جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰
۰۸:۴۶ - ۱۰ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۰۷۴۷
حوزه بهداشت و رفاه

واکسیناسیون اتباع خارجی با منابع مالی ایران/ چگونگی واکسیناسیون کرونا برای پناه جویان جدید

واکسیناسیون,اتباع خارجی
مسوول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه تاکنون بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از اتباع غیرایرانی یک دُز واکسن کرونا (corona) و بیش از ۳۰۰ هزار نفر دو دُز واکسن را دریافت نموده اند و این روند ادامه دارد، بیان کرد:تا این لحظه هیچ واکسنی از مکانیسم بشر دوستانه سازمان بهداشت جهانی برای اتباع غیر ایرانی و پناه جویان ساکن در ایران ارسال نشده است.

دکتر حمیدرضا نجاری در گفتگو با ایسنا، خاطرنشان کرد:طبق سند ملی واکسیناسیون، اتباع ایرانی و غیرایرانی باید واکسن کووید۱۹ دریافت کنند و از اول هم واکسیناسیون اتباع غیرایرانی در برنامه وزارت بهداشت قرار داشت و آنها می توانستند برای دریافت واکسن مراجعه کنند البته؛ طبیعی بود که در مراحل نخست واکسیناسیون میزان واکسن در دسترس به حدی نبود که پناهجویان هم بهره وری بالایی داشته باشند، ولی اینک که واکسن به اندازه نیاز تامین شده است، واکسیناسیون اتباع غیرایرانی هم به صورت تصاعدی رو به افزایش است.

او گفت:تاکنون بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از اتباع غیرایرانی یک دز واکسن و بیش از ۳۰۰ هزارنفر دو دز واکسن دریافت کردند و این روند هم چنان بدون هیچ مانعی ادامه دارد و این افراد میتوانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون اقدام به تزریق واکسن کنند.

نجاری در مورد انتخاب نوع واکسن ها نیز خاطرنشان کرد:صحبت از انتخابی بودن واکسن به نظرم حرف اشتباهی است؛ چون واکسن هایی که به کشور ما وارد شدند مجوز سازمان جهانی بهداشت را دارند و هر روزی امکان دارد نوع خاصی در دسترس باشد، ولی در هر حال همه واکسن ها طبق دستورالعمل خاصی تزریق میشوند و اینگونه نیست که اتباع غیرایرانی به واکسنی دسترسی نداشته باشند؛ بلکه این مسئله به این برمیگردد که به کدام مرکز برای دریافت واکسن مراجعه کنند و آن مرکز در آن روز چه واکسنی داشته باشد.

او گفت:در این بین تنها دولت هند یک میلیون دز واکسن بهارات برای تزریق به ۵۰۰ هزار تبعه غیرایرانی به جمهوری اسلامی ایران هدیه نموده است که این واکسن ها به شکل نشان دار در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته است.

او با اشاره به اینکه تاکنون همه یک میلیون و ۶۰۰ هزار دز واکسن تزریقی به اتباع غیرایرانی از منابع مالی جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است، اظهار کرد :تا این لحظه هیچ واکسنی از مکانیسم بشر دوستانه سازمان بهداشت جهانی برای اتباع غیر ایرانی و پناه جویان ساکن در ایران ارسال نشده است. این موضوع می تواند علل مختلفی داشته باشد؛ درحالی که پیگیری ها برای دستیابی به واکسن از این طریق صورت گرفته است اما هنوز حتی یک دز واکسن از این مکانسیم به دستمان نرسیده است، هرچند که قول های مساعدی برای ارسال واکسن برای پناهجویان داده اند.

او در مورد واکسیناسیون اتباع غیرقانونی، اعلام کرد :تمام اتباع غیرایرانی که قبلا به نظام سلامت مراجعه کردند و خدمت دریافت کردند و اسم شان در سیستم ثبت است، در صورتیکه مراجعه کنند واکسن کرونا دریافت می کنند. با توجه به سیاست جمهوری اسلامی ایران در صورتیکه همه افرادی که در این جامعه زندگی می کنند واکسن دریافت کنند بیماری بهتر مدیریت و کنترل می شود پس محدودیتی برای اتباع قائل نیستیم. پناه جویانی هم که به تازگی وارد کشور شده اند و پیش از این اطلاعات شان در سامانه ها ثبت نبوده است، میتوانند به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده و بعد از ثبت اطلاعات، واکسن دریافت کنند و بعد از آن هم در چارچوب نظام سلامت قرار گیرند.

او با تأکید بر اینکه وزارت بهداشت با ابعاد سیاسی، اجتماعی و امنیتی مهاجران کاری ندارد، بیان کرد :تأکید ما بعنوان وزارت بهداشت بر موضوع سلامت است و فردی که در این جامعه زندگی می کند باید از یک حدود اولیه خدمات بهداشتی برخورد باشد تا اثر منفی آن بر جامعه بومی کاهش یابد چون اگر برای این افراد راهکاری پیدا نکنیم، جامعه متضرر می شود.

وی با اشاره به اینکه ارائه خدمات به اتباع غیرایرانی در سطح نظام PHC رایگان است، گفت :این افراد مانند افراد ایرانی با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت، خانه بهداشت و سایر مراکز موجود در شبکه بهداشتی می توانند رایگان خدمت گیرند.

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره بیماریابی اتباع در مرزها، تصریح کرد :فردی که از مسیر قانونی وارد شود از طریق پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی پایش می شود و هم بیماریابی شده و هم قرنطینه لازم برایشان درنظر گرفته می شود. درحال حاضر چون قرنطینه کاملی در بسیاری از مرزها نداریم، ممکن است اسامی بیماران نوشته شده و آنها را تحویل جایی دهیم که از نظر سلامت قابل پیگیری باشند. کسانی که به شکل غیر قانونی وارد میشوند نیز چالش جدی هستند که مسئول آن طبیعتا وزارت بهداشت نیست ولی هر زمان همکاران ما متوجه حضور آنها شوند حتما مورد پیگیری و پایش سلامتی قرار خواهند داد.

نجاری در پایان بر لزوم فرهنگسازی تزریق واکسن برای اتباع غیرایرانی، بیان کرد:حالا که این امکان فراهم شده است باید با تشویق اتباع غیرایرانی آنها را به سمت واکسن زدن سوق دهیم تا بیماری کنترل شود.

  • 14
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ویژه سرپوش