دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
۰۹:۴۹ - ۰۴ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۱۷۶
حوزه بهداشت و رفاه

تمام عوارض نورولوژیک کرونا/خیلی مواظب اعصابتان باشید

عوارض نورولوژیک کرون,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
   از زمان شیوع ویروس کرونا، بیشترین مخاطبان پیام های حاوی تأکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی، گروه های در معرض خطر و افراد دارای بیماری زمینه ای بوده اند و این روزها که کرونا دست بالا گرفته و هر روز شمار مبتلایان و قربانیان خود را افزایش می دهد، رعایت پروتکل های بهداشتی و مراقبت برای افراد در معرض خطر بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

به گزارش ایسنا، بیماران مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب که شاخه ها و انواع مختلفی دارند و مسلما با توجه به نوع و شاخه خاص باید مراقبت های خاصی هم برای آنها اعمال شود ، از جمله بیمارانی هستند که بیش از دیگران باید حواس شان به کرونا (corona) باشد، هرچند این بیماری نشان داده است که میتواند برای هر کسی حتی اگر بیماری مغز و اعصاب نداشته باشد هم، عوارض عصبی بهمراه بیاورد.

دکتر الهام صفری متخصص مغز و اعصاب در گفت و گو با ایسنا درخصوص عوارض نورولوژیک کرونا خاطرنشان کرد :بیماران مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب و بیمارانی مانند مبتلایان به ام اس و میاستنی گراویس( نوعی اختلال عصبی عضلانی خودایمنی) که از داروهای سرکوب کننده ایمنی استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

قبل از فاز التهابی به پزشک مراجعه کنید

او با تأکید بر این که این بیماران باید بیش از سایر افراد پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و در صورت ارتباط با بیمار مشکوک به کرونا (corona) یا در صورت داشتن علائم مربوط به ویروس حتماً با پزشک خود مشورت کنند، ادامه داد:عوارض کرونا برای سیستم عصبی بسیار متنوع است؛ بر اساس مطالعه های صورت گرفته شایع ترین این عوارض، سردرد( ۲۰ درصد موارد) احساس سبکی سر( ۲۱ درصد) و اختلال بویایی و چشایی( ۵۰ درصد) بوده اند که حتی در موارد خفیف بیماری هم این عوارض دیده شده است.

دکتر صفری عوارض نورولوژیک دیگر ناشی از کرونا (corona) را شامل کاهش هوشیاری، سکته مغزی ، تشنج، مننژیت، انسفالیت( عفونت بافت مغز)، میلیت عرضی( درگیری نخاع) و درگیری سیستم عصبی محیطی از جمله گیلن باره( بیماری که باعث فلج پیش رونده اندام می شود) و فلج بل( درگیری عصب حرکتی صورت) بیان کرد و خاطرنشان کرد:این علائم اکثرا در موارد شدید بیماری دیده شده است.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از وقوع این عوارض بهترین اقدام مراجعه سریع به پزشک متخصص؛ پیش از آغاز فاز التهابی بیماری است، ادامه داد:هفته اول بیماری فاز ویروسی است که ویروس در حال تکثیر است، در هفته دوم فاز التهابی است که سیستم ایمنی بدن عوامل التهابی و ایمنی را آزاد می کند که عامل اکثر علائم عصبی بیماری است، به همین علت مراجعه زودهنگام به پزشک می تواند از ایجاد عوارض عصبی شدید جلوگیری کند.

کرونا (corona) احتمال حمله در بیماران ام اس را بالا می برد/لخته شدن خون با حمله ویروس به سیستم عصبی

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد :در کنار این موارد، تأثير تب و التهاب ناشی از بیماری در تشدید بیماری های زمینه ای که بیمار از قبل به آن مبتلا بوده مثل آلزایمر، پارکینسون، صرع، میگرن بیشتر است و احتمال ایجاد حمله بیماری در بیماران مبتلا به ام اس و میاسنتی گراویس را نباید نادیده گرفت.

او با تأکید بر این که ایجاد عوارض عصبی ناشی از کرونا (corona) مکانیسم های مختلفی دارد، خاطرنشان کرد:یکی از این عوارض حمله مستقیم ویروس به سیستم عصبی است که میتواند از طریق مهاجرت از اعصاب محیطی به مغز یا از طریق عروق خونی و لنفی باشد. عوارض نورولوژیک بیماری میتواند در اثر افزایش انعقادپذیری خون ناشی از ویروس ایجاد شود که لخته شدن خون و انسداد عروقی را به دنبال دارد.

صفری ادامه داد:راه دیگر ایجاد عوارض عصبی، از طریق اختلال عملکرد قلب و در نتیجه اختلال خون رسانی به مغز یا اختلال عملکرد ریه و اختلال اکسیژن رسانی به مغز است، همچنین حمله سیستم ایمنی بدن که در اثر عفونت فعال شده به سیستم عصبی، یکی دیگر عوارض است که در فاز التهابی بیماری رخ می دهد.

مراقب خشکی مخاط بینی باشید

وی با بیان اینکه اکثرا افرادی در معرض عوارض خطرناک ناشی از کووید ۱۹هستند که دیر به پزشک مراجعه می کنند، اظهار کرد :در حالت کلی کرونا در فرد سالم هم می تواند باعث حوادث عروقی مغز از جمله سکته، خونریزی و لخته وریدی مغز شود، اما افرادی که به بیماری شدید مبتلا می شوند و افرادی که بیماری زمینه ای از جمله فشارخون، دیابت، بیماری قلبی و... دارند، بیشتر در معرض خطر هستند و باید مراقبت های بیشتری از خود داشته باشند.

این متخصص مغز و اعصاب بیان کرد :در مورد عوارضی مثل سکته مغزی ، سندروم گیلن باره( حمله سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی)، کاهش هوشیاری و اینگونه عوارض خطرناک، بیمار قطعاً باید بستری و درمان شود و ممکن است در این عوارض خطرناک مثل هر نوع دیگر سکته مغزی عوارض پایداری از جمله فلج اندام، اختلال تکلم و...برای بیمار باقی بماند.

او اعلام کرد :تغذیه سالم قطعاً در پیشگیری از کرونا مؤثر است و رژیم غذایی کم نمک، کم چرب و کم قند، بعد از ایجاد عوارض، قطعاً از پیشرفت یا تکرار بیماری جلوگیری خواهد کرد، ورزش منظم و سبک و هم چنین فیزیوتراپی می تواند در بهبود علائم بیماران بعد از ایجاد عوارض نورولوژیک مؤثر باشد، همچنين در مورد اختلال حس بویایی، بیمار باید اطمینان خاطر داشته باشد که ممکن است ماه ها به طول بینجامد ولی برگشت پذیر است، البته جلوگیری از خشکی مخاط بینی و همچنین بو کردن موادی با بوی تند مثل عطر تند، لیمو ترش ، نعنا، اکالیپتوس و... می تواند کمی کمک کننده باشد.

سردرد عارضه اولیه کووید۱۹/پس از استفاده طولانی از ماسک، نفس عمیق بکشید

صفری با تأکید بر اینکه این کار در بیمارانی که درگیری ریوی و تنگی نفس یا سردرد دارند ممکن است باعث تشدید تحریک ریوی و تشدید سردرد شود که باید احتیاط لازم مدنظر قرار گیرد، افزود:سردرد می تواند عارضه اولیه کووید ۱۹ باشد به این شکل که در بیماران مبتلا به میگرن یا سردرد تنشی یا هر نوع سردردی، کرونا می تواند باعث تشدید و تکرار سردرد شود.

او بیان کرد :سردرد میتواند علامتی از عارضه مهمتر مثل لخته وریدی مغز یا مننژیت باشد، به همین دلیل توصیه می شود حتماً بیمار توسط نورولوژیست ویزیت شود و در صورت طول کشیدن سردرد تصویربرداری از مغز انجام گیرد ، همچنین در صورت ایجاد سردرد اولیه ناشی از کرونا و رد سایر علل، نوشیدن مایعات فراوان و استفاده از مسکن ساده، خواب و استراحت کافی و اطمینان خاطر بیمار، تنها موارد مورد نیاز برای درمان است.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه در کنار موارد مذکور و جدا از بحث ابتلا، استفاده از ماسک و استنشاق دی اکسید کربن بازدمی میتواند باعث ایجاد سردردهای تنشی یا تشدید میگرن شود، خاطرنشان کرد:برای جلوگیری از این شرایط توصیه می شود که در صورت استفاده طولانی مدت از ماسک، فرد به صورت متناوب به محیط باز رفته و نفس عمیق بکشد، هم چنین این مورد میتواند باعث ایجاد غلظت خون شود که خود می تواند هر نوع سردردی را تشدید کند، بویژه در آقایان و افرادی که سیگار یا مواد مخدر مصرف می کنند، اهدا یا فصد منظم خون توصیه می شود.

  • 18
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش