یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
۲۰:۴۱ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۰۳۲۱
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

آغاز زوال عقل از اواخرِ ۴۰‌سالگی/ رژیم غذایی کم کربوهیدرات چه تاثیری بر معکوس کردن آن دارد؟

زوال عقل,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
محققات اعتقاد دارند که گلوکز ثباتِ شبکه‌های مغز را کاهش می‌دهد، درحالیکه کِتون‌ها – که توسطِ کبد در رژیم‌های غذایی کم-کربوهیدارت تولید می‌شوند-شبکه‌های مغز را باثبات‌تر می‌کنند.

پژوهشگران دریافته اند که یک رژیم غذاییِ کم- کربوهیدارت امکان دارد از زوال و آسیب مغزیِ ناشی از افزایشِ سن پيش‌گيري و حتی این فرآیند را معکوس کند.

بعد از بررسیِ اسکن‌های مغزی، پژوهشگران متوجه شدند تخریبِ گذرگاه های مغزی از اواخر دهه ۴۰ در شخص شروع می شود که بسیار سریعتر از هنگامی است که قبل از این تخمین زده شده بود.

پرفسور لیلیان آر. موجیکا- پاردوی، استادِ بخشِ مهندسیِ زیست- پزشکی در دانشگاهِ استونی بروک در نیویورک، می گوید: «تغییراتِ مرتبط با افزایشِ سن که در سلول های عصبی رخ می‌دهند ، ورای انتظارِ ما میتوانند در سنین پائین تر و در اواخر دهه چهارم زندگی در شخص بروز کنند.»

«با این حال، این  مطالعه همینطور نشان می دهد که مصرفِ رژیم هایی غذایی که در آن کم ترین میزان از کربوهیدرات های ساده مصرف می شود میتواند از این روند پيش‌گيري و حتی آنرا معکوس کند.»

زوال عقل,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی

پژوهشگران برای آنکه سازوکارِ اثرگذاریِ رژیمِ غذایی بر افزایشِ سنِ مغز را بهتر درک کنند، روی افرادِ جوانی تمرکز کردند که مغزشان هیچ نشانه ای از پیر شدن را نشان نمی داد. این هنگامی است که پيش‌گيري بيش ترین اثر را دارد.

آن ها با استفاده از اسکنِ مغزیِ ۱۰۰۰ نفر که بین سنینِ ۱۸ تا ۸۸ سال بودند، متوجه شدند که شدتِ آسیب به گذرگاه های مغزی بستگی به این دارد که شخص انرژی خود را از چه طریقی بدست آورد. آن ها متوجه شدند که گلوکز ثباتِ شبکه های مغز را کاهش می دهد، درحالیکه کِتون ها – که توسطِ کبد (Liver) در رژیم های غذایی کم- کربوهیدارت تولید میشوند - شبکه های مغز را باثبات تر می کنند.

پروفسور موجیکا- پاردوی توضیح داد: «یافته های ما در این پژوهش هم خبر خوب به حساب می آید و هم خبر بد.« خبر بد از این لحاظ که ما متوجه شدیم اولین نشانه های پیری مغز در اواخر دهه چهارم زندگی در شخص آغاز می شود که بسیار زودهنگام تر از هنگامی است که قبل از این تصور می کردیم.»

« ولی خبر خوب این است که ما امکان دارد بتوانیم با یک رژیمِ غذاییِ مؤثر از پیریِ زودرسِ مغز پيش‌گيري یا حتی روندِ آنرا معکوس کنیم... و این رژیم شاملِ جایگزین کردنِ کتون با گلوکز به عنوانِ منبعِ سوختِ سلول های عصبی است.»

« ما فکر می کنیم که مغزِ اشخاص با افزایش سن توانایی خود را برای سوخت و سازِ مؤثرِ گلوکز از دست می دهد و این اتفاق سبب می شود که سلول های عصبی کم کم دچار قحطی و شبکه های مغزی دچارِ بی ثباتی شوند. مشاهده این روند ما را بر آن داشت به این مسأله بپردازیم که آیا اگر یک منبعِ سوختِ مؤثرتر در شکلِ کِتون ها- که با کاهشِ مصرفِ کربوهیدرات یا نوشیدنِ مکمل های حاویِ کِتون حاصل می شود – در اختیارِ مغز بگذاریم، انرژیِ بیشتری نصیبِ مغز می شود یا خیر. ما به این نتیجه رسیدیم که حتی در افرادِ جوان تر نیز این انرژیِ افزوده میتواند به پایدارتر شدنِ شبکه های مغزی بینجامد.»

زوال عقل,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی

رژیمِ کتوژنیک چربی و پروتینِ بالا و کربوهیدارتِ پائین دارد و بدن را وا می دارد که در مقایسه با هنگامی که رژیمِ کربوهیدارت غالب است، چربی ها را با سرعتِ بالاتری بسوزاند. این رژیم در بدوِ امر برای درمانِ بعضی از اشکالِ صرع (epilepsy) در کودکان استفاده می شد؛ ولی اینک دانشمندان عقیده دارند که این رژیم ظرفیتِ کمک کردن به درمانِ سایرِ اختلالاتِ زیست- عصبی مثلبیماری پارکینسون (Parkinson's Disease) و آلزایمر را نیز دارد.

دکتر کتی استابز، از تحقیقاتِ آلزایمرِ انگلستان، می گوید این تحقیق «بسیار جالب است»، اما به پژوهش های بیشتری در این زمینه نیاز است.

وی می گوید: «رژیمِ کِتوژنیک خطراتِ خودش را نیز دارد. نشان داده شده که مصرفِ مقادیرِ بالای چربی به همراهِ مصرفِ کمِ میوه و سبزیجات، سلامتِ قلبِ اشخاص را به خطر می اندازد و عوارضِ جانبیِ خطرناک دارد.»

«همینطور، بی شمار تحقیقات نشان می‌دهند که بهترین رژیم غذایی (diet) برای مغز و قلب، رژیمِ غذاییِ مدیترانه ایست که شاملِ مصرفِ مقادیرِ بالای غلاِت سبوس دار است؛ بنابراین برای پذیرش این که رژیمِ کتوژنیک جایگزین مناسبی برای رژیمِ مدیترانه ایست به پژوهش های بیشتری نیاز است.»

  • 11
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش