دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۰:۱۹ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۷۱۱
امنیتی و دفاعی

کره شمالی: اوکراین و واشنگتن با همدستی هم سد کاخوفکا را از بین بردند

آمریکا: فعلا پیوستن اوکراین به ناتو بعید است | ادعای روسیه: حمله اوکراین با موشک‌های انگلیسی به پناهگاه سیل‌زدگان

آخرین اخبار از حمله وحشیانه روسیه به خاک اوکراین,نسل کشی پوتین در اوکراین
سفیر آمریکا در ائتلاف ناتو گفت، شانسی برای پیوستن اوکراین در آینده نزدیک به این ائتلاف متصور نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه راشاتودی، جولیان اسمیت، فرستاده آمریکا به ائتلاف ناتو گفت، اوکراین فعلا شانس این که سریعا به این ائتلاف بپیوندد را ندارد اما وعده داد "دستاوردهایی" دیگر که او مشخص نکرد، نصیب کی‌یف شود.

اسمیت در مصاحبه با پایگاه پلیتیکو که روز جمعه منتشر شد، گفت: "فکر می‌کنم  متحدان عضو ناتو اکنون توافق دارند که وقتی اوکراینی‌ها در یک جنگ تمام عیار درگیر هستند دعوت کردن به شکلی مناسب از کی‌یف برای پیوستن به این ائتلاف بعید است."

این دیپلمات تاکید کرد، با این وجود این ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا می‌خواهد این پیام را به کی‌یف ارسال کند که نسبت به حمایت بلند مدت از آن مصمم است.

او ادعا کرد، این ائتلاف در آستانه برگزاری اجلاسش در ماه آینده میلادی در شهر ویلنیوس "مجموعه‌ای از گزینه‌ها" به غیر از عضویت کامل در ناتو را در قبال اوکراین در نظر دارد.

اخیرا آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سابق ائتلاف ناتو که اکنون مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین است ادعا کرد برخی اعضای این ائتلاف می‌توانند برای ارسال سرباز به اوکراین داوطلب شوند. این مقام اضافه کرد، این سناریو در صورتی که بلوک ناتو در اجلاس ماه ژوئیه نتواند تضمین‌های امنیتی به اندازه کافی قوی به کی‌یف ارائه کند، امکانپذیر خواهد بود.

زلنسکی در یک سخنرانی در روز جمعه گذشته گفت کشورش "به دنبال جانشینی برای ائتلاف ناتو نیست."

رئیس جمهور اوکراین بر اساس گزارشها به شرکای غربی گفت، در اجلاس ویلنیوس تا زمانی که تضمین‌های "ملموس" یا نقشه راهی به سمت کسب عضویت کامل در ائتلاف دریافت نکند شرکت نخواهد کرد.

پیش از این چندین کشور عضو ناتو بارها حمایت خود را از پذیرش اوکراین در این ائتلاف اعلام کرده‌اند اما اعضای بانفوذتری مانند آلمان نسبت به آن مردد بوده‌اند.

در اوایل ماه جاری میلادی، آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، با تکرار موضعی که پیش از او اولاف شولتس، صدراعظم این کشور در ماه مه گرفته بود تصریح کرد، ناتو نمی‌تواند "در مورد پذیرش اعضای جدید در میانه یک جنگ مذاکره کند."

ناتو برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ به صورت مبهم قول اعطای عضویت در این ائتلاف را به اوکراین داد. سپتامبر گذشته کی‌یف به طور رسمی درخواست پیوستن به این ائتلاف را مطرح کرد.

روسیه گسترش ناتو به سمت شرق را تهدیدی برای امنیت خود دانشته و آن را یکی از دلایل آغاز عملیات نظامی خود در فوریه ۲۰۲۲ علیه اوکراین ذکر کرده است.

روسیه: اوکراین با موشک‌های انگلیسی به پناهگاه سیل‌زدگان حمله کرد

روسیه امروز (شنبه) مدعی شد که نیروهای اوکراین با استفاده از موشک‌های انگلیسی به پناهگاه موقتی که در پی تخریب سد کاخوفکا برای سیل‌زدگان پرپا شده بود، حمله کردند.

آخرین اخبار از حمله وحشیانه روسیه به خاک اوکراین,نسل کشی پوتین در اوکراین

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، ولادیمیر سالدو، مقام منصوب روسیه در منطقه خرسون در اوکراین گفت که این حمله به پناهگاه سیل‌زدگان که در غرب رودخانه دنیپرو قرار داشت، حدود ساعت پنج صبح به‌وقت محلی و با استفاده از موشک‌های انگلیسی «سایه توفان (Storm Shadow)» انجام شد.

چهار منطقه «زاپوریژیا، دونتسک، لوهانسک و خرسون» که بخشی از خاک اوکراین محسوب می‌شوند، در اواخر سال ۲۰۲۲ با برگزاری همه‌پرسی توسط نیروهای روسیه، به خاک این کشور ضمیمه شدند. ولادیمیر سالدو فرمانداری است که روسیه برای خرسون تعیین کرده است.

به گفته این مقام روس، روستای «ژلنی» در نزدیکی دریای سیاه هم شب گذشته هدف حملات اوکراین قرار گرفت و هتلی که میزبان سیل‌زدگان بود تخریب شد. او تصاویری از تأسیسات تخریب‌شده منتشر کرد که در آن یک ویلا در آتش دیده می‌شود.

 سالدو در بیانیه خود نوشت: این حملات هدفمند با استفاده از موشک‌های انگلیسی انجام می‌شوند که به دولت کی‌یف داده شده تا «صلح» را نصیب زیرساخت‌های غیرنظامی کند!

سالدو همچنین گفت که در حمله مجزایی در اوایل روز جمعه به یک کمپ تابستانی کودکان در همین منطقه، بقایای موشک‌های انگلیسی سایه توفان به چشم می‌خورد.

در نخستین ساعات سه‌شنبه هفته گذشته، بخشی از نیروگاه برق‌آبی کاخوفکا در منطقه خرسون در پی انفجاری عظیم تخریب شد؛ واقعه‌ای که چندین کشته داشت و هزاران تن در مناطق پایین‌دست سد را درگیر سیل کرد.

مسکو و کی‌یف مسئولیت حمله به این سد را به گردن یکدیگر می‌اندازند؛ حمله‌ای که تخلیه گسترده مناطق مسکونی در دو سوی رود دنیپرو را در پی داشت. کرملین می‌گوید که اوکراین عامدانه این سد را تخریب کرده تا آب شرب شبه‌جزیره کریمه را قطع کند؛ کی‌یف اما مسکو را به تخریب این سد برای ایجاد اختلال در روند ضدحملات اوکراین متهم می‌کند.

کریمه شبه‌جزیره‌ای در جنوب اوکراین است که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را ضمیمه خاک خود کرد.

کره شمالی: اوکراین و واشنگتن با همدستی هم سد کاخوفکا را از بین بردند

کره شمالی از بین رفتن سد کاخوفکا در اوکراین را در نتیجه دسیسه و "همدستی" واشنگتن و کی‌یف به منظور مسئول اعلام کردن روسیه از بابت یک فاجعه انسانی دانست.

آخرین اخبار از حمله وحشیانه روسیه به خاک اوکراین,نسل کشی پوتین در اوکراین

به گزارش ایسنا، خبرگزاری دولت کره شمالی (کا.سی.ان.ای) در مقاله‌ای عنوان کرد، آمریکا، اوکراین و دیگر کشورهای غربی "با فرومایگی" تمامی مسئولیت از بین رفتن سد کاخوفکا در اوکراین را در زمانی که دنیا نگران آسیب‌های انسانی و مادی این حادثه است، به گردن روسیه می‌اندازند.

"او سونگ جین" یک تحلیلگر انستیتوی مطالعات بین‌الملل کره شمالی در مقاله‌ای که در خبرگزاری کا.سی.ان.ای منتشر کرد، حادثه از بین رفتن سد کاخوفکا را تکرار دسیسه انفجار خط لوله‌های "نورد استریم" دانست.

در سپتامبر سال گذشته میلادی، انفجارهایی خط لوله‌های انتقال گاز طبیعی نورد استریم ۱ و نورد استریم ۲ در دریای بالتیک که بین روسیه و آلمان کشیده شده‌اند را هدف گرفتند.

این تحلیلگر کره شمالی نوشت، انفجار سد کاخوفکا "چیزی بجز یک نمایش مضحک دیگر و تکرار دسیسه انفجار نورد استریم نیست و اوکراین و آمریکا با همدستی یکدیگر آن را اجرا کردند تا مسئولیت وقوع یک فاجعه انسانی را به روسیه نسبت داده و یک محیط نظامی و سیاسی مطلوب را برای به اصطلاح عملیات ضدحمله اوکراین ایجاد کنند."

این تحلیلگر همچنین اظهار کرد، اوکراین با توجه به این که این انفجار آسیب عظیمی در مناطق جدیدا ملحق شده به روسیه به وجود آورد،  "انگیزه کاملی برای ارتکاب یک چنین جنایات شنیعی را با همدستی آمریکا داشته است."

سد کاخفوکا در جنوب اوکراین روی رودخانه دنیپرو در منطقه‌ای که تحت کنترل نیروهای روسیه قرار دارد واقع شده است. این سد روز سه شنبه گذشته تخریب شده و در نتیجه آن سیلی عظیم به راه افتاد و مردم ساکن مناطق اطراف، مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند. اوکراین و روسیه متقابلا یکدیگر را عامل این فاجعه معرفی کردند.

  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
فرشید اسماعیلی بیوگرافی فرشید اسماعیلی فوتبالیست جوان ایرانی

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۲

محل تولد: بندرلنگه، هرمزگان، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: پیکان

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر 

ادامه
رضا عطاران بیوگرافی رضا عطاران؛ ستاره سینمای کمدی ایران

تاریخ تولد: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۷

محل تولد: مشهد

حرفه: بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوین‌گر، خواننده

آغاز فعالیت: ۱۳۶۹ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش