پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
۰۹:۲۴ - ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۶۵۱۶
خاورمیانه

اعراب اسرائیلی به بی‌بی پشت کرده‌اند

نتانیاهو بر لبه پرتگاه

بنیامین نتانیاهو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

اعراب اسرائیل دیگر علاقه‌ای به بنیامین نتانیاهو ندارند زیرا او مرتب علیه آنها به هراس‌افکنی متوسل می‌شود تا پایگاه یهودی و دست‌راستی خود را تقویت کند. اما زمانی که آنها از فرصت کمک به اخراج او از قدرت در ماه آوریل برخوردار بودند، کمتر از نیمی از اعراب واجد صلاحیت به آن رای دادند؛ آرایی به شدت اندک.

«دیوید ام.‌هالفینگر» در گزارش ۱۴ سپتامبر برای نیویورک‌تایمز، نوشت: در انتخابات پارلمانی اسرائیل که قرار است ۱۷ سپتامبر برابر با سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه برگزار شود، اعراب اسرائیلی از دومین شانس برخوردار خواهند بود و رهبران عرب اسرائیل می‌گویند این بار برنامه متفاوتی دارند. رای اعرابی که غالبا نادیده گرفته می‌شدند یکی از آرای مهم در این دوره از انتخابات تلقی می‌شود و می‌تواند سرنوشت نتانیاهو را تعیین کند. یک مشارکت قوی از سوی اعراب اسرائیلی می‌تواند نتانیاهو را از داشتن اکثریت ۶۱ کرسی که برای تضمین دور جدید حکمرانی نیاز دارد محروم کند.

اعراب اسرائیلی یک‌ششم رای‌دهندگان را تشکیل می‌دهند و این مشارکت به مساله‌ای حیاتی برای آنها تبدیل شده است. برخی از آنها که «مخالفان خاموش» نام گرفته‌اند همواره انتخابات اسرائیل را بایکوت می‌کنند. اما در ماه آوریل، بسیاری از آنها می‌گفتند که به‌خاطر حضور در انتخابات به‌عنوان رقیب به قانون‌گذاران عرب تاخته‌اند. بسیاری از آنها می‌گویند این حضور باعث شده اندک قدرت سیاسی که داشتند هم از میان برود.

آنها فقط ۱۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را به‌دست آوردند درحالی‌که قبلا ۱۵ کرسی را به‌دست آورده بودند. سیاستمداران این پیام را دریافت کردند. اول، آنها دعوا را کنار گذاشتند و دوباره به زیر بیرق واحد عربی پیوستند. اکنون- با نظرسنجی‌هایی که نشان می‌دهد اکثر رای‌دهندگان از سیاستمداران می‌خواهند تا به فراتر از حواشی یا تمرکز بر نحوه رفتار اسرائیل با فلسطینی‌های زیر اشغال بپردازند- آنها برای اولین بار شاهد ایده پیوستن به اسرائیل هستند.

با این حال، نتایج آخرین نظرسنجی انجام شده در اراضی اشغالی قبل از برگزاری انتخابات کنست حاکی از تساوی تعداد کرسی‌ها و آرای به‌دست آورده توسط حزب لیکود و حزب «کاحول لاوان» یا همان «آبی و سفید» است. این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که هر کدام از احزاب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو و حزب «آبی و سفید» به ریاست بنی گانتس ۳۲ کرسی را در انتخابات پیش‌رو به‌دست خواهند آورد.

طبق نظرسنجی شبکه ۱۳ عبری‌زبان، «لیست مشترک عربی» احتمالا ۱۲ کرسی به‌دست ‌بیاورد و این درحالی است که طبق نظرسنجی شبکه ۱۲ عبری‌زبان، این فهرست ۱۰ کرسی را کسب می‌کند. طبق نظرسنجی شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی، کرسی‌های احزاب مختلف این‌گونه‌اند: هر یک از حزب‌های «اسرائیل خانه ما» به ریاست آویگدور لیبرمن و حزب «جناح راست یکپارچه» اسرائیل به ریاست ایلیت شاکید ۹ کرسی به‌دست می‌آورند، حزب «یهودیت توراتی» ۷ کرسی، حزب «شاس» ۶ کرسی، «حزب اردوگاه دموکراتیک» ۵ کرسی، ائتلاف کارگر و «غیشر» و «اوتسما یهودیت» ۵ کرسی را از آن خود می‌کنند. اما براساس نظرسنجی شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی، هریک از احزاب «اسرائیل خانه ما» به ریاست آویگدور لیبرمن، حزب «جناح راست یکپارچه» به ریاست ایلیت شاکید و «یهودیت توراتی» ۸ کرسی را از آن خود کرده، حزب «شاس» ۷ کرسی، «اردوگاه دموکراتیک» ۶ کرسی، ائتلاف کارگر و «غیشر» و «اوتسما یهودیت» ۵ کرسی کسب می‌کنند.

به نوشته‌ هالفینگر، گزارشگر نیویورک‌تایمز، «ایمن عوده» رهبر «لیست مشترک عربی» ماه گذشته با اعلام اینکه درنظر دارد به ائتلاف (چپ میانه) با بنی گانتس بپیوندد دست به یک تاریخ‌سازی زد. او رقیب جدی نتانیاهو در انتخابات اخیر است. «عوده» در تبلیغات خود از شهروندان فلسطینی خواسته تا روز سه‌شنبه به پای صندوق‌های رای بیایند. او گفت: اگر یک میلیون فلسطینی پای صندوق‌ها بیایند یعنی ۲۸ کرسی در کنست نصیب این گروه خواهد شد. او چهارشنبه گذشته در جمع خبرنگاران خارجی گفت: «ما می‌خواهیم به رای‌دهندگان عرب اثبات کنیم که چقدر قدرتمند هستند.»

براساس این گزارش، انتخابات روز سه‌شنبه به این دلیل رخ می‌دهد که نتانیاهو نتوانسته ائتلاف اکثریت ۶۱ کرسی را در انتخابات ۹ آوریل به‌دست آورد. بنابراین، او به‌جای اینکه به یک قانون‌گذار دیگر اجازه دهد که وارد رقابت‌ها شود، پارلمان را منحل کرد. چنین است که برخی انتخابات سه‌شنبه را «شاید آخرین نبرد سیاسی بنیامین نتانیاهو» تلقی می‌کنند. در این انتخابات رای‌دهندگان تکلیف ۱۲۰ کرسی پارلمان را روشن خواهند کرد.

به‌دلیل تعدد احزاب در اسرائیل، هرگز یک حزب اکثریت کرسی‌های پارلمان را به‌دست نمی‌آورد. در عوض حزبی که بیشترین کرسی‌ها را به‌دست آورده فرصت پیدا می‌کند تا با دیگران ائتلاف کند و به رقم ۶۱ نماینده در پارلمان برسد و حکومت را تشکیل دهد. بنیامین نتانیاهو که از سال ۲۰۰۹ تاکنون بدون وقفه نخست‌وزیری کشورش را در دست دارد، سیاستمداری توصیف شده که استاد تشکیل ائتلاف‌های دشوار و جمع‌کردن سیاستمداران رقیب دور یک میز است. با این حال، حتی او نیز در شکل دادن یک ائتلاف پیروز در انتخابات قبلی شکست خورد و به همین دلیل در فاصله کوتاهی، اسرائیلی‌ها ناچار شده‌اند دوباره پای صندوق رای بروند. در انتخابات قبلی (فروردین/ آوریل)، حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در یک رقابت نفس‌گیر موفق شد ۳۶ کرسی پارلمان را به‌دست بیاورد؛ تنها یک کرسی بیشتر از رقیبش «اتحاد آبی و سفید» به رهبری بنی گانتس. این بار نیز براساس نظرسنجی‌های فعلی اوضاع تغییر چندانی نکرده و هم لیکود و هم «اتحاد آبی و سفید»، شانه به شانه هم در رقابت هستند و در نهایت احتمالا نتیجه انتخابات سه‌شنبه هم شبیه قبلی خواهد بود.

در ساعات پایانی سال ۲۰۱۵ نتانیاهو نوک پیکان انتقاد خود را به سوی اعراب گرفته و هشدار داده بود که آنها «کرور کرور با اتوبوس» به پای صندوق‌ها آورده شدند و این بار نیز نوک پیکان انتقاد خود را به سوی بنی گانتس نشانه رفته و گفته که «او می‌خواهد بخش‌هایی از سرزمین‌های اشغالی را تسلیم اعراب کند» و احزاب عربی هم خواهان «نابودی» اسرائیل هستند. در روز انتخابات همان سال، حزب لیکود ۱۲۰۰ کنشگر را با دوربین به مراکز رای‌گیری اعراب فرستاد و عوامل سیاسی که با لیکود همکاری می‌کردند لاف‌زنان گفتند که رای‌دهندگان عرب را سرکوب و هراسان کرده‌اند. با نزدیک شدن به روز انتخابات ۲۶ شهریور، نتانیاهو چند هفته‌ای را صرف تلاش‌های ناکام پارلمان کرد تا شکست آنها در فیلم‌برداری و نظارت بر مراکز رای‌گیری اعراب را به رخ‌شان بکشد. او به این وسیله می‌خواهد به تقلب انتخاباتی اشاره کرده و در صفوف رای‌دهندگان شکاف ایجاد کند. منتقدان نتانیاهو، این اقدام را تلاش برای هراس‌افکنی و سرکوبی دیگر ارزیابی کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۵ بنیامین نتانیاهو در یک اظهارنظر بی‌سابقه، شهروندان عرب کشورش را «ستون پنجم» دشمن توصیف کرد و از یهودیان خواست تا برای جلوگیری از موفقیت آنها (و به قدرت رسیدن احزاب چپگرا که برخی اعراب از آنها حمایت می‌کنند) پای صندوق رای بیایند. برخی ناظران معتقدند که این اظهارنظر جنجالی در موفقیت دست‌راستی‌ها بی‌تاثیر نبود.

او در انتخابات اخیر نیز با یک وعده جنجالی دیگر همه نگاه‌ها را متوجه خودش کرد: ضمیمه کردن حدود یک‌سوم از خاک کرانه غربی رود اردن به اسرائیل؛ طرحی که موجی از محکومیت بین‌المللی را به‌دنبال داشت، اما همانند اظهارنظر خبرساز سال ۲۰۱۵ میلادی می‌تواند دل گروهی از شهروندان اسرائیل را به‌دست بیاورد. «کارت آسی» که بنیامین نتانیاهو رو کرد این بود که گفت اگر در انتخابات پیروز شود و بتواند با قدرت کافی کابینه را تشکیل دهد، فردای انتخابات یک‌سوم از خاک کرانه غربی رود اردن را به اسرائیل ضمیمه می‌کند؛ یک وعده بلندپروازانه، اما درعین حال هیجان‌آور برای گروه‌های تندروی مذهبی که اصولا معتقدند سراسر سرزمین‌های کنونی فلسطینی نیز باید بخشی از اسرائیل باشند.

donya-e-eqtesa​d.‎​com
  • 11
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش