یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
۱۶:۳۷ - ۲۲ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۳۱۳
حوزه بهداشت و رفاه

چرا مثل تامین واکسن بدون برجام و FATF، آنتی بیوتیک و سِرُم نمی‌خرید؟

ابراهیم رئیسی, آنتی بیوتیک
دو هفته‌ای می‌شود که کشور با معضل جدی در حوزه دارو مواجه است. آن هم نه داروهای پیچیده و خاص بلکه اقلامی ساده و ابتدایی که حالا به شکل وسیعی کم‌یاب یا حتی نایاب شده‌اند.

ابراهیم رئیسی دولتش را «اهالی ما می‌توانیم» معرفی کرده بود همان اوایل کار تامین شدن واکسن کرونای مورد نیاز کشور و پذیرش عضویت ایران در پیمان شانگهای را نماد تحقق همین شعار می‌دانست. او، مدیران و حامیانش می‌گفتند دولت قبل ناتوانی مدیریتی خود در حل مشکلات کشور را پشت بهانه‌هایی مانند تحریم‌های برجامی و لیست سیاه FATF پنهان کرده بود و حالا دولت جدید می‌تواند بدون اینها کشور را کاملا اداره کند.

همان زمان البته ادعای دولت ابراهیم رئیسی در حل مشکل کمبود واکسن کرونا و یا پیوستن به پیمان شانگهای بدون احیاء برجام و خروج از لیست سیاه FATF محل مناقشه جدی قرار گرفته بود. برخی از اسناد و اطلاعات منتشر شده نشان می‌داد که مقدمات اصلی کار خرید واکسن‌ها و همواره شدن مسیر پیوستن ایران به پیمان شانگهای نه در ۳-۲ ماه اول دولت رئیسی بله در طول فعالیت دولت حسن روحانی انجام شده بود و دولت جدید فقط محصول نهایی آن اقدامات را برداشت کرد.

حدود ۱۵ ماه پس از شروع به کار دولتی که اصرار داشت شرایط اقتصادی کشور و تامین نیازهای مردم ربطی به مساله تحریم، برجام و FATF ندارند، ده‌ها شاهد وجود دارد که این ادعا را رد می‌کند. هر چند هنوز دولتی‌ها معقدند ریشه مشکل و از جمله افزایش ۳۵ درصدی نرخ ارز و مسیر رو به رشد تورم و حجم نقدینگی کشور در این مدت همچنان مربوط به دولت قبل است.

در میان همه مشکلات اما حدود دو هفته‌ای می‌شود که کشور با معضل جدی در حوزه دارو مواجه است. آن هم نه داروهای پیچیده و خاص بلکه اقلامی ساده و ابتدایی که حالا به شکل وسیعی کم‌یاب یا حتی نایاب شده‌اند. تا آنجا که شهروندان برای یافتن بسیاری از آنتی بیوتیک‌های ساده، داروهای ابتدایی اطفال و کودکان و یا حتی سرم نمکی باید به چندین داروخانه مراجعه کنند. این تازه وضعیت پایتخت و شهرهای بزرگ کشور است. آنطور که گزارش‌ها نشان می‌دهند، اوضاع در شهرهای کوچکتر و مناطق حاشیه‌ای‌تر کشور، بدتر هم هست.

در این شرایط سوال ساده از دولت این است؛ وقتی مدعی هستید در همان ماه‌های ابتدایی آغاز به کار و در شرایطی که هنوز بر کار اداره کشور مسلط نشده بودید توانستید بدون احیاء برجام و حل مساله FATF اقلام مهمی مانند میلیون‌ها دُز واکسن کرونا وارد کشور کنید، چرا مشکل آنتی‌بیوتیک‌های ساده و ابتدایی و کمبود شدید سرم نمکی در کشور را حل نمی‌کنید؟

نکته دیگر اینکه مساله کمبود این داروها هم چیزی مانند مشکل مسکن یا نقدینگی و تورم نیست که بتوان آن را به عملکرد دولت قبل، آن هم بعد از ۱۵ ماه فعالیت دولت فعلی ربط داد. چرا که اگر به دلیل عملکرد دولت قبل امکان تامین این داروها نیست پس چطور آن واکسن های کرونا در ظرف ۳-۲ ماه تامین شدند؟

حتی می‌شود از دولت پرسید که چرا مشکل این داروها را در قالب همکاری‌های اقتصادی با کشورهای عضو پیمان شانگهای حل نمی‌کند؟ به هر حال طبق ادعای دولت و حامیان گفتمان اقتصادی-دیپلماتیکش ظرفیت این کشور در حوزه تمام صنایع و فعالیت‌های تجاری می‌تواند نیاز ایران به همکاری با قدرت‌های غربی را مرتفع کند. اگر چنین باشد پس دریافت چند قلم داروی ابتدایی مثل آنتی‌بیوتیک‌های ساده و سرم نمکی از این کشورها که اتفاقا برخی از آنها چون هند، داروسازان بزرگی هم هستند کار سختی نیست. در واقع اول دولت نیاز فوری و حیاتی کشور به این داروها را از طریق همین کشورها حل کند و بعد برسیم به انتقال تکنولوژی همکاری در حوزه های صنعتی مثل نفت و انرژی و راه آهن و فولاد و امثالهم.

در کنار همه اینها هم سوال بنیادی‌تر این است که چرا دولت شعار تولید ملی را در زمینه تامین این داروها که اتفاقا پیچیده و خاص هم نیستند محقق نمی‌کند؟ به هر حال این هم از شعارهای اصلی همین دولت بود.

farazdaily.com
  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش