های معمولی در طول این مدت وجود دارد. دندانپزشک به شما طول عمر کامپوزیت دندان را اطلاع می دهد.

>> باندینگ دندان:

از دیگر روش های ترمیم یا میناکاری دندان می توان به باندینگ اشاره کرد که در آن از لایه های مینای دندان برای پر کردن قسمت های خالی اقدام می کنند. جنس باندینگ از کامپوزیت است و به دندان های شما در کم ترین زمان ممکن می چسبد. همچنین باندینگ، کاربردهای دیگری دارد که از جمله ی آن ها می توان ترمیم دندان های شکسته شده، تغيير شکل و اندازه یا رفع مشکل در فاصله دندان ها و ترمیم دندان های دچار لب پریدگی را نام برد. هزینه ی این روش، کم تر از دیگر راه کارهاست و بعضی از مشکلات را برطرف میکند. یک نقص یا عیوب دندان را می توان با استفاده از پبوند دندان یا باندینگ، برطرف کرد. برخی از افراد از پیوند به منظور ترمیم دندان ترک خورده ، پوسیده یا تغيير رنگ یافته استفاده می کنند.

راه های مراقبت از مینای دندان,علائم فرسایش مینای دندان,علت خرابی مینای دندانمیناکاری دندان، یک روش سریع و بدون درد در زیبایی دندان می‌باشد

بستن شکاف های کوچک بین دندان ها از دیگر کاربردهای این روش به شمار می رود. پیوند دندان میتواند باعث افزایش اندازه دندان میشود.مدت زمان انجام باندینگ یک دندان در مطب دندانپزشک، یک جلسه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ای میباشد ولی این نکته را در نظر داشته باشید که مدت زمان انجام باندینگ چند دندان، طولانی‌تر است و بیمار باید در چند جلسه درمان شود. باتوجه به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهانی شما می توان طول عمر مواد باندینگ را تعيين کرد. با این وجود طول مدت دوام و ماندگاری باندینگ دندان در بهترین شرایط به ۵ تا ۱۰ سال می رسد. احتمالاً باندینگ دندان، بعد از این مدت باید ترمیم و یا جایگزین شود.

>> استفاده از روکش یا تاج دندان:

در صورت آسیب دیدن یا پوسیدگی های شدید دندان هایتان ممکن است که دندان پزشک شما توصیه کند تا برای ترمیم و میناکاری دندان ها از این روش استفاده کنید. تاج برای دندان مانند کلاه ایمنی، عمل می کند و در نتیجه باعث ایجاد سطح خارجی جدید آن میشود. برای ترمیم آسیب های شدید( مثلا پوسیدگی یا از بین رفتن مینای دندان بطور کامل) می توان از تاج دندان استفاده کرد؛ به این صورت که پزشکان با تراشیدن مینای دندان بطور کامل، از دندان هایتان قالب یا اسکنی تهیه می کنند و با استفاده از مواد مختلفی همچون طلا یا سرامیک، تاج دندان را در ازمایشگاه دندان پزشکی می سازند. با استفاده از فلزات، پرسلن، رزین و سرامیک میتوان تاج دندان را ساخت. به جز رعایت بهداشت منظم دهان و دندان، روکش دندان در طول زمان به مراقبت ویژه نیازی ندارند. طول عمر تاج شما مثل سایر دندان ها، به میزان مراقبت از آن بستگی دارد.

راه های مراقبت از مینای دندان

برای داشتن دندان های سالم و زیبا باید اصولی همچون صحیح مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و سایر اصول بهداشتی و همچنین استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید را رعایت کنید.

عوامل تاثیرگذار در سلامت و خرابی مینای دندان

از عوامل مؤثر در بروز مشکلات دندان می توان به کاهش پی اچ دهان، رژیم غذایی و رعایت بهداشت اشاره کرد. موارد مؤثر در آسیب دیدن مینای دندان به شرح زیر میباشد :

- چنانچه شخص، نوشابه های حاوی اسید فسفریک و سیتریک زیاد را مصرف کند.

روشهای میناکاری دندان,علت خرابی مینای دندان,مینا کاری دندان برای پیشگیری از پوسیدگی دندانبا استفاده از روش های مینا کاری دندان می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد

- درصورتی که شخص در مصرف بعضی از آبمیوه های حاوی قند بالا افراط کند.

- دیگر عوامل مؤثر در آسیب دیدن مینای دندان، شامل خشکی دهان و کاهش تولید و ترشح بزاق می باشد.

- وقتی که شخص از رژیم هایی استفاده کند که مقدار قند یا نشاسته ی آن ها زیاد است.

- ابتلا به بیماری ریفلاکس اسید معده، به مینای دندان اسیب می رساند.

- مینای دندان در اثر مصرف بعضی از داروها نظیر آسپرین یا آنتی هیستامین ها اسیب میبیند.

- از دیگر مشکلاتی که موجب آسیب دیدن مینای دندان میشود؛ می توان به ژنتیک و بعضی از مشکلات ارثی اشاره کرد.

- عوامل محیطی باعث آسیب دیدن مینای دندان می گردد که از جمله ی این عوامل، شامل دندان قروچه یا استفاده از دندان جهت شکستن آجیل و... می باشد.

راه های مراقبت از مینای دندان,میناکاری دندان,علت از بین رفتن مینای دندانمینا کاری دندان برای از بین بردن عیوب کوچک مانند دندان‌های ناهم‌سطح و ... بکار می‌رود

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش