یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
۲۲:۴۰ - ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۰۷۶۳
دولت

خواستم نسبت به همه معاون اول‌های دیگر نقش بیشتری داشته باشم/ بگذاریم مردم آزادانه صحبت کنند

جهانگیری: عده‌ای از توسعه فضای مجازی دلهره دارند/ ارز ۴۲۰۰ مصوبه جلسه سران سه قوه است

اسحاق جهانگیری,معاون اول رئیس جمهور
معاون اول رئیس جمهور گفت: عده‌ای در کشور از توسعه فضای مجازی دلهره دارند.

به گزارش ایلنا، اسحاق ‌جهانگیری در گفت‌و‌گویی مجازی در کلاب‌هاوس درباره توسعه فضای مجازی گفت: عده‌ای از توسعه فضای مجازی دلهره دارند، خب چرا باید بترسند؟

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد:دولت تمام تلاشش را برای حفظ فضای مجازی خواهد کرد،؛اما دولت یه بخش است ودیگر بخش‌ها هم‌هستند.

جهانگیری افزود: اگر این فضا ایجاد نشده بود، در دوره کرونا می توانست یک بحران بزرگ در کشور ایجاد شود. من به همه دوستانی که نگران هستند و طوری اظهار نظر می کنند که از فضای مجازی می‌ترسند، می‌گویم که چرا باید بترسیم؟

وی ادامه داد: بگذاریم مردم آزادانه صحبت کنند و باید قدر این آزادی را بدانیم. دولت تمام تلاش خود را برای دسترسی مردم به شبکه مجازی به کار خواهد بست. البته دولت یک بخش است و بخش های دیگری هم در کشور حضور دارند که اختیار دارند اما تلاش دولت بر این است که تسلیم نشود.

معاون اول رئیس جمهوری اظهار کرد: زمانی برخی از اپراتورها، اختلالی ایجاد کرده بودند که وزیر محترم ارتباطات به همراه برخی دیگر از اعضای دولت، پیشنهاد دادند و در دولت جرایم سنگینی برای کسانی که بخواهند اختلال در شبکه مجازی ایجاد کنند، وضع شد.

جهانگیری در پرسش به سوالی درباره نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گفت:  با شروع دولت ۳ نرخ داشتیم ، روزهای اول دو ارز نخست را باهم ادغام کردیم و معتقد بودیم که با چند نرخ ارز نمی‌شود کشور را اداره کرد.

وی ادامه داد: در آخر سال دولت یازدهم ارز به یازده هزار تومان رسید، آن زمان تحریم هم بود ، از نیمه دوم ۹۶ جهش ارز داشتیم بانک مرکزی فکر می ‌کرد به دلیل سفرهای سال نو میلادی باشد که نبود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: گزارش‌‌های امنیتی داده  می‌شد که در کشورهای همسایه با یک برنامه ریزی دقیقی مانع ورود ارز و دلار به کشور شدند .

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: این پیشنهاد اقتصاددانان دولت بود اما به مرور مشخص شد که کارگشا نیست. اتفاقاتی در کشورهای همسایه به خصوص آنهایی که ارز وارد می کردیم، رخ داده بود و گزارش های امنیتی بود که آنها مانع ورود اسکناس ارز به داخل کشور شده بودند.

وی یاد آور شد:ارز در ابتدای ۹۷ کمتر از یک روز عرضه در سال ۹۶ بود. از آن سو، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده بود تصمیم جدیدی خواهد گرفت. سه راه کار روی میز بود.

وی یادآور شد:مسئولان سیاسی کشور تذکرات پی در پی می دادند که باید این وضع تغییر کند؛ سه گزینه روی میز بود، ادامه وضع موجود، تعیین عدد ثابت، تعیین عدد شناور تا بتوانیم هم تامین ارز داشته باشیم و هم از شوک ناشی از خروج آمریکا از برجام جلوگیری کنیم.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد:قرار بود این نرخ برای چند ماه انجام شود، با خروج آمریکا از برجام هیچ اتفاق خاصی نیفتاد همچنانکه آنها چنین پیش بینی کرده بودند. در مرداد ماه در نشست سران قوا سیاست ارزی مورد بررسی قرار گرفت، در آنجا بر اساس اصرار برخی سران قوای سه گانه، قرار شد نرخ ۴۲۰۰ تومن ثابت بماند.

وی ادامه داد:در فروردین که تصمیم‌گیری شد، در پایان تصمیم‌گیری به رئیس جمهوری پیشنهاد کردند که برای اینکه در جامعه این خبر مطرح شود، خواستند که آقای جهانگیری اعلام کند و این کار انجام شد.نرخ ثابت ۴۲۰۰ تومان، مصوبه سران قوا است.

جهانگیری گفت : تغییراتی در مجلس شورای اسلامی در نرخ ارز اعمال شد، ارز کنترلی ثابت در ۹۰ درصد ۴۰ سال بعد از انقلاب اسلامی انجام شده است. ارز سه نرخی شد، در این دولت فقط در دوره جنگ اقتصادی چنین اتفاقی افتاد و عمدتا بر این اساس بود که به زندگی مردم کمترین آسیب وارد شود. ما محدودیت منابع ارزی داشتیم. همه اقتصاددان‌ها در این شرایط به تخصیص ارز معتقدند.

اسحاق جهانگیری,معاون اول رئیس جمهور

وی  با اشاره به کاهش شدید منابع ارزی از ۱۰۰ میلیارد دلار به ۵ میلیارد دلار ادامه داد: در هر سال تلاش شد، میزان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومن کاهش یابد و حتی تصمیم داشتیم که در آخر سال ۹۹ این ارز حذف شود. اما مجلس ناگهان این مساله را رسانه‌ای کرد و باعث شد که کالاها انبار شوند. ممکن است از این ارز در جاهایی سوء استفاده شود، دولت نخستین مدعی نسبت به این افراد بوده است. به هر نقطه سوء استفاده رسیدیم مدعی شدیم و قوه قضائیه هم همکاری کرد. مطمئن هستم در نخستین روزهای عبور از جنگ اقتصادی، اکثر تصمیم‌ها از جمله ارز ۴۲۰۰ تومن به شرایط علمی اقتصاد باز خواهد گشت.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: من تلاش کردم که ۴۲۰۰ تومن ثابت نباشد و همراه با تورم تغییر کند. اما الان مهم‌تر این است که از زندگی مردم حفاظت کنیم. دولت ایران یارانه‌های پیدا و پنهان زیادی دارد. بیش از یک میلیون و چهارصد هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومن یارانه آشکار پرداخت می کنیم.

جهانگیری یادآور شد: بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه نان پرداخت می‌کنیم. ما حساسیت‌های سیاسی روی زندگی مردم را هم باید توجه داشته باشیم.

جهانگیری در پاسخی  به سوالی مبنی بر این که آیا قصد کناره‌گیری از دولت داشتید، گفت: من فکر می کنم که دولت در دوره یازدهم کارهای بزرگی انجام داد، در انتخابات ۹۶ به پیشنهاد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، آقای خاتمی و بعد خود آقای روحانی وارد رقابت انتخاباتی شدم.

وی با بیان این‌که وفای به عهد این بود که وقتی مردم تلاش کردند ما هم بمانیم و برای خواست مردم بکوشیم، عنوان کرد: در ابتدای دولت در یک صحبت جدی با آقای روحانی گفتم که یک معاون اول دیگری منصوب کنید، اما ایشان نپذیرفتند.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد:از اوایل سال ۹۷، کشور وارد یک جنگ اقتصادی تمام عیار شد. با این حال خواستم نسبت به همه معاون اول‌های دیگر نقش بیشتری داشته باشم.

وی با تاکید بر این که  از عقبه دولت حمایت کنم و از ۲۴ میلیون رای حفاظت کنم، عنوان کرد: اگر تنها این مسئولیت که باید تحریم‌ها را خنثی کنیم، می داشتم باید می ماندم و کارهای بزرگی انجام دادیم. لوایح بسیار مهمی در این دوره به مجلس ارائه کردیم که مبارزه با فساد یکی از آنها است.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت:تمام تلاش به کار گرفته شد تا مواد مورد نیاز مردم به موقع تامین شود و ارز آنها اختصاص یابد. مسئول مبارزه با مفاسد اقتصادی و همچنین ستاد اقتصاد مقاومتی بودم و فکر می کنم کارهای خوبی انجام گرفت.

جهانگیری درباره این‌که آیا خودش با ارز ۴ هزار ‌ و ۲۰۰ تومانی موافق بوده است یا خیر،  گفت: اعتقادم  بر این است که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ فیکس نباشد و شناور باشد و با تورم‌ تغییر کند اما امروز اعتقاد دارم باید از زندگی مردم حراست کنم‌.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که چگونه باید در انتخابات شرکت کنیم آن هم در شرایطی که موانع زیادی وجود دارد؛ همین امروز دولت حتی حریف همراه اول و ایرانسل برای رفع اختلال کلاب هاوس نمی‌شود، گفت: شهروندان همدیگر را در کنار صندوق رای می شناسند و اگر جمع نشوند، ممکن است شهر سقوط کند. هیچ راهی برای اصلاح غیر از انتخابات نداریم. نباید اجازه دهیم کسانی که به انتخابات اعتقاد ندارند با اسم انتخابات پیروز شوند.دود تحریم اقتصادی که برای مردم ما رقم خورده است، از دل تحریم انتخابات برآمده است. اگر در سال ۸۴درست عمل می‌کردیم، شورای امنیت ما را تحریم نمی کرد و دشمنان ما طمع نمی‌کردند. البته درک می کنم شاید مردم نسبت به اثربخشی رای و قدرت واقعی دولت دچار تردید شده باشند اما به عنوان یک خادم ملت عرض می کنم، رئیس دولت می تواند موثر باشد، یک وقت می گوید که تحریم کاغذ پاره است، یک وقت هم رئیس دولت می گوید باید تحریم را حل کنیم، پذیرفته می شود و از آن برجام می آید.

وی ادامه داد:برجام چیزی جز رای ۹۶ نیست. شما وزیری دارید که جلوی اختلال کلاب هاوس را بگیرد، جریمه سنگین وضع شده است. دولت و رئیس جمهوری در این مسیر جدی است. کسانی که بخواهند در اینترنت اختلال ایجاد  کنند، بازنده خواهند بود و دولت در کنار مردم است.

پرسش: در دوره دولت دوم روحانی بارها از جنگ اقتصادی یاد کردید، چه موانعی در دولت دوم شما بود که در عرصه عمومی نتوانستید توضیح دهید. آیا حضور شما واقعا در دولت موثر بود؟

معاون اول رئیس جمهوری توضیح داد: بین تحریم و جنگ اقتصادی باید تفاوت قائل باشیم. ما در شروع دولت با تحریم های شورای امنیت، اروپا و دیگر روبرو بودیم. در آنجا می شود ارزیابی از نحوه مدیریت در تحریم داشت.

جهانگیری با بیان این‌که  معتقدم در جنگ اقتصادی آمریکا، در ۲۰۰  سال گذشته این حجم تحریم و پیگیری و اصرار بر اجرای آن بی سابقه است، اظهار داشت: تمام سفارت‌خانه‌های آمریکا موظف به رصد معاملات شده بودند، اصرار بر صفر شدن فروش نفت، فلج کردن سیستم حمل و نقل دریایی و شناسایی تمام گلوگاه‌ها داشتند.

او ادامه داد: به حدی جسور شده بودند که در هر جایی نفتکش ما را شناسایی می کردند، انفجار ایجاد می‌کردند. حدود ۲۰۰ نفتکش ما را دچار سانحه کردند. چه از طریق خودشان و چه از طریق نیابتی‌هایی همچون اسرائیل و سعودی انجام می شد.

وی بیان کرد:  مقامات آمریکایی اعتراف کردند فشارهای حداکثری شکست خورد و از سران کشورها در دیدار با رئیس جمهوری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بودند، ترامپ گفته است سه ماه صبر کنید هیچ چیزی از این نظام و ایران باقی نمی‌ماند. با این شکل، ایران ماند و سرافراز ایستادگی کرد.

جهانگیری در خصوص موانع دولت و تحریم‌های آمریکا، گفت: ما بین جنگ اقتصادی و تحریم‌ها باید تفاوت قائل شویم. جنگ اقتصادی واقعا ویژگی‌های منحصر به فردی دارد به نظر من در جنگ اقتصادی در دویست سال گذشته این حجم از تحریم و سختگیری بی‌سابقه است.

وی افزود: آمریکایی‌ها تمام گلوگاه‌‌ها را شناسایی کرده بودند و به محض اینکه نفتکشی از ما مشاهده می‌کردند، نیرو می‌فرستادند داخل نفتکش و نفتکش را منفجر می‌کردند. حدود ۱۲ نفتکش ما را به صورت مستقیم و غیرمستقیم منفجر کردند.

وی بیان کرد: آقای روحانی هیچ وقت نگفته‌اند که اصلاح طلب هستند و نگفته‌اند دولت اصلاح طلب تشکیل می‌دهند بلکه گفته بودند دولت فراجناحی تشکیل می‌دهند. 

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه برجام مهمترین نتیجه دیپلماسی قرن است، افزود: بنابراین دولت دستاوردهای اصلاح طلبانه‌ خوبی برای کشور داشته اما از دولت دوزدهم جنگ اقتصادی به ما فشار وارد کرد و مهمترین دستاور دولت دوازدهم حفاظت از زندگی مردم و حفاظت از جمهوری اسلامی بود که به نظر من تا حد زیادی محقق شد.

جهانگیری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این دولت چه دستاوردهایی داشته و این دستاوردها قابل دفاع است یا خیر؟ اظهار کرد: ما در دوره اول دولت، درآمدهای افسانه‌ای نداشتیم و تورم از ۴۵ درصد به ۹ درصد رسید و دستاوردهای خوبی داشتیم بر همین اساس در انتخابات بعدی مردم ایران بیش از ۲۴ میلیون رأی دادند. اما ما در دوره دوم دولت با پدیده‌ای به نام ترامپ مواجه شدیم و تمامی محاسبات ما را بهم زد. 

وی ادامه داد: ضعف سیستم اطلاع رسانی دولت جدی است. اقتصاد ما در طول بیش از ۱۲ سال است که گروگان آمریکا و کشورهای بزرگ است. امروز بیشتر دستاوردهای اقتصادی برای دولت یازدهم و دوازدهم است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا بعضی از اعضای دولت به جای پاسخگویی، منتقد دولت هستند و لکنت ربان دارند؟ گفت: دستاوردها توسط دولت وجود داشت اما چون سفره مردم کوچک شد، نتوانستیم دستاورد‌ها را تشریح کنیم، لکنت زبان به این دلیل است. دوستان ما در دولت می‌گویند وقتی سفره‌های مردم کوچک شده است، ما بیاییم بگوییم سد ساخته‌ایم؟

جهانگیری در خصوص تعامل مجلس و دولت نیز گفت: تعامل بین قوای سه گانه مهم‌ترین موضوعی است که می‌تواند کشور را از مشکلات عبور دهد اما همه دستگاه‌ها در قالب قانون اساسی باید عمل کنند، هر دستگاهی قصد داشته باشد فراتر از آن اقدام کند، قطعاً مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد. 

وی افزود: مجلسی که کمتر از یکسال کار خود را آغاز کرده است، بیش از  ۱۰۰ لایحه دولت را نگه داشته و مجلس به مجلس طرح‌ها تبدیل شده است درحالی که در نظام قانونگذاری اصل بر لایحه است. لایحه در نظام قانون‌گذاری اصل است، هشت لایحه دولت با وجود گذشت زمان زیادی که ارسال شده، حتی اعلام وصول نشده است. این خلاف قانون اساسی است. مجلس حق ندارد لایحه را اعلام وصول نکند.

وی در خصوص بازار سرمایه نیز بیان کرد: دولت حساسیت زیادی بر بازار سرمایه دارد اما متاسفانه دخالت زیادی از دیگران شد. من به دلیل جلسات متعددی که مجلس درباره بازار سرمایه داشت، جلسات دولت را تعطیل کردم. در صورتی که بازار رشد داشت، می‌گفتند کار ما بوده است، اگر سقوط می‌کرد، می‌گفتند کار دولت است. دولت قصد دخالت در بازار سرمایه را ندارد اما حمایت قانونی از بازار و سهامداران را انجام خواهیم داد.

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش