یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
۱۳:۳۰ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۶۳۶
سیاست داخلی

واکنش فاضل میبدی به تخریب قبور جان باختگان اعتراضات

فاضل میبدی,واکنش فاضل میبدی به تخریب قبور جان باختگان اعتراضات
حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی فعال سیاسی و استاد حوزه درباره تخریب برخی قبور کشته شدگان اعتراض های سال گذشته گفت: ما در اسلام فقط حجاب را شناختیم که دختر ۴ تار مویش پیدا نباشد. اما کرامت انسان را باید نگه داشت زیر پا گذاشتن کرامت انسان از هر منکری منکر تر و از هر جرمی جرمتر است. حتی اگر کسی زندان رفت و محکوم شد و به هر دلیلی اعدام شد قبرش و دفنش احترام دارد. هم احترام به خود میت و هم احترام به بازماندگانش در اسلام تاکید شده است و فرقی نمی کند دلیل مرگ فرد چه باشد. اگر جرمی هم کرده نباید باقی کرامات او را از بین ببرند و بازماندگانش را بیازارند.

در روزهای گذشته قبور کشته شدگان در اعتراض های سال گذشته مورد حمله برخی افراد قرار گرفته و تخریب شده است. تخریب و اهانت به قبور مهسا امینی در سقز، جواد حیدری در قزوین، ابوالفضل آدینه‌زاده در مشهد و... از جمله اقدامات گروهی بوده که با واکنش منفی جامعه روبرو شده است. هنوز مشخص نشده عوامل این تخریب ها چه کسانی هستند و از سوی چه نهاد یا جریانی سازماندهی می شود و اهداف آنها از توهین به قبور  جان باختگان و تحریک اطرافیان و خانواده آنها چیست؟ اما نوع رویکردی که یک جریان خاص مذهبی در ۴۰ سال گذشته دنبال کرده نشان می دهد، هدف این جریان خاص فکری و مذهبی به تصور خود اهانت به قبور معترضان را  وسیله ای برای آزار بازماندگان و تحریک جامعه می دانند، اما پیشوایان اسلام به خصوص در مذهب تشیع، توهین به قبور را اقدامی شرعاً حرام می دانند.

حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی فعال سیاسی و استاد حوزه درباره تخریب برخی قبور کشته شدگان اعتراض های سال گذشته به دیدبان ایران گفت: طبیعی است این کار شرعا حرام و عرفا قبیح است و برای هیچ انسانی قابل قبول نیست که هتک حرمت به انسانی شود که از دنیا رفته است. ما که از کرامت انسان سخن می گوییم فقط منظور کرامت در طول زندگی اش نیست، اگر کرامت کسی را در زندگی زیر پا گذاشتیم حداقل بعد از مرگش این کار را نکنیم، به نظر من دست هایی در کار است که هم می خواهد کشور را از بین ببرد، هم اسلام را بدنام و هم دین را خراب کند. دست های مرموزی در کارند. آدم عاقل مسلمان متدین هیچ وقت دست به این کارها نمی زند من تعجب می کنم چرا بزرگان ما جلوی این کارها را نمیگیرند؟ چرا آن را تقبیح نمی کنند؟ من تعجب می کنم چرا در این مملکت باید هر کسی بخواهد سرخود دست به هر کاری بزند که خلاف دین و عرف است.

فاضل میبدی در باره آنچه در دین اسلام پیرامون حفظ حرمت انسان از دنیا رفته؛ آمده است، می گوید: موقعی که انسان از دنیا میرود از کفن او گرفته تا غسل دادن تا نحوه دفنش تا نمازش و دعایی که باید بعد از مرگش بخوانند، همواره از احترام به میت و تسکین به بازماندگان یاد شده است. این سفارشی که اسلام روی تسکین خاطر بازماندگان یک میت گفته و سفارش کرده که برایشان احترام بگذارید بسیار مهم است. گفته می شود برای بازماندگانش غذا ببرید، تسکین خاطر آن ها باشیم نه اینکه روح آن ها را جریحه دار کنیم.

فاضل میبدی گفت: ما در اسلام فقط حجاب را شناختیم که دختر ۴ تار مویش پیدا نباشد. اما کرامت انسان را باید نگه داشت زیر پا گذاشتن کرامت انسان از هر منکری منکر تر و از هر جرمی جرمتر است. حتی اگر کسی زندان رفت و محکوم شد و به هر دلیلی اعدام شد قبرش و دفنش احترام دارد. هم احترام به خود میت و هم احترام به بازماندگانش در اسلام تاکید شده است و فرقی نمی کند دلیل مرگ فرد چه باشد. اگر جرمی هم کرده نباید باقی کرامات او را از بین ببرند و بازماندگانش را بیازارند.

این استاد حوزه علمیه در ادامه به انتقاد از رویکردهای یک گروه خاص فکری- مذهبی در توهین به قبور معترضان پرداخت و به دیده بان ایران گفت: حالا یک عده ای پیدا شدند که یا مسلمان نیستند و برنامه ای دارند یا کاسه داغتر از آش شدند دست به این کارها میزنند باید به شدت جلوی این کار گرفته شود. آقایانی که فقط برای ۴ تار موی دختر فریادشان بلند میشود در اینجا هم برای هتک حرمت انسان باید فریادشان بلند شود.

وی درباره اینکه تداوم این روند به کجا ختم خواهد شد؟ گفت: بستگی دارد که مسئولین چه واکنشی از خود نشان دهند. اگر واکنش از خود نشان ندهند ممکن است که این جرم ها و زشتی ها ادامه پیدا کند، اما اگر در مقابلش بایستند ادامه این روند تلخ ختم خواهد شد. انسان به هر دلیلی از دنیا برود احترام دارد و بازماندگانش هم همینطور.

فاضل میبدی در پاسخ به این سوال که در قبال بازماندگان معترضانی که سنگ قبرشان تخریب شده باید چه کاری باید صورت بگیرد تا این اقدام جبران شود به دیده بان ایران گفت: مسئولین باید به سراغ خانواده شان رفته تسکین قلوب کنند و تسلیت بگویند. این کار هر انسانی است. کسی که از این دنیا رفته یا کشته شده خانواده اش چه گناهی کردند که اینگونه برای این داغ بسوزند. باید بروند خانه اش احترام بگذارند. من سوال دارم که چرا اقایان این را فراموش کردند و مرتب شعارهای تند و تیز می دهند،  فرهنگ و دین ما این نبوده است. یک فرهنگ جاهلانه است که دوباره ریشه دوانده است و باید حل وجبران شود.

  • 9
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
لعنت خدا بر توهین کنندگان به قبور شهدای اعتراضات اخیر.
جناب فاضل به قبر مطهر امام حسین هم بی ادبی کردند و آن را تخریب نمودند آیا از امام حسین کم شد ان لقتل الحسین حراره فی قلوب المومنین اینا فکر می‌کنند با تخریب قبر این شهداء میتونند آنان را در دید مردم کوچک وضعیف جلوه دهند اینان تا ابد بر تارک ایران و دنیا و جهان اسلام می‌درخشند.
جناب فاضل به قبر مطه...
احسن به این نظریه واضافه کنم با این کارها نه تنها نمی توان جایی در قلب مردم پیدا کرد بلکه نفرت عمومی بیشتر خواهد شد چنانچه می خواهند واقعیت را احساس کنند در انتخابات معلوم شده و معلوم خواهد شد
دیگه کار از این حرفها گذشته،دیگه اعتمادی وجود نداره و این کلمه در بین مردم کشور برای سیاستمداران و مسئولان دیگر ناپدید شده است
بشکند آن دستى که قبور آن جان باختگان را تخريب مى کند
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش