کد مقاله: ۹۷۰۵۰۰۰۶۵

خطرات بدنسازی برای نوجوانان چیست؟

خطرات بدنسازی,بدنسازی درنوجوانی,رژیم غذایی بدنسازی

نوجوان

ورزش مرتب، عادتی بسیار سالم در هر سنی محسوب می‌شود و تمرینات استقامت، بخش مهمی از تمرینات تناسب‌اندام است. اما بدنسازی می‌تواند برای سلامت نوجوان در صورتی‌که تمرینات را بدون مشورت با مربی و اعمال شیوه صحیح انجام دهد یا از رژیم‎ها و مکمل‎های معمول در این زمینه استفاده کند، مضر باشد.

 

بدن نوجوانان معمولا تا ۱۶ سالگی درحال رشد است، اگر آن‎‌ها اسکلت بدن خود را با برداشتن وزنه‏‌های بیش از حد سنگین تحت فشار قرار دهند، این موضوع ممکن است موجب آسیب دایمی شود. همچنین استفاده از رژیم‎های سخت یا مکمل‎های غذایی حاوی «استروئید» هم می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سلامت آنان وارد کند.

 

خطر آسیب را کاهش دهید

برای نوجوانی که بدنسازی را آغاز کرده است، دنبال کردن رژیم ورزشکاران حرفه‏ای قطعا عاقلانه نیست؛ هیچ یک از این افراد به تناسب‌اندام خود یک شبه دست نیافته‌اند، بلکه به تدریج نیرو و طاقت خود را افزایش داده‎اند. برای دستیابی به حجم قابل توجهی از عضله، به سال‏‎ها تمرین مداوم نیاز است. انجام دادن پشت سرهم چند ست یا کارکردن بی‎وقفه روی یک عضله تنها باعث تحلیل آن می‌شود. نوجوانان باید تمریناتی را که شامل کار کردن با وزنه‎ها می‌شود در دو یا سه ست با ۸ یا ۱۲ تعدادحرکت انجام دهند. این موضوع موجب دست‌یابی به نتیجه بهتر و کاهش خطر آسیب دیدگی می‌شود. آسیب دیدگی در سنین پایین می‌تواند باعث ناتوانی فرد در بقیه عمر شود اما در صورتی‎که ورزش کردن تدریجی و اصولی انجام شود، عملکرد بدن در آینده بسیار رضایت‏‎بخش خواهد بود.

 

رژیم غذایی، شوخی بردار نیست

هدف بسیاری از بدنسازان، افزایش حجم عضلات با کاهش چربی بدن است. بدنسازان حرفه‏ای رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کنند که آنان را قادر می‌سازد، میزان چربی بدن را به کمترین مقدار برسانند. برخی هم برای بیشتر دیده شدن عضلات، قبل از مسابقات بدن خود را «دی‌هیدراته» می‌کنند. برای یک نوجوان درحال رشد، هیچ یک از رژیم‏هایی که شامل کنترل شدید میزان کالری، مصرف افراطی پروتئین یا حذف کربوهیدرات است، توصیه نمی‌شود.

 

بهترین گزینه برای آنان استفاده از یک برنامه غذایی متعادل، شامل تنوعی از میوه‎ها، سبزی ها، غلات و پروتئین است. همچنین محدود کردن استفاده از مکمل‏ها و قندهای تصفیه شده برای میان وعده‏‌ها هم توصیه می‌شود. یک رژیم غذایی صحیح می‌تواند به افزایش تمرکز، توانایی ورزشی، سلامت و تندرستی نوجوان شما منجر شود. اگر آنان قصد دارند از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند، آن را با دقت بررسی کنید و عادات غذایی‌شان را تحت نظر بگیرید. درصورت مشاهده حساسیت بیش از حد آن‌ها، بهتر است با متخصص تغذیه مشورت کنید چرا که احتمال ابتلا به اختلالات تغذیه وجود دارد.

 

مکمل‎هایی که آسیب می‌زند

نوجوانان هرگز نباید بدون وجود دلیلی پزشکی سطح هورمون‎های بدن خود را تغییر دهند. آنان را آگاه کنید که از مکمل‏های ورزشی، به ویژه«استروئیدها» دوری کنند. مکمل‎های استروئیدی می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‎های قلبی، آسیب‏های جدی کبد و آسیب دستگاه تناسلی  شود.

 

عادت‌های سالم ایجاد کنیم

تحمل سال‏های نوجوانی آسان نیست. نوجوانان ممکن است وضعیت بدن خود را نپذیرند، به‌ویژه اگر از طرف همسن و سالان خود تحت فشار قرار گیرند. درنتیجه ممکن است به استفاده از رژیم‎‏های نامعقول یا استفاده از مکمل‎های استروئیدی روی آورند. ضروری است که آنان را به سوی ورزش کردن صحیح و رژیم مناسب سوق دهید. منصرف کردن آن‎ها برای استفاده از رژیم‎‏های سخت ممکن است آسان نباشد، اما آگاه کردن آن‌ها درباره عواقب جبران‏ناپذیر این رژیم‌ها ضروری است. همچنین فواید پیشرفت آهسته و پیوسته را به آنان گوشزد کنید. اگر در برقراری ارتباط با آن‌ها مشکل دارید، می‌توانید از یک مربی حرفه‎ای که در بدنسازی نوجوانان تخصص دارد، کمک بگیرید.

 

چطور عناصر مورد نیاز بدن را تامین کنیم؟

ویتامین«B»: یکی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن است که در کار خون‌سازی و تولید انرژی نقش دارد، این ویتامین در غذاهایی مثل جگر، دل، قلوه، تخم‌مرغ، شیر،‌ ماهی، مرغ، ‌گوشت قرمز، غلات مخصوص و غلات سبوس‌دار یافت می‌شود.

 

ویتامین «D»: برای رشد و نمو و سختی استخوان‌ها لازم است. این ویتامین در روغن ماهی، جگر، زرده تخم‌مرغ، پنیر و ماست به مقدار زیاد وجود دارد. در ضمن تابش مستقیم آفتاب بر پوست، سبب تولید مقدار زیادی از این ویتامین در بدن می‌شود.

 

ویتامین «C»: این ویتامین مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها بالا می‌برد. در بهبود زخم و سلامت لثه‌ها نقش دارد. به علاوه باعث می‌شود بدن آهن بیشتری جذب کند. این ویتامین در انواع مرکبات، گوجه‌فرنگی، فلفل سبز، سیب‌زمینی، اسفناج و کاهو وجود دارد.

 

«روی»: نیاز بدن به «روی» در دوران بلوغ افزایش پیدا می‌کند. این ماده که در ساختن پروتئین نقش دارد، در غذاهایی مثل جگر، شیر، غذاهای دریایی، حبوبات و گندم یافت می‌شود.

 

«ید»: ید برای رشد و نمو طبیعی بدن، سوخت‌وساز مواد غذایی و تولید انرژی بسیار لازم است. سلول‌های عصبی و مغز نیاز زیادی به آن دارند. این ماده در غذاهای دریایی، لبنیات و تخم‌مرغ وجود دارد. در غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها، ید به میزان کمتری یافت می‌شود.

 

«کلسیم»: به دلیل تسریع در رشد استخوان‌ها، نیاز به کلسیم در سن بلوغ بیشتر است؛ بنابراین دختران باید از منابع غذایی حاوی کلسیم مثل شیر به میزان فراوان استفاده کنند. دختران در طول روز حداقل سه واحد لبنیات کم چرب مصرف کنند، البته به شرط آن که همراه با مصرف دیگر منابع غذایی حاوی کلسیم باشد. از طرفی  انجام فعالیت بدنی و ورزش هم بسیار مهم است.

 

«آهن»: یکی از عناصر مهمی که در تمام دوره‌های زندگی و به ویژه در سنین بلوغ باید به میزان کافی در بدن وجود داشته باشد، عنصر آهن است. در صورتی‌که آهن بدن از دست برود، فرد برای رشد عضلات و افزایش حجم خون با کمبود آهن روبه رو خواهد شد و به همین دلیل حتماً باید با مصرف مکمل، این کمبودها را جبران کرد. البته نیاز بدن به آهن در دوران بلوغ بیشتر می‌شود؛ زیرا دختران به‌دلیل قاعدگی ماهانه، مقداری از آهن بدنشان را از دست می‌دهند و اگر آهن مورد نیاز بدنشان تأمین نشود، پس از ازدواج و در دوران بارداری دچار کمبود شدید آهن خواهند شد؛  در این شرایط نه تنها خطر مرگ‌ به علت خون ریزی هنگام زایمان افزایش می‌یابد بلکه نوزادانی که به‌دنیا می‌آورند، کم وزن یا نارس هستند و ذخایر آهن کافی ندارند. کم خونی فقر آهن در دوران بارداری و دو سال اول زندگی اثر جبران‌ناپذیری بر رشد و تکامل مغزی کودک دارد و موجب کاهش بهره هوشی به میزان ۵ تا ۱۰ درصد می‌شود.

 

به همین دلیل خوردن غذاهای حاوی آهن به ویژه به دختران توصیه می‌شود. این ماده در غذاهایی از قبیل گوشت، جگر، ماهی و زرده تخم‌مرغ وجود دارد. در خور ذکراست، استفاده از مواد دارای ویتامین «C» یا میوه‌های ترش، مثل مرکبات، به جذب آهن کمک می‌کند.

 

«پروتئین»: همان‌گونه که اشاره شد یکی از مواد مورد نیاز بدن، پروتئین است. نیاز به این ماده در دوران بلوغ به دلیل سریع‌تر شدن رشد و افزایش حجم عضلات بیشتر می‌شود. پروتئین‌های حیوانی در تخم‌مرغ،‌گوشت و شیر و پروتئین‌های گیاهی در غلات و حبوبات وجود دارد. مصرف روزانه ۴۵ تا ۷۲ گرم پروتئین توصیه می‌شود.

 

نوجوانان هرگز نباید بدون وجود دلیلی پزشکی سطح هورمون‎های بدن خود را تغییر دهند. آنان را آگاه کنید که از مکمل‏های ورزشی، به ویژه«استروئیدها» دوری کنند.

 

 

khor​asannews.‎​com
  • 406
  • 236
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.2 stars from 642 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید