سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۰۸:۵۴ - ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۰۷۳۹
سیاست داخلی

آیادولت آمریکا دولت متخاصم است؟

الهه محمدی و نیلوفر حامدی,زنان شجاع ایرانی
دولت جمهوری اسلامی ایران سفارتخانه‌های رسمی با دولت آمریکا ندارد و پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران، سفارت‌های دو کشور تعطیل شدند. اما پرسش این است که آیا پس از بسته‌شدن سفارتخانه‌های دو کشور در کشور مقابل، هیچ‌گونه روابط سیاسی، دیپلماتیک و کنسولی بین دو دولت و شهروندان آنها برقرار نیست؟

پیمان حاج‌محمودعطار - وکیل دادگستری در روزنامه شرق نوشت : در رسانه‌های گروهی خواندیم که یکی از اتهامات دو خبرنگار محترم روزنامه «شرق» و روزنامه هم‌میهن که موضوع درگذشت مهسا امینی را در شهریور ۱۴۰۱ پوشش خبری داده بودند، ارتباط با دولت متخاصم ایالات متحده آمریکاست! صرف‌نظر از تردید در عنصر قانونی چنین جرمی و اینکه کدام‌یک از مواد قانون مجازات اسلامی چنین رفتاری را جرم‌انگاری کرده است، بر فرض اینکه جرمی به نام ارتباط با دولت متخاصم در قوانین کیفری ایران پیش‌بینی شده باشد و برای آن مجازات تعیین شده باشد، باید بررسی کنیم آیا ارتباط با دولت ایالات متحده آمریکا ارتباط با دولت متخاصم محسوب می‌شود و در نتیجه قابل پیگرد کیفری و مجازات خواهد بود؟ 

تا آنجایی که این حقیر در متون حقوقی و سیاسی مطالعه و غور کرده‌ام، دولت متخاصم به دولتی گفته می‌شود که هیچ‌گونه ارتباط دیپلماتیک، سیاسی، بازرگانی، فرهنگی، اقتصادی و... با دولت و مردم ایران نداشته باشد و علاوه بر آن، در حالت خصمانه و جنگ نظامی با کشور، دولت و سرزمین ما قرار داشته باشد. این در حالی است که سالیان گذشته و در دوران نظام سیاسی پیشین، یک پیمان‌نامه بر اساس مقررات آمره بین‌المللی بین دولت وقت ایران و دولت آمریکا منعقد شد تحت عنوان پیمان مودت. این پیمان پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران از سوی نظام کنونی تأیید و تنفیذ شد.

 مستند این ادعا دادخواستی است که از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به استناد پیمان مودت به طرفیت دولت آمریکا به دادگاه بین‌المللی لاهه هلند (که یگانه مرجع بین‌المللی حل اختلافات دو دولت با یکدیگر است) در مدتی پیش داده شد و تصمیمات ماهوی و شکلی قضائی از سوی قضات دادگاه لاهه در راستای پیمان مودت صادر و به طرفین ابلاغ شد.

صرف‌نظر از اینکه دولت آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق این کشور، به صورت غیرقانونی و یک‌طرفه از این پیمان خارج شد، اما دولت ایران پایبندی خود را به پیمان مودت در دادگاه بین‌المللی لاهه اعلام کرد و کماکان این پایبندی دولت جمهوری اسلامی به پیمان یادشده به قوت خود باقی است. پس نتیجه می‌گیریم دولتی که با دولت ما پیمان مودت داشته و دولت ایران بر این پیمان پایبند است، نمی‌تواند دولت متخاصم محسوب شود.

دولت جمهوری اسلامی ایران سفارتخانه‌های رسمی با دولت آمریکا ندارد و پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران، سفارت‌های دو کشور تعطیل شدند. اما پرسش این است که آیا پس از بسته‌شدن سفارتخانه‌های دو کشور در کشور مقابل، هیچ‌گونه روابط سیاسی، دیپلماتیک و کنسولی بین دو دولت و شهروندان آنها برقرار نیست؟ پاسخ مثبت است. درحال‌حاضر روابط دیپلماتیک در سطح پایین و از طریق سفارتخانه‌های دو کشور دیگر در قالب حقوقی حافظ منافع محقق است. شهروندان ایرانی مقیم آمریکا از طریق دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن (پایتخت آمریکا) کلیه امور احوال شخصیه و نیازهای اداری و قانونی خود را با دولت آمریکا انجام می‌دهند و هیچ مانعی در این مسیر وجود ندارد. 

شهروندان ایرانی مقیم این کشور از این طریق به‌آسانی به میهن خود ایران رفت‌وآ‌مد می‌کنند و مسافرت‌ها بین ایران و آمریکا برقرار است. مراودات اقتصادی و بازرگانی بین دو دولت در حال انجام است و بسیاری از ایرانیان برای دیدن اقوام و بستگان یا درمان یا تحصیل یا توریست به آمریکا سفر می‌کنند و هیچ‌گونه تعرضی از ناحیه مسئولان آمریکایی به آنان نمی‌شود، چگونه یک دولت نسبت به دولت و ملت ایران می‌تواند متخاصم تلقی شود ولی شهروندان ایرانی آزادانه بتوانند به آن کشور سفر کنند؟

همه دوره‌های بین‌المللی ورزشی اعم از فوتبال، کشتی و... تحت نظارت نهادهای بین‌المللی ورزشی بین ورزشکاران ایرانی و آمریکایی برگزار می‌شود و هیچ تخاصمی بین دو طرف وجود ندارد. همه‌ساله ده‌ها مقاله علمی و پژوهشی بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دو کشور تبادل می‌شود و هیچ اتهامی متوجه افراد مباشر در این امور منتسب نمی‌شود. مقر اصلی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک (پایتخت دوم آمریکا) است و همه‌ساله چندین نشست با حضور کلیه اعضای این سازمان برگزار می‌شود. 

ازجمله نماینده دائم ایران در این سازمان در همه این جلسات شرکت می‌کند و دولت ایالات متحده آمریکا به‌عنوان دولت میزبان و حافظ امنیت شرکت‌کنندگان در این نشست‌های بین‌المللی، نسبت به صدور روادید به دیپلمات‌های ایرانی و حفظ امنیت آنان اقدام کرده است. در فضای مجازی به تکرار دیده و خوانده‌ایم که مسئولان سیاسی و اجرائی ایرانی در برخی از سفرهای خود به شهرهای کشور آمریکا به اماکن تفریحی، ورزشی، فرهنگی و خرید مراجعه کرده‌اند و هیچ تخاصمی از سوی دولتمردان آمریکایی با آنان نبوده است.

برابر مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و نهادهای امنیتی کشور و قوانین موضوعه، تنها دولتی که شرایط یک دولت متخاصم را با دولت جمهوری اسلامی ایران دارد، دولت اشغالگر قدس (اسرائیل) است و تا جایی که بنده آگاهی دارم، به‌ جز این کشور هیچ‌یک از دولت‌های عضو سازمان ملل متحد به‌عنوان دولت متخاصم با دولت جمهوری اسلامی ایران محسوب نمی‌شوند و بالطبع ارتباط احتمالی با این دولت‌ها ازجمله دولت آمریکا نمی‌تواند منجر به انتساب اتهام ارتباط با دولت متخاصم و مشمول تعقیب کیفری و مجازات برابر قوانین کیفری ایران شود.

مدتی پیش از طریق روزنامه «شرق» توضیحاتی در رابطه با برخی دیگر از اتهامات این دو خبرنگار و مردودبودن این اتهامات به استناد قوانین کیفری ایران مطرح کردم و امیدوار بودم مقامات محترم قضائی رسیدگی‌کننده به این اتهام‌ها، به استدلال‌های این‌جانب عنایت کنند. اکنون با اتهام نوین ارتباط با دولت متخاصم آمریکا برای این دو فعال رسانه‌ای روبه‌رو شده‌ام. امیدوارم در جلسه رسیدگی و محاکمه این دو شهروند گرامی و دلسوز به میهن و مردم و نظام اسلامی، ایرادهای واردشده به اتهامات آنان مورد توجه ریاست محترم دادگاه قرار گیرد و ایشان از اتهامات وارده برائت حاصل کنند.

  • 18
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش