یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۴۶ - ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۷۳۰
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

اشرفی اصفهانی: زنان برای لجبازی روسری‌شان را برمی‌دارند

محمد اشرفی اصفهانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب ,حجاب اجباری
اشرفی اصفهانی می‌گوید: موضوع مهسا امینی برای ما درس‌های زیادی داشت و به ما نشان داد که راه و روش درستی در موضوع حجاب به کار گرفته نشده است.

محمد اشرفی اصفهانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و رئیس هیات بدوی تخلفات نهاد ریاست جمهوری با اشاره به برنامه‌های اخیر سختگیرانه برای مقابله با بی‌حجابی به رویداد۲۴ می‌گوید: در قرآن کریم، ۱۴ آیه درباره حجاب و چشم‌پوشی کردن درخصوص نامحرم و محدوده حجاب آمده است. متاسفانه این مسئله به خوبی برای مردم توجیه نشده است و دستگا‌های فرهنگی مقصر اصلی این موضوع هستند، چرا که به خوبی مسئله حجاب و پوشش را برای مردم تببین نکرده‌اند که نتیجه آن را هم این روز‌ها میبینم. 

اشرفی اصفهانی می‌گوید: مردم اخیرا حالت لج و لجبازی پیدا کرده‌اند و روسری را کنار می‌زنند. اما قطعا برخورد‌های فیزیکی با این مسائل درست نیست. هر موضوعی مراتبی دارد و کوچکترین فکر این است که این نوع برخوردی که برای حجاب می‌شود، آیا باعث نهی از منکر و امر به معروف می‌شود یا خیر! اگر توصیه و رفتار شما باعث رعایت حجاب نمی‌شود و بیشتر باعث لج و لجبازی شد، دیگر این تکلیف از شما ساقط است.

او می‌گوید: داستان اخیر و موضوع مهسا امینی برای ما درس‌های زیادی داشت و به ما نشان داد که راه و روش درستی در این موضوع به کار گرفته نشده است. هر سه قوه باید در این رابطه بسیار حساب‌شده عمل کنند. ما یادمان نمی‌رود که در زمان تظاهرات انقلاب سال ۵۷، خود خانم‌ها پوشش را رعایت کردند و در اعتراضات حضور پیدا کردند، منظورم این است که هر نوع برخورد فیزیکی و تند در موضوع حجاب درست نیست. مراجع هم می‌گویند که در باب حجاب نباید فشار وارد شود. ما شاهد هستیم برخی حتی در مراسم ختم هم دیگر آنطور که باید حجاب را رعایت نمی‌کنند. متاسفانه جامعه ما دچار افراط و تفریط شده است و خانم‌ها با سر برهنه در خیابان‌ها حضور پیدا می‌کنند که اصلا زینبده نظام و کشور نیست. نتیجه برخورد‌های تند و فیزیکی، می‌شود آن‌چیزی که ما این روز‌ها شاهد هستیم. 

اشرفی اصفهانی با اشاره به اینکه شرایط باید به نحوی باشد که زنان خودشان انتخاب کنند حجاب داشته باشند، گفت: به نظرم حتی جریمه نقدی برای زنان بی‌حجاب هم مصلحت نیست. نباید جوری شود که مردم را لجوج شوند که جریمه را پرداخت کنند و بازهم روسری‌شان را ده متر جلوتر بردارند. در زمان طاغوت هم برداشتن اجباری حجاب جواب نداده و ما اکنون در حال انجام دادن عکس این قضیه هستیم، که این هم جوابگو نیست. 

وی ادامه داد: دولتی‌ها و مجریان این موضوع، کاملا باید پخته وعاقلانه وارد این موضوع شوند و نباید هیچ زد و خوردی صورت بگیرد. ماه رمضان بهترین زمان است که روحانیون این موضوع را جا بیندازند که خود مردم پوشش را انتخاب کنند و خودشان به همدیگر متذکر شوند.

اشرفی اصفهانی با بیان اینکه ما شاهد نسل جدیدی هستیم که با مسائل فرهنگی و اعتقادی ما چندان آشنایی ندارند، گفت: بیشترین آسییی که به جامعه وارد می‌شود بیشتر از سمت دهه ۷۰ و ۸۰ است که مسائل فرهنگی آنطور که باید و شاید به آن‌ها آموزش داده نشده است و تحت تاثیر فضای رسانه‌ای خارج از کشور و گوشی هستند. ما هر چقدر تبلیغ کنیم، مانند قطره‌ای در اقیانوس تبلیغات دشمن است. باید مسائل حکومت را از اسلام جدا کرد و اگر انتقادی به حکومت دارید نباید با اسلام یکی بدانیم. نسل جدید را به سختی می‌توان اقناع کرد. وظیفه نظام جمهوری اسلامی بسیار سنگین است که بخواهد چنین موضوعی را برای مردم جا بندازند و متوجه کند که مسئله حکومت با اسلام کاملا جدا است و کم و کسری‌های حکومت را نباید پای اسلام نوشت.

زینب غبیشاوی

  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش