دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱
۲۲:۱۷ - ۳۰ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۳۱۶۲
سیاست داخلی

نعمت احمدی: فیلتر کردن فضای مجازی عملی نیست فقط هزینه‌های مردم را بیشتر کرده است

نعمت احمدی,انتقاد از فیلترینگ
یک حقوقدان گفت: افراد بسیاری از طریق همین فضای مجازی کسب و کارشان را انجام می دهند؛ و شما با فیلتر کردن این فضا مانع کسب افراد می شوید و مغایر قانون اساسی و قوانین عادی است.

به گزارش جماران، یک حقوقدان با تأکید بر اینکه مردم به اپلیکیشن داخلی اعتماد ندارند، گفت: ۷۰۰ سال پیش آقای سروانتس کتابی به نام «دن کیشوت» نوشت. قهرمان این کتاب با شمشیر چوبی به جنگ آسیاب های بادی رفت و فکر کرد که مثلا اینها دیو و هیولا هستند. این فضا دیو و هیولا نیست؛ این فضا جهان را متحول کرده است. ثانیه به ثانیه جهان با تکیه بر این فضا دارد پیشرفت می کند. شما چرا دارید با شمشیر چوبی به جنگ آسیاب بادی ها می روید و تصور می کنید که هیولا است؟ هیولا نیست؛ و مهمتر از آن، تکنولوژی این امکان را در اختیار من و شما نمی گذارد.

مشروح گفت و گو با نعمت احمدی را در ادامه می خوانید:

به نظر شما فیلترینگ فضای مجازی و شبکه های اجتماعی چقدر با اصل نهم قانون اساسی و قوانین دیگر همخوانی دارد؟

من متأسفم که مسئولین ما «زمانه» را درک نکرده اند. وقتی که ادیسون لامپ را اختراع کرد، دنیا دگرگون شد. با اختراع کامپیوتر کوچک یا موبایل توسط استیو جابز، دنیا اختراع کرد؛ و اوباما گفت دنیا به عصر قبل از استیو جابز و بعد از او تقسیم می شود. الآن عصر انقلاب دیجیتال است. یعنی این کارها جز اینکه هزینه ها را زیاد کند و گروه هایی سود ببرند، نفعی ندارد.

گردش آزاد اطلاعات یک امر خیلی طبیعی و بدیهی است؛ و هم قوانینش را داریم و هم مردم آزادی مشاغل، آزادی اندیشه و آزادی فکر دارند و در قوانین مادر مثل قانون اساسی و دیگر قوانین آمده است. شما باید از مناظر مختلف به قضیه نگاه کنید که یکی از منظر کسب و کار است. افراد بسیاری از طریق همین فضای مجازی کسب و کارشان را انجام می دهند؛ و شما با فیلتر کردن این فضا مانع کسب افراد می شوید و مغایر قانون اساسی و قوانین عادی است.

نکته دیگر اینکه شما باید راه حلی را برای مردم پیش بگیرید و بعد دری را ببندید. وقتی راه حلی پیش نمی گیرید و دری را می بندید، مردم با هزینه های بالا در را باز می کنند و داخل می روند.

راه حلی که مسئولین برای این قضیه بر آن تأکید دارند «کوچ به پلتفرم های داخلی» است. به نظر شما مردم به پلتفرم های داخلی اعتماد دارند و از آنها استقبال می کنند؟

شما نمی توانید مردم را به یک فکر و اندیشه مجبور کنید؛ کاری صورت نمی گیرد. این مدت مرم به هیچ کدام از سایت ها و روزنامه های خارجی دسترسی ندارند. بعد هم اینکه کسب و کارهای ما وابسته است. شما نمی توانید مردم را بگویید بروند به طرف موضوعی ببرید که زیرساخت آن فراهم نیست؛ از طرفی یک بی اعتمادی هم هست. مسأله اینجا است که بحث بی اعتمادی بیشتر دارد آزار می دهد و این را هم باید در نظر بگیریم که مردم به اپلیکیشن داخلی اعتماد ندارند.

۷۰۰ سال پیش آقای سروانتس کتابی به نام «دن کیشوت» نوشت. قهرمان این کتاب با شمشیر چوبی به جنگ آسیاب های بادی رفت و فکر کرد که مثلا اینها دیو و هیولا هستند. این فضا دیو و هیولا نیست؛ این فضا جهان را متحول کرده است. ثانیه به ثانیه جهان با تکیه بر این فضا دارد پیشرفت می کند. شما چرا دارید با شمشیر چوبی به جنگ آسیاب بادی ها می روید و تصور می کنید که هیولا است؟ هیولا نیست؛ و مهمتر از آن، تکنولوژی این امکان را در اختیار من و شما نمی گذارد.

من فراموش نمی کنم سال ۶۳ که من ازدواج کردم، ویدئو در ایران مد شد ولی قاچاق بود. یکی از موکلین من برای هدیه عروسی من ویدئو آورد. ساعت دو بعد از نصف شب آن را داخل پتو پیچیده و پشت آن هم رختخواب گذاشته بود و ویدئو را به خانه آورد. من دو سه روز فکر می کردم که آیا این ویدئو را راه بیاندازم؟ شعبه ای در وزرا مختص همین بود که ویدئوها را از خانه ها می گرفتند و یک آقایی هم آنجا مسئول معدوم کردن آنها بود. می گفت این نجس است و دست نمی زد؛  دستمالی دستش می گرفت، چکمه ای هم می پوشید و ویدئو را لگدمال می کرد.

بعد از آن مسأله ماهواره را دیدیم که نتوانستند با آن مقابله کنند؛ این هم نمی شود.

دور جدید فیلترینگ همزمان با اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی شروع شد و یکی از بهانه ها این قضیه کنترل فضای جامعه بود. حالا که حدود ۶۰ روز از این اعتراضات و فیلترینگ می گذرد، به نظر شما فیلترینگ چقدر به اهدافش رسیده است؟

هر تزی یک آنتی تزی دارد. عالمی که ابداع و اختراعی دارد، ضد آن را هم می سازد. یعنی در کنار اینترنت فیلترینگ را دارید و در کنار فیلترینگ هم VPN دارید. از این نظر فیلتر کردن فضای مجازی امکان عملی ندارد. طی این مدت یک خود من چند نوبت VPN خریدم و بعد یک رایگان را به من معرفی کردند و راحت دارم استفاده می کنم. اما هزینه اینترنت من چند برابر شده است. یعنی مخابرات، ایرانسل و فیلترشکن فروش ها دارند از این قضیه سود می برند؛ از جیب مردم هم می رود. حال آن که هیچ کاری هم نمی توانند بکنند جز اینکه مردم را مخالف و معاند می کنند.

  • 10
  • 29
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش