سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۳۶ - ۰۷ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۰۵۰۳
مجلس

قالیباف: با همین شرایط تحریمی می‌توان پنج‌ساله آرامش و ثبات را به زندگی مردم آورد! | ذوالنور: ۵۱۷ مورد از تحریم‌های ایران باقی است

علاقه به حفظ تحریم ها,کاسبان تحریم
قالیباف گفت: با اطمینان عرض می‌کنم که ظرفیت کشور به نحوی است که با همین شرایط سخت تحریم می‌تواند در یک برنامه پنج‌ساله ارامش و ثبات را به اقتصاد کشور و زندگی مردم بازگرداند. امیدوارم توفیق داشته باشیم در این مسیر صادقانه خدمتگزار مردم باشیم.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم سالگرد شهدای هفتم تیر که در محل مسجد جامع تاریخی اردستان برگزار شد، گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری ارزش مجالس شهدا به اندازه خود شهدا و خون شهدا است و دلیل آن هم روشن است چرا که این مجالس، مجالس ذکر شهدا، معرفت شهدا، شناخت شهدا و تداوم راه آن‌ها است و همچنین محفلی برای تربیت انسان‌ها در این مسیر است آن هم در شبی که برای گرامیداشت شهدای هفتم تیر شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش از جمله شهید بزرگوار شهید سید نورالله طباطبایی‌نژاد نماینده مردم شریف اردستان و همچنین دیگر شهدای این شهرستان مراسمی برگزار شد.

وی افزود: ما شهید بهشتی را سیدالشهدای انقلاب اسلامی می‌شناسیم، وقتی ایشان به شهادت رسیدند حضرت امام (ره) جمله‌ای با این مضمون فرمودند که مظلومیت شهید بهشتی در مقابل شهادتش بسیار ناچیز است. هنگام شهادت شهید بهشتی مقام معظم رهبری در بیمارستان بستری بودند چرا که در روز ۶ تیر ماه به دست منافقین کوردل در مسجد ابوذر تهران قبل از فاجعه هفتم تیر ترور شدند و با حفظ ایشان این منت را خداوند بزرگ بر ملت ما و جامعه اهل بیتی ما و ایران عزیزمان گذاشت و منافقین کوردل موفق به شهادت مقام معظم رهبری نشدند و امروز ایشان ذخیره انقلاب اسلامی هستند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب زمانی که در بیمارستان از شهادت شهید بهشتی مطلع شدند فرمودند مظلومیت ایشان این است که کسی ایشان را نشناخت و در آینده هم شخصیت شهید بهشتی شناخته نمی‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز در اینجا گرد هم آمدیم که فرهنگ شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر و یاران ایشان را به درستی بشناسیم، به چند ویژگی شهید بهشتی اشاره و تصریح کرد: شهید بهشتی یک سیاستمدار دین‌مدار بود دقیقا آن چیزی که کمتر در جامعه مشاهده می‌شود. امروز شهید بهشتی یک الگوی سیاست ورزی مومنانه برای همه ما مسئولین در هر کجا که هستیم، است.

قالیباف ادامه داد: از سویی شهید بهشتی یک اسلام‌شناس دیندار و همچنین انسانی بود که هم جهان را دیده بود و یک جهان‌بینی مبتنی بر فرهنگ اهل بیت و مکتب قرآنی داشت و هرگز دنیایی که با سفر دیده و شناخته بود بر او تأثیری نگذاشت که از باورهای عمیق دینی خودش باز بماند بلکه مصمم‌تر بر باورهای خود پافشاری کرد.

وی اضافه کرد: شهید بهشتی ایمان داشت و بر باورهای نظری و حکمت‌های عملی‌اش در عمل هم محکم پایبند بود و فقط از حوزه نظری اسلام سخن نگفت بلکه در پیاده‌سازی و عمل کردن به آن در تمام شئونات زندگی از جمله خانواده، تربیت فرزندان اینگونه بود. اگر به خاطرات ایشان نگاهی بیندازید درمی‌یابید وی با آن هم مشغله کاری و مسئولیت پس از انقلاب اسلامی، وظیفه خودش را نسبت به فرزندان، طرح و کنترل درس‌ها، وقت و انضباط، امورات شخصی و حکمرانی و… بی‌نظیر عمل کرده است.

وی گفت: یکی از مظلومیت‌های شهید بهشتی این بود که همیشه تحت اتهامات ناجوانمردانه و ناروا قرار می‌گرفت اما این شهید هیچ‌گاه از متانت، تعادل و انصاف خارج نشد. این شهید عزیز با حرف‌های زشت مورد خطاب واقع می‌شد اما با لبان خندان و با منطقی منصفانه صحبت می‌کرد. شهید بهشتی جزو روحانیون عزیزی بود که اعتقاد به کار عمیق تشکیلاتی و تربیت نیروی انسانی داشت. ایشان همواره دفتری به همراه داشت و در گفت‌وگو اگر احساس می‌کرد فردی برجسته حضور دارد، شماره ایشان را گرفته و پس از تماس با وی همواره ارتباطش را با او حفظ می‌کرد. شهید بهشتی به تمام معنا مردمی بود، ایشان از یک طرف معتقد به کار تشکیلاتی و حزبی بود و از طرف دیگر کاملا مردمی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی خاطرات شهید بهشتی را مطالعه می‌کنیم ایشان بر روی دو چیز خیلی تأکید دارند یکی عدالت و دیگری مسئولیت پذیری؛ ایشان می‌گفتند در هیچ شرایطی نباید خدشه‌ای به عدالت وارد شود و همه مکلفیم عدالت را در هر شرایط رعایت کنیم.

قالیباف تصریح کرد: شهید بهشتی در نظام اسلام حرفی گفته که ما کمتر شنیده و کمتر هم به آن عمل کردیم؛ ایشان یک مجتهد مسلم و اسلام‌شناس است و کسی است که معنی حکمرانی، مدیریت، سختی اداره را می‌فهمد. ایشان قبل از انقلاب مسئولیت داشته و در قبل و بعد از انقلاب بر این موضوع تأکید کرده که همان طور که عدالت باید باشد و حکم ثانوی است، در رابطه بین کارگزاران نظام و مردم هم هیچ مانع، حجاب و بهانه‌ای نباید وجود داشته باشد.

وی گفت: حق مردم است که بتوانند با مسئولان خود بدون هیچ مانعی صحبت کنند. این همان چیزی است که امروز در بین مسئولین کم است به بهانه‌های مختلف این جداسازی بین مردم و کارگزاران نظام اتفاق افتاده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: سیره مهم دیگر شهید بهشتی مسئولیت‌پذیری است. ایشان معتقد بود همه باید مسئولیت‌پذیر، تأثیرگذار و مطالبه‌گر باشند. ایشان معتقد بود که مردم به هیچ عنوان نباید خودشان را کنار بکشند و باید همیشه در میدان باشند. ایشان معتقد بود اگر جامعه قوی نباشد و مردم در صحنه نباشند و اگر تک تک مردم قوی نباشند هرگز دولت و حکمرانی قوی شکل نمی‌گیرد.

قالیباف تصریح کرد: نظام اسلامی زمانی قوی است که مردم آن در میدان و در صحنه باشند. اساس انقلاب معتقد است که متعلق به مردم است و حضرت امام (ره) هم فرموده‌اند آن‌هایی که تا خط آخر انقلاب و سختی‌ها پای انقلاب هستند محرومین و مستضعفین هستند.

وی بیان کرد: امروز باید با خودمان فکر کنیم که چه قسمی با شهدا داریم؟ در قیامت در مقابل شهدا و امام شهدا و امروز در مقابل مردم چه پاسخگویی و رفتاری داریم؟

وی افزود: مجلس شهید و ذکر شهید یعنی باور داشتن به فرهنگ شهادت و فرهنگی که از شهدا دیدیم و همین اخلاص و مجاهدت و اعتقاد به سنت‌های الهی و مردمی بودن بود که وقتی شهید بهشتی به شهادت رسید خون پاک او و ۷۲ تن از یارانش ریشه منافقین را از این کشور کند و خشکاند و امروز می‌بینیم که جز ذلت و ذلیلی در این دنیا چیزی نصیب منافقین نشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: منافقین تشکیلات بسیار قوی و منسجم داشتند و روزی که ما درگیر جنگ بودیم به گونه‌ای شد که بخشی از رزمندگان برای برخورد با منافقین به پشت جبهه آمدند. و شاهد بودیم از روز شهادت شهید بهشتی این سازمان مخوف، ظالم، و کودک‌کش که در اقصی نقاط کشور بیش از ۱۷هزار نفر را به شهادت رساندند بعد از شهادت شهید بهشتی ریشه‌کن شدند.

قالیباف با اشاره به شخصیت سردار شهید سلیمانی گفت: شهید سلیمانی هم یکی از بزرگان و مجاهدی بود که ۴۰ سال متوالی یعنی از سال ۵۹ تا روز شهادت بدون وقفه در راه خدا مجاهدت کرد و کمتر کسی در کشور از دوستان دوران جنگ هستند که مجاهدت به شیوه شهید سلیمانی را تجربه کرده باشند. مجاهدت شهید سلیمانی آمیخته با اخلاص و در اوج گمنامی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از ویژگی‌های شهید سلیمانی را مردمی بودن توصیف کرد و گفت: امروز نظام اسلامی در مسند قدرت است و وقتی این را می‌گوییم یعنی مردم در سرنوشت خود، در حوزه‌های اقتصاد، مسائل اجتماعی و فرهنگی و سایر امور تاثیرگذار هستند. شهید سلیمانی ۲۰سال در نیروی قدس زحمت کشید و سخت‌ترین کارها را همراه و همقدم با مردم انجام داد و هژمونی آمریکا را در منطقه خاورمیانه زمین زد و همه تهدیدها را از امت اسلامی دور کرده و شیعه، سنی، مسلمان و مسیحی فرقی برایش نداشت و از همه آن‌ها دفاع کرد و در مقابل ظلم به مردم ایستاد.

وی افزود: شهید سلیمانی با همین مردم مستضعف و محرومی که حضرت امام تاکید کردند تا انت‌ها پای انقلاب می‌ایستند، در مقابل دشمن تا دندان مسلحی که به گفته خودشان چند ده هزار میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده‌اند، ایستاد و مبارزه کرد؛ وی به قدرت صهیونیست‌ها و آمریکا توجهی نداشت و وظیفه خودش را انجام می‌داد و نتیجه آن بود که این پیروزی‌های بزرگ نصیب ما شد و یقیناً خون شهید سلیمانی هم ریشه کسانی را که وابسته به غرب هستند، می‌خشکاند.

قالیباف اضافه کرد: این پاداش مجاهدت است که حاج قاسم به دست شقی‌ترین فرد به شهادت رسید؛ عرف دیپلماتیک نیست که یک کشور مسؤولیت جنایت خود را رسما بپذیرد و اینکه آمریکا با افتخار مسؤولیت جنایت شهادت حاج قاسم را برعهده گرفت، نشان از حقارت و ذلت آن‌هاست البته این از افتخار شهید سلیمانی است که به دست ظالم ترین، خونخوارترین و کثیف‌ترین انسان روی زمین به شهادت رسید.

وی افزود: تمامی خصوصیات اصحاب سید الشهدا در شهادت شهید سلیمانی دیده می‌شود؛ وی در راه خدا قطعه قطعه شد؛ در شب جمعه و با مظلومیت به شهادت رسید و در وطن غریب بود.

قالیباف ادامه داد: تشییع جنازه با شکوه سردار سلیمانی نشان دهنده وفاداری مردم به انقلاب و سنت‌های الهی است. شهید سلیمانی بر این که خدا موفقیت را نصیب انسان می‌کند باور داشت و امروز برای همیشه در تاریخ ماندگار شد؛ بی‌تردید همان کسی که به شهید سلیمانی توفیق چهل سال خدمت به مردم را داد تمام مسیر شهادت را برنامه‌ریزی و ساماندهی کرده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما در کرمان منتظر دفن پیکر شهید سلیمانی بودیم که به دلیل اتفاقات پیش آماده مراسم انجام نشد و درست در تاریکی شب و نزدیکی اذان صبح، دفن شد، هنگامی که پیکیر ایشان را روی دست گرفتم تا داخل قبر بگذارم، معنی اربا اربا را فهمیدم؛ هیچ گاه فکر نمی‌کردیم ایشان را شب دفن کنیم، وی نشانی از مادرش حضرت زهرا (س) در لحظه آخر گرفت. این نتیجه دفاع از مردم، ناموس، وطن و اسلام است که امروز در غزه و لبنان و اقصی نقاط جهان، عاقبت این مجاهدت‌ها کاملا محسوس است.

وی با بیان اینکه این موضوع را اول به خودم و سپس به سایر مسئولان کشور یادآور می‌شوم، افزود: مردم همیشه پای انقلاب و ایران عزیز بودند که ما به خودمان بیاییم و شهید بهشتی و سلیمانی را ببینیم و خواسته‌های مردم و رهبری را ببینیم و باور کنیم که همان خدای اهل بیت و اسلام، خدای شهید بهشتی و سلیمانی است که این موفقیت‌ها را آفرید. همان خدا، برای اقتصاد و سیاست و فرهنگ نیز هست و اگر امروز ضعف داریم برای این است که ما مدیران باور به سنت‌های الهی، مردم و اینکه می‌توانیم، نداریم؛ درحالی که خدا با ما و ناظر بر ما است و اگر برای خدا گام برداریم و تلاش کنیم، تردید نکنیم که برکت به زندگی بازخواهد گشت و مشکلات حل خواهد شد.

قالیباف گفت: امیدواریم در دولت جدید و مجلس و قوه قضائیه در کنار جوانان خلاق و مردم عزیز این فرصت یکبار دیگر فراهم شود که بی‌وقفه در یک زیست و سیاست‌ورزی مومنانه و خالصانه گام برداریم. با اطمینان عرض می‌کنم که ظرفیت کشور به نحوی است که با همین شرایط سخت تحریم می‌تواند در یک برنامه پنج‌ساله ارامش و ثبات را به اقتصاد کشور و زندگی مردم بازگرداند. امیدوارم توفیق داشته باشیم در این مسیر صادقانه خدمتگزار مردم باشیم.

ذوالنور: ۵۱۷ مورد از تحریم‌های ایران باقی است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از تحریم‌های مربوط به مؤسسات، نهادها، دستگاه‌ها و ارگان‌های تأثیرگذار در فعالیت‌های اقتصادی کشورمان هنوز پابرجاست و در حال حاضر ۵۱۷ مورد تحریم در لیست قرمز داریم.

علاقه به حفظ تحریم ها,کاسبان تحریم

مهر: عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز ۵۱۷ مورد از تحریم‌های ایران باقی مانده است و ادعای رئیس جمهور مبنی بر اینکه کار رفع تحریم‌ها را به اتمام رسانده، بی‌اساس است.

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه بروکراسی پارلمانی باعث شده است که تحریم‌ها رفع نشود، اظهار داشت: مردم خودشان می‌توانند اعتبار صحبت‌های رئیس‌جمهور را مورد ارزیابی قرار دهند و نیازی نیست که ما در این باره استدلال کنیم و بگوییم کدام یک از حرف‌های وی درست و کدام یک نادرست است. از سوی دیگر، روحانی خودش حقوقدان است و کسی که ادعا می‌کند مجلس مانع رفع تحریم‌هاست، باید دلایل خود را هم در این باره مطرح کند.

وی بیان کرد: رئیس‌جمهور می‌گوید همه مشکلات ما برای رفع تحریم‌ها حل شده که این حرف کاملاً نادرست است. بسیاری از تحریم‌های ایران باقی مانده و اگر بخواهم به صورت دقیق بگویم هنوز ۵۱۷ مورد تحریم باقی مانده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخشی از این تحریم‌ها، تحریم مربوط به اشخاص است که بسیاری از این افراد در فعال شدن اقتصاد کشور مؤثر بودند یا آنکه طرف ارتباط ما در معاملات بودند اما به دلایلی چون دور زدن تحریم‌ها، مورد مجازات و تحریم قرار گرفتند.

۵۱۷ مورد از تحریم‌های ایران باقی است

وی ادامه داد: علاوه بر این، بسیاری از تحریم‌های مربوط به مؤسسات، نهادها، دستگاه‌ها و ارگان‌های تأثیرگذار در فعالیت‌های اقتصادی کشورمان هنوز پابرجاست و در حال حاضر ۵۱۷ مورد تحریم در لیست قرمز داریم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه کار رفع تحریم‌ها به اتمام رسیده و آنان مأموریت خود را در این باره انجام داده‌اند، گفت: رئیس‌جمهور می‌گوید که اگر اختیار لازم به عراقچی داده شود، وی می‌تواند در یک روز مشکل تحریم‌ها را حل کند که این حرف کاملاً نادرست و برای فریب افکار عمومی است.

ذوالنور اظهار داشت: منظور رئیس‌جمهور از اینکه اختیار لازم باید به عراقچی داده شود، این است که این ۵۱۷ مورد تحریم را آمریکایی‌ها کاملا نهادینه و تثبیت کنند، اختیار مکانیسم ماشه هم به آنان داده شود و در مقابل این اختیارات، آنان به برجام بازگردند.

وی تأکید کرد: در واقع، حرف رئیس‌جمهور آن است که آمریکایی‌ها علی‌رغم آنکه نقض برجام کرده‌اند، تحریم‌ها سر جای خودش باقی بماند، خسارتی هم در این باره به ما ندهند و علاوه بر این اختیار استفاده از مکانیسم ماشه و فشار بر ایران را هم داشته باشند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رئیس‌جمهور در روزهای پایانی از عمر دولت می‌خواهد به افکار عمومی این‌گونه القاء کند که هر کاری برای احیای برجام انجام داده اما واقعیت ماجرا آن است که ۵۱۷ مورد تحریم باقی است و از سوی دیگر، نباید اختیار استفاده از مکانیسم ماشه به دشمن داده شود.

مجلس مانع رفع تحریم‌ها نشده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس تحت هیچ شرایطی مانع رفع تحریم‌ها نشده است. آمریکایی‌ها در حال حاضر در توضیح علت عدم رفع برخی از تحریم‌های ایران می‌گویند که این تحریم‌ها مربوط به کنگره است و در اختیار دولت نیست و سوال ما از رئیس‌جمهور خودمان و دولتمردان آن است که چطور آمریکایی‌ها تا این حد برای کنگره احترام قائل هستند اما در کشور ما مسئولان اجرایی، مجلس را مانع کار خود می‌دانند و می‌خواهند قانون مجلس را نادیده بگیرند؟ رئیس‌جمهور باید مشخص کند که آیا می‌خواهد مطابق با قانون یا آنکه با فردمحوری و دیکتاتوری در این زمینه عمل کند؟

ذوالنور بیان کرد: از سوی دیگر، هیچ چیزی در برجام درباره تضمین‌ها نیامده است و علی‌رغم آنکه طرف مقابل ما هر زمانی می‌توانند «اسنپ‌بک» کنند و اختیار استفاده از مکانیسم ماشه را داشته باشند، اما برای کشور ما اختیار و حق خاصی در برجام دیده نشده است.

وی ادامه داد: بر اساس تعهداتی که ایران در برجام داده است، ما باید غنی‌سازی را متوقف، ماشین‌ها را جمع‌آوری و اورانیوم غنی‌شده را تحویل دهیم. در چنین شرایطی، اگر ما فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعطیل و به تعهداتمان در برجام به صورت کامل بازگردیم و در مقابل آمریکایی‌ها قدرت استفاده از مکانیسم ماشه را پیدا کنند، چگونه می‌خواهیم رفع تحریم‌ها را راستی‌آزمایی کنیم؟

رفع تحریم‌ها روی کاغذ کافی نیست

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: آمریکایی‌ها در چند سال گذشته مدام چماق خود را بالای سر بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی قرار دادند و نگذاشتند آنان با کشورمان ارتباط برقرار کنند و در حال حاضر هم حرف ما این است که رفع تحریم روی کاغذ کافی نیست و باید رفع تحریم‌های ما به گونه‌ای باشد که اگر بخش‌های دولتی و خصوصی کشورمان بخواهند واردات و صادرات انجام دهند، هیچ کشوری به آنان نگوید که ایران در تحریم است.

ذوالنور ادامه داد: علاوه بر این، اگر ما بخواهیم نفت خود را به فروش برسانیم، نباید مانعی در این زمینه داشته باشیم. از سوی دیگر هم باید پول حاصل از فروش نفت را خودمان بتوانیم مدیریت و جابجا کنیم. در حال حاضر ما نفت ملت را فروختیم اما برای مثال، حدود ۷.۵ میلیارد دلار از پول حاصل از فروش نفت ما در کره جنوبی شده است و این چه خاصیتی برای مردم ما و حل مشکلاتشان دارد؟ ما باید بتوانیم پول خود را جابجا کنیم.

راستی‌آزمایی فرآیندی زمانبر است

وی با تأکید بر اینکه راستی‌آزمایی فرآیندی زمانبر است و این‌گونه نیست که دو روزه انجام شود، گفت: آمریکایی‌ها حداکثر زمانی را که برای راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها در نظر گرفته‌اند، ۴۸ ساعت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر از هر تاجر و فردی که فعالیت اقتصادی انجام می‌دهد، بپرسید آنان می‌گویند که در ۴۸ ساعت راستی آزمایی رفع تحریم‌ها شدنی نیست. بر این اساس صحبت‌های رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه بروکراسی‌های پارلمانی باعث عدم رفع تحریم‌ها شده، کاملاً بی‌پایه و اساس و برای فریب افکار عمومی است. از سوی دیگر، وی می‌خواهد مشکلات را به گردن مجلس شورای اسلامی بیندازد.

  • 18
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش