جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
۲۲:۱۷ - ۳۰ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۳۱۶۲
سیاست داخلی

نعمت احمدی: فیلتر کردن فضای مجازی عملی نیست فقط هزینه‌های مردم را بیشتر کرده است

نعمت احمدی,انتقاد از فیلترینگ
یک حقوقدان گفت: افراد بسیاری از طریق همین فضای مجازی کسب و کارشان را انجام می دهند؛ و شما با فیلتر کردن این فضا مانع کسب افراد می شوید و مغایر قانون اساسی و قوانین عادی است.

به گزارش جماران، یک حقوقدان با تأکید بر اینکه مردم به اپلیکیشن داخلی اعتماد ندارند، گفت: ۷۰۰ سال پیش آقای سروانتس کتابی به نام «دن کیشوت» نوشت. قهرمان این کتاب با شمشیر چوبی به جنگ آسیاب های بادی رفت و فکر کرد که مثلا اینها دیو و هیولا هستند. این فضا دیو و هیولا نیست؛ این فضا جهان را متحول کرده است. ثانیه به ثانیه جهان با تکیه بر این فضا دارد پیشرفت می کند. شما چرا دارید با شمشیر چوبی به جنگ آسیاب بادی ها می روید و تصور می کنید که هیولا است؟ هیولا نیست؛ و مهمتر از آن، تکنولوژی این امکان را در اختیار من و شما نمی گذارد.

مشروح گفت و گو با نعمت احمدی را در ادامه می خوانید:

به نظر شما فیلترینگ فضای مجازی و شبکه های اجتماعی چقدر با اصل نهم قانون اساسی و قوانین دیگر همخوانی دارد؟

من متأسفم که مسئولین ما «زمانه» را درک نکرده اند. وقتی که ادیسون لامپ را اختراع کرد، دنیا دگرگون شد. با اختراع کامپیوتر کوچک یا موبایل توسط استیو جابز، دنیا اختراع کرد؛ و اوباما گفت دنیا به عصر قبل از استیو جابز و بعد از او تقسیم می شود. الآن عصر انقلاب دیجیتال است. یعنی این کارها جز اینکه هزینه ها را زیاد کند و گروه هایی سود ببرند، نفعی ندارد.

گردش آزاد اطلاعات یک امر خیلی طبیعی و بدیهی است؛ و هم قوانینش را داریم و هم مردم آزادی مشاغل، آزادی اندیشه و آزادی فکر دارند و در قوانین مادر مثل قانون اساسی و دیگر قوانین آمده است. شما باید از مناظر مختلف به قضیه نگاه کنید که یکی از منظر کسب و کار است. افراد بسیاری از طریق همین فضای مجازی کسب و کارشان را انجام می دهند؛ و شما با فیلتر کردن این فضا مانع کسب افراد می شوید و مغایر قانون اساسی و قوانین عادی است.

نکته دیگر اینکه شما باید راه حلی را برای مردم پیش بگیرید و بعد دری را ببندید. وقتی راه حلی پیش نمی گیرید و دری را می بندید، مردم با هزینه های بالا در را باز می کنند و داخل می روند.

راه حلی که مسئولین برای این قضیه بر آن تأکید دارند «کوچ به پلتفرم های داخلی» است. به نظر شما مردم به پلتفرم های داخلی اعتماد دارند و از آنها استقبال می کنند؟

شما نمی توانید مردم را به یک فکر و اندیشه مجبور کنید؛ کاری صورت نمی گیرد. این مدت مرم به هیچ کدام از سایت ها و روزنامه های خارجی دسترسی ندارند. بعد هم اینکه کسب و کارهای ما وابسته است. شما نمی توانید مردم را بگویید بروند به طرف موضوعی ببرید که زیرساخت آن فراهم نیست؛ از طرفی یک بی اعتمادی هم هست. مسأله اینجا است که بحث بی اعتمادی بیشتر دارد آزار می دهد و این را هم باید در نظر بگیریم که مردم به اپلیکیشن داخلی اعتماد ندارند.

۷۰۰ سال پیش آقای سروانتس کتابی به نام «دن کیشوت» نوشت. قهرمان این کتاب با شمشیر چوبی به جنگ آسیاب های بادی رفت و فکر کرد که مثلا اینها دیو و هیولا هستند. این فضا دیو و هیولا نیست؛ این فضا جهان را متحول کرده است. ثانیه به ثانیه جهان با تکیه بر این فضا دارد پیشرفت می کند. شما چرا دارید با شمشیر چوبی به جنگ آسیاب بادی ها می روید و تصور می کنید که هیولا است؟ هیولا نیست؛ و مهمتر از آن، تکنولوژی این امکان را در اختیار من و شما نمی گذارد.

من فراموش نمی کنم سال ۶۳ که من ازدواج کردم، ویدئو در ایران مد شد ولی قاچاق بود. یکی از موکلین من برای هدیه عروسی من ویدئو آورد. ساعت دو بعد از نصف شب آن را داخل پتو پیچیده و پشت آن هم رختخواب گذاشته بود و ویدئو را به خانه آورد. من دو سه روز فکر می کردم که آیا این ویدئو را راه بیاندازم؟ شعبه ای در وزرا مختص همین بود که ویدئوها را از خانه ها می گرفتند و یک آقایی هم آنجا مسئول معدوم کردن آنها بود. می گفت این نجس است و دست نمی زد؛  دستمالی دستش می گرفت، چکمه ای هم می پوشید و ویدئو را لگدمال می کرد.

بعد از آن مسأله ماهواره را دیدیم که نتوانستند با آن مقابله کنند؛ این هم نمی شود.

دور جدید فیلترینگ همزمان با اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی شروع شد و یکی از بهانه ها این قضیه کنترل فضای جامعه بود. حالا که حدود ۶۰ روز از این اعتراضات و فیلترینگ می گذرد، به نظر شما فیلترینگ چقدر به اهدافش رسیده است؟

هر تزی یک آنتی تزی دارد. عالمی که ابداع و اختراعی دارد، ضد آن را هم می سازد. یعنی در کنار اینترنت فیلترینگ را دارید و در کنار فیلترینگ هم VPN دارید. از این نظر فیلتر کردن فضای مجازی امکان عملی ندارد. طی این مدت یک خود من چند نوبت VPN خریدم و بعد یک رایگان را به من معرفی کردند و راحت دارم استفاده می کنم. اما هزینه اینترنت من چند برابر شده است. یعنی مخابرات، ایرانسل و فیلترشکن فروش ها دارند از این قضیه سود می برند؛ از جیب مردم هم می رود. حال آن که هیچ کاری هم نمی توانند بکنند جز اینکه مردم را مخالف و معاند می کنند.

  • 10
  • 29
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش