یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۳۰ - ۱۸ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۶۷۸
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

علت ابتلا به سرماخوردگی در هوای سرد کشف شد

سرماخوردگی,کشف رابطه سرما و سرماخوردگی
وقتی درمعرض هوای سرد قرار میگیرید، دمای درون بینی شما میتواند تا ۹ درجه ی فارنهایت (منفی ۱۳ درجه ی سانتی گراد) کاهش یابد. همین امر برای این که عملاً هر سه مزیت ایمنی بینی از بین بروند، کافی است.

مطالعه ای جدید ممکن است علت زیستی این مسئله را پیدا کرده باشد که چرا در زمستان بیشتر به بیماری های تنفسی دچار می شویم.

طبق نتایج این مطالعه، به نظر میرسد که هوای سرد به پاسخ ایمنی که در بینی رخ می دهد، آسیب می زند. دکتر زارا پاتل، استاد بیماری های گوش و گلو و بینی و جراحی سروگردن در دانشکده ی پزشکی دانشگاه استنفورد گفت:اولین باری است که توضیح زیستی و مولکولی درباره ی یکی از عوامل پاسخ ایمنی ذاتی خود داریم که به نظر میرسد در هوای سردتر محدود می شود.

درواقع، طبق مطالعه ای که روز سه شنبه در مجله ی The Journal of Allergy and Clinical Immunology منتشر شد، کاهش دمای درون بینی تا ۵ درجه ی سانتیگراد، حدود ۵۰ درصد از سلول های مبارزه کننده با ویروس ها و باکتری ها را در سوراخ های بینی نابود می کند.

فراموش نکنید که این مطالعات آزمایشگاهی هستند؛ یعنی اگرچه از بافت انسانی در آزمایشگاه برای مطالعه ی این پاسخ ایمنی استفاده می کند، مطالعه ای نیست که روی بینی (Nose) واقعی انسان انجام شده باشد. در بیشتر مواقع اما نه همیشه، یافته های مطالعات درون آزمایشگاهی در مطالعات درون تنی تائید می شود.

لانه ی زنبور

بلیر و تیمش با همکاري منصور امیجی، رییس گروه علوم دارویی در دانشگاه نورت ایسترن در بوستون، برای درک این موضوع مطالعه ای انجام دادند. پژوهشگران کشف کردند که بخش جلوِ بینی خیلی زودتر از اینکه ته بینی از وجود میکروب باخبر شود، مهاجم را تشخیص می دهد. در آن نقطه، سلول های پوشاننده بینی فوراً شروع به ایجاد نسخه های ساده از خودشان می کنند که «وزیکول های خارج سلولی» نامیده می شوند.

وزیکول های خارج سلولی نمی توانند مانند سلول ها تقسیم شوند؛ ولی مانند نسخه های کوچکی از سلول ها هستند که به طورخاص برای جستجو و کشتن این ویروس ها طراحی شده اند. وزیکول های خارج سلولی مانند طعمه عمل می کنند؛ بنابراین، اکنون زمانی که ویروسی را تنفس کنید، ویروس به جای چسبیدن به خودِ سلول ها، به این طعمه ها متصل می شود.

سپس، وزیکول های مذکور را سلول ها به مخاط بینی (Nasal mucosa) منتشر می کنند و در آن جا میکروب های مهاجم را پیش از رسیدن به مقصد و تکثیرشدن، متوقف می کنند.

این یکی از بخش های سیستم ایمنی است که به بدن اجازه می دهد تا پیش از نفوذ ویروس ها و باکتری ها به بدن، با آنها مبارزه کند. پس از اینکه این وزیکول ها تولید و در ترشحات بینی منتشر شدند، میلیاردها وزیکول در اطراف میکروب های مهاجم جمع می شوند. مثل اتفاقی است که وقتی به لانه ی زنبور ضربه می زنید، پیش می آید. ممکن است چند زنبور را ببینید که در اطراف پرواز می کنند؛ اما وقتی به لانه ی آنها ضربه بزنید، همه ی زنبورها از لانه بیرون می آیند تا قبل از اینکه مهاجم وارد لانه ی آن ها شود، به آن حمله کنند. بدن نیز به همین طریق این ویروس های استنشاق شده را پاک سازی می کند تا نتوانند وارد سلول ها شوند.

افزایش چشم‌گیر قدرت ایمنی بدن

مطالعه ی جدید نشان داد که وقتی بینی با حمله مواجه می شود، تولید وزیکول های خارج سلولی را تا ۱۶۰ درصد افزایش می دهد. تفاوت های دیگری نیز وجود داشت: وزیکول های خارج سلولی نسبت به سلول های اصلی، گیرنده های بسیار بیشتری روی سطح خود داشتند. این امر موجب افزایش توانایی مهار ویروس توسط میلیاردها وزیکول خارج سلولی در بینی می شود.

سلول های بدن از نوعی عامل کُشنده ی ویروسی به نام ریزآران ای (MicroRNA) نیز برخوردار هستند که به میکروب های مهاجم حمله می کنند. مطالعه نشان داد که وزیکول های خارج سلولی در بینی درمقایسه با سلول های عادی ۱۳ برابر توالی ریزآران ای بیشتری دارند. بنابراین، بینی با چند اَبَرقدرت اضافی وارد نبرد با میکروب ها می شود.

حال وقتی که هوا سرد باشد، چه اتفاقی برای این مزیت ها می افتد؟ برای پی بردن به این موضوع چهار شرکت کننده مطالعه را به مدت ۱۵ دقیقه درمعرض دمای ۴/۴ درجه ی سانتیگراد قرار دادند و سپس شرایط درون حفره بینی آنها را ارزیابی کردند.

وقتی درمعرض هوای سرد قرار میگیرید، دمای درون بینی شما میتواند تا ۹ درجه ی فارنهایت (منفی ۱۳ درجه ی سانتی گراد) کاهش یابد. همین امر برای این که عملاً هر سه مزیت ایمنی بینی از بین بروند، کافی است. درواقع همین مقدار سرما در نوک بینی کافی بود تا حدود ۴۲ درصد از وزیکول های خارج سلولی از مبارزه کنار بروند. به طورمشابه، تقریبا نیمی از ریزآران ای ها کشنده را درون هر وزیکول دارید و می تواند تعداد گیرنده ها روی هر وزیکول تا ۷۰ درصد کاهش یابد و چسبندگی آنها را بسیار کم تر کند.

این امر با توانایی شما برای مبارزه با سرما خوردگی و آنفلوانزا (Influenza) و کووید ۱۹ چه می کند؟ این مسئله توانایی سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت های تنفسی را به نصف کاهش می دهد. هرچه بتوانید محیط درون بینی خود را گرم تر نگه دارید، مکانیسم دفاعی ایمنی ذاتی بهتر می تواند کار کند. این شاید دلیل دیگری برای زدن ماسک باشد.

  • 11
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش