۱۴:۵۷ - ۳۰ مهر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۸۰۸۵
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

درگیری علنی مثلث قدرت پاستور با جهانگیری

اسحاق جهانگیری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها

می‌گوید اجازه برکناری منشی‌‌اش را هم نداشته‌ و در دستش قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کند در‌حالی‌که معاون اول رییس‌جمهوری است و برخی او را پشت‌پرده تصمیم‌گیری‌ها می‌نامیدند، حال با این افشاگری‌های آقای جهانگیری اما به نظر می رسد که خبرها درباره اختلافات دولت دوازدهم صحت دارد و آقای معاون اول دیگر سکوت را به صلاح نمی‌داند!

 

افشاگری معاون اول

روز یکشنبه ۲۸‌مهرماه، آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری در مراسم روز ملی صادرات در اظهاراتی بی‌سابقه درباره حدود اختیارات خود در دولت دوازدهم گفت: من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کنم و این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته‌ام، پس از من انتظار نداشته باشید که وکیل و وزیر را تغییر دهم.

 

او همچنین گفت: «در دولت یازدهم تمرکز اصلی رییس‌جمهوری بر برجام معطوف بود و معاون اول نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا می‌کرد اما در این دوره رییس‌جمهوری وقت بیشتری برای مسائل اقتصادی می‌گذارند و دکتر نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری دغدغه‌های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را بیان می‌کند.»

 

جهانگیری در انزوا

این افشاگری‌های آقای معاون را باید در کمرنگ‌تر شدن نقش او در دولت و دعوای حیدری‌‌ و نعمتی میان کارگزاران و اعتدال و توسعه جست‌وجو کرد، دعوایی که پیش از این نیز به رسانه‌ها کشیده شده بود. 

 

با پیروزی مجدد روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری و رونمایی از ترکیب کابینه دوازدهم از جمله انتصاب محمد نهاوندیان به‌عنوان معاون اقتصادی و رفتن آقای محمود واعظی از وزارت ارتباطات به نهاد ریاست‌جمهوری از اثرگذاری اسحاق جهانگیری که پیش‌تر رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بود؛ کاسته شد. 

 

بعد از این چینش کابینه اصلاح‌طلبان از «حسن روحانی» گلایه‌مند شدند و اعتقاد داشتند صدای معاون اول در انتصابات کابینه دوازدهم شنیده نشد. به‌طوری‌که عبدالله ناصری در همین زمینه گفت: «آقای واعظی نسبت به روسای دفتر رییس‌جمهوری در دولت‌های گذشته اختیارات فوق‌العاده‌ای دارند که در ۴۰سال گذشته بی‌سابقه بوده است.»

 

درگیری علنی مثلث قدرت پاستور با جهانگیری

در تیرماه‌‌۹۷، زمانی که وعده تغییر در کابینه کلید خورده و در فهرست تقاضای کارشناسان و صاحب‌نظران برای تغییر در تیم اقتصادی دولت نام اسحاق جهانگیری هم به چشم می‌خورد، تا جایی ‌که این خبر به رویارویی تیم حزب اعتدال و توسعه در دولت با حزب کارگزاران را در پی داشت اما همچنان موضع جهانگیری سکوت بود.

 

پس از آن در سوم مردادماه به تلافی خبر استعفای جهانگیری، روزنامه «سازندگی» از تغییرات گسترده در یاران حسن روحانی خبر داد و مهم‌ترین خانه‌تکانی دولت را تغییر جایگاه محمدباقر نوبخت دانست و در همین راستا نوشت: «سرانجام محمدباقر نوبخت از سازمان برنامه و بودجه می‌رود و احتمالاً غلامرضا تاج‌گردون جایگزین او می‌شود.»خبری که از سوی واعظی، مسوول دفتر رییس‌جمهوری تکذیب شد.

 

سرانجام بعد از کش‌و‌قوس‌های فراوان، محمدباقر نوبخت مهم‌ترین عضو حزب اعتدال و توسعه و یار سیاسی حسن روحانی از سخنگویی دولت کنار رفت. 

 

حال اصلاح‌طلبان که مهم‌ترین حامی روحانی در انتخابات بودند رویکرد انتقاد به سیاست‌های دولت را در پیش گرفته‌اند و با معرفی نوبخت و واعظی به‌عنوان اصلی‌ترین مهره‌های تاثیرگذار در دولت سعی می‌کنند راه خود را از دولت جدا کرده تا در دستاوردهای کم‌رمق دولت شریک نباشند. 

 

حامیان کارگزارانی روحانی، دولت را فاقد استراتژی اقتصادی روشن می‌دانند و تاکید می‌کنند به‌دلیل اصرار رییس‌جمهوری بر حفظ نوبخت، اصلاحات اقتصادی‌ای که باید، اتفاق نیفتاده، چراکه او این سازمان را عملاً به مجمعی از بوروکرات‌های بی‌انگیزه تبدیل کرده است. در مقابل اعتدال و توسعه نیز طرح مواردی از این دست را جاخالی دادن و سلب مسوولیت از نتایج تصمیمات دولت می‌داند و باعث و بانی بخش قابل‌توجهی از وضع موجود را معاون اول معرفی می‌کند. 

 

تکثیر نوبخت در دولت!

در هفته‌های اخیر منتهی به معرفی وزرای پیشنهادی به بهارستان، روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران که طی چند ماه اخیر درگیری‌های تند و تیزی با اعتدال و توسعه داشته با انتشار مطلبی با عنوان «تکثیر نوبخت در دولت» در ۱۸‌مهرماه نوشت که وزرای پیشنهادی فاقد جذابیت رسانه‌ای و راهبردی‌اند و تقریباً جز نزد یاران دکترمحمدباقر نوبخت ناشناخته‌اند، اگر این فهرست تأیید شود آنچه در عمل رخ خواهد داد «تکثیر بی‌رویه نوبخت در دولت» است. 

 

به نظر می‌رسد با بررسی همین گزینه‌های احتمالی نفوذ نوبخت در تیم اقتصادی دولت افزایش خواهند یافت،عنوانی که پیشتر محمد نهاوندیان با کاهش نقش جهانگیری در دولت آن را کسب کرده بود.

 

صبر جهانگیری حدی دارد

اما «آرمان» نیز در مطلبی با عنوان «‌آقای جهانگیری! صبر هم حدی دارد» نوشت که تاکنون کارشناسان، فعالان سیاسی و صاحب‌نظران بسیاری به رییس‌جمهوری گفته‌اند که دست از حلقه بسته اطرافیانش بردارد، اطرافیان رییس‌جمهوری که وی را احاطه کرده‌اند اجازه نمی‌دهند این اصلاحات اساسی در دولت اتفاق بیفتد.

 

در بخش دیگری از این مطلب آمده است‌: «معلوم نیست ‌آقای جهانگیری تا کجا می‌تواند تحمل کند؛ چرا که تاکنون نسبت به آنچه رخ داده خیلی صبر کرده است. آقای جهانگیری حرف‌های ناگفته زیادی دارد که با گفتنش می‌تواند پرده از حقایقی بردارد‌ اما به‌خاطر اینکه می‌داند دولت تضعیف می‌شود و شاید در فضای عمومی جامعه به نفع خودش هم نباشد، آن‌ها را به زبان نمی‌آورد.»

 

جهانگیری از عملکرد تیم اقتصادی دولت راضی نیست

همچنین در ۲۸‌مهرماه، روزنامه «جهان صنعت» در مطلبی با عنوان «آژیر خطر برای روحانی» از اختلاف در دولت این‌گونه گزارش داده است: سخن از یک مثلث است، از چند نام کلیدی در دولت که گفته می‌شود بیشترین نقش را در تصمیمات اصلی روحانی بازی می‌کنند. حلقه‌ای که اعضای آن محمود واعظی، محمد نهاوندیان و محمدباقر نوبخت است. این روزها این مثلث آنقدر برای رییس‌جمهوری مهم تلقی می‌شود که می‌خواهد از آن برای پست‌های کلیدی‌تر کابینه استفاده کند.

 

بر اساس گزارش این روزنامه، احتمالاً نوبخت پست معاون اولی را از آن خود کند، واعظی جای نوبخت را بگیرد و رییس سازمان برنامه و بودجه شود. طبق گفته‌ها ممکن است نهاوندیان، رییس دفتر روحانی شود.

 

خداحافظی قهرمانانه!

به‌هر‌روی، حال جهانگیری سکوت خود را شکسته و درباره اختیاراتش افشاگری کرد، نخ تسبیح دولت یازدهم که اختیارات گسترده‌ای داشت از نقش کمرنگش در دولت می‌گوید. ماجرایی که با بررسی وزرای پیشنهادی به مجلس کاملاً مشهود است، اگر لیست کنونی کابینه به‌جز شریعتمداری رأی اعتماد بهارستان را به‌دست آوردند، دولت دوازدهم کاملاً یک‌دست شده و قدرت در دست اعتدال و توسعه خواهد بود‌. حال که جهانگیری اوضاع را در کابینه مساعد با رأی و نظر خود نمی‌بیند، سکوت را شکسته و شرایط برای خداحافظی از پاستور را فراهم می‌کند.

جهانگیری قصد دارد با علنی کردن اختلافاتش در دولت، به‌نحوی هم مقدمات خداحافظی قهرمان‌گونه‌اش از دولت را فراهم آورد و هم خودش و هم اصلاح‌طلبان را از تمام ناکارآمدی‌های دولت مبرا کند، این را می‌توان به وضوح در سخنانش دید که نهاوندیان را مسوول مسائل اقتصادی معرفی می‌کند که زیر نظر مستقیم رییس‌جمهوری فعالیت دارد.

 

 

sobhe​-no.‎​ir
  • 21
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.8 stars from 22 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید