یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
۱۰:۲۵ - ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۳۰۸۴
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

اعتراض به گشت ارشاد مربوط به طبقه خاصی نیست

سعید شریعنی,انتقاد از گشت ارشاد

در بسیاری از اعتراضاتی که به حجاب اجباری یا رفتارهای گشت ارشاد انجام می‌شود، موضع گیری سیاست‌مداران به‌ویژه چهره‌های اصلاح‌طلب گسسته و پراکنده بوده است. این غیبت دلایل متعددی دارد اما خود اصلاح‌طلبان معتقدند اساسا حجاب یک مساله اجتماعی است و نباید تبدیل به یک مساله سیاسی شود.

طی اعتراضات اخیر، نوع متفاوتی از حضورها را شاهد بوده‌ایم و در این بین طیف‌های گوناگون دست به اعتراض زده‌اند. برهمین اساس جریان‌شناسی این رخداد حائز اهمیت است.

درباره اتفاقات اخیر رخ داده با سعید شریعتی، فعال سیاسی و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، گفت‌وگو کردیم. شریعتی معتقد است تغییر رویکردها پیرامون حجاب، به این زودی‌ها امکان‌پذیر نیست.

سعید شریعتی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت:

اعتراض به گشت ارشاد مربوط به طبقه خاصی نیست

به نظر شما چرا موج بزرگی در اعتراض به سوگ مهسا امینی در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت؟ باتوجه به این‌که در اتفاقات تلخ دیگری مثل سانحه شلیک به هواپیمای اوکراینی، این حجم از اعتراض اتفاق نیفتاده بود؟

مساله گشت ارشاد، مساله‌ای نیست که درواقع با درگذشت مظلومانه خانم مهسا امینی در کلانتری وزرا تبدیل به مساله شده باشد. سقوط هواپیمای اوکراینی هم فاجعه‌ای بود که در نوع خود بی‌نظیر بود که کشوری هواپیمای خود را با موشک بزند، اما افکار عمومی نسبت به مساله گشت ارشاد، معترض است و سال‌هاست نسبت به این روش برخورد، نگاه مثبتی ندارد. لذا بستر این اعتراض فراهم بوده و این اتفاق برای طبقه متوسط و جامعه شهری ما، مساله‌ای عمده بوده است. از بدو تاسیس کمیته‌های انقلابی که مسئولیت برخورد با متجاهرین به فسق، بدحجابی، بدپوششی و اینها را داشت و بعد تبدیل به گشت ثارالله شد تا آن زمان که شکل و موضوع آن عوض شد تا امروز که تبدیل به گشت ارشاد شده، همیشه همین بوده که چند افسر نیروی انتظامی به صف می‌شوند و با ابزار بازداشت تجهیز می‌شوند که تعهد بگیرند و در مواردی برخوردهای نامناسبی با بازداشت‌شدگان داشته‌اند.

تلاش‌های نیروهای امنیتی برای اقناع مردم کافی نبود؟

مهسا اولین‌نفر نبوده که توسط نیروی انتظامی بازداشت شده و قبل از مهسا، با افراد دیگری برخوردهایی شده است و تصاویر زیادی هم از برخوردهای نامناسب با متهمان وجود دارد. درواقع افکار عمومی به اندازه کافی از برخوردهای صورت‌گرفته عصبانی بوده و وقتی چنین حادثه‌‌ای اتفاق می‌افتد که یک‌نفر جان خود را از دست می‌دهد، این اعتراضات طغیان می‌کند. نمی‌گویم ضرب‌و‌شتم اتفاق افتاده، چون چیزی ندیده‌ام. چندماه پیش تصویری منتشر شد که دختر بیماری را گرفتند و به التماس مادرش توجهی نکردند یا فیلم دیگری که نشان می‌داد خانمی از ماشین گشت پرت شد یا اتفاقی که امروز افتاده، غلیان این اعتراض و خشم از این نوع رفتار است.

یعنی سابقه رفتارها در اعتراض مردم موثر بوده است؟

سوال مردم این است که به چه‌حقی این قانون گذاشته شده است؟ کجای شرع این اجبار و اکراه آمده است؟

به‌خصوص برای مردمی که اصلا معلوم نیست اعتقاد آنها با قانون‌گذار یکی بوده یا نه. طبیعی بود که اتفاق ناگوار به این شکل، این خشم را تبدیل به همبستگی خشمگینی کند.

در این میان به‌نظر می‌رسد هیچ‌وقت احزاب اصلاح‌طلب واکنش جدی نسبت به این خواسته مطرح نمی‌کنند؟

به این خاطر که مساله حجاب اصلا پدیده سیاسی نیست، پدیده اجتماعی است و مطالبه‌های امروز زنان ربطی به برانداز، سلطنت‌طلب، اصلاح طلب و... ندارد. این مساله محل چالش بین حکومت و براندازان نیست یا محل چالش بین اصلاح‌طلبان و براندازان. اساسا اصلاح‌طلبان این موضوع را سیاسی نمی‌دانند واعتراضات آنها هم محل اردوکشی نیست. البته طبیعی است در چنین شرایطی که مردم به خیابان آمده‌اند، هر فرصت‌طلبی بخواهد بهره‌برداری سیاسی خود را از ماجرا داشته باشد.

می‌توان معترضان روزهای گذشته در شهرهای بزرگ را طبقه‌متوسط شهری خواند که با خواسته‌های متفاوتی نسبت به معترضان ۹۶ و ۹۸ به خیابان آمده‌اند؟

موضوع سبک زندگی و اجبار تحمیل سطح زندگی، در میان طبقات مختلف اجتماعی، چه مرفه، چه میانی و چه فرودست، تفاوت دارد. اما به هر حال این خواسته در همه طبقات وجود دارد. حالا ممکن است مرفهین یک‌جور اعتراض کنند و طبقه‌متوسط و ضعیف، یک‌جور دیگر دست به اعتراض بزنند. همچنین اولویت‌ها برای اعتراض کردن متفاوت است. مثلا ممکن است برای گروهی، اعتراض به وضعیت معیشت، مهم‌تر از این باشد. اما مساله فراگیر است و این نارضایتی از تحمیل فقط اختصاص به طبقه متوسط ندارد و نمی‌توان گفت مثلا دهک‌پایین جامعه این دغدغه را ندارند و رضایتمند هستند. امروز جز یک‌سری اقشار نزدیک به خود حکومت که این سبک زندگی را می‌پسندند که اقلیت‌محض هستند، دیگران از این قوانین نارضایتی دارند. ظهور و بروز آن را باید در یک پژوهش اجتماعی بررسی کرد. به‌عنوان کسی که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستم، معتقدم یک پدیده فراگیر بوده است و به‌طور اعجاب‌برانگیزی اجبارحجاب، باعث شده این انتقاد فراگیرتر شود.

به‌نظر شما بعد از اینکه رئیسان سه‌قوه دستور بررسی و دلجویی دادند، امکان تجدیدنظر در بعضی قوانین مرتبط با حجاب وجود دارد؟

در این مساله، بعد حاکمیتی قضیه که مبنای عمل است، ربطی به نیروی سیاسی ندارد. چهره‌های موثر هم تاکید دارند که مساله حجاب امر عمومی است. در محیط عمومی هم باید اعمال‌قدرت شود. درواقع آنچه امروز در حوزه پوشش اتفاق می‌افتد، قانون نیست. قانون، تعریف دارد و چیزی است که اگر اکثریت جامعه بخواهند، باید عوض شود. معتقدم به‌کاربردن کلمه قانون در این مورد، لفظ اشتباهی است. این مصوبه‌ای نیست که فرآیندهای قانونی‌شدن را طی کرده باشد. نمی‌شود که به هر دستوری، قانون بگوییم.

hammihanonline.ir
  • 20
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش