سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۲۸

آموزش حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر (+ تصاویر)

حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر,حرکات ورزشی در استخر برای دیسک کمر,تمرینات ورزشی در استخر برای دیسک کمرحرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر باعث میشود کمردرد کاهش یابد

یکی از روشهای درمانی مکمل طبیعی برای بیماریهای دیسک کمر، آب درمانی میباشد که اغلب افراد به منظور درمان درد دیسک از این روش استفاده می کنند. آب درمانی به روشی گفته میشود که از آب استفاده می کنند تا بیماری های دیسک کمر از جمله پارگی دیسک کمر( فتق دیسک کمر) را درمان کنند.

حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر

از رایج ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات می توان به پارگی دیسک کمر اشاره کرد که احتمال بروز آن در هر سنینی وجود دارد. برای درمان درد ناشی از پارگی دیسک کمر می توان در مراحل اولیه به استراحت، سرمادرمانی، گرمادرمانی، ماساژ و حرکات ورزشی ساده روی آورد. از روش های درمانی پارگی دیسک کمر می توان به آب درمانی اشاره کرد که محبوبیت بسیاری در بین بیماران دارد و این روش درمان را پزشک تجویز می کند. آب درمانی که تحت نظارت یک فرد متخصص انجام میشود و فرد را درمان میکند؛ از روش های مخصوصی برخوردارست.

آب درمانی دارای مزایای بسیاری نظیر کاهش استرس، افزایش گردش خون، آرامسازی عضلات پرکار، بهبود جریان خون، کاهش فشار در مفاصل دردناک و کاهش حساسیت بدن نسبت به درد می باشد. آب درمانی با بهره گیری از ویژگی شناور بودن بدن و خواص مکانیکی آب، میزان فشار بر روی مهره های ستون فقرات را کاهش می دهد و از این طریق به بهبود شرایط بیمار کمک میکند.

روش های آب درمانی داخل استخر برای دیسک کمر

در زیر با روش های اصلی آب درمانی داخل استخر اشنا میشوید:

* پیاده روی در استخر برای درمان دیسک کمر:

گرم کردن بدن به عنوان نخستین قدم برای انجام ورزش در آب محسوب میشود. برای این که چنین کاری را انجام دهید باید شروع به راه رفتن بمدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در طول استخر بنمایید تا لگن و پاهایتان گرم شود. شما باید در آب به سمت جلو و عقب قدم بزنید؛ بگونه ای که قفسه سینه ی شما در بالای سطح آب باشد، تا عضلات ساق پایتان درگیر شود. در این صورت به زانوها یا لگنتان هیچ گونه آسیبی وارد نمی شود، به خصوص افرادی که به التهاب مفاصل مبتلا هستند. تمرین پیاده روی درصورتی سخت تر و موجب تقویت بیشتر عضلات میشود که شناورهای دستی یا وزنه های سبک را اضافه کنید.

آموزش حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر,آب درمان برای دیسک کمر,حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمریکی از حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر، پیاده روی در استخر میباشد

* حرکت دوچرخه:

یکی از حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر حرکت دوچرخه می باشد.  پس از گرم شدن بدنتان می توانید حرکت دوچرخه را انجام دهید. به این طریق که پاهایتان را همان گونه که بر روی دوچرخه رکاب می زنید، باید در آب حرکت دهید. مدت زمان انجام این تمرین، ۱۰ دقیقه میباشد که پاهایتان به دو سمت جلو و عقب حرکت میکند.

حرکات ورزشی در استخر برای دیسک کمر,آموزش تصویری حرکات ورزشی در آب برای درمان دیسک کمرحرکت دوچرخه، یکی از حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر بشمار میرود

* تمرین بالا آوردن پا در آب:

بالا آوردن پا در استخر از جمله حرکات ورزشی در آب برای درمان دیسک کمر می باشد. برای بالا آوردن پا در آب باید در حالیکه با دستانتان، لبه ی استخر را گرفته اید؛ بر روی یک پایتان باستید و پای دیگرتان را بالا ببرید. از مزایای انجام این حرکت می توان به کشش و تقویت ماهیچه ها در ساق پا، لگن و پائین کمر اشاره کرد.

آموزش تصویری حرکات ورزشی در آب برای درمان دیسک کمر,عوارض آب درمانی,مزایای آب درمانییکی از حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر، تمرین بالا آوردن پا میباشد

* کشش عضله هرمی:

برای انجام کشش عضله هرمی باید در ابتدا به حالت ایستاده پشت به دیوار استخر قرار بگیرید و پایی که مبتلاست را از قسمت ران و زانو خم کنید. دست سمت مبتلا را روی قسمت خارج زانو و دست سالم را روی قسمت بالایی مچ پای سمت مبتلا قرار دهید. در این زمان باید به زانویی که خم شده در جهت مخالف فشار وارد کنید و مچتان را هم زمان با دست سمت سالم به گونه ای که پشت مفصل ران تان، کشش را احساس کنید؛ بطرف داخل ببرید. تا ۱۰ شماره باید این وضعیت را حفظ کنید. شما با تکرار ۱۰ بار کشش عضله هرمی می توانید از اثرات آن برخوردار شوید.

آب درمان برای دیسک کمر,حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر,حرکات ورزشی در استخر برای دیسک کمرکشش عضله هرمی از دیگر حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر بشمار میرود

* فعالیت و ورزش هم زمان دست وپاها:

شخص زمانی میتواند دست و پاها را بطور هم زمان، ورزش دهد که به پشت بر روی آب شناور قرار گرفته باشد( گاهی وقت ها متخصص آب درمانی کمک می کند تا فرد بر روی آب شناور باشد و یا می توان از یک جلیقه شناور کننده استفاده نمود). فرد در این تمرین برای پارو زدن از دست وپاهایش کمک می گیرد. از این رو انجام این تمرین باعث میشود که بازو و پاهای شخص تقویت شود. از دیگر روش های آب درمانی می توان به مالش سرد و دوش گرفتن اشاره کرد.

آموزش حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر,آب درمانی برای دیسک کمر,آب درمانی برای دیسک کمریکی از حرکات ورزشی در آب اینست که به کمک دست‌وپاهای خود پارو بزنید

* تمرین کششی پا با تکیه به دیوار:

موقعیت افراد در این تمرین کششی مثل« سوپرمن» می باشد؛ به این صورت که باید در کناره استخر، دستها را قرار داد و موقعیت بدن و پاها در حالت کشیده درون آب قرار گیرد. این امر، ماهیچه های نواحی کمر و مفاصل در پشت را منبسط می کند و علاوه بر آن به کشش عضلات شانه کمک میکند.

تمرین کششی پا در استخر برای درمان دیسک کمر,حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمرتمرین کششی پا با تکیه به دیوار، از دیگر حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر محسوب میشود

* ضربه زدن با پا:

برای ضربه زدن به پا باید موقعیت یکی از پاها در حالت صاف باشد و برای ضربه زدن به سمت بالا از پای دیگرتان استفاده کنید. هدف اینست که پای شما عمود بر بدن باشد؛ یعنی به صورت افقی قرار گیرد. درصورت افقی نشدن پا به صورت کامل، ایرادی ندارد. با برای انجام این تمرین هر بار تلاش کردن ، توانایی شما افزایش پیدا میکند. عضله سازی در پاها و لگن از مزایای ضربه زدن با پا به شمار میرود که برای درمان درد کمر، بسیار مناسب است. شما باید با پای خود، ۱۵- ۲۰ ضربه بزنید.

تمرینات ورزشی در آب برای دیسک کمریکی از حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر، ضربه زدن با پا میباشد

* کشش عضلات خارجی تنه:

نحوه ی انجام تمرین کشش عضلات خارجی تنه به این روش است که با ایستادن در کنار دیوار استخر، پاهایتان کنار یکدیگر قرار گیرند و از کنار دیوار به اندازه طول تمام دست، فاصله داشته باشید. لبه استخر را با دست سمت مبتلا بگیرید و موقعیت دست دیگرتان بر روی لگن باشد. اکنون زانوهایتان را صاف کنید؛ بگونه ای که پاها با زمین برخورد کند. در این مرحله با فشار دادن لگن به سمت دیوار در قسمت خارجی ران و تنه خود، کشش را احساس کنید. شما باید تا ۱۰ شماره در این موقعیت بمانید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید.

آب درمانی برای دیسک کمر,آموزش تصویری حرکات ورزشی در آب برای درمان دیسک کمرکشش عضلات خارجی ران، یکی از حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر بشمار میرود

* تقویت عضلات شکم و لگن:

به منظور تقویت عضلات شکم و لگن توصیه میشود که در آب بنشینید، به گونه ای که پاهایتان بر بدنتان عمود باشد. در این حالت باید با باز کردن پاها از هم دیگر، شکلی ۷ مانند به آن بدهید. سپس پاهایتان را در مرحله بعد به سمت عقب هدایت کنید و آن ها را به هم بچسبانید. برای نتیجه گیری بیشتر از این تمرین باید ۱۰ تا ۱۵ مرتبه آن را تکرار کنید.

عوارض آب درمانی,حرکات کششی در آب برای دیسک کمر,حرکات ورزشی در آب برای درمان کمر دردیکی از حرکات ورزشی در آب اینست که پاهای خود را عمود بر بدن قرار دهید

* سرد کردن بدن:

شما باید بدن خود را پس از انجام حرکات ورزشی در آب، سرد کنید. برای سرد کردن بدن باید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه شروع به راه رفتن کنید و به انجام حرکات کششی بپردازید. وقتی که از آب خارج شدید؛ می‎توانید این کار را انجام دهید.

نکاتی در مورد حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر

> در صورت لزوم باید در اعماق مختلف، به انجام حرکات بپردازید. قبل از این که مراجعه کنید، باید از این بابت خاطرجمع شوید که استخر، محوطه ای برای ورزش در اعماق مختلف را دارد.

> معمولاً توصیه میشود که در عمقی از استخر قرار بگیرید که تا سطح ناف یا کمی بالاتر از آنرا آب بپوشاند.

> شاید متوجه عرق کردن خود در زمانیکه در آب هستید و ورزش می کنید؛ نشوید. به همین خاطر بهتر است که مقداری آب را در هر چندوقت یکبار بنوشید.

> در دوره های زمانی بیست و پنج دقیقه، حرکات ورزشی زیر را انجام دهید و سپس زانوها و مفصل لگن را بمدت پنج دقیقه در آب گرم جکوزی خم کنید. این کار را حداکثر در دو دوره ی دیگرتکرار کنید( مجموعاً یک و نیم ساعت).

> فقط دو حرکت اول را در دو هفته اول انجام دهید و بعد از آن یک یا دو حرکت را در هر هفته اضافه کنید.

> وقتی که ورزشها را انجام می دهید؛ هر زمان که در عضلات خود دچار تشدید درد یا ضعف شدید باید نزد پزشک معالج بروید.

> نباید به کمر خود در چند جلسه اول، فشار وارد کنید.

> خشک شدن کامل بدن شما و بستن کمربند گرمکن به عنوان یکی از نکات کلیدی آب درمانی به شمار میرود که قبل از این که از محیط استخر خارج شوید؛ به منظور پرهیز از اسپاسم باید رعایت کنید.

> برای حفظ تعادل در آب و افزایش شدت تمرینات، تجهیزات زیادی ارائه شده که میتوانید از آنها بهره بگیرید. این نکته را در نظر بگیرید که باید حتماً بر روی حرکات متمرکز شوید؛ بنابراین حتی درصورت داشتن مهارت شنا، باید از تجهیزات و تخته های شناور برای انجام بعضی از حرکات استفاده کنید.

> در فصول گرم پیشنهاد ما اینست که بمدت پنج نوبت در هفته آب درمانی انجام دهید درحالیکه انجام این ورزش در فصول سرد، حداقل دو نوبت برای دوره سه ماهه می باشد.

مزایای آب درمانی

آب که از خواص فیزیکی خاصی برخوردار است؛ به عنوان یک ماده سیال شناخته میشود و برای ورزش کردن، یک محیط بسیار مناسب و مطلوب میباشد . شناور بودن انسان و غوطه ور شدن در آب به عنوان یکی از خواص آب نسبت به سیالات دیگر مانند هوا می باشد. قانون ارشمیدس می گوید که در صورت شناور شدن شخصی در آب، حجم او به اندازه وزن آب، سبک می شود. علاوه بر آن فشار هیدرو ستاتیک وارد شده به کل بدن، وضعیت قلب و ریه را بهبود می دهد و موجب کاهش درد مفاصل و عضلات می شود. بنابراین وزن بدن فردی که در آب است در مقایسه با خشکی، کم تر است و بیمار مبتلا به کمردرد برای حرکت دادن اندام هایش باید نیروی کمتری وارد کند. هنگام حرکت بر خلاف جهت آب، فشارهایی بر اندام ها وارد میشود که عضلات را تقویت میکند. انجام حرکات در استخر به دلیل افزایش اصطحکاک و وزن مخصوص آب نسبت به هوا به کندی صورت میگیرد.

عوارض آب درمانی,مزایای آب درمانی,حرکات ورزشی برای دیسک کمراز مزایای حرکات ورزشی در آب برای دیسک کمر می‌توان به بهبود جریان خون و ... اشاره کرد

عوارض آب درمانی

نکته ی ابل توجه اینست که بیماری افراد نباید در آب، تشدید شود و موجب بدتر شدن وضعیت جسمانی شان شود. در ادامه با موارد منع آب درمانی اشنا شوید:

- افراد مبتلا به دیابت یا اسکلروز چندگانه و همچنین زنان باردار با فشارخون غیرطبیعی، به هیچ وجه نباید در آب گرم به مدت طولانی شناور شوند و همچنین نباید به سونای داغ بروند.

- آب سرد برای بیمارانی که به رینود گرفتار شده اند؛ ضرر دارد و نباید از آن استفاده کنند.

- افرادی که نسبت به احساس دما با اختلال مواجه می شوند و به مشکلاتی نظیر سوختگی یا یخ زدگی در دماهای بالا یا پائین گرفتار می شوند.

- افراد دیابتی نباید در آب گرم بطور کامل، فرو بروند و همچنین بعضی از تمرینات برایشان مناسب نیست که از آن ها می توان به تمرینات ورزشی و گرم کردن پا در آب اشاره کرد.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش