شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۲۴ - ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۳۸۲
سیاست داخلی

هشدار صریح فاضل میبدی: اعمال نادرست ما باعث دین‌گریزی شده

دین گریزی توسط روحانیون,فاضل میبدی
محمدتقی فاضل میبدی: من هشدار می‌دهم که در جامعه ما، در خیلی از جاها، نفوذ دشمنان اسلام در لباس اسلام وجود دارد. فقط در مراکز نظامی ما نیست که ممکن است یهودی‌ها نفوذ کرده باشند، در لباس اسلام، در سخنرانی، در خطابه، صداوسیما و جاهای دیگر این اتفاق افتاده است.

حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی، استاد حوزه درباره ضرورت ترویج درست دین در جامعه گفت: من بر این باورم که در این روزگار، برداشت‌های نادرست در قضاوت، سخنرانی‌ها و خطبه‌ها زیاد است. ببینید داعش یک طور برداشت نادرست دارد، طالبان یک طور برداشت نادرست دارد.

بخش هایی از گفت و گوی فاضل میبدی را در ادامه می خوانید:

این برداشت نادرست چه بخواهد به قتل‌های داعش منجر شود، چه بخواهد به کار طالبان منجر شود یا بخواهد به برخوردهای نادرست با زنان بی‌حجاب منجر شود، برداشت نادرست از اسلام است و جا دارد که مراجع، بزرگان و علمای دین بنشینند و برای این مسائل فکری کنند.

جهل مردم، علت نفوذ و دشمنی است و مستقیما باعث می‌شود که جامعه ما به سمت دیگری برود و در حال حاضر من هشدار می‌دهم که در جامعه ما، در خیلی از جاها، نفوذ دشمنان اسلام در لباس اسلام وجود دارد.

فقط در مراکز نظامی ما نیست که ممکن است یهودی‌ها نفوذ کرده باشند، در لباس اسلام، در سخنرانی، در خطابه، صداوسیما و جاهای دیگر این اتفاق افتاده است. به نظر من عوامل نفوذی وجود دارند تا اسلام و روحانیت را خراب کنند که کردند و در نهایت می‌خواهند کشور را به سمت و سویی ببرند که نباید برود.

برای چه نباید بعد از ۴۰ سال اقتصاد ما سامان نیافته باشد، سیاست خارجی‌مان درست نشده باشد و چرا باید بعد از ۴۰ سال با این همه تبلیغات مذهبی در صداوسیما و... امروز آمار بی‌دینی جوان‌های ما درباره نماز، روزه‌داری و دین‌داری نسبت به ۱۰ سال قبل بیشتر شده باشد و خروج‌شان از کشور بیشتر شده باشد؟ این همه هزینه تبلیغات مذهبی در لایحه بودجه می‌گذاریم، چرا باید خروجی آن این نتایج باشد؟‌ به نظر من عوامل نفوذی کارشان را خوب انجام می‌دهند.

عمل نادرست به نام اسلام و تبلیغ نادرست از اسلام باعث به وجود آمدن این مشکل شده است. این دو لبه یک قیچی هستند یعنی یک عده به نام دین اعمالشان نادرست است. در عرصه سیاست و اقتصاد، تورم ۵۰ درصد، اجاره‌خانه بالا، ارزاق گران و...انجام می‌شود به نظر من برخوردی که با بی‌حجابی صورت می‌گیرد، اسلامی نیست و غلط است.

کاری که امام‌جمعه یکی از شهرها کرد و گفت من از شما خانم‌ها بیزارم خود آن خلاف اسلام بود و این دین‌گریزی درست می‌کند. من معتقدم اعمال و گفتار نادرست ما باعث شده دین‌گریزی زیاد شود. 

امروز به نظر من اگر روحانیت ما تا آنجایی که می‌تواند مناصب کشور را به دست انسان‌های کاربلد بسپارد ولو اینکه کار را درست انجام می‌دهند یا نمی‌دهند، موثر خواهد بود. 

یعنی ما هرچقدر بتوانیم عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را به دست تخصص و تجربه بسپاریم، بر این باورم که موثر است. تا اقتصاد و سیاست خارجی این کشور درست نشود، مردم در رفاه قرار نگیرند و از این مشکلات اقتصادی فعلی رهایی پیدا نکنند، این جریان‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

مسائل اقتصادی کشور خیلی مهم است و ما مرتب به نام دین وعده می‌دهیم و در لباس روحانیت هم هستیم، ولی وعده‌هایمان محقق نمی‌شود. گفتیم یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم، درست نشد. گفتیم مسأله خودرو و مسکن را حل می‌کنیم، درست نشد.

دائم گفتیم حل می‌کنیم، در لباس دین و روحانیت هم آمدیم اما نشده است این موارد باعث دین‌گریزی می‌شود. مردم نگاه‌شان به اعمال ما است. نمی‌روند کتاب قرآن نگاه کنند می‌گویند روحانیت به نام اسلام آمده و حالا روزگار ما این شده و این طبیعی است که انسان‌ها دین‌گریز شوند.

یکی از مراجع تقلید می‌گفت در زمان غیبت، حکم شرعی اعدام نباید اجرا شود. حکم شرعی اعدام باید زمانی اجرا شود که همه شرایط اسلام و مزایای آن در جامعه حاکم باشد.

مثلا اگر در اسلام، عدالت اجتماعی که روی آن تأکید شده وجود نداشت و حاکم نبود یا مخالفتی که اسلام با جامعه طبقاتی دارد، اگر در جامعه شما آن مخالفت وجود نداشت، اگر کسی دزدی یا توهین کرد، باید برای او شرع اجرا شود؟ خیر. از سویی اسلام می‌گوید جایی که شبهه است، حد و وضع داریم.

قبل از صدور حکم اعدام باید دید آن فرد به چه قصدی این کار را انجام داده است؟ چه فشاری بر او وارد شده؟ از لحاظ روحی و روانی در چه شرایطی بوده؟ تحت تاثیر چه عوامل و جریانی بوده؟ بنابراین من بر این باورم که اعدام کار درستی نیست و آقایان باید بروند با مراجع و بزرگان مشورت، بحث و صحبت کنند چرا که این موارد خیلی مهم است.

  • 13
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش