چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
۱۰:۳۱ - ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۱۵۸۸
مجلس

موافقت مجلس با کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی/ واحد پول ایران تومان می‌شود

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
نمایندگان مجلس با کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی موافقت کردند.

بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار داشت.

در جریان بررسی کلیات این لایحه سه نماینده به عنوان موافق و سه نماینده به عنوان مخالف صحبت کردند و نهایتا پس از اظهار رییس کل بانک مرکزی و اعلام نظر کمیسیون اقتصادی به عنوان موافق تصویب کلیات، مجلس شورای اسلامی با کلیات این لایحه موافقت کرد.

نمایندگان پس از تصویب کلیات وارد بررسی جزییات این لایحه شدند.

بیشتر بخوانید:

براساس گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس هر چه اسکناس‌های کمتری از ۱۰۰۰ تومانی چاپ شود، هزینه‌های به مراتب بیشتری از هزینه‌های پولی به دنبال خواهد داشت. 

لذا براساس این لایحه، در مجموع واحد پولی کشور ظرف مدت پنج سال تغییر خواهد کرد.

همچنین در صورت تصویب نهایی آن، بانک مرکزی باید ظرف مدت دو سال از زمان لازم‌الاجرا شدن قانون، شرایط دوره گذار برای تغییر واحد پولی ایران درنظر گرفته و آن را عملیاتی کند. 

گفتنی است در زمان رأی‌گیری کلیات لایحه مذکور ۲۲۳ نفر از نمایندگان در مجلس حضور داشتند.

با تصویب مجلس؛واحد پول ایران تومان می‌شود
نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که در طی سه سال آینده واحد پول ایران تومان شود.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دوشنبه جزئیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را تصویب کردند.

براین اساس ماده یک قانون پولی و بانکی کشور مصوبه ۱۸ /۴/ ۱۳۵۱ و بندهای آن با اصلاحات بعدی به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده یک- واحد پول ایران تومان  است وهر تومان برابر ۱۰ هزار ریال جاری و معادل یکصد قران است.

تبصره ۱-  برابری پول‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و تعهدات کشور در مقابل صندوق بین المللی پول محاسبه و تعیین می‌شود.

تبصره ۲ - دوره گردش موازی و اعتبار هم زمان تومان و قران که در این قانون دوره گذار نامیده می‌شود حداکثر سه سال با رعایت تبصره چهار این ماده می‌باشد. طریقه جمع آوری و شرایط خروج اسکناس‌ها و سکه‌های ریال بر طبق مفاد بنده ب ماده ۳ و بند ج ماده ۴ این قانون حسب مورد تعیین و اجرا می‌شود.

تبصره ۳ - پس از پایان دوره گذار تعهداتی که بیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است تنها با واحد پول تومان و یا اجزای آن قابل ایفا است.

تبصره ۴ - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف مدت دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ترتیبات اجرای لازم را جهت آغاز دوره گذار فراهم کند.

تبصره ۵ - آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

همتی: کاهش کارایی پول ملی نتیجه تورم ۵ دهه اخیر است
رییس کل بانک مرکزی کاهش کارایی پول ملی را نتیجه تورم انباشته پنج دهه اخیر عنوان کرد و گفت که با توجه به رایج بودن تومان در عرف می‌خواهیم با عرف هماهنگ باشیم.

عبدالناصر همتی در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی اظهار کرد: کاهش کارایی پول ملی در نتیجه تورم مزمن و انباشته پنج دهه اخیر اتفاق افتاده و باعث شده پول ملی که به عنوان ریال و پیش از آن دینار نامیده می‌شد در جامعه کاربرد نداشته باشد و البته دینار مدت‌هاست که وجود خارجی ندارد و عرف اصلی در جامعه تومان است. ما هم می‌خواهیم با عرف جامعه هماهنگ باشید.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی فوریت این لایحه را سال گذشته تصویب کرد و ما امیدواریم کلیات و جزییات این لایحه نیز در مجلس به تصویب برسد به خصوص با توجه به این‌که ما هزینه بالایی برای چاپ و امحای اسکناس پرداخت می‌کنیم. ما هشت میلیارد اسکناس داریم که پنج میلیارد آن زیر ۲۰۰۰ تومان است. در حال حاضر مسکوکات ما از وعده خارج می‌شوند و سالانه یک میلیارد اسکناس امحاء می‌شود که این هرسال ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اهمیت افت حیثیت ملی پول ایران خاطر نشان کرد: در حال حاضر رابطه پول ما با یورو رقم وحشتناکی اختلاف دارد و معادل ۰.۰۰۰۰۰۶ است. همچنین سرانه اسکناس در کشور ما ۱۰۲ است که بالاترین بین کشورها بود و در مقابل سرانه مسکوکات در کشور ۲۶ است در حالی که در کشورهای اروپایی این رقم ۲۰۰ تا ۳۰۰ است.

همتی در بخش دیگری از اظهارات‌اش یادآور شد: در اینجا تورم علت است نه معلول و این تغییر معلول تورم مزمن چند دهه‌ای است وظیفه بانک مرکزی تسهیل مبادلات بازرگانی مردم است و به همین دلیل ما پیشنهاد این لایحه را ارائه کرده بودیم این موضوع یکسال است در کمیسیون اقتصادی در حال بحث است و درباره‌ی آن بحث‌های کارشناسی صورت گرفته کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون بودجه به عنوان کمیسیون فرعی آن را تصویب کرده است.

وی با بیان این‌که این تغییر به صورت تدریجی انجام خواهد شد، اظهار کرد: هر دو پول به مواضات هم پیش خواهد رفت تا این تغییر حذف شود. ما مجددا شب گذشته در هیات دولت بر این موضوع تاکید کردیم که پول ملی تومان باشد و اضعاف آن به صورت قران باشد یعنی یک تومان معادل صد قران و ۱۰ هزار ریال سابق که با توجه به پیش‌بینی‌ها این امر بسته به شرایط و آماده‌سازی از دو تا پنج سال به طول می‌انجامد.

رییس کل بانک مرکزی خواستار تصویب کلیات این لایحه از سوی مجلس شورای اسلامی شد و گفت که اگر نظراتی در مورد جزییات آن وجود دارد آن را می‌توان مورد بررسی قرار داد.

isna.ir
  • 47
  • 19
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۲۰
غیر قابل انتشار: ۲۴
جدیدترین
قدیمی ترین
این برای ثروتمندان خوب است چون میلیاردرن نهایتا میشن میلیونر
به نطرمن همه چی دست خودشونه والکی دارن مردم رادرگیر وسرگرم میکنن
چ فرقی داره حذف بشه یا نه ایا چیز زیر ۱۰۰۰تومن داریم
همین الان هم میلیاردها تومن کسری بودجه داریم! هزینه هنگفت این طرح بی فایده از کجا میاد؟ اقتصاد ایران زمانی که قیمت دلار از ۵ تومن رد شد رفت توو اغما، زمانی هم که از ۱۰ تومن گذشت کاملا متلاشی شد! این طرح هیچ فایده ای نداره، تا با کشورهای دیگه روابط نگیریم هیچ اقتصادی ساخته نخواهد شد!!!
اپلا شورای نگهبان تاییدنمیکند بعد هم سه سال دیگر تاسه سال دیگر که بخواد اجرایی بشه دولت روحانی نام ونشانی از اونیست ومدیران وزرای او یقینا در زندان هستند
سالها پیش باید واحد پول تومان میشد
در حقیقت اصل ماجرا حل نخواهد شد و خر همان خره فقط پالانش عوض میشه که فرق زیادی در اقتصاد بیمار ایران نخواهد داشت و مسئله تورم به جای خود باقی و حتی بدتر میشه
راهی نداریم
از لحاظ روح و روانی خوبه، محاسبات طبق ۴۰ سال پیش میشه، یعنی الان حقوق۲۰میلیون ریاله و گوشت کیلو ۹۰۰هزار ریاله، نوشابه ۲۰هزار و چلوکباب پرسی۲۰۰هزاره.... بعد همین و ازش بپرسی میگه ۲۰۰۰تومن درمیارم گوشت کیلو۹۰تومن، نوشابه۲تومن، و چلوکباب پرسی۲۰تومن، یادش بخیر عین اون زمانای قدیم،،، این صفرها ذهن مارو تسخیر و اشغال و سنگین کرده وگرنه همون آش و همون کاسه اس،،، البته همیشه و در همه حال کسانی در حال نالیدن هستن به یاد بنزین ۳ریالی و موز و آناناس۱تومانی و پیکان۱۷۰۰۰ تومانی،، اگر همه چیز مجانی هم باشه قر و فری دیگه هست.
ده تا هم کم بشه ارزش پولمون تغییری نمیکنه اتفاقا باید بمونه و درست بشه و هر یک تومان با یک دلار برابری کنه
ده تا هم کم بشه ارزش...
شتر در خواب بیند پنبه دانه...
یعنی همه جنس ها با هم گرون میشن. کار بی فکر و منطق
یعنی همه جنس ها با ه...
به نطرم فقز دارن مردم را الکی میذونن وسرگرم میکنن
عجب اوضاع اقتصادی داریم
خب دیگه... رفتیم برای تورم بالای ۱۰۰ درصد...
مشاهده کامنت های بیشتر
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش