سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۲۱:۲۲ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۲۹۷
سیاست داخلی

آخرین وضعیت سلامتی ویدا ربانی از زبان با وکیلش/ امروز در زندان از او خواستند برگه مرخصی پر کند

ویدا ربانی,آخرین وضعیت ویدا ربانی
وکیل یکی از روزنامه‌نگاران بازداشتی با تاکید بر لزوم در نظرگیری وضعیت سلامتی موکل‌اش، خواستار درنظر گیری حقوق قانونی او از سوی قوه قضائیه و اعطا مرخصی برای پیگیری بحث سلامت و درمان‌اش شد.

ویدا ربانی یکی دیگر از روزنامه‌نگارانی است که در جریان اعترضات سال گذشته بازداشت شد. او از دوم آبان ماه ۱۴۰۱ تا امروز در بازداشت است. اخیرا وضعیت سلامت ویدا ربانی رو به وخامت رفته و نگرانی‌ها درباره وضعیت بینایی او دو چندان شده است.

علی مجتهدزاده، وکیل ویدا ربانی در گفت‌وگو با شرق با تایید نگرانی‌ها اظهار کرد: «ما خواستار توجه به وضعیت سلامت خانم ربانی شدیم و امروز با توجه به وخامت اوضاع، خواستار اعمال حق قانونی خانم ربانی برای مرخصی درمانی هستیم.»

او درباره جزئیات وضعیت سلامتی ویدا ربانی گفت: «خانم ربانی ۱۰ روز پیش از طرف زندان اوین به بیمارستان طالقانی اعزام شد. در این بیمارستان و برای تشخیص بیماری، آزمایش MRI از او گرفته شد. نتیجه آزمایش از طریق خانواده ویدا ربانی به پزشکان مختلفی نشان داده شد. تشخیص یکی از پزشکان سینوس حاد بود اما مابقی پزشکان، همگی تشخیص‌شان فشار چشمی بود.»

وکیل ویدا ربانی ادامه داد: «سیزدهم خرداد ماه هم خانم ربانی باتوجه به وضعیت سلامتی‌شان، از طرف زندان اوین به بیمارستان شهدای تجریش اعزام شد. تشخیص پزشکان این بیمارستان هم فشار چشمی بود و برای او، دارو هم تجویز کردند. پزشکان این بیمارستان، با توجه به وخامت حال خانم ربانی و خاص بودن شرایط او، برای روز ۲۰ خرداد زمان آزمایش MRV تعیین کردند.»

او با یادآوری حقوق قانونی ویدا ربانی برای درمان بیان کرد: «امروز در زندان، از خانم ربانی خواسته‌اند که برگه اعزام به مرخصی را پر کند که خبر خوبی است. باتوجه به اینکه سازمان زندان‌ها در کنار قوه قضائیه مسئول سلامت زندانیان است، امیدواریم هرچه سریع‌تر خانم ربانی به مرخصی اعزام شوند. تا اینجا زندان با خانم ربانی همکاری داشته و درخواست ما، توجه به حقوق قانونی او و اعطای مرخصی درمانی به ویدا ربانی است. ما تا زمانی که اطلاع دقیقی از میزان خطرناک بودن بیماری خانم ربانی نداشتیم، حرفی نزدیم ولی امروز باتوجه به تشخیص پزشکان و نتیجه آزمایشات، مطمئنیم و نگران سلامت خانم ربانی هستیم.»

این وکیل دادگستری در بخش دیگری از اظهارات با بیان اینکه «قرار نیست به ویدا ربانی ارفاق کنند بلکه باید به حق قانونی او احترام بگذارند»، گفت: «وضعیت ویدا ربانی ایجاب می‌کند که بیرون از زندان مداوا شود چرا که شرایط درمان در درون زندان با بیرون بسیار متفاوت است. اجرای احکام زندان اوین همکاری‌هایی داشته ولی اینکه اعطای مرخصی را به نظر ضابط موکول کنند، روند را طولانی  می کند و می‌تواند مستقیما سلامت خانم ربانی را تهدید کند. مصلحت دستگاه قضا هم ایجاب می‌کند که ویدا ربانی به مرخصی اعزام شود.»

وکیل ویدا ربانی افزود: «درخواست‌های مکرری از سوی خانواده ربانی برای مرخصی درمانی مطرح شده که امیدواریم به آن توجه شود. قانونا، زمانی که بحث سلامت زندانی پیش می‌آید، خودشان باید برای درمان و مداوا، مرخصی دهند.»

مجتهدزاده در خاتمه متذکر شد: «پرونده دوم خانم ربانی مشمول عفو شده و قرار موقیفی تعقیب هم در آن صادر شده است. میزان حبس در نظر گرفته شده در پرونده اول هم حدود ۳ سال بود. تا امروز، حدود ۹ ماه از بازداشت خانم ربانی گذشته بنابراین حداقل حقی که در حال حاضر باید برای او محترم شمرده شود، استفاده از مرخصی درمانی است. ضمن اینکه ما در آینده، قطعا مساله آزادی مشروط او را دنبال خواهیم کرد.»

  • 9
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش