سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۰۶ - ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۰۴۵۲
بین الملل

اظهارات جنجالی لیز تراس درباره ماکرون/ خشم فرانسه از مواضع نامزد نخست‌وزیری انگلیس

ابراز تردید لیز تراس,نامزد مطرح نخست وزیری انگلیس
ابراز تردید لیز تراس، نامزد مطرح نخست وزیری انگلیس درباره دوست یا دشمن بودن ماکرون، خشم دولت فرانسه را برانگیخته و پاریس درباره عواقب جدی چنین مواضعی برای مناسبات دو کشور هشدار داده است.

به گزارش تسنیم به نقل از "ان تی وی" آلمان، لیز تراس، نامزد مطرح برای جانشینی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که بر اساس نظر سنجی ها شانس بالایی در عهده داری این سمت دارد اخیرا در اظهاراتی احساس خود را نسبت به ماکرون، رئیس جمهور فرانسه آشکار کرده است.

لیز تراس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ماکرون دوست یا دشمن است، پاسخ داد که این مسئله باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

به این ترتیب، لیز تراس، کاندیدای نخست وزیری بریتانیا هنوز تصمیم نگرفته است که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه را دشمن یا متحد خود می بیند. وی عصر پنج شنبه در یک حضور در کمپین انتخاباتی در نورویچ انگلستان در پاسخ به این سوال که آیا ماکرون "دوست یا دشمن" است، پاسخ داد که هنوز این مسئله مورد ارزیابی قرار نگرفته است. وی تاکید کرد که اگر وی نخست وزیر آینده انگلیس شود، این فرانسوی را بر اساس اعمالش قضاوت می کند، نه حرف هایش. در صفوف پایگاه حزب محافظه کار، این موضع نامزد ۴۷ ساله از طرف برخی ها مورد تشویق قرار گرفت و چندین مفسر هم در توییتر با خشم به این اظهارات واکنش نشان دادند.

روابط بریتانیا و فرانسه مدتهاست که پرتنش بوده است، اما پس از برگزیت، تنش بیشتری داشته است. لندن و پاریس از جمله در مورد مهاجرانی که از کانال انگلیسی مانش با قایق های بادی عبور می کنند و در مورد مجوزهای ماهیگیری پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اختلاف نظر دارند. ماکرون یکی از مخالفان سرسخت بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در مذاکرات برگزیت هم محسوب می شد.

ماکرون پس از این اظهارات تراس، بر دوستی مستحکم دو کشور تاکید کرده و در واکنش به این اظهارات گفت: بریتانیا دوست فرانسه است و او در پاسخ به چنین سوالی لحظه ای هم در این باره فکر نمی کرد. مکرون گفت: مردم بریتانیا، ملت بریتانیا صرف نظر از رهبرانشان و اشتباهات کوچکی که در سخنرانی‌های خود گاهی اوقات مرتکب می‌شوند، دوست، قوی و متحد هستند. وی افزود: وقتی ما نمی توانیم بین فرانسوی ها و انگلیسی ها بگوییم که دوست هستیم یا دشمن - این اظهاربی طرف نیست و ما به سمت مشکلات جدی پیش می رویم.

هفته نامه اشپیگل هم در گزارشی از احتمال تیرگی روابط فرانسه و انگلیس به دلیل اظهارات اخیر تراس درباره ماکرون خبر داده است.

به نوشته روزنامه انگلیسی گاردین، ماکرون گفت که اگر انگلیس و فرانسه نتوانند بگویند که دوست یا دشمن هستند، فرانسه و بریتانیا ممکن است به سمت مشکلات جدی پیش روند.

ماکرون این بیانیه را در الجزایر که در یک سفر رسمی در آن به سر می برد، بیان کرد. وی تاکید کرد که از دست دادن جهت خوب نیست. ماکرون گفت: کلمات معنی دارند: دوست یا دشمن. وی گفت: اگر شما همین سوال را از او بپرسید، او یک ثانیه هم درنگ نمی کند. فرانسه دوست مردم بریتانیا است.

برخی دیپلمات های ارشد سابق و وزیر سابق فرانسه اظهارات تراس را محکوم کرده و اعلام کردند: این غیرمسئولانه است که کسی که احتمالاً نخست وزیر بعدی بریتانیا می شود، متحد کلیدی خود را تحقیر کند.

پیتر ریکتس، سفیر سابق بریتانیا در پاریس نیز در گاردین اظهارات تراس را نامناسب توصیف کرد. وی در واکنش به این اظهارات گفت: ما در مرحله‌ای از رقابت رهبری حزب محافظه‌کار هستیم که نامزدها باید خودشان را رهبران آینده کشور ببینند و طبق آن رفتار کنند.

به نوشته روزنامه هندلزبلات آلمان، لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین در حال بررسی تعلیق پروتکل ایرلند شمالی از توافق برگزیت با اتحادیه اروپا نیزاست. این مطلب را روزنامه های بریتانیایی روز جمعه گزارش دادند.

طبق گزارش ها، تراس قصد دارد از ماده ۱۶ پروتکل استفاده کند که به هر یک از طرفین این امکان را می دهد که اگر توافق منجر به عواقب جدی اقتصادی یا اجتماعی شود، قرارداد را به طور یکجانبه فسخ کند.

پروتکل ایرلند شمالی روابط تجاری بین ایرلند شمالی که از نظر اقتصادی بخشی از بازار داخلی اتحادیه اروپا است و بقیه انگلیس را تنظیم می کند. انگلیس این طور ارزیابی می کند که جابجایی آزاد کالا با ایرلند شمالی و وحدت سیاسی بریتانیا به دلیل این پروتکل و کنترل های گمرکی مرتبط به خطر افتاده است.

چندی پیش نتایج جدیدترین نظرسنجی ها از اعضای حزب محافظه کار انگلیس نشان داد «لیز تراس » وزیر خارجه فعلی ۲۲ درصد از رقیب خود «ریشی سوناک» در کسب سمت نخست وزیری پیشی گرفته است.

این نظرسنجی که توسط مرکز تحقیقات اوپینیوم و با شرکت ۴۵۰ نفر از اعضای حزب محافظه کار که می دانستند به چه کسی می خواهند رای دهند انجام شده، حاکی از آن است که ۶۱ درصد اعضای حزب به تراس و ۳۹ درصد به سوناک رای می دهند.

انتخابات برای تعیین نخست وزیر جدید پس از کناره‌گیری بوریس جانسون از قدرت آغاز شد. ۲۱ تیرماه گذشته هشت چهره کلیدی حزب محافظه‌کار با حمایت دست کم ۲۰ تن از اعضای حزب، به فهرست نامزدهای انتخاباتی راه پیدا کردند.

چندی پیش در پنجمین دور رای گیری برای انتخاب جانشین بوریس جانسون در حزب محافظه کار انگلیس، با حذف پنی موردانت، ریشی سوناک و لیز تراس به دور نهایی انتخابات صعود کردند.

دو برنده یک کمپین انتخاباتی را در مقابل اعضای حزب محافظه کار راه انداخته‌اند که باید با اعلام برنده در ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور ماه) به پایان برسد.

تا به حال برخی مقامات دولت انگلیس حمایت خود از لیز تراس برای عهده داری نخست وزیری این کشور را اعلام کرده‌اند.

  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش