چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
۱۷:۴۱ - ۰۸ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۴۵۲
حوزه بهداشت و رفاه

کمبود پرستار در موج سهمگین کرونا/ چند نفر پرستار مهاجرت کردند؟

کمبود پرستار در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
دبیرکل خانه پرستار می گوید: جذب پرستار به اندازه نیاز میتواند آمار فوتی های روزانه را کم کند.

به گزارش خبرآنلاین، بیش از هشت ماه است که در همه جای مدافعان سلامت، سربازان خط مقدم نبرد علیه کرونا (corona) خطاب میشوند، مدافعانی که در ایران علاوه بر سختی مبارزه با بیماری، مشکلات دیگری را هم بر دوش می کشند و معتقد اند هیچ سربازی را نباید خسته و بدون اسلحه و گلوله به میدان جنگ فرستاد.

مشکلات تازه نیست؛ کمبود کادر پرستاری نسبت به جمعیت کشور و پرستاران بی کاری که با وجود این کمبود استخدام نمی شوند، درد امروز و دیروز نیست و گفته می شود که اگر نیروی پرستاری کشور دو برابر شود، مردم تازه حداقل رسیدگی و خدمات را دریافت می کنند و این حداقل رسیدگی هم درباره شرایط عادی است، نه در امواج بلند بیماری همه گیری که هر روز جان افراد بیشتری را می گیرد. از طرف دیگر به گفته فعالان این صنف چندین هزار پرستار به دلایل مختلفی مانند مهاجرت، فشار شغلی، ابتلا به بیماری و ... از چرخه خارج شده اند.

هفت هزار پرستار مهاجرت کردند؟

چند وقت قبل آرمین زارعیان، رییس هیئت مدیره نظام پرستاری در گفتگو با شهروند به مهاجرت ۷۰۰۰ پرستار در دوران کرونا اشاره کرده و گفته بود: دریافت نکردن به موقع و دقیق پاداش کرونا، بی تدبیری در زمینه حفظ منابع انسانی، عدم جذب نیروهای ۸۹ روزه از اصلی ترین دلایل مهاجرت پرستاران است؛ زیرا وعده های زیادی در زمینه معیشت پرستاران داده شده است ولی تاکنون هیچ اقدام موثری در این زمینه صورت نگرفته است.

رییس هیأت مدیره نظام پرستاری تهران تأکید کرده بود که درحال حاضر بیش از ۵ هزار پرستار مبتلا داریم که درحال حاضر از جمع ۱۱۰ هزار پرستاری که در چرخه درمان فعالیت می کنند، به این بیماری مبتلا شده اند و این به جز ۱۵ هزار پرستاری است که در این ۹ ماه به کرونا مبتلا شده اند و بهبود پیدا کرده و به کار بازگشته اند. در این میان جامعه پرستاری بیش از ۵۰ پرستار خود را نیز بر اثر ابتلا به کرونا نیز از دست داده که این نیز ضربه زیادی به این بخش وارد کرده است.

با این حال محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار با بیان این که مهاجرت پرستاران موضوع جدیدی نیست به خبرآنلاین می گوید: سالانه حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ پرستار از کشور مهاجرت می کنند. در مدت اخیر هم شاید تعداد این مهاجرت ها به هزار نفر رسیده باشد و هرچند که در شرایط اخیر از قبل بیشتر شده ولی اینطور نیست که تمام این چند هزار نفر بطور قطعی از کشور رفته باشند.

او با تأکید بر این که بطورحتم مهاجرت پرستاران نسبت به گذشته بیشتر شده است، ادامه می دهد: این موضوع چند دلیل اصلی دارد. اول این که در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا (corona) ، نیاز به پرستار در همه کشورها بیشتر از قبل شده است و کشورهای اروپایی و غربی با توجه به افزایش نیازشان درحال افزایش تعداد پرستاران نسبت به جمعیت هستند، از طرف دیگر هم وضعیت اقتصادی و حقوق پرستاران مطرح است که در کشورهای غربی انگیزه های بیشتری برای کادر درمان وجود دارد و به طور مثال در آلمان به پرستارانی که از بیماران کرونایی مراقبت می کنند، دو و نیم برابر بیشتر پرداخت می شود و اگر به طور مثال حقوق یک پرستار آلمانی روزی ۳۰۰ یورو باشد، این رقم حقوق دو ماه پرستار ایرانی است و نیروی پرستاری ما هم تحت انواع فشارهای کاری، اقتصادی و روحی است ؛ این ها از مهم ترین انگیزه های مهاجرت پرستاران هستند.

کمبود پرستار در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

سرانه وجود پرستار نسبت به جمعیت از نکات مهمی است که در کیفیت ارائه خدمات درمانی به مردم تاثیر گذار است. این سرانه در کشورهای پیشرفته ۸ الی ۹ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است و حداقل آن سه نفر به ازای هر هزار نفر است؛ این در حالیست که به گفته فعالان این حوزه در ایران به ازای هر هزار نفر، یک و نیم پرستار مشغول به کار اند و مضاف بر این، همین تعداد هم به دلایلی مانند بازنشستگی یا خروج از چرخه کار، کمتر شده و جایگزین نشده اند و این در وضعیتی که بحران و موج سوم کرونا هر روز رکوردهای سیاه تری را ثبت می کند و آمار فوتی های روزانه به بیشتر از  ۴۰۰ نفر رسیده است، بیشتر از هر وقت دیگری به چشم می آید.

شریفی مقدم مرگ افراد را نتیجه مستقیم کمبود پرستار می داند و اضافه می کند: دنیا می گوید که تعداد پرستاری شاخصی دارد و حداقل آن سه نفر به ازای هر هزار نفر است و هرچقدر این شاخص کمتر شود، با میزان مرگ و میر و خسارتی که به مردم وارد می شود، ارتباط مستقیم دارد و جذب پرستار به اندازه نیاز مردم می تواند آمار فوتی های روزانه را کم کند.

دبیرکل خانه مقدم با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۵۰ هزار پرستار بیکار داریم و ۶ هزار پرستار هم از چرخه کار خارج شده اند، اضافه می کند: می گویند تخت اضافه کرده ایم ولی تخت مشکلی از مردم حل نمی کند. به ازای هر تخت آی.سی.یو شش پرستار و برای تخت های معمولی دو پرستار نیاز است و وقتی پرستاری برای مراقبت حضور نداشته باشد، اضافه کردن تخت فایده ای ندارد.

او می گوید: به طور مثال من به شهرستان کوچکی سفر کرده بودم که مرکز درمانی اش اصلا مجهز به آی.سی.یو نبود و برای این مرکز درمانی ۳۰ دستگاه ونتیلاتور خریداری کرده بودند که مبلغ هرکدام حدودا صد میلیون است و کسی نیست که بتواند از این دستگاه برای بهبود بیماران استفاده کند؛ این در حالی است که هزینه استخدام هر پرستار به طور سالیانه صد میلیون است ولی به جای خرید ونتیلاتور و اضافه کردن تخت که بی استفاده است، پرستار استخدام نمی کنند.

شریفی مقدم در پایان تأکید می کند: قشر پرستار به شدت تحت انواع فشارهای روحی، روانی و اقتصادی هستند و بروز موج های شیوع کرونا بدون فاصله و پشت هم به آن ها فرصت ریکاوری نداده است. این در حالی است که بقیه کارمندان و کارکنان از وضعیت بهتری برخوردار بوده اند و در نهایت افزایش حقوق برای همه به یک اندازه بوده است. همه این اتفاقات سبب می شود که پرستاران در این شرایط سخت انگیزه نداشته باشند.

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش