جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
۱۰:۲۲ - ۰۹ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۴۱۲
حوزه بهداشت و رفاه

کلینیک‌های زیبایی دوره کرونا را چگونه سپری می‌کنند؟

میل به زیبا شدن

این روزها، زیرماسک بسیاری از مردم عمل‌هایی نهفته است که نشان از زیبایی دارند. تعدادی از کلینیک‌های تهران و استان‌های دیگر از افزایش جراحی‌ها در دوران کرونا خبر می‌دهند. در واقع رفت‌وآمد بیش از پیش افراد در مراکز زیبایی، این موضوع را ثابت می‌کند که عده‌ای از دوران کرونا برای انجام عمل‌ها و اقدامات زیبایی استفاده کرده‌اند. جراحی‌های زیبایی در دوران کرونا در جریان۲ موج شیوع که این بیماری داشت به‌صورت دوره‌ای محدود شد و بعد با رعایت شرایط و دستورالعمل‌ها به‌صورت حساب‌شده مجاز شد.

در روزهای آغازین شیوع کرونا ابلاغیه و دستورالعمل‌هایی به کلینیک‌ها وبیمارستان‌ها صادرشد که هرگونه جراحی اِلکتیو، جراحی‌ای که اورژانسی نباشد، ممنوع است. اما واقعیت گویای چیز دیگری است و حتی شکایت‌های ناشی از نارضایتی افراد از عمل‌های زیبایی در دادسراهای پزشکی نشان از انجام چنین جراحی‌هایی دارد. با وجود اینکه ویروس کرونا کسب‌و‌کارها را نشانه گرفته و حول محور خود می‌چرخاند، اما تعداد زیادی کلینیک و مراکز زیبایی به فعالیت خود ادامه می‌دهند، مورد استقبال مردم واقع می‌شوند و کسب‌و‌کارشان سکه است. این مراکز با انجام اقدامات سختگیرانه، پیشگیرانه و نظافت برای پیشگیری از انتقال ویروس کووید-۱۹ سعی بر حفظ آرامش و ایمنی مشتریان خود دارند تا بتوانند نظر متقاضیان را جلب‌کنند. بسیاری از مردم اقداماتی نظیر بوتاکس، پرکردن لب و تزریق ژل، لیفت صورت، جراحی بینی، جراحی چشم، پلاسما‌تراپی، پلکسرپلک و صورت، لیپوساکشن و اعمال دیگری نظیر اینها را انجام می‌دهند. مسئله‌ای که بسیار باعث شگفتی می‌شود استقبال مردان برای انجام عمل‌های زیبایی است.

اقدامات جوان‌سازی‌ افزایش یافته است

مریم طلایی، مسئول یک مرکز زیبایی که اغلب به جوان‌سازی، زیبایی و لیزر روی پوست، پلک و لب می‌پردازد، معتقد است اقدامات جوان‌سازی افزایش یافته و بعضی از اقدامات زیبایی به‌دلیل نبود انگیزه و برگزار نشدن مهمانی‌ها کاهش پیدا کرده‌است. او می‌گوید: برای اینکه آماری از میزان کاهش یا افزایش اینگونه اقدامات داده‌شود، باید به درخواست و توجه افراد به‌خود دقت کرد. اکنون می‌توان گفت بعضی از اقدامات کاهش و تعدادی دیگر افزایش داشته‌است. بعضی اقدامات نظیر پلکسر به ریکاوری نیاز دارد و افراد باید ۴تا۵ روز در خانه بمانند؛ بنابراین فرصت مناسبی برای انجام اینگونه اقدامات است؛ چرا که بسیاری در خانه کار می‌کنند و این امکان برایشان فراهم می‌شود.

طلایی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه اقدام برای عمل‌های زیبایی اصولا انگیزشی است، اکنون با وجود فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و رعایت کردن مردم و فاصله گرفتن از تجمعات خانوادگی و دوستانه، بعضی از عمل‌های زیبایی نظیر تزریق ژل لب، صورت و گونه کاهش یافته‌است. همچنین اقدامات جوان‌سازی افزایش داشته و افراد تمایل زیادی برای انجام آن دارند.

عمل بینی در شرایط کرونایی انجام می‌شود

عمل بینی جزو عمل‌هایی است که همچنان مورد‌استقبال مردم قرار‌دارد، حتی در وضعیت کرونایی. مینا شمس، مسئول هماهنگ‌کننده یکی از کلینیک‌های زیبایی می‌گوید: متقاضیان جراحی زیبایی بینی همچنان به‌دنبال انجام این عمل هستند و پزشکان زیبایی در دوران کرونا بسیار بیشتر از حد معمول بیمار ویزیت کرده‌اند. البته یکی از دلایل آن، کاهش هزینه عمل جراحی است. پزشکان برای اینکه بتوانند به فعالیت خود حتی در این دوره ادامه بدهند این راهکار را در پیش گرفته‌اند.

او وضعیت این روزها در کلینیک زیبایی را اینطور توصیف می‌کند: هر روز هفته تماس و مراجعه داریم و این مسئله بسیار شگفت‌انگیز است. در ابتدای همه‌گیری کرونا، مردم هراس داشتند اما افراد کم‌کم شروع به مراجعه به کلینیک‌های زیبایی کردند و هم‌اکنون با وجود کرونا بیماران به‌تدریج احساس امنیت و راحتی کرده و تعدادشان به‌طور مداوم افزایش پیدا کرده است. بسیاری از افراد نیز به‌دلیل اینکه در خانه و به دور از چشم دیگران هستند بیشتر به ظاهر خود می‌رسند و این را فرصت مناسبی برای جوان‌سازی‌ به دور از حواشی می‌دانند. مراجعه مردان نیز این روزها زیادشده و اغلب به‌دنبال جراحی غبغب، بینی، پلک و چربی سینه هستند.

میل به زیبا شدن

ازدحام بیش از پیش

میل به زیبا شدن زمان و مکان و محدودیت نمی‌شناسد، این جمله را یک کادر کلینیک زیبایی می‌گوید. او معتقد است میل به زیبا شدن همه‌گیر است و نمی‌توان برایش محدودیت قائل شد. افراد بسته به موقعیت‌هایی که به‌دست می‌آورند همواره برای انجام عمل‌های زیبایی پیشقدم می‌شوند.

محمد سائدی توضیح می‌دهد: شاید تصور اینکه افراد در دوره یک بیماری همه‌گیر بدون هراس از مبتلا شدن به راحتی راهی مراکز زیبایی می‌شوند، سخت باشد، اما ممکن و واقعی است. افراد زیادی با توجه به شرایط کاری و ماندن در خانه و حتی پوشیده‌شدن صورت خود، میل بیشتری برای انجام هرگونه عمل و اقدام زیبایی دارند، زن و مرد هم ندارد. این روزها در کلینیک‌های زیبایی با رعایت موازین و پروتکل‌های بهداشتی جمعیت زیادی مراجعه می‌کنند و البته افرادی هم وجود دارند که توجهی به کرونا ندارند.

او ادامه می‌دهد: در کلینیکی که من در آن مشغول به‌کار هستم، انواع جراحی‌ها انجام می‌شود؛ جراحی بینی، پلک، شکم و موارد دیگر. اوایل همه‌گیری کرونا با توجه به وحشتی که در بین مردم ایجاد شد، عمل‌ها متوقف شد و مراجعه صورت نگرفت اما رفته‌رفته با عادی شدن شرایط کرونایی برای مردم و همینطور کاهش دستمزد پزشکان، دوباره جراحی‌های زیبایی رونق‌گرفت.

کلینیک‌های خصوصی؛ مقصد انجام اعمال زیبایی 

در کلینیک‌ها و مراکز مختلف زیبایی اقدامات مختلفی انجام‌می‌شود که همگی میل به جوانی و زیبایی را نشان می‌دهد. پرستار یک مرکز جراحی زیبایی می‌گوید: در این دوران جراحی بینی و لیپوساکشن بسیار افزایش یافته‌است. تزریق ژل، بوتاکس و لاغری موضعی با دستگاه نیز بسیار افزایش‌یافته و حتی با هزینه کمتری انجام می‌شود.

سیما علیزاده ادامه می‌دهد: البته مردم ترجیح می‌دهند برای انجام اینگونه اقدامات در شرایط کاملا بهداشتی و به کلینیک‌های خصوصی مراجعه کنند. درمانگاه‌هایی که در گذشته اقدامات زیبایی نیز انجام می‌دادند اکنون به‌دلیل هراس مردم از مراکز عمومی و دولتی خیلی مورد‌استقبال واقع نمی‌شوند.

او نیز مانند سایرین، موقعیت خانه‌نشینی افراد در دوران کرونا را دلیل افزایش اینگونه عمل‌ها می‌داند و می‌گوید: ماسک زدن و در خانه ماندن یکی از انگیزه‌های بسیار مهم برای انجام عمل‌های زیبایی مردم است. زنان شاغل و خانه‌دار به دلایل مختلفی که دیگر در تجمعات نیستند، فرصت را غنیمت شمرده و تن به این اقدامات می‌دهند.

نترسید، تمام پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم

یکی از کلینیک‌های زیبایی که در فضای مجازی نیز همچنان فعالیت دارد و دست به تبلیغات بی‌شمار زده و تزریق فیلر، بوتاکس، هایفوتراپی، لیزر و لیفت انجام می‌دهد، برای جذب مشتریان خود دست به انتشار هشدارهای عجیب می‌زند و به هر قیمتی می‌خواهد مشتری را جذب کند. در یکی از هشدارنامه‌ها نوشته شده‌است: «ویروس کرونا ضعیف‌تر از سایر ویروس‌هاست و کرونا برای ارتقای روح و روان انسان‌ها و طبیعت خلق شده تا کسانی که روان ضعیف و ترسو دارند حذف شوند و به‌طور قاطع بدانید اگر روانتان را قوی کنید و فقط نترسید هرگز به‌علت کرونا فوت نخواهید کرد و گول اخبار و تبلیغات منفی سودجویان را نخورید». و بعد از این نوشته به تبلیغ درباره اقداماتی که در کلینیک انجام می‌شود پرداخته‌ شده‌است. یکی از اعضای آکادمی طب زیبایی این کلینیک معتقد است:« ما برای مراجعان تمام پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنیم تا مراجعان با خیال راحت و امنیت کامل از خدمات این مرکز استفاده کنند. اگر افراد ترس و هراس از بیماری نداشته باشند هرگز به آن مبتلا نخواهند شد. زمانی که به مراجعان و متقاضیان زیبایی امنیت را عرضه می‌کنیم، در هر شرایطی اطمینان می‌کنند و خود را به پزشک می‌سپارند و در دوران کرونا با داشتن مجوز فعالیت به راحتی کار می‌کنیم و مراجعان زیادی داریم حتی در برخی از اعمال زیبایی بیش از گذشته متقاضی و مراجعه‌کننده داریم».

افزایش قطعی گرایش به انجام عمل‌های زیبایی

با توجه به گفته‌های افرادی که در مراکز زیبایی فعالیت دارند و روزانه میزبان مراجعان بسیاری هستند، نه‌تنها در دوران کرونا میل به زیبایی و انجام عمل‌ها و اقدامات زیبایی کم نشده‌است، بلکه با به‌وجود آمدن موقعیت مناسب برای ریکاوری و مراقبت‌های پس از عمل و ماندن در خانه و استفاده از ماسک در بیرون از خانه، با افزایش عمل‌های زیبایی مواجه هستیم و کلینیک‌های خصوصی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی‌کردن، سعی در حفظ آرامش و ایمنی افراد دارند تا بتوانند رضایت مراجعان را حتی برای مراجعات بعدی جلب کنند!

*فتانه احدی

ewspaper.hamshahrionline.ir
  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش