دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱
۱۶:۳۷ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۱۰۲۶۵
سیاست خارجی

ادامه انتقادهاي صريح نسبت به برخورد روس ها / مطهری: کارت بازی روسیه و چین نشوید

انتقاد از سفر رئیسی به روسیه, سفر رئیس‌جمهور به روسیه

به گزارش آرمان ملی،  پیش از سفر رئیس‌جمهور به روسیه صحبت‌‌های بسیاری در خصوص این سفر و ابعاد مختلف آن مطرح می‌شد. چنان‌که بسیاری معتقد بودند این سفر می‌تواند موجب تعمیق و گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و روسیه شود و عده‌ای دیگر بر این باور بودند که این سفر می‌تواند در راستای تحکیم ارتباطات دوجانبه و همچنین همگرایی در مسائل بین‌المللی همچون مذاکرات برجام تلقی گردد.

برخی نیز براین عقیده بودند که یکی از مهم‌ترین دستور کارهای سفر رئیسی به مسکو پیگیری بحث عضویت دائم ایران در اتحادیه تجاری اوراسیا خواهد بود. چنان‌که با توجه به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشورهای عضو این اتحادیه، عضویت دائم در آن یک فرصت قابل توجه برای اقتصاد ایران ایجاد می‌کند و می‌توان از این طریق بخشی از اثر تحریم‌ها را جبران کرد. دسته دیگری نیز به قراردادهای نظامی و تسلیحاتی میان ایران و روسیه اشاره داشتند. اما سفر رئیسی به روسیه و دیدارش با ولادیمیر پوتین در شرایط دیگری برگزار شد و حتی مجالی برای طرح چنین بحث‌هایی نشد هر چند که شاید در ملاقات چند ساعته روسای جمهور دو کشور بر روی مسائل مختلفی از جمله روابط دوجانبه، مذاکرات احیای برجام، قرار داد ۲۰ ساله و... صحبت‌هایی صورت گرفته باشد اما به قرائت رسانه‌ها متن یا سندی در خصوص مسائل مختلف میان رؤسای جمهور دو کشور و حتی وزرای طرفین نیز نوشته نشد و همه چیز به صورت شفاهی پیش رفت تا این پرسش پیش‌ آید که اساسا سفر رئیس‌جمهور به روسیه آنهم با این برد رسانه‌ای چه دستاوردی داشته است. هر چند که در این سفر حاشیه‌ها بیش از متن به چشم آمد.

البته خود آیت‌ا... رئیسی بلافاصله پس از بازگشت از مسکو در فرودگاه مهرآباد گفت: «برای گسترش روابط همه‌جانبه و پایدار و سودمند بین ایران و روسیه، توافق اساسی حاصل شده است.» و بدون اشاره به جزئیات، تصویری از سفر دو‌روزه‌اش به روسیه را برای مخاطبان تصویرسازی کرد. اما حاشیه‌های این سفر بیش از متنی که هیچ اشاره‌ای به جزئیات آن نشد بیشتر مورد توجه افکار عمومی و فضای مجازی قرار گرفت. 

یک سفر؛ چند رویداد 

معمول سفرهای دیپلماتیکی که در آنها یک مقام عالی رتبه کشوری به کشوری مهم سفر می‌کند این است که حداقـــل پروتکل‌‌های اجرایی، سیاسی و دیپلماتیک چه از جانب کشور میزبان و چه مهمان رعایت شود. در حالی که از همان ابتدا شاهد نقض این موضوع از سوی روس‌ها بودیم که به جای رئیس‌جمهور وزیر نف ت و انرژی روسیه به استقبال رئیس‌جمهور کشورمان رفت که در نوع خود قابل تامل بود.

از این نکته که بگذریم پوتین حتی به استقبال رئیس‌جمهور کشورمان مقابل کاخ کرملین (کاخ ریاست جمهوری روسیه) نیز نرفت و رئیس‌جمهور کشورمان در محل ریاست جمهوری با همتای روسی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. در حالی که اگر به گذشته برگردیم زمانی که سیدمحمد خاتمی رئیس‌جمهور وقت در آبان ۷۸ در سفر به فرانسه با ژاک شیراک رئیس‌جمهور وقت فرانسه دیدار کرد؛ شیراک در پایین پله‌های کاخ الیزه از رئیس‌جمهور ایران استقبال کرد. این در حالی است که عدم استقبال پوتین از آیت‌ا... رئیسی ؛ رئیس‌جمهور کشورمان تاثیر زیادی بر افکار عمومی داشته است.

از طرفی در هر دیدار، گفت‌وگو و نشستی پرچم دو کشور در محل نشست وجود دارد اما در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه پرچم ایران وجود نداشت. نکته دیگری که بسیار به چشم ناظران و تحلیلگران آمده میز بلندی بود که برای مذاکره دو طرف در نظر گرفته شده بود و از آن مهم‌تر عدم انتشار تصویری از قرارداد‌های اقتصادی میان دو طرف بود که نشان می‌داد حداقل در روی کاغذ متنی امضا نشده و بسیاری این مورد را اینگونه تعبیر کردند که اساسا گویا توافقی بین دو کشور صورت نگرفته است.

هر چند که اقامه نماز رئیس‌جمهور در میانه مذاکرات با پوتین و حتی آدامس جویدن پوتین نیز از نگاه ناظران بیرونی دور نمانده و نسبت به آن واکنش نشان داده‌اند. با این حال آنچه مسلم است و قاطبه کارشناسان و صاحبنظران به آن اذعان دارند اینکه چرا مسئولان دولتی از جزئیات مذاکرات میان ایران و روسیه چیزی بیرون نمی‌دهند و صرفا به بیان کلیات می‌پردازند؟ قدر مسلم آنهایی که دولت قبل را به بهانه عدم بیان جزئیات برجام تخطئه می‌کردند امروز باید موضع خود را در قبال جزئیات مذاکرات ایران و روسیه مشخص کنند. البته اینکه ارتباط با روسیه می‌تواند دستاوردهای بسیاری به ویژه در حوزه اقتصادی و منطقه‌ای برای ایران داشته باشد امر واضح و مبرهنی اســـت که بر کـسی پوشیده نیست. 

  ابهام در جزئیات 

یک تحــلیلگر مســائل بیـن‌الملل در خصـــوص ســـفر رئیس‌جمهور به روسیه اظهار داشت: هنوز چیزی از مذاکرات رئیس‌جمهور کشورمان با رئیس‌جمهور روسیه آشکار نشده که چه گفتند، چه امضا کردند و همه چیز در ابهام مطلق است و نمی‌توان تحلیل درستی از این سفر داشت. محسن جلیلوند به«آرمان ملی» گفت: فکر می‌کنم تنها اتفاق خاصی که افتاده اینکه آقای رئیسی در دیدار با پوتین و در مجلس دوما صحبت‌‌هایی کرده است. البته اینکه این سفرها در آینده چه تاثیراتی خواهد داشت باید بگویم که اصولا داشتن روابط با همه کشورها خوب است و باید همیشه دوستان بیشتری جذب کنیم. وی افزود: در این سفر دستاورد خاصی ندیدیم جز اینکه آقای رئیس‌جمهور در کاخ کرملین به اقامه نماز پرداخت. جلیل‌وند تصریح کرد: برجام توافقی شفاف بود که بارها منتشر شد و مورد توجه همگان قرار گرفت اما در مورد قرار داد روسیه و حتی چین شفافیتی ندیده‌ایم و حتی آقای ذوالنور نماینده مجلس گفته این قرار داد محرمانه است. 

 تفاوت فضای فکری مسئولان ایران و روسیه

یک کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص سفر رئیس‌جمهور به روسیه و دستاوردهای آن گفت: پیش از این نیز گفته بودم که انتظاراتی در مورد سفر رئیس‌جمهور به روسیه باید مورد توجه قرار گیرد که با توجه به فضای فکری متفاوت مسئولان دو کشور باید فضای فکری مسئولان ایرانی و روسی به هم نزدیک شود. طرف ایرانی خیلی دوست دارد رابطه با روسیه را یک رابطه راهبردی تعریف کند ولی واقعیت این است که روسیه این رابطه را تاکتیکی می‌بیند.

حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه اظهار داشت: ایران سعی می‌کند روسیه را به عنوان یک متحد تعریف کند اما روس‌ها ایران را به عنوان یک خاکریز می‌بینند. لذا نتیجه سفر این بود که این فضای فکری به هم نزدیک نشده بلکه هر کدام در همان فضای متفاوت گام برمی‌دارند. نماینده ادوار مجلس افزود: روی سخن من با مسئولان سامان دهنده این سفر است که حتی پروتکل اجرای سفر را به درستی اجرا نکردند. اگر اطلاعی از پروتکل اجرایی سفر نداشتند پس حتما مسئولان ضعیفی هستند و اگر اطلاع داشتند این به معنای هدر دادن یک سفر سطح بالا بود. چرا که به طور معمول وقتی نفرات اجرایی اول کشورها با یکدیگر دیدار می‌کنند طبیعتا نتیجه آن شکل‌گیری چند موافقتنامه در حوزه‌های مختلف است.

به ویژه اینکه طرف ایرانی حداقل این مساله را اعلام کرده بود. فلاحت پیشه بیان کرد: وزرای مختلف اعلام کرده بودند که این سفر در حوزه‌های مختلف از حوزه راهبردی و نظامی تا حوزه اقتصادی و انرژی را در برمی‌گیرد ولی دیدیم که هیچ موافقتنامه‌ای امضا نشد. به طور معمول در این سفرها در حضور دو رئیس‌جمهور، وزرا موافقتنامه‌های مرتبط با حوزه وزارتی خود را امضا می‌کنند که اصلا چنین موافقتنامه‌ای امضا نشد. وی تصریح کرد: با وجود اینکه در مورد توافق ایران و روسیه خیلی بحث می‌شد اما باز هم دیدیم که رغبتی از طرف روس‌ها در این رابطه شکل نگرفت. رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: انتظار این بود که دو رئیس‌جمهور یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک داشته باشند و در آنجا این کنفرانس پیامی برای دنیا داشته باشد که این کنفرانس نیز تشکیل نشد و تنها ویژگی این سفر میز بلندی بود که کاملا خالی از کاغذ بود و هیچ سندی بر روی این میز وجود نداشت.

مطهری: نباید کارت بازی روسیه و چین در اختلاف‌شان با آمریکا شویم

نماینده سابق مجلس گفت: اگر ما کارت بازی روسیه و چین در اختلافاتشان با آمریکا قرار گیریم به زیان ملت خواهد بود، لذا همزمان با افزایش روابط با شرق، باید روابط با غرب را بهبود بخشید.

علی مطهری در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: ‏

«رابطه نزدیک با ‎روسیه و ‎چین در این حد که ‎آمریکا را نگران کند و از فشار او بکاهد و مقدمه‌ای برای روابط بهتر با ‎غرب باشد تا میان غرب و ‎شرق رقابت ایجاد شود و ما در قراردادها حق انتخاب داشته‌ باشیم و منافع ملی بهتر تامین شود خوب است، ولی اگر با این هدف نباشد و ما کارت بازی روسیه و چین در اختلافاتشان با آمریکا قرار گیریم به زیان ملت خواهد بود، لذا همزمان باید روابط با غرب را بهبود بخشید.»

حمید شجاعی

  • 10
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش