چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
۲۱:۰۴ - ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۲۰۲۴
حوزه بهداشت و رفاه

آخرین وضعیت کرونا در ایران

خطر بروز موج دوم کرونا در ایران/ شهر تهران در وضعیت قرمز/ شیب ملایم منحنی کرونا در اصفهان

کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
یک متخصص عفونی گفت: جدی نگرفتن توصیه‌های بهداشتی و عدم فاصله‌گذاری فیزیکی و اجتماعی می‌تواند منجر به افزایش موارد بیماری، بستری و حتی مرگ‌ومیر شود. خویشتن داری که مردم در تعطیلات نوروز و فروردین‌ ماه داشتند باعث کاهش موارد بیماری شد، به محض اینکه بیماری کم اهمیت قلمداد شد، متاسفانه شاهد افزایش موارد بیماری بودیم. امروز شهر تهران در وضعیت قرمز قرار دارد.

یک متخصص عفونی با تاکید بر اینکه کرونا هنوز تمام نشده‌ است، نسبت به عادی تلقی کردن شرایط از سوی مردم هشدار داد.

دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه برخی از مردم تصور می‌کنند کرونا تمام شده است، گفت: متاسفانه علی‌رغم روند کاهشی بیماری در کل کشور، اما در چند استان از جمله استان‌های تهران، خوزستان، سمنان و حتی مازندران و گیلان دوباره موارد جدید بیماری رو به افزایش است. مردم باید بدانند کرونا تمام نشده است و در استانی مانند استان خوزستان بیداد می‌کند.

چرایی طغیان کرونا در خوزستان

وی با اشاره به اینکه این روند می‌تواند نشانگر آغاز موج دوم بیماری باشد، تصریح کرد: در مناطقی که پیش از این مردم کمتر به کرونا مبتلا شدند و آنتی‌بادی حفاظت کننده در بدن‌شان وجود ندارد، این روند مشاهده می‌شود. استان خوزستان در اسفند و فروردین ماه موارد بیماری فوق‌العاده پایینی داشتند، اما اکنون با اینکه یکی از توجیهات در مورد بیماری کرونا این بود که با گرم شدن هوا، از بین می‌رود ولی موضوعی که اکنون در حال رخ دادن بویژه در استان خوزستان که از گرم‌ترین استان‌های کشور است، برخلاف احتمالات قبلی در مورد بیماری است. موارد رو به افزایش بیماری و مرگ‌ومیر در این استان عاملی برای خستگی کادر بهداشت و درمان است.

سفر نروید

این متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر اینکه مردم بهتر است جز در موارد خیلی ضروری از رفتن به سفر خودداری کنند، اظهار کرد: علاوه بر مشکلاتی که سفرهای بین شهری می‌تواند ایجاد کند، نمی‌توان از ترافیک درون شهری در شهری مثل تهران غافل بود. ترافیک شهر تهران وحشتناک است، گاهی ممکن است مسیری که حتی پیش از شیوع کرونا ترافیک چندانی نداشت امروز به مسیری پر ترافیک بدل شده باشد.

شهر تهران در وضعیت قرمز

وی افزود: جدی نگرفتن توصیه‌های بهداشتی و عدم فاصله‌گذاری فیزیکی و اجتماعی می‌تواند منجر به افزایش موارد بیماری، بستری و حتی مرگ‌ومیر شود. خویشتن داری که مردم در تعطیلات نوروز و فروردین‌ ماه داشتند باعث کاهش موارد بیماری شد، به محض اینکه بیماری کم اهمیت قلمداد شد، متاسفانه شاهد افزایش موارد بیماری بودیم. امروز شهر تهران در وضعیت قرمز قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه انتظار داشتیم در تهران نیز روند رو به تزاید بیماری کاهش پیدا کند، گفت: اما مشاهدات فعلی خلاف این انتظار است. قسمت عمده این موضوع مربوط به بازگشایی‌هایی است که صورت گرفته و مردم به خرید، بیرون و... می‌روند. از سوی دیگر عده‌ای از افراد اقدام به سفر می‌کنند تا جایی که ورودی شهرهای شمالی در تعطیلات آخر هفته بالا است.

مردانی ادامه داد: وقتی در شهری موارد بیماری کمتر باشد، افرادی که به بیماری مبتلا شده‌اند کمتر هستند؛ یعنی تعداد افرادی که در ابتلا حساسیت بیشتری دارند، افزایش می‌یابد و اگر فردی از استان‌های پر ریسک‌تر به آن نقاط سفر کند، در صورتی که ناقل یا بیمار باشد می‌تواند بیماری را به دو تا سه نفر دیگر انتقال دهد.

وی در خاتمه تاکید کرد: اکثر افراد تا آخر سال بعد به بیماری کووید۱۹ مبتلا خواهند شد، اما اگر بیماری به طور ناگهان در نقطه‌ای اپیدمی شود، ممکن است سیستم بهداشت و درمان و ارائه خدمات را دچار مشکل کند؛ این در حالی است که هنوز برای دارو، تجهیزات حفاظتی و تخت ICU دچار اشکال هستیم و نباید خودمان را از چاله به چاه بیندازیم.

کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز:خوزستان دارد به قله ابتلا به کرونا می‌رسد

خوزستان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از ارائه پیشنهادات مقر دانشگاهی مقابله با کرونا به شورای تامین خوزستان به منظور تصمیم‌گیری جدید برای استان خبر داد.

دکتر علی احسان‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پس از برگزاری جلسه مقر دانشگاهی مقابله با کرونا در روز پنج‌شنبه که به منظور ارزیابی و پیش‌بینی و مدل‌سازی وضعیت گسترش ویروس کرونا در خوزستان برگزار شد، برای تصمیم‌گیری جدید پیشنهاداتی بر اساس مدل‌سازی‌ها از سوی ما به استانداری خوزستان ارائه شد و منتظر هستیم که نتایج آن را دریافت کنیم.

وی افزود: بنا بر این مدل‌سازی‌ها پیش‌بینی می‌کنیم ضمن حفظ وضعیت ثبات، میزان موارد ابتلا در استان خوزستان در این هفته نسبت به هفته گذشته مختصری افزایش داشته باشد.

احسان‌پور با اشاره به توییت سخنگوی وزارت بهداشت مبنی بر وضعیت طغیانی کرونا در خوزستان، گفت: در این روند، خوزستان دارد به قله ابتلا می‌رسد.

وی عنوان کرد: در روزهای آینده با جمع‌آوری اطلاعات سه چهار روز اخیر، نتایج جدید را بررسی می‌کنیم.

شیب ملایم منحنی کرونا در اصفهان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در استان اصفهان شیب بیماران بستری رو به پایین است و شیب بیماران سرپایی رو به بالا است.

آرش نجیمی امروز در گفت‌وگو با فارس با اشاره به وضعیت ابتلای استان اصفهان به کرونا اظهار داشت: در حال حاضر بستری بیماران مبتلا به کرونا نسبت به هفته گذشته کمتر شده است، اما تعداد موارد سرپایی یعنی افرادی که نیاز به بستری ندارند، اما دارای علایم کرونا هستند، بیشتر شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: موج دوم کرونا که در بعضی از استان‌های کشور اتفاق افتاد اما در اصفهان رخ نداد، اما این‌که بگوییم به نقطه‌ای رسیده‌ایم که به پایان کرونا نزدیک شده‌ایم، این چنین نیست.

وی با تأکید بر این‌که در استان اصفهان شیب بیماران بستری رو به پایین است و شیب بیماران سرپایی رو به بالا است، گفت: بیمارستان فاطمه زهرا (س) نجف‌آباد دیگر به عنوان مرجع کرونا نیست و بیماران نجف‌آباد به دلیل کاهش تعداد به اصفهان ارجاع می‌شوند و سایر شهرستان‌ها تغییری پیدا نکرده است، در شهر اصفهان هم چهار بیمارستان خورشید، عیسی‌بن مریم، امین و غرضی مرجع درمان بیماری کرونا است.

نجیمی با بیان این‌که در استان اصفهان تنها شهرستان بوئین میان‌دشت سفید است و تیران و کرون هم در خبر‌ها اعلام شد، اما این شهرستان وضعیت سفید ندارد، بیان کرد: اصفهان، نطنز و برخوار وضعیت قرمز دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: روند بیماری کرونا امیدوار کننده است و اگر مردم همراهی کنند، زودتر کنترل می‌شود، اما همراهی مردم در این مدت کم شده و اگر مراعات بیشتری کنند، سریع‌تر کنترل بیماری را شاهد هستیم.

وی با اشاره به این‌که هنوز تصمیمی برای برگزاری شب‌های قدر در استان اصفهان گرفته نشده است، خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد شب‌های قدر در فضای باز برگزار شود، اما پروتکل‌ها رعایت نشود و مدت زمان کنار هم بودن زیاد شود، باز هم دارای خطر است و اگر به شکلی برگزار شود که با حداقل زمان باشد و فاصله‌ها رعایت شود، شاید در این حالت بتوان شب قدر را برگزار کرد، اما اگر پروتکل‌ها رعایت نشود، ممکن است، خطرآفرین باشند.

کرونا جان کودک ۸ ماهه جیرفتی را گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته سه نفر در استان کرمان جان خود را بر اثر ابتلاء به کووید ۱۹ از دست دادند، گفت: یکی از این قربانیان کودکی هشت ماهه است.

به گزارش مهر، مهدی شفیعی بعدازظهر شنبه در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان اظهار کرد: طی روز گذشته از ۱۷۱ تست انجام شده در آزمایشگاه‌های سطح استان کرمان ۱۸ مورد جدید ابتلای قطعی به بیماری کووید ۱۹ شناسایی شد.

وی با اشاره به اینکه ۱۲ مورد از این افراد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان و شش مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان است، افزود: ۱۰ نفر از این افراد خانم و هشت نفر آقا هستند.

شفیعی شمار کلی موارد قطعی ابتلاء به کرونا در استان کرمان را ۹۲۶ مورد ذکر و تصریح کرد: طی روز گذشته سه نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند، یکی از این موارد مربوط به کودکی هشت ماهه در جیرفت و دو مورد دیگر مربوط به کرمان است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان مجموع فوت شدگان بر اثر کرونا را ۵۶ نفر ذکر کرد و گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های سطح استان کرمان ترخیص و به نقاهتگاه‌ها و ایزوله‌های خانگی منتقل شدند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای اپیدمی تاکنون ۴۰۲ مورد ترخیصی داشته‌ایم، افزود: نزدیک به هفت هزار و ۷۱۸ مورد تست پی سی آر برای تشخیص کووید ۱۹ در کرمان انجام شده است که با توجه به جمعیت استان رقم قابل قبولی است.

شفیعی با اشاره به افزایش تعداد آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا در سطح استان کرمان گفت: این مساله امکان دسترسی انجام تست برای بیماران سرپایی را فراهم کرده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه درصدی از این تست‌ها مربوط به موارد اطرافیان بیماران قطعی است، گفت: روز گذشته آمار کرونای استان کرمان ۴۰ نفر اعلام شد که غافلگیرکننده بود و از ابتدای اپیدمی تاکنون این میزان تست مثبت نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: البته باید در نظر داشت که تعداد قابل توجهی از ۴۰ مورد روز گذشته موارد سرپایی بودند که نشاندهنده اجرای خوب برنامه غربالگری است و خانواده‌ها به صورت هدفمند رصد می‌شوند و بر این اساس انتظار افت و خیزهای آماری را در روزهای مختلف هفته داریم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: تعداد قابل ملاحظه‌ای از آمار دیروز (۱۰ نفر) مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان است و این در حالیست که جنوب کرمان منطقه گرمسیری است.

وی با اشاره به اینکه ویروس در گرما از بین نمی‌رود و در حال سازگاری با شرایط اقلیمی است، گفت: با گرم شدن هوا ماندگاری ویروس در محیط بیرون کمتر می‌شود اما باید توجه داشت که استفاده از وسایل خنک کننده و بستن درها و پنجره‌های منازل محیط داخل خانه را برای ماندگاری ویروس مهیا می‌کند.

شفیعی ادامه داد: به دلیل کاهش گردش هوا و پایین آمدن دما در منازل، چنانچه افراد نکات بهداشتی را رعایت نکنند می‌توانند به راحتی با وسایل آلوده ویروس را به منزل منتقل کنند.

وی با تاکید بر لزوم گندزدایی سطوح و ضدعفونی دست‌ها افزود: حتی در گرما هم ویروس در محیط بیرون از خانه وجود دارد و باید مراقب باشیم با رفتارهای اشتباه و بی احتیاطی ویروس را به خانه منتقل نکنیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تاکید کرد: گرم شدن هوا نباید منجر به کمرنگ شدن رفتارهای بهداشتی و محافظه کارانه ما شود.

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
ویژه سرپوش