دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۰۸:۵۷ - ۰۲ شهریور ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۶۰۱۰۱
امنیتی و دفاعی

روزنامه همدلی؛

هک شدن دوربین‌های زندان اوین؛ با وجود سکوت مقامات، هک دوربین‌های زندان اوین یک چالش بزرگ امنیتی است

هک شدن دوربین‌های زندان اوین,تصاویر هکرها از زندان اوین
بعضی خبرگزاری های خارجی روز قبل خبر دادند که دوربین‌های زندان اوین هک شدند. تصاویری که دارد در فضای مجازی دست بدست می شود نشان از هک شدن دوربین‌های این زندان دارد. این خبرها حاکی است که گروهی خود را« عدالت علی» نام گذاری کرده و ادعاکردند با نفوذ به سیستم امنیتی زندان اوین توانسته اند به تصاویری از داخل این زندان دست پیدا کنند.

در ویدئو ی منتشر شده بخش هایی از اتاق کنترل زندان و همینطور حیاط آن نشان داده می شود، در ادامه این ویدئو تصاویری از انتقال یک زندانی به چشم می خورد که حالا شیوه برخورد با او توسط مامورین زندان در فضای مجازی بحث برانگیز شده است. هنوز کسی نمی داند آیا تصاویر بیشتری هم موجود است یا نه؟ اگر آن طورکه این گروه ادعا کرده اند تصاویری از سایر بندهای زندان بدست آن ها رسیده باشد، شاید در روزهای آینده انتشار آن ها در فضای مجازی واکنش های زیادی به همراه داشته باشد.

با این وجود درحالی که خیلی از رسانه های خارج از کشور درحال تحلیل درستی این تصاویر و نحوه دسترسی گروه« عدالت علی» به آن هستند کماکان خبری از واکنش مقامات رسمی در ایران نیست، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و پلیس هیچ واکنشی به آن نشان نداده اند و تقریباً همه گمانه زنی ها در سکوت خبری ادامه دارد.

 از طرفی با انتشار این تصاویر بعضی در فضای مجازی به آن واکنش نشان دادند، کاربری در حساب توئیتری خود با طرح یک پرسش نوشت:« در مورد هک دوربین های اوین مسأله این است که آیا دوربین های بندهای امنیتی ۲۰۹، ۲۴۰ و ۲الف که تحت نظارت سازمان زندان ها نیستند هم هک شده یا خیر! عمده تصاویر کلیپ بی بی سی مربوط به در ورود و خروج اصلی زندان است.»

پایگاه خبری امتداد نزدیک به حزب اتحاد ملت در واکنش به هک شدن دوربین های زندان اوین نوشت آیا آرشیو کامل فایل های ذخیره شده دوربین ها به دست هکرها افتاده است؟ یا این که فقط لحظاتی که هک صورت گرفته، فیلم آن ضبط شده است؟ و اینکه چه مدت زمانی هکرها به دوربین‌های زندان دسترسی داشته اند؟ سوالی که به نظر می رسد جواب به آن می تواند حجم اطلاعات سرقت رفته را معلوم کند.

سایت خبری مدارا نیز در گزارشی در این مورد هشدار داد:نه فقط انتشار این تصاویر، بلکه هک شدن این دوربین ها مشکل امنیتی بزرگی را برای نهادهای امنیتی فراهم کرده( و خواهد کرد). احتمالا به زودی شاهد شناسایی بعضی افراد از روی تصاویر چهره های آنها خواهیم بود که هکرها شناسایی شان کرده و مشخصاتشان را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند. این مسأله به خودی خود، ضربه بزرگی به نهادهای امنیتی وارد خواهد کرد. حتی اگر تصاویر آنها در شبکه های اجتماعی هم منتشر نشود، این تصاویر برای سرویس های خارجی بسیار با ارزش خواهد بود.

از طرفی بسياري در فضای مجازی این سوال را مطرح کردند که آیا هک شدن دوربین‌های زندان اوین در راستای حملات قبلی به تأسیسات هسته ای و نظامی ایران بوده است؟ مدتی قبل بروز برخی مشکلات در تاسیسات نظز و دزدیاز اسناد هسته ای ایران حواشی زیادی را برای دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ایجاد کرد. همچنین ترور شهید فخری زاده سبب شد توانمندی دستگاه های امنیتی به چالش کشیده شود. حالا باید در روزهای آینده منتظر واکنش های بیشتر به هک شدن دوربین های زندان اوین بود، جایی که قرار است مقامات قوه قضائیه پاسخگو باشند.

hamdelidaily.ir
  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۱۶
غیر قابل انتشار: ۲۰
جدیدترین
قدیمی ترین
کسی که در خیابان بخودش اجازه میدهد عربده کشی کند و به مردم حمله میکند را از این به بعد حلوا حلوا میکنیم برادر من این ادمها را باید بزنند خوردشان کنند
کسی که مواد مخدر دست نوجوانها در پارک و ورزشگاه میدهد را باید محکم کتک بزنند نه فقط یک چک و سیلی
مجرمی که به حقوق دیگران به ناموس مردم به حقوق اجتماعی تجاوز میکند مستحق است با مشت چندین بار بر دهانش کوبیده شود و دست و پاهایش در طول زندان شکسته شود اما سوال این است ایا واقعا این کار را میکنید پاسخش خیر است برای همین ارتکاب جرم زیاد است که نیروی انتظامی محکم حمایت قانونی نمیشود برای برخورد با اینگونه افراد فقط اگر کسی حرف سیاسی زد بگیرند و برخورد کنند مردم از سیایت تان خسته شدند . پولی هم که دیگر ندارد و نفت رانمیخرند
به نظرم باید جمهوری اسلامی منتشرکنندگان این تصاویر را اعدام نماید و از زندانبان ها به دلیل انجام وظیفه اسلامی خود تقدیر نماید.
به نظرم باید جمهوری ...
یعنی که چی اعدام کنه کم مردم رو تو بیمارستان ها می کشید روزی ۷۰۰ نفر براتون کمه همتون تشنه ی خون هستید
به نظرم باید جمهوری ...
تو مثل ابنکه شعور انسانیتو از دست دادی
به نظرم باید جمهوری ...
بنده صاحب نظر نیستم اما فک میکنم اسرائیلی های جنایتکار از اونجایی که نتونستن و جرات تعرض نفتکش به مقصد لبنان فقط تماشا کنن از روی دق همچین کاری که کردن ولی اقای کاربر مهمان به نظر شما بابت کدام وظیفه اسلامی کتک زدن به اون زندانی لاغر مردنی بود.؟ که اون سرباز باید تفدیر بشه. ؟؟؟ سرباز کاسه داغ تر آش ؟!!!! جناب کاربر مهمان تو مریضی تربیت نشدی نفهمی معنی تقدیر چیه. هم تو و هم اون سرباز که کاسه داغ تر از آش به خودش اجازه همچین کاری میده. پلیس که جای خودش. والا میگن سربازی رفتن باعث تربیت اجتماعی بیشتر و شعور نداشته و نظم هست . خدارو شکر بابت داشتن هموطنانی مث شما. میدونم نظر بنده رو نمایش نمیدین اما همین خبرگذاری بخونن ما را بس
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش