پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
۰۸:۵۸ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۱۰۰۲۷۰
حوزه بهداشت و رفاه

افزایش بستری‌ها و کاهش ترخیصی‌ها در تهران/واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر از بهمن آغاز می شود

زالی و رئیسی,جولان کرونا در تهران
فرمانده عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران گفت: در ۲۴ ساعت گذشته با افزایش تعداد بستری‌ها و کاهش تعداد ترخیصی‌ها مواجه بوده ایم که این زنگ خطری جدی است.

به گزارش صدا وسیما، دکتر علیرضا زالیگفت: مراجعان سرپایی به مراکز درمانی در ۲۴ ساعت گذشته سه هزارو ۵۰۰ نفر بود که ۲ هزار نفر آن به بخش‌های بهداشتی مراجعه کردند و در مجموع میزان بستری در تهران در ۲۴ ساعت گذشته سه درصد افزایش پیدا کرده است به این ترتیب که هزارو ۹۱۶ مورد بستری در تهران داشتیم که حدود ۷۰۰ مورد در بخش‌های مراقبت ویژه هستند.

آقای زالی افزود: تعداد بستری‌های روزانه ما ۳۰۰ نفر بود که در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۵۰ نفر کاهش یافت و این نشان دهنده اقامت طولانی‌تر بیماران به سبب تغییر در الگوی بیماری و یا شدت آن است.

وی درباره آمار مرگ و میر بیماران هم گفت: در ۲۴ ساعت گذشته در مقایسه با ۲۴ ساعت پیش از آن با افزایش یک و چهار دهمی تعداد مرگ و میر مواجه بوده ایم که زنگ خطر جدی است.

دکتر زالی گفت: همه این عوامل نشان می‌دهد که خیز جدیدی در تهران در حال شکل گیری است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران افزود: در طول هفته گذشته میزان رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در تهران کاهش یافت به این ترتیب که دو هفته پیش به ۷۶ و سه دهم درصد رسید و هفته پیش به ۷۵ و چهار دهم درصد تقلیل پیدا کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره علت افزایش مبتلایان رده سنی پنج تا ۱۷ سال هم گفت: تا قبل از پایان آذر ماه تعداد مبتلایان این رده سنی اندک بود و اکنون به حدود ۱۰ درصد رسیده است و احتمالا با شکل‌های جدیدی از بیماری مواجهیم که نوجوانان و جوانان را درگیر کرده است این شاید به علت این باشد که جوانان در معرض بیشتری از ارتباطات اجتماعی قرار گرفته اند و یا شاید الگوی حضور آن‌ها درشهر در دو هفته اخیر تغییر پیدا کرده است، اما هنوز دلیل قطعی برای اینکه فکر کنیم شاید فنوتیپ جدید ویروس در تهران ایجاد شده است در اختیار نداریم که درحال حاضر تجزیه و تحلیل موارد ابتلا هستیم.

وی گفت: اگر نسبت به اسفند سال ۹۸ مرگ و میر صفر تا ۵ سال را مد نظر قرار دهیم چهار دهم تا پنج دهم درصد بود، اما این میزان در دی ماه به حدود چهار و چهار دهم درصد رسید.

فرمانده عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران همچنین عدد مولد به عنوان شاخصی مهم برای نشان دادن وضع اپیدمی اشاره کرد و افزود: این عدد در اواخر هفته گذشته در تهران به یک و یک دهم درصد رسید که اگر بالای یک باشد نشان دهنده تغییر در افزایش اپیدمی است.

رئیسی: واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر از بهمن آغاز می شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در فاز نخست با واردات واکسن کرونا انتظار داریم در بهمن سال جاری واکسیناسیون گروه های اولویت دار و آسیب پذیر جامعه در کشور آغاز شود.

زالی و رئیسی,جولان کرونا در تهران

«علیرضا رئیسی » شنبه شب در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه شبکه خبر افزود: این واکسن که تمام فرآیندهای آن مورد تایید قرار گرفته و گواهی نامه های مربوطه را اخذ کرده تهیه  و وارد کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه در فاز دوم واکسن از طریق کوواکس که ۵۲ میلیون دلار وجه آن نیز پرداخت شده ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن وارد کشور می شود، گفت: در فهرست بهداشت جهانی ایران در میان کشورهای اولویت دار قرار گرفته که به محض ورود این واکسن ها، واکسناسیون گروه های هدف آغاز خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهارداشت: سومین فاز تهیه واکسن کرونا از طریق ستاد اجرایی، واکسن رازی که مج.ز  لازم را گرفته و واکسن پاستور است که تکنولوژی آن وارد کشور شده و اگر مشکلی پیش نیاید تا خرداد ماه سال آینده تولید آن در کشور به مرحله انبوه خواهد رسید.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، شهرهای قرمز مازندران به نارنجی تبدیل شدند، افزود: با این حال امکان جهش کرونا در داخل کشور وجود دارد و همین ممکن است زمینه ساز موج چهارم شیوع بیماری کرونا در کشور باشد.

وی اظهارداشت: هم اکنون ۱۹ شهر نارنجی و ۱۵۷شهر در کشور زرد هستند و اگر پروتکل ها به خوبی رعایت نشود این بیماری در بعضی استان ها با شیب ملایم در حال افزایش خواهد بود و بررسی های نشان می دهد که در تهران، خراسان جنوبی، همدان، اصفهان، فارس، کرمان، یزد و هرمزگان این بیماری با شیب خیلی خفیف، در حال صعود است.

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص برگزاری مراسم ۲۲ بهمن ماه امسال گفت: سخنرانی مراسم ۲۲ بهمن ماه از طریق صدا و سیما پخش خواهد شد و تجمعی برای این سخنرانی نخواهیم داشت.

رئیسی با بیان اینکه روز ۲۲ بهمن ماه سخنرانی ریاست محترم جمهوری از طریق صدا و سیما پخش خواهد شد، گفت: این پیشنهاد در ستاد مصوب شد که برگزاری مراسم ۲۲ بهمن با رژه موتوری و خودرویی باشد. پیاده روی نخواهیم داشت و با خودروی شخصی و موتورسیکلت با پرچم های رنگی و سرودهای انقلابی با بلندگوها، این مراسم برگزار خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در این زمینه بحث افزایش ترددها است و بر اساس آخرین گزارش ها ترددها، ۴۷ درصد افزایش یافته که عمدتا خودروهای شخصی و تردد آنها غیرضروری است، این می تواند یکی از فاکتورهای بسیار موثر شیوع بیماری باشد و سفر مردم به جزایری مثل قشم خیلی افزایش قابل توجهی داشته و قطعا این می تواند باعث انتقال سریع بیماری کرونا شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: زمانی مرگ ومیر ما روزانه ۵۰۰ نفر بود و با تغییر رفتار مردم و رعایت پروتکل های بهداشتی، هم اکنون به اینجا رسیدیم و اگر ویروس انگلیسی هم وارد کشور شود، ما ملزم هستیم که پروتکل های بهداشتی را به شدت رعایت کنیم.

رئیسی افزود: تمام پروازهای هوایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم از انگلستان به ایران متوقف شده و از دو هفته پیش طی دستورالعملی که ابلاغ شده هر مسافری که از اروپا وارد ایران شود، باید تست کرونای منفی داشته باشد و پس از ورود به ایران نیز بازهم تست می گیرند، سپس در خانه خود به مدت دو هفته در قرنطینه خواهد بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به موفقیت های اجرای طرح شهید سلیمانی، افزود: در اجرای این طرح بسیجان، هلال  احمر و بسیاری از سازمان های مردم نهاد همکاری خوبی د اشتند و هدف ما از اجرای این طرح جلوگیری از خیز بعدی ویروس کرونا در کشور است.

  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
علی انصاریان,عکس علی انصاریان,زندگینامه علی انصاریان بیوگرافی علی انصاریان، برادر زاده روحانی معروف (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ تیر ۱۳۵۶

زادگاه: تهران 

ملیت: ایرانی

پست: مدافع

پیشه: بازیکن فوتبال، هنرپیشه، مجری

ادامه
امیرعباس گلاب,بیوگرافی امیرعباس گلاب,آهنگ های امیرعباس گلاب بیوگرافی امیرعباس گلاب خواننده و آهنگ ساز ایرانی (+تصاویر)

تولد: ۲۴ آبان ۱۳۶۵

سبک: پاپ و راک

ساز: گیتار و پیانو

زمینهٔ فعالیت: خواننده و آهنگ ساز

سال های فعالیت: از ۸۶ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش