شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۴۱ - ۱۸ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۱۱۶۶
سیاست خارجی

سخنگوی وزارت خارجه درباره تعویق پروازهای حج عمره: مشکل فنی و تکنیکی است؛ سیاسی نیست

ناصر کنعانی,سخنگوی وزارت خارجه
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آنهایی که تروریسم را برای اهداف شوم خود مورد استفاده قرار داده باید بدانند مسؤولیت حقوقی، بین‌المللی و انسانی در خصوص حمایت از جریان‌های تروریستی متوجه آنها هم هست.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه ناصر کنعانی امروز (دوشنبه) ۱۸ دی ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی گفت: شاهد جنایات هولناک و اقدام بزدلانه تروریستی در گلزار شهدای کرمان زادگاه و آرامگاه سردار شهید قاسم سلیمانی بودیم که متاسفانه در این اقدام شوم تروریستی ده‌ها تن از شهروندان عزیز ما و تعدادی از شهروندان از کشور افغانستان به شهادت رسیدند و مجروح شدند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: یک بار دیگر این اقدام بزدلانه تروریستی را قویا با قوی‌ترین عبارات محکوم می‌کنیم. به روح بلند شهدای مظلوم این حادثه درود می‌فرستیم. به خانواده‌های شهدا اعم از ایرانی و افغانستانی تسلیت عرض می‌کنم.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: این جنایت شوم تروریستی موج گسترده ای از محکومیت‌ها را در سطوح مختلف رسمی، غیررسمی و دولتی و مردمی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی و جای جای جهان داشته است. از همه کشورها و مقامات که با ایران همدردی کرده و این حادثه شوم تروریستی را محکوم کردند قدردانی می‌کنیم.

کنعانی گفت: تروریسم یک خطر برای صلح و امنیت بین‌المللی و همه کشورها و ملت‌هاست. آنهایی که تروریسم را برای اهداف شوم خود مورد استفاده قرار داده و می‌دهند باید بدانند مسؤولیت حقوقی، بین‌المللی و انسانی در خصوص حمایت از جریان‌های تروریستی متوجه آنها هم هست و باید پاسخگو باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تماس تلفنی وزیر خارجه فرانسه با امیرعبداللهیان و اقدامات وزارت خارجه درباره اقدام تروریستی کرمان نیز بیان کرد: تروریسم یک تهدید فراگیر و بین‌المللی است. به عنوان دولت جمهوری اسلامی ایران و دستگاه دیپلماسی همواره در موضوع مبارزه اصولی،‌ ریشه‌ای و بنیادین و موثر با تروریسم از همه فرصت‌های ممکن در گفت‌وگوهای دیپلماتیک اعم از دوجانبه و چندجانبه و سازوکارهای بین‌المللی استفاده و خطر تروریسم را به عنوان خطر فراگیر برای صلح و امنیت بین‌المللی مورد گوشزد قرار دادیم و تروریسم را خطری می‌دانیم که مستلزم اقدام فراگیر و به دور از استانداردهای دوگانه است.

وی افزود: در گفت‌وگو با طرف‌های غربی همواره این موضوع را گوشزد کردیم که تروریسم خوب و بد نداریم و تهدید فراگیر است و امنیت و صلح و امنیت بشری را مورد تهدید قرار می‌دهد.

کنعانی ادامه داد: با فرانسه در این خصوص گفت‌وگو شد و دولت فرانسه موضع خود را در محکومیت این اقدام اعلام کرد. درباره موضوعات مورد اهتمام مشترک منطقه‌ای از جمله موضوع فلسطین و شرایط بغرنج انسانی در غزه گفت‌وگو شد. دیدگاه طرف فرانسوی شنیده و مواضع اصولی ایران درباره مسأله فلسطین و ضرورت پایان بخشیدن فوری به تجاوز ظالمانه و جنایت جنگی رژیم صهیونیستی مورد تأکید ایران قرار گرفت. دیدگاه‌های ما در ارتباط با نحوه پایان بخشیدن به این تراژدی تلخ انسانی از سوی وزیر خارجه مورد تأکید قرار گرفت. در مورد مسأله فلسطین موضع روشنی داریم.

وی گفت: در حوزه عمل اقدام وجود ندارد و دولت‌های غربی و اروپایی در ورای شعارهایی که می‌گویند باید گام‌های عملی بردارند و از حمایت لجستیکی، نظامی و امنیتی از رژیم صهیونیستی اجتناب و اینکه بر این رژیم فشار جدی وارد کنند که جنگ ظالمانه علیه مردم غزه را متوقف کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره عملیات تروریستی کرمان بیان کرد: این عملیات تروریستی بود و جهات ذیربط امنیتی در این خصوص اقدامات لازم را انجام داده و اقدامات تکمیلی در این خصوص در حال انجام است.دستگاه‌های امنیتی به عنوان جهات ذیربط و مسؤول بعد از تکمیل اطلاعات و آن میزانی که قابل انتشار است به سمع و نظر مردم ایران خواهند رساند. اکنون در موقعیتی نیستم که درباره ابعاد این حادثه امنیتی و جزئیات آن اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهم.

وی عنوان کرد: داعش به عنوان پدیده شوم ساخته شده سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی غیر منطقه‌ای که خودشان هم در مواقعی نقش مستقیم خود را در ایجاد این پدیده شوم اعلام و اعتراف کردند. در طول سال‌های گذشته اقدامات تروریستی شومی را در سطح منطقه و خارج از آن انجام داده و بیش از همه ملت‌های منطقه قربانی این اقدامات بودند. بعد از اضمحلال خلافت خودخوانده داعش در منطقه که لازم است نقش سردار سلیمانی را یادآور شویم.

وی ادامه داد: باقیمانده این ساختار شوم داعش در منطقه پراکنده هستند و در اقدام جدید شاهد نقش این پدیده شوم بودیم. به عنوان دستگاه دیپلماسی پیگیری‌ها و گفت‌وگوها و مشورت‌های لازم را همواره انجام داده و می‌دهیم. بخشی از این قضیه ابعاد امنیتی و اطلاعاتی نیازمند همکاری‌های تخصصی ساختارهای امنیتی منطقه است. مشوق این گونه همکاری‌ها بودیم و ارتباطات خوبی بین سازوکارهای امنیتی ایران با کشورهای منطقه وجود دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: نیروهای سختکوش کشور اقدامات زیادی انجام داده‌اند. ما در منطقه بی ثبات و ناامنی قرار داریم. ملت و کشور ایران شاهد استفاده ابزاری برخی قدرت‌ها از تروریسم بودند. مقابله با تروریسم نیازمند همکاری کشورهای منطقه است. ارتباط و همکاری و تبادل نظر مستقیم و مستمر بین سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی ایران با کشورهای منطقه و خارج از منطقه برقرار است و در سایه این تلاش شبانه روزی شاهد ان‌شاءالله کم شدن این تهدیدات امنیتی از سر ملت منطقه و ملت ایران خواهیم بود.

وی در پاسخ به سؤالی اتحاد بین حماس و دیگر گروهای فلسطینی گفت: همه جریان‌های فلسطینی می‌توانند در موضوع وضعیت فلسطین و در روند سیاسی و مقاومت ایفای نقش کنند. معتقد به ضرورت نقش تعیین کننده و بلامنازع ملت فلسطین در تعیین سرنوشت خودشان هستند. از هرگونه ابتکار و گفت‌وگوهای فلسطینی برای تقویت وحدت و انسجام در صحنه فلسطین و نقش مکمل و منسجم و متحد گروه‌های فلسطینی در رقم زدن سرنوشت سیاسی فلسطین استقبال و از آن حمایت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره عمره مفرده گفت:‌ توافق ایران و عربستان برای انجام عمره مفرده با جزییات و توافق طرفین شکل گرفته است. وجود زیرساخت سیاسی در تاخیر برای عزیمت عمره‌گذاران ایرانی را نفی می‌کنیم. گفت‌وگوها برای رفع مشکلات فنی در حال انجام است. رئیس سازمان حج و زیارت به همراه تیم کارشناسی ایران اکنون در عربستان به سر می‌برند و با مذاکرات انجام شده خوشبین هستیم بزودی این مانع فنی و تکنیکی برطرف و شاهد آغاز پرواز شرکت‌های ایرانی به سمت عربستان باشیم.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: ما سنگین‌ترین تلاش دیپلماتیک را از آغاز بحران جاری ۹۳ روزه در غزه را تاکنون انجام دادیم و از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک در عالیترین سطوح برای اینکه زمینه ساز توقف فوری حملات ضد بشری رژیم صهیونیستی استفاده کردیم و این تلاش‌ها ادامه دارد. اینکه آیا در آینده نزدیک شاهد این تلاش‌ها خواهیم بود مطالبه جهانی و ملت فلسطین است و ما این را به عنوان اولویت اول مورد تأکید و اشاره قرار می‌دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: آنچه مانع نقش آفرینی شورای امنیت در تصویب قطعنامه‌ای برای فوریت حملات رژیم صهیونیستی بوده متاسفانه نقش حمایتی آمریکا از این رژیم و استفاده از حق وتو به نفع این رژیم بود. اینکه شورای امنیت نقش خود را انجام دهد مطالبه جهانی است. مطالبه روشن است اینکه اعمال فشار کافی باید بر رژیم صهیونیستی شکل بگیرد که حملات خود را علیه غزه متوقف کند. به تلاش‌های دیپلماتیک خود حتما ادامه می‌دهیم. اینکه ایران ابتکار دیپلماتیک خود را در باره مسأله فلسطین پیگیری می‌کند؟ موضوع آن روشن است.

  • 16
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش