دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
۱۰:۴۶ - ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۱۸۰۲
مجلس

هشتک «این بار فرق می‌کند» برای رئیس مجلس ترند شد

جدیدترین جنجال‌های قالیباف؛ از پول‌پاشی تا اقامت فرزندش خارج از ایران تا انتشار تصاویر ویلای یکی از معاونان پیشین در کانادا

محمدباقر قالیباف,رئیس مجلس شورای اسلامی
مخالفان قالیباف هشتک «این بار فرق می‌کند» را به راه انداخته‌اند. باید منتظر ماند و دید آیا این فرق در انتخابات مجلس خود را نشان خواهد داد و یا پرونده او برای انتخابات ریاست‌جمهوری بسته خواهد شد؟

طهمورث حسینی در روزنامه توسعه ایرانی نوشت: هنوز چند روزی از خبر حداد عادل درباره سرلیستی محمد باقر قالیباف در لیست شورای ائتلاف نگذشته بود که خبر تلاش فرزند رئیس مجلس برای گرفتن اقامت کانادا معادلات را در جبهه اصولگرایی دستخوش تلاطم کرد.

غیبت اصلاح‌طلبان شناخته شده و احتمال چشمگیر نبودن مشارکت مردم در انتخابات؛ دو عاملی است که اصولگرایان را نسبت به پیروزی قطعی خود در انتخابات مجلس تقریبا مطمئن کرده و آنها به دنبال وزن‌کشی درون‌جریانی افتاده‌اند.

سوژه اصلی این وزن‌کشی این بار محمدباقر قالیباف است. او و یارانش که تلاش دارند مانند انتخابات سال ۹۸ در ظاهر بازی اختلاف با پایداری‌ها را رسانه‌ای کنند و در لابی‌های سیاسی ائتلاف با این جریان را شکل بدهند حالا با سد بزرگی روبرو شده‌اند. نئواصولگرایان مخالف رئیس مجلس با مخالفت‌های صریح خود، فضای لابی‌های درون جریان اصولگرایی را به شدت تحت تاثیر قرار داده‌ و شرایط را برای او سخت کرده‌اند.

از پول‌پاشی تا اقامت فرزند 

بعد از ماجرای سیسمونی گیت، مدتی افشاگری درباره محمدباقر قالیباف فروکش کرده بود. اما طبیعی بود که با نزدیک شدن به انتخابات، مخالفان او بار دیگر وارد گود می‌شوند. اوایل بهمن ماه رائفی‌پور چراغ مخالف‌خوانی با قالیباف را با رویکردی انتخاباتی روشن کرد. او ابتدا در برنامه‌ای تلویزیونی از دریافت ۱۴۰ سکه توسط یکی از نمایندگان خبر داد و بعد در پاسخ به واکنش احدیان، مشاور قالیباف که گفته بود نام نماینده را افشا کند، خودش را مورد خطاب قرار داد و نوشت: «در باره عملکرد خودتان توضیح دهید:‌جریان پول‌پاشی‌هایتان با عنوان هدیه به اشخاص نامعلوم چیست؟ ‌آیا این درست است که این پول خرج پروژه‌بگیر‌های رسانه‌ای برای جهاد تبیین تحول شخصیت گرانبهای جناب قالیباف می‌شود؟‌چرا این پول‌ها که صرفا دو مورد آن را به عنوان سند آوردم، نقدی و به‌صورت تراول پرداخت می‌شود؟‌چرا روابط عمومی مجلس مستقیم پرداخت ننموده و به شما داده شده است؟ ‌هر ماه چند مورد این‌چنین از بودجه بیت‌المال خرج اقداماتی از این دست می‌شود؟»

موضوعی که واکنش البته عجیب رئیس مجلس را در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در شهر مشهد به دنبال داشت. او در مواجهه با پرسش‌هایی در مورد پول‌های هزینه ‌شده توسط مشاورش در مجلس، گفت: «چیزهای بی‌ربطی است، هزینه تبلیغات مجلس و رسانه‌ها شده است.»

قالیباف در پاسخ به این پرسش که «چرا پول نقد و سکه گرفتند»، افزود: «جایی که نقدی داده می‌شود، باید نقدی گرفت! اون‌ها کارت پول هست، نقدی نیست.»

موضوع تلاش برای اقامت دائم در کانادا توسط فرزندش هم تیر جدیدی بود که به سوی او و یارانش پرتاب شد. 

یاشار سلطانی اولین شخصی بود که درباره اقامت اسحاق قالیباف، فرزند کوچک رئیس مجلس در کانادا مطالبی را منتشر کرد. او به «ماراتن دریافت ویزای مهاجرتی اسحاق قالیباف» پرداخت و نوشت: «اکنون دادگاه رأی را به نفع فرزند محمد‌باقر قالیباف صادر کرده و راه دریافت ویزای مهاجرتی کانادا برای او هموار شده است». طبق این مستندات، تلاش اسحاق قالیباف برای اخذ ویزای «پی‌آر» یا همان اقامت دائم در کانادا از پنج سال پیش، در زمستان ۱۳۹۷ آغاز شده و پرونده او به دلیل «بررسی‌های امنیتی بالا» در این کشور به درازا کشیده است. 

اسحاق قالیباف با گرفتن وکیل گران‌قیمت کانادایی، موفق شد رأی دادگاه فدرال را به نفع خود برای اخذ اقامت دائم کانادا دریافت کند. موضوعی که با واکنش‌های فراوان در فضای رسانه‌ای و سیاسی کشور همراه شد.

بخشی از این واکنش‌ها به خوداظهاری قالیباف از اموال و دارایی خانواده‌اش در مناظره انتخاباتی ریاست‌جمهوری سال ۹۶ بر‌می‌گردد. قالیباف در مناظره انتخاباتی سال ۹۶ مدعی شده بود که ‌اسحاق، تنها فرزند تحت تکفلش، یک خودروی پاترول مدل ۷۱، یک دستگاه موتور‌سیکلت و مجموعا یک‌میلیون تومان سپرده بانکی دارد. بر اساس قانون مهاجرتی کانادا، تمکن لازم برای مهاجرت حداقل ۱۳ هزار دلار معادل بیش از ۷۰۰ میلیون تومان تمکن به ازای هر نفر است. از این گذشته اسحاق قالیباف برای پیگیری تأخیر در دریافت ویزای مهاجرتی خود بار‌ها در دادگاه طرح دعوا کرده است. او برای این کار نیاز به مقادیر زیادی پول جهت پرداخت حق‌الوکاله وکیل مهاجرتی داشته است. سوال اکثر منتقدان این است که چگونه او این مقدار پول را تهیه کرده است؟

دو سال پیش و در انتخابات ریاست‌جمهوری همین شرایط منجر به رد‌صلاحیت علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس شد و برخی نامزدها و شخصیت‌های شناخته‌شده سیاسی دیگر نیز به دلیل ابهاماتی در زمینه نوع اقامت وابستگان و نزدیکان آنها در کشورهای دیگر، صلاحیت‌شان برای انتخابات مجلس، ریاست‌جمهوری یا خبرگان رهبری تأیید نشده است. وحید اشتری، افشاکننده سیسمونی گیت هم شورای نگهبان را هدف گرفت تا شاید در فرصت باقیمانده به انتخابات، مقدمات رد صلاحیت قالیباف را فراهم کند. او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: ‌«در سال‌های گذشته نهادهای امنیتی در حال رد صلاحیت کاندید یک قوه بودند با این استدلال که چرا فرزندش در آمریکا تحصیل می‌کند. آیا همزمان از وضعیت درخواست مهاجرت فرزند این یکی رئیس قوه مطلع بودند؟چطور چنین چیزی منجر به ردصلاحیت نشد؟ اگر کلا مطلع نبوده باشند که فاجعه است.» 

علی قلهکی، از چهره‌های نزدیک به «سعید جلیلی» نیز در کانال تلگرامی خود نوشت: «ماجرای سفر خانواده محمدباقر قالیباف به ترکیه که مطرح شد (که توسط الیاس قالیباف نیز تایید و تقبیح شد؛ فارغ از جزییاتِ ماجرا که محل بحث بود) به برخی از نزدیکان ایشان گفتم که برای بار نشدنِ بخش زیادی از حاشیه‌های خانوادگی روی دوشِ محمدباقر قالیباف (به عنوان مثال خیریه همسر ایشان)، از برخی افعالِ خانواده اعلام برائت کند که واسطه گفت ایشان چنین کاری نمی‌کند! حالا هم که بحث مهاجرت فرزند ایشان «اسحاق قالیباف» به کانادا به صورت «اقامت دائم» مطرح شده! صلاحِ قوه‌ی خویش، سرداران دانند...»

«علی اکبر رائفی‌پور» هم مجددا فرصت را غنیمت شمرد و حمله‌ای به قالیباف کرد: «میزان سرمایه‌گذاری فرزندتان در کانادا هزینه‌های مربوط به دریافت اقامت دائم در آن کشور، همچنین هزینه‌های حقوقی شکایت مذکور در همان سال‌ها از چه منبعی تامین و چگونه پرداخت شده است؟»

نواصول‌گرایان به دنبال حذف قالیباف

گروه‌های جدید اصولگرایی دیگر نیروهای سنتی و روش‌های ریش سفیدی آنها را قبول ندارند و تلاش می‌کنند تا حدامکان از جریان سنتی اصولگرایی فاصله بگیرند. در حالی‌که به نظر می‌رسید قالیباف به رغم همه اختلافات با جبهه پایداری در حال رایزنی برای رسیدن به وحدت است اما شرایط برایش کمی پیچیده شده است. مخالفان او حتی از هک شدن سایت مجلس هم به دنبال گرفتن ماهی خود از این آب گل‌آلود هستند.

رائفی‌پور می‌گوید که قالیباف و محصولی، دبیرکل جبهه پایداری در حال اجماع بودند اما ماجرای هک شدن سایت مجلس این توافق را دچار شکست کرده است. جلیل محبی، روحانی نزدیک به قالیباف، با نیت‌خوانی از این وقایع در اظهاراتی گفت که جبهه ‌پایداری‌ها می‌خواهند حمید رسایی را جایگزین قالیباف کنند.

ابوالقاسم رئوفیان، عضو شورای وحدت اصولگرایان اما ماجرا را به تلاش قالیباف برای برکناری «غلامرضا»، معاون سابق سیاسی وزارت کشور مرتبط می‌داند و می‌گوید: «نزدیکی غلامرضا به پایداری نوعی انتقام از قالیباف را در اذهان تقویت می‌کند که آن روز رئیس مجلس در برکناری غلامرضا از معاونت سیاسی وزارت کشور به مثابه اهرم فشاری عمل کرد و حالا امروز روز انتقام فرا رسیده و پایداری می‌خواهد ظرفیت‌های متعددی از جمله حضور غلامرضا از رونمایی لیست شورای ائتلاف به سرلیستی قالیباف جلوگیری کند.»

«گیت»های پرتعداد(!) قالیباف در سال‌های اخیر فرصت را به مخالفان او داده تا بیشترین فشارها را برای حذف او به کار گیرند. هرچند رئیس مجلس در لایه‌های سخت قدرت حامیان جدی دارد، اما باید منتظر ماند و دید تا چه زمانی حامیان او حاضرند برایش هزینه دهند. مخالفانش هشتک «این بار فرق می‌کند» را به راه انداخته‌اند. باید منتظر ماند و دید آیا این فرق در انتخابات مجلس خود را نشان خواهد داد و یا پرونده او برای انتخابات ریاست جمهوری بسته خواهد شد؟

***

جنجال انتشار تصاویر ویلای یکی از معاونان پیشین رييس مجلس انقلابی

روزنامه جهان صنعت نوشت: یک هفته‌ای بیشتر از افشای ماجرای عجیب مهاجرت فرزند رییس مجلس انقلابی به کانادا نگذشته و واکنش‌ها به این خبر جنجالی‌، به‌ویژه از آنجا که چند روزی بیشتر تا برگزاری انتخابات مجلس آتی نمانده، کماکان ادامه دارد. با این همه اما به هیچ عنوان نمی‌توان گفت که دردسر تازه‌ای که اسحاق قالیباف برای پدرش و جایگاه سیاسی‌اش ایجاد کرده، تنها چالش جدی کارزار انتخاباتی محمدباقر قالیباف است، چراکه در همین چند روز، چند خبر دیگر نیز درباره اطرافیان قالیباف جنجال‌ساز شده است. اخباری که از تخلفات و بعضا فساد برخی مشاوران کنونی و معاونان پیشین حکایت دارند و البته هیچ‌یک از این اخبار، تاکنون نه واکنش او را در پی داشته و نه شورای نگهبان که همواره مدعی است بنابر مُر قانون نسبت به بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات اقدام می‌کند و در این چند سال گذشته، بازه زمانی ردصلاحیت کاندیداها را حتی تا پس از برگزاری انتخابات نیز گسترش داده است. رویکردی که مشخصا پس از ماجرای ردصلاحیت مینو خالقی که منتخب مردم اصفهان در انتخابات اسفندماه ۹۴ بود و با حکم ردصلاحیت شورای نگهبان پس از انتخابات، از ورود به مجلس دهم بازماند، علنی و آشکار شد.

محمدباقر قالیباف,رئیس مجلس شورای اسلامی

این در حالی است که همین دیروز و به فاصله کمتر از یک هفته پس از افشای پرونده جنجالی مهاجرت اسحاق قالیباف به کانادا، تصویری از یکی از معاونان پیشین قالیباف در زمانی که شهردار پایتخت بود، منتشر شد که نشان می‌داد این مدیر پیشین شهرداری تهران نیز در ویلایی مجلل در کانادا زندگی می‌کند؛ خبری که یاشار سلطانی از طریق حساب کاربری خود در توئیتر منتشر کرد و نوشت: «حاشیه همیشه همراه قالیباف و اطرافیانش است. از فرزندش در کانادا تا خیریه همسرش، عیسی شریفی و هولدینگ یاس و… یکی از آن افراد هم علیرضا نادری معاون شهرسازی قالیباف در شهرداری بود که در کانادا زندگی می‌کند.» آنچه اما منجر به توجه دوچندان افکار عمومی به این خبر شد، تصاویری از ویلایی لوکس و بسیار بزرگ است که این روزنامه‌نگار به پیوست توئیت خود، منتشر کرد و نوشته: «ارزش این ملک ۵/۶ میلیون دلار است، البته یکی از املاک چند میلیون دلاری‌اش!»

جالب‌تر آنکه یکی، دو روز پیش از انتشار خبر مهاجرت اسحاق قالیباف به کانادا، خبر جنجالی دیگری منتشر شد که از ابهامات در وام ۶۰۰ میلیون تومانی حکایت داشت که از سوی مجلس به یکی از مهم‌ترین چهره‌های حامی قالیباف اعطا شده است. جلیل محبی که تا همین چند سال پیش، تنها یک روحانی ناشناس بود و از چند سال پیش و هنگامی که به‌عنوان دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر منصوب شد، با حضور فعال خود در فضای رسانه‌ای کم‌کم مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت و پس از آن‌ نیز وقتی مجلس انقلابی آغاز به کار کرد و قالیباف راهی بهارستان شد، او نیز به مرکز پژوهش‌های مجلس رفت و همزمان با تمام توان به حمایت سیاسی و رسانه‌ای از قالیباف پرداخت. جالب آنکه این اخبار وقتی منتشر شده که محبی دیگر تنها یک کارمند مرکز پژوهش‌های مجلس و یکی از یاران نزدیک رییس مجلس انقلابی نیست، بلکه همزمان یکی از کاندیداهای مجلس دوازدهم است و البته مطابق انتظار شورای نگهبان او را واجد صلاحیت کاندیداتوری می‌داند.

ماجرای دریافت وام ۶۰۰ میلیون تومانی که پس از یکی، دو روز از سوی جلیل محبی نیز تایید شد، از آنجا عجیب است که تاکنون حتی نمایندگان مجلس نیز وامی به این مبلغ آن هم به‌صورت قرض‌الحسنه دریافت نکرده‌اند. حال آنکه او به‌ عنوان کارمند مرکز پژوهش‌های مجلس که نهادی است با استقلال مالی از مجلس، با دستور شفاهی قالیباف، موفق به دریافت این میزان وام آن هم بدون سود شده است. ماجرا وقتی عجیب‌تر شد که تسنیم اقتصادی در گزارشی در این رابطه نوشت که جلیل محبی ابتدا این مبلغ را از مجلس درخواست کرده و چک و سفته داده بود که ظرف ۲ ماه، تماما پس بدهد، اما وقتی پس از فرارسیدن سررسید پرداخت رسید،‌ از بازپرداخت این ۶۰۰ میلیون تومان خودداری کرد و در نهایت، در روندی کاملا غیرشفاف و بی‌سابقه، با دستور شفاهی رییس مجلس، قرار است ظرف ۵ سال، به‌صورت قسطی اصل مبلغ را بدون سود آن به مرکز پژوهش‌های مجلس مجلس بازگردند.

محبی در ازای این لطف ویژه قالیباف، در این مدت با تمام توان از او و خانواده‌اش حمایت کرده است. چنانکه وقتی چند روزی از افشای ماجرای مهاجرت اسحاق قالیباف به کانادا گذشت و نه شخص رییس مجلس و نه حتی فرزندش، هیچ توضیحی در این رابطه ندادند، این محبی بود که در این رابطه اظهارنظر و البته توجیهاتی عجیب را مطرح کرد که عملا منجر به تشدید انتقادها به قالیباف و فرزندش شد. او که ابتدا تاکید کرد: «پسر قالیباف در تهران زندگی می‌کند»،‌ مدعی شد که «دریافت ویزای اقامت کانادا صفا برای کاهش هزینه تحصیل بوده است.» به‌گفته جلیل محبی، «اسحاق قصد داشت برای تحصیل دکترا به خارج کشور برود، نه برای زندگی» و «ویزای اقامت نیز برای کاهش هزینه تحصیل بود.»

مجبی همچنین گفت: «همین الان الیاس قالیباف با موتور آمد اینجا و به من گفت چون برای تحصیل در کانادا به‌عنوان دانشجوی خارجی باید پول کلانی می‌دادم، تقاضای مهاجرت کردم تا شهریه کمتری بدهم.» او همچنین با نوعی فرار به جلو و طرح موضوعی عجیب، سعی کرد کل ماجرا را نقشه‌ای از سوی رقبای سیاسی قالیباف جلوه دهد و تا آنجا پیش رفت که مدعی شد «نقشه کشیده‌اند رسایی را جایگزین قالیباف کنند.» و «زدن قالیباف ناظر به انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی است».

جالب آنکه حالا در شرایطی ماجرای مهاجرت پسر قالیباف به کانادا و البته ویلای چند میلیون دلاری یکی از معاونان سابق در این کشور، جنجال‌آفرین شده که در ماه‌های گذشته اخباری در خصوص مهاجرت دائم و سفرهای برخی از دیگر یاران قالیباف به این کشور نیز منتشر شده است. مرتضی طلایی که در دوران حضور قالیباف در نیروی انتظامی، از همکاران او بود و در سال‌های بعد نیز وقتی قالیباف راهی شهرداری تهران شد،‌ این چهره سیاسی به شورای شهر تهران رفت و به‌عنوان نایب‌رییس شورای شهر پایتخت به فعالیت پرداخت، یکی از این یاران قالیباف است که دست‌کم چندی پیش تصویری از او در حال ورزش در یک باشگاه در کانادا منتشر شد. ویدئوی دیگری که همین آبان‌ماه جنجالی گسترده به ‌راه انداخت، ویدئویی بود که از سفر مجید حسینی به کانادا حکایت داشت.واقعیت این است که سفر این چهره‌های نزدیک به رییس مجلس انقلابی به یک کشور خارجی و همچنین سفر فرزند او به کانادا در نهایت مسائلی است که به زندگی خصوصی افراد مربوط است و شاید نتوان در فضای معقول، به این رفتار ایراد گرفت، اما وقتی سبک زندگی واقعی این افراد را کنار ادعاهایی که اینجا و آنجا پیش می‌کشند و آنچه در خصوص سبک زندگی عموم ایرانیان مطالبه می‌کنند،‌ قرار می‌دهیم، درمی‌یابیم که با تناقضی آشکار در رفتار آنها مواجه‌ایم. آنچه اما حتی از این تناقض نیز مهمتر است، این است که در گذشته برخی چهره‌های سیاسی، از قضا به دلایلی همچون سفر فرزندانشان به خارج از کشور، با حکم ردصلاحیت شورای نگهبان مواجه شده‌اند. جالب آنکه حالا در شرایطی قالیباف ظاهرا در معرض چنین خطری نیست که حتی علی لاریجانی که تا پیش از ورود قالیباف به مجلس، رییس مجلس شورای اسلامی بود و با ۱۲ سال ریاست بر این نهاد، رکورددار ریاست بر مجلس نیز هست، در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ به همین دلیل که فرزندش برای تحصیل، از کشور خارج شده، از حضور در انتخابات بازماند و ردصلاحیت شد؛ ردصلاحیتی که از قضا منجر به دلخوری شدید لاریجانی نیز شد و او در ادامه در یک نامه مفصل خطاب به شورای نگهبان، نسبت به آنچه «خالص‌سازی» توصیف کرد، انتقاد کرد.

این در حالی بود که روز گذشته یک چهره اصولگرا در یک مناظره تلویزیونی به ماجرای ردصلاحیت لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ اشاره کرد و به ‌شدت این رفتار شورای نگهبان را مورد انتقاد قرار داد. پرویز امینی که میهمان برنامه شیوه بود، در بخشی از مناظره خود با حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: «شورای نگهبان در انتخابات ۱۴۰۰، لاریجانی را رد‌صلاحیت می‌کند، اما از آن مهم‌تر استنادات برای رد‌صلاحیت است. واقعا یک فقیه و حقوقدان می‌تواند این دلایل را امضا کند؟!»

جالب آنکه دیروز وقتی از یکی از چهره‌های نزدیک به لاریجانی درباره حضورش در انتخابات و احتمال حمایت رییس پیشین مجلس از یکی از فهرست‌های انتخاباتی سوال شد،‌ این نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: «ما و شخص آقای لاریجانی گفته بودیم لیست انتخاباتی نمی‌دهیم و جا دارد کسانی که به دروغ گفتند آقای لاریجانی لیست انتخاباتی می‌دهد، بیایند و از مردم عذرخواهی کنند.» منصور حقیقت‌پور که البته خود از جمله معدود کاندیداهای میانه‌روی انتخابات پیش‌رو است که تایید صلاحیت ‌شده، به پایگاه خبری-تحلیلی نامه‌نیوز گفته است: «شرایط انتخابات مجلس خیلی نامتقارن است؛ تمام نیروها و امکانات در اختیار جریان مقابل قرار دارد و آن جریان همه جوره تقویت شده، اما از جریان اصلاحات و اعتدال چیزی نمانده است و واقعا نمی‌دانم که چه طوری می‌خواهند با این وضعیت فهرست انتخاباتی در تهران بدهند.» او همچنین گفته است: «از جبهه پایداری چند نفر ردصلاحیت شدند؟ هیچ‌کس، اما از جریانات دیگر چند نفر ردصلاحیت شدند؟ خیلی! چطور آنها می‌توانند کنار هم قرار بگیرند و بدون هیچ نیرویی لیست قوی ببندند؟!»‌ نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم همچنین اضافه کرد: «شیب تند ردصلاحیت کاندیداها را در این دوره از انتخابات تجربه کردیم، تعداد قابل‌توجهی نامزد از جریان منتقد ریختند، به‌طوری که معادلات به‌ سمتی پیش رفت که واقعا نمی‌شود مجموعه‌ها ائتلاف کنند تا رقابتی قوی شکل بگیرد. امیدوارم اعتدال و توسعه آنقدر نامزد داشته باشد که بتواند رقابت کند، اما آنچه من می‌دانم دستش خالی است و کسی را در تهران ندارند.»

فارغ از این مباحث درباره سرنوشت نیروهای سیاسی آنچه حتی فراتر از بحث خالص‌سازی، انتخابات پیش‌رو را با چالش جدی مواجه کرده، عدم اقبال عمومی به آن است و بی‌میلی شهروندان به مشارکت انتخاباتی؛ نکته‌ای که مورد توجه بسیاری از ناظران نیز قرار دارد و از جمله دیروز یک جامعه‌شناس در توئیتی در رابطه با آن نوشت: «مردم معترض با صندوق رای قهر نکرده‌اند، آن را رها کرده‌اند.» محمدرضا جوادی‌یگانه همچنین اضافه کرد: «کسی قهر می‌کند که امید آشتی یا انتظار اصلاح دارد، اما گاه، شدت تنفر به نادیده گرفتن مطلق منجر می‌شود!»

  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
بعضى ها فکر مى کنند قالى باف بره کنار اوضاع کشور رو براه مى شه در حاليکه اينطور نيست و آدم هاى حقير ترى ميان وسط چون غربال گرى هر سال شديد تر انجام ميشه و علنا قانون انتصابات است نه انتخابات
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
علی نصیریان بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

ادامه
هنری موزلی زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش