پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۰۷:۵۳ - ۲۸ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۸۴۳
سیاست داخلی

سومین ماه اعتراضات و تداوم مرگ‌های مشکوک | زخمی که عمیق می‌شود؛ بدون نسخه ای شفابخش

سومین ماه اعتراضات در ایران,نارضایتی مردم ایران
همزمان که رسانه‌های اصولگرا با انتشار تصویر کیان پیرفلک به خونخواهی او برخاسته‌اند، مادرش دیروز در مراسم خاکسپاری کیان، عامل تیراندازی به فرزندش را ماموران انتظامی و امنیتی عنوان کرده است

روزنامه توسعه ایرانی: مهمترین اقداماتی که طی دو ماه اخیر برای پایان دادن به وضعیت بحرانی امنیت و آرام کردن معترضان انجام شده عبارتند از فیلتر پلتفرم‌های خارجی، محدود کردن اینترنت، خط و نشان کشیدن‌های مجلس، گزارش برخی خبرگزاری‌ها از آرام بودن شهرها و پایان اغتشاش، حمله به اقلیم کردستان عراق و اعزام یک هیأت از سوی رهبر انقلاب به سیستان و بلوچستان بوده است.

آخر هفته خونینی که در ایذه و اصفهان رقم خورد و تسری اعتراضات خشونت‌بار و بحرانی‌تر شدن هر روزه وضعیت امنیت در شهرهای مختلف، کارآمدی این اقدامات را با تشکیک مواجه می‌کند. حتی تنها استانی که هیأت رسمی رهبر انقلاب به آن فرستاده شد نیز کماکان شاهد تظاهرات اعتراضی پس از نماز جمعه است.

از شروع اعتراضات در ایران، زاهدان صحنه خونین‌ترین درگیری‌ها بود؛ درگیری‌هایی که عمدتا همزمان با نماز جمعه به امامت مولوی عبدالحمید رخ می‌داد.

تدبیری که برای بازگرداندن آرامش به زاهدان و پایان دادن ناآرامی‌ها در سیستان و بلوچستان اندیشیده شد، اعزام هیأتی از سوی رهبر انقلاب به زاهدان بود. محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کل کشور با توجه به ماهیت مسئولیتی که دارد، ریاست این هیأت را نیز برعهده داشت. او و همراهانش شنبه گذشته وارد فرودگاه زاهدان شدند.

حاج علی‌اکبری در همان روز اول ورودش به زاهدان گفت که حامل پیام اندوه و ناراحتی مقام معظم رهبری بابت حوادث پیش آمده در زاهدان است. او ادامه داد که تدابیر تکمیلی را با بزرگان استان و گروه‌های مختلف در میان گذاشته و ضمن دلجویی از خانواده عزیزانی که در این حوادث شهید و جانباخته شده‌اند، با جانبازان و مجروحان این حوادث هم دیدار خواهد داشت.

نخستین تفسیرها از این سفر «دلجویی» بود. یک روز بعد اما حاج‌علی‌اکبری در لحنی هشدارگونه با بیان اینکه برخی‌ها دوست دارند موضوع امتداد به بیرون داشته باشد و به بهانه‌های واهی، قضایا به درازا کشیده شود، افزود: «ما برای تصمیم‌گیری نیامدیم، بلکه برای ایجاد فضای تلطیف در استان، اتمام حجت ازجهت شنیدن مطالب و انتقال آنها، ارائه پیامهای جدی به بعضی افراد که ارائه گردیده و تکمیل خواهد شد، دادن پیام‌هایی به برخی دیگر که باید در مطالب و دیدگاهشان مراقب باشند، آمده‌ایم و هدف اطاعت امر مقام معظم رهبری می‌باشد.»

او یک روز بعد اضافه کرد که «سخنرانی برخی در حوادث استان تحریک‌کننده بود و آنها باید پاسخگو باشند. آنها حتماً در خون‌های بی‌گناهی که به زمین ریخته شد، سهیم هستند.»

 عبدالحمید با تظاراتی که برآورده نشد

همزمان با این اظهارات تصاویر و اخبار جلسات هیأت اعزامی با بزرگان و علمای اهل سنت استان نیز مخابره می‌شد. روابط عمومی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان، اظهارات مولوی عبدالحمید در جلسه با هیأت اعزامی رهبر انقلاب را منتشر کرد.

در سومین روز حضور این هیأت در زاهدان اما این غیبت عبدالحمید در جلسات نمایندگان رهبری با علمای اهل سنت و تشیع زاهدان بود که خبرساز شد.

نهایتا او چهارشنبه گذشته در توئیتی موضع خود را درباره این هیأت اعزامی به اشتراک گذاشت و نوشت: «انتظار از هیأت اعزامی رهبری دیدن واقعیت‌ها، محکومیت جمعه خونین زاهدان، دلجویی از خانواده‌های شهدا و آسیب‌دیدگان این حادثه و احقاق حق بود، نه تهدید و ارعاب مظلوم.»

مصطفی محامی، نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان در نشستی با حاج‌علی‌اکبری در همین ارتباط تلویحا مولوی عبدالحمید را متهم به فرصت‌سوزی کرد. او با بیان اینکه «شاهد تدبیر قابل تقدیر و حکیمانه مقام معظم رهبری از اعزام هیأت جهت ابلاع سلام ایشان به مردم سیستان و بلوچستان هستیم»، گفت: «برخی در استان بداخلاقی کرده و از این فرصت استفاده نکردند و به عبارتی فرصت‌سوزی کردند.»

توئیت مولوی عبدالحمید و اظهارات مصطفی محامی موید این بود که ظاهرا هیأت اعزامی در مذاکره عبدالحمید و همراهان او به توافق نرسیده است. به ویژه آنکه امام جمعه اهل سنت زاهدان که در این دو ماه مدام نسبت به خطبه‌هایش در نمازهای جمعه هشدار دریافت کرده، در نماز جمعه دیروز زاهدان نیز گفته است: «ما نه تهدید را می‌پذیریم و نه تطمیع را. اگر کره خاکی را هم به ما بدهند، اهل معامله نیستیم. ما از واقعیت نمی‌گذریم. ما حق همه را در نظر می‌گیریم و حتی حق دشمن را هم نمی‌خواهیم ضایع کنیم. پیش‌داوری‌ها و گمان‌ها همه افترا بود.» همچنین گزارش‌ها از زاهدان حاکی است که دیروز نیز مانند جمعه‌های پیشین جمعیتی از نمازگزاران در زاهدان و خاش اقدام به تظاهرات و سردادن شعارهای اعتراضی کرده‌اند.

 شهرهای کردستان و چهلم‌های ملتهب

علاوه بر زاهدان، کردستان نیز طی دو ماه گذشته وضعیت خاصی را پشت سر گذاشته است. شهرهای کُردنشین به عنوان کانون و آغازکننده اعتراضات پس از فوت مهسا امینی، درگیری‌های خشونت‌بار زیادی را تجربه کرده‌اند که منجر به مرگ شماری از شهروندان نیز شده است.

در قبال مسئله کردستان، سپاه با این استدلال که احزاب تجریه‌طلب کرد محرک این ناآرامی‌ها هستند، دو بار طی هفته‌های گذشته اقلیم کردستان عراق را هدف حمله پهپادی و موشکی قرار داده است. این راهکار هم اما منجر به کاهش اعتراضات و التهابات در کردستان نشده و شهرهای کُردنشین کماکان صحنه اعتراض و درگیری‌های خشن است.

نام بوکان در کنار سنندج در گزارش برخی خبرگزاری‌ها، نشانی از این است که نه تنها تدابیر اجرا شده، تاکنون نتوانسته آرامش را به شهرهای کردنشین بازگرداند، بلکه آنچه در این شهرها رخ می‌دهد به سرعت در حال تسری به سایر شهرها نیز هست

مهاباد کردستان دیروز ناآرام بود. این ناآرامی حتی در رسانه‌های رسمی نیز انعکاس یافت. خبرگزاری تسنیم دیروز نوشت: «از صبح جمعه با حضور برخی مردم در مراسم خاکسپاری یکی از اهالی مهاباد-که ادعا می‌شود توسط نیروهای حکومتی کشته شده-، شرایط شهر با حضور چند صد نفر در خیابان‌های اصلی به سوی ناامنی کشیده شد.» این رسانه به انسداد معابر، حمله به اماکن و اموال عمومی و خصوصی و حتی تهدید مردم با سلاح گرم اشاره کرده است.

روز پنجشنبه نیز، مراسم خاکسپاری سالار مجاور و محمد حسن‌زاده، بوکان در آذربایجان غربی و سنندج در کردستان به اعتراضات خیابانی کشیده شد. خبرگزاری فارس و دولت ویدئوهایی از وضعیت این شهرها منتشر کردند؛ ویدئوهایی که حاکی از یک جنگ خیابانی تمام عیار بود؛ خودروهایی که به آتش کشیده می‌شدند، جمعیت خشمگین و شعارهای تند.

نام بوکان در کنار سنندج در گزارش این خبرگزاری‌ها، نشانی از این است که نه تنها تدابیر اجرا شده، تاکنون نتوانسته آرامش را به شهرهای کردنشین بازگرداند، بلکه آنچه در این شهرها رخ می‌دهد به سرعت در حال تسری به سایر شهرها نیز هست.

 تداوم مرگ‌های مشکوک، گزارش‌های بی‌اثر و تسری ناامنی

علاوه بر بوکان در آذربایجان غربی، تبریز در آذربایجان شرقی نیز دیروز شاهد اعتراضات به مرگ یک دختر جوان بود که گفته می‌شود او نیز در درگیری‌ها و توسط ماموران کشته شده است. شایعات روایت می‌کنند که دختر جوان، دانشجوی پزشکی بوده و از پشت سر هدف گلوله قرار گرفته است.

پلیس و مقامات قضایی آذربایجان شرقی اما اعلام کرده‌اند که این دختر جوان به محل یک گودبرداری سقوط کرده و جان خود را از دست داده است. گزارش نهادهای رسمی درباره این دست فوتی‌ها اما ظاهرا تاثیری در تغییر روند اعتراضاتی که شهر به شهر تسری می‌یابند ندارد.

تازه‌ترین نمونه مشابه مربوط به فوت کودک ایذه‌ای است. همزمان که رسانه‌های اصولگرا نیز با انتشار تصویر کیان پیرفلک به خونخواهی او برخاسته‌اند، مادرش دیروز در مراسم خاکسپاری کیان، عامل تیراندازی به فرزندش را ماموران انتظامی و امنیتی عنوان کرده است.

سومین ماه اعتراضات در ایران,نارضایتی مردم ایران

خبرگزاری فارس دیروز در این خصوص نوشت: «خانم مولایی، مادر کیان معتقد است فرزندش را ماموران کشته‌اند. او می‌گوید ماموران برای امنیتشان به آنها توصیه کرده‌اند که به سمت اغتشاشگران نروند و هنگامی که دور زدند همان‌ها به ماشینشان تیراندازی کرده‌اند.»

در حادثه تیراندازی چهارشنبه‌شب ایذه، هفت نفر جان خود را از دست داده‌اند. حادثه مشابهی که همان شب در اصفهان رخ داد نیز سه جانباخته داشت. همزمان نهادهای امنیتی و انتظامی از شهادت ماموران خود نیز خبر می‌دهند. پنجشنبه گذشته برخی رسانه‌ها به نقل از منبع آگاه خبر دادند که «طی اغتشاشات شب گذشته در بوکان دو نیروی حافظ امنیت به دست اغتشاشگران تروریست به شهادت رسیدند.»

مجموع این اخبار و وقایع نسبت به وضعیت بحرانی امنیت هشدار می‌دهند. آیت‌الله حسین نوری همدانی در پیامی به دنبال حوادث ایذه و اصفهان نوشت: «امروز حل مشکل معیشت مردم در اولویت کار مسئولین باشد و با وحدت و اتحاد، خدمت به این مردم را سرعت بخشند و زمینه را برای نفوذ دشمن مسدود نمایند.»

علی‌رغم این دست درخواست‌ها، اما به نظر می‌رسد راهکار عاجل و کارسازی برای پایان دادن به این شرایط تاکنون در پیش گرفته نشده و آنچه انجام شده نیز به در بسته خورده است. باید دید مسئولان طی روزهای آتی چه تدبیری برای تکرار نشدن حوادث ایذه و اصفهان و آرام کردن معترضان در کشور خواهند اندیشید.

محبوبه ولی

toseeirani.ir
  • 16
  • 19
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
زخم کهنه ، زخم عمیق این زخم فقط با یه چیز خوب میشه از بین بردن باعث و مسبب
زخم کهنه ، زخم عمیق ...
اگر یک مثال ساده بزنیم بهتر موضوع روشن میشه امکان داره با کسی که وسیله خطر ناکی دستشه دعوا کنی و شکست بخوری اون شکست لحظه ای است مطمعنا همهیشه توی فکر انتقام خواهی بود حتی این انتقام به بستگان هم تسری پیدا می کنه .... پس اصل موضوع حل نشده
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش