پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۸:۴۷ - ۰۸ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۰۵۰۱
سیاست داخلی

ما را کتک زدند و گفتند حالا فهمیدید عاشورا چه شده است

یکی از گردشگران کمپ اوپرت: مهاجمان نظامی بودند/ استانداری سمنان: سپاه باید پاسخگو باشد

کمپ اوپرت,ضرب و شتم گردشگران کمپ اوپرت
اطلاعات تازه‌ای درباره حمله به گردشگران کمپ اوپرت منتشر شده که نشان می‌دهد افرادی که حمله کردند با ماشین و اسلحه رسمی نظامی بوده‌اند. همچنین نتیجه پیگیری از استانداری سمنان این بوده که آن‌ها دخالتی نداشته‌اند و سپاه باید اطلاع‌رسانی کند.

به گزارش رویداد۲۴، اوایل هفته گذشته تصاویر یک کمپ طبیعت گردی در جایی میان سمنان و مازندران خبر ساز شد. طبیعت‌گرد‌های حاضر در کمپ منطقه ییلاقی اوپرت با انتشار تصاویری مدعی شدند گروهی با لباس نظامی و اسلحه به اهالی کمپ حمله‌ور شده‌اند و بدون ارائه هیچ حکم قضایی یا دلیلی آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. کمی بعد از انتشار تصاویر و ویدئو‌های ضرب و شتم در اوپرت، ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد افرادی در تاریکی در حال شعار دادن علیه نهاد‌های نظامی‌اند.

برای پیگیری موضوع با فرمانداری مهدیشهر سمنان، شهرستانی محل ییلاق اوپرت تماس گرفتیم، اما بعد ازچندین تماس موفق به گفتگو با مجتبی اقوامی‌پناه فرماندار این شهرستان نشد. با این وجود رئیس دفتر فرماندار بعد از پیگیری‌های مکرر اعلام کرد موضوع از سطح فرمانداری بالاتر رفته و در این مورد باید با استاندار سمنان گفتگو کنید.

استانداری سمنان: در ماجرای حمله به گردشگران اوپرت سپاه باید اطلاع‌رسانی کند

حجت‌الله یحیایی سخنگو و معاون مدیرکل روابط عمومی، تشریفات و امور بین‌الملل استانداری سمنان در پاسخ به سوالی درباره آخرین گزارش‌های واصله به استانداری و نتیجه جلسات شورای تامین در رابطه با حمله به کمپ اوپرت اعلام کرد با وجود برگزاری جلسه شورای تامین در این رابطه، موضوع از استانداری خارج شده و در این رابطه باید با «سپاه» صحبت کنید و قرار است سخنگوی سپاه به زودی در این رابطه اطلاع‌رسانی کند.

این اظهارنظر به این معنا بود که اطلاعات سپاه در زمینه حمله نیروهای نظامی به گردشگران دقیق‌تر است! گزارش‌هایی به دست ما رسیده که نشان می‌دهد تعدادی از نیروهای سپاه برای توقیف یک «شی ناشناس» در بالای منطقه ییلاقی اوپرت وارد این ناحیه شده بودند.

برای روشن شدن موضوع با یکی از افراد حاضر در کمپ که مورد ضرب و شتم قرار گرفته گفتگو کرده است. این فرد پیش از این اولین کسی بود که با اکانت اینستاگرامی «فوند تریپ» جزییات ماجرای اوپرت را بازگو کرده بود. این فرد درباره پرواز شی ناشناس بر فراز منطقه کمپ اوپرت گفته در قسمت بالا و روی تیغه منطقه من دیدم که یک هلی‌شات در حال پرواز است و اصولا طبیعت‌گرد‌ها برای فیلمبرداری از صحنه‌های زیبای آنجا از هلی‌شات استفاده می‌کنند، اما این مساله هم مربوط به ظهر بود و اصلا ربطی به زمانی که این‌ها حمله کردند نداشت. او گفته نمی‌داند آیا آنجا منطقه ممنوعه بوده یا نه، ولی اساسا این اتفاق که با هلی‌شات فیلم‌برداری می‌کردند مربوط به ظهر بود.

ویدئوی شعار علیه سپاه را ساختند تا حمله خشونت‌آمیزشان را توجیه کنند

او انتساب ویدئویی که در آن افراد را در حال شعار دادن علیه سپاه‌اند به کمپ طبیعت‌گردی خودشان را تکذیب کرده و گفته «این ویدئو ساختگی و خنده‌دار است و هیچ ارتباطی به جایی که ما بودیم ندارد. اصلا در جایی که ما بودیم کسی جرات نداشت چنین شعار‌هایی بدهد. در این منطقه کمپ‌ها اکثرا کنار هم هستند و من نشنیدم که کسی شعاری بدهد. از سوی دیگر درگیری با مردم محلی هم ساختگی و الکی است؛ شاید این مساله مرتبط با شب‌ها و روز‌های قبل بوده، ولی به آن شب ربطی نداشته و من انتساب این ویدئو به شب حادثه را قویا تکذریب می‌کنم.»

این فرد معتقد است ویدئوی شعار با هدف تطهیر عوامل اقدام خشونت‌آمیز و بعد از انتشار ویدئو‌های مربوط به ضرب و شتم طبیعت‌گردان منتشر شده و «انگار یک نفر این فیلم‌ها را ساخته است.»

این فرد حاضر در ماجرا که به شدت مورد آسیب جسمی قرار گرفته، درباره جزییات حمله گفته «ما در چادر و ماشین خواب بودیم که ناگهان عده‌ای آمدند و فریاد زدند و بدون اینکه توضیحی بدهند، تا سر حد کشت ما را زدند. با اسلحه به سمت من گرفتند و گفتند بنشین. یک نفر با شوکر روی گردنم زد و با باتوم و لگد توی صورتم کوبید. در اثر ضربات، سمت راست کمرم بی‌حس شده و آسیب بدی به عصب کمرم وارد کرده است.»

او گفته در اثر آسیبی که به عصبش رسیده نمی‌تواند از جایش تکان بخورد؛ در حالت خوابیده نمی‌تواند به راست یا به چپ بچرخد، در حالت نشسته چند درجه هم نمی‌تواند تکان بخورد و نمی‌تواند روی پا بایستد و عملا مانند فلج‌ها شده است.

این فرد درباره آنچه از عوامل حمله به کمپ دیده هم توضیح داده و گفته «افرادی که حمله کردند لباس نظامی به تن داشته و اسلحه، شوکر و باتوم داشتند. عصر همان روز هم با ماشین‌هایی با پلاک نظامی که آمدند و تذکر حجاب دادند و ساعت یک یا ۱ و نیم شب بود که با آن شکل برگشتند و ما را کشاندند بیرون و همه را زدند. یک نفر توی ماشین خواب بود؛ از ماشین بیرون کشیدند و پرسیدند مشروب داری؟ گفت ندارم. گفتند دروغ می‌گویی و دوباره زدند. همه وسایل را بیرون ریختند وقتی چیزی پیدا نکردند، ولش کردند.»

این فرد گفته «در کمپ آن‌ها هیچ سر و صدایی نبوده و یک کمپ طبیعت‌گردی بدون حاشیه بوده که این اتفاق برایش افتاده است.» او گفته «حتی اگر تخلفی بود، در حالی که ادعا کردند حکم قضایی دارند، چرا حکم قضایی نشان ندادند؟ وقتی پرسیدیم به چه جرمی می‌زنید، می‌گفتند چرا در محرم آمده‌اید تفریح؟ آیا کوهنوردی در محرم جرم است؟ یا خلاف شرع است؟ وقتی همه را زدند و رفتند و همه چیز را شکستند و برخی وسایل را بردند، گفتند حالا چشیدید که در عاشورا چه شده است.»

او در مورد اینکه آیا فردی از استانداری یا گردشگری برای دلجویی یا پیگیری ماجرا با آن‌ها تماس گرفته یا نه گفت: «هیچ سازمانی تا این لحظه پیگیری نکرده و فقط از سپاه فردی تماس گرفته و از او خواسته وقایع را شرح بدهد و از زبان ما بشنود چه اتفاقی افتاده است اما دیگر خبری از آنها نشده است.

  • 14
  • 7
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
اینها از طالبان افغانستان بودند که لباس سپاه را پوشیده بودند و قصد بد نام کردن را رداشتند شاید هم از اسرائیل آمده بودند بلاخره مشخصا ایرانی نبودند
مردم هوشیار تر از همه هستند
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش