یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۹۷

معرفی اقدامات متعدد سازمان سیا (+ تاریخچه)

سازمان سیا,فعالیت های سازمان سیا,تفاوت فعالیت های سازمان سیا با اف بی آیسازمان سیا سابقه‌ای طولانی در تولید آگهی‌های ویدئویی استخدام دارد
سازمان سیا از زمان پایان جنگ جهانی دوم، در رسانه های جدید آمریکا و خارجی نیرویی مهم ایفا کرده است و بر آنچه عموم مردم می بینند و می خوانند، بطور روزمره تأثير قابل توجهی داشته است. اداره کننده سازمان سیا از فوریه ۲۰۱۷، از مناصب کابینه ایالات متحده آمریکا بوده است.

سازمان سیا

سازمان اطلاعات برون مرزی غیرنظامی دولت آمریکا به سازمان اطلاعات مرکزی( Central Intelligence Agency)، معروف است. وظیفه ی این سازمان، جمع آوری، تجزیه تحلیل و پردازش اطلاعات امنیت ملی عمدتا با استفاده از اطلاعات گرداوری شده توسط افراد از سراسر جهان است. سازمان سیا بعنوان یکی از اعضای اصلی جامعه اطلاعات آمریکا، پاسخگوی اداره اطلاعات ملی است و بر روی تأمین اطلاعات برای رئیس جمهور و کابینه اش در درجه اول متمرکز است. مرکز سازمان سیا که بعنوان بخشی از جامعه اطلاعاتی آمریکا محسوب می شود در ایالت ویرجینیا قرار دارد.

تصور افکار عمومی از سازمان سیا، یک دستگاه مقتدر اطلاعاتی با اختیارات و منابع بی پایان میباشد که تمام نقاط دنیا را میتواند مورد پایش و مراقبت قرار دهد و تمام مشکلات آمریکا را با حربه جاسوسی و ضربه هوشمندانه حل کند؛ تصویری که شاید بیش از همه خود این نهاد آمریکایی مخالف آن باشد، به دلیل آن که « سیا» در واقعیت با انبوهی از اتهامات مختلف دست به گریبان است که در تمام دنیا و حتی جامعه خود آمریکا کارمندان این سازمان را با دستانی آلوده به خون و تزویز نمایش دهد.

تاریخچه سازمان سیا

سازمان سیا نهادیست که مرکز آن در ایالت ویرجینیا میباشد و در سال ۱۹۴۷ طبق لایحه امنیت ملی با مشارکت سرویس اطلاعات مخفی ملکه یا همان ام. آی.۶ و بازآرایی سلف قبلی آن یعنی« دفتر خدمات راهبردی» تشکیل شد. این سازمان جایگزین دفتر خدمات استراتژیک شد که به منظور هماهنگ کردن فعالیت های جاسوسی میان شاخه های مختلف ارتش آمریکا طی دوران جنگ جهانی دوم تشکیل شده بود. این سازمان در ابتدا وظایف حقوقی و پلیسی نداشت، ولی وظایف این سازمان یکسال پس از تأسیس، توسعه یافت و اهداف خرابکارانه، ضد خرابکارانه، تخریبی و تخلیه ای دارد.

فعالیت های سازمان سیا

فعالیت سازمان سیا بر حوزه برون مرزی متمرکز است و به جمع آوری اطلاعات بطور محدود از داخل می پردازد. همینطور وظیفه اعمال قانون را برخلاف اف بی آی برعهده ندارد. با آنکه سیا تنها نهاد اطلاعاتی آمریکا نیست که توسط اشخاص مسئولیت گردآوری اطلاعات را برعهده دارد، این سازمان نیز مأموریت مدیریت ملی هماهنگ سازی و رفع تعارض اطلاعات گرداوری شده به وسیله اشخاص در جامعه اطلاعاتی آمریکا را دارد. گردهم آوری و تحلیل اطلاعات درباره دولت های خارجی، شرکت ها و افراد جهت ارائه مشاوره به سیاستگذاران دولتی از مهم ترین وظایف سازمان سیا به شمار می رود.

مهم ترین جنایات سازمان سیا,سازمان سیا,سازمان سیا چیستاستفاده از روش های شکنجه توسط سازمان سیا مجاز شمرده می شود

تفاوت فعالیت های سازمان سیا با اف بی آی

سازمان سیا بر خلاف اف بی آی، تنها سازمان اطلاعاتی آمریکا است که مجاز به عملیات مخفی برون مرزی از سوی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است، مگر در مواردی که سازمان دیگری توسط رئیس جمهور مناسبتر تشخیص داده شود.

بخش های اصلی سازمان سیا

سازمان سیا شامل یک اداره اجرایی و پنج اداره اصلی میباشد که در ادامه آن ها را شرج می دهیم:

* اداره نوآوری های دیجیتال

* اداره تحلیل

* اداره عملیات یا خدمات ملی مخفی

* اداره پشتیبانی

* اداره علم و فناوری

مراکزی در سازمان سیا وجود دارد که از جمله ی آن می توان به مرکز ضدتروریسم سیا که نام مرکز عملیاتی مبارزه با تروریسم سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و یکی از کلیدی ترین قسمت های سازمان سیا است، اشاره کرد.

برخی از اقدامات متعدد سازمان سیا

- نقش سازمان سیا در کودتای ۲۸ مرداد:

یک نمونه از عملکردهای سازمان سیا در ایران، کودتای ۲۸ مرداد است. بر خلاف رویهٔ سازمان سیا اسناد مربوط به این کودتا در انتشار اسناد تاریخی، انتشار نیافته است. بعضی از محققان معتقدند که بخش اعظم مدارک مربوط به کودتای ۲۸ مرداد، به بهانهٔ فقدان قفسهٔ کافی برای نگهداری آنها ، نابود شده اند. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در ارتباط با کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اسناد تازه ای را منتشر کرد که نشانگر اینست که دولت آمریکا قصد داشت در صورتی که کودتا علیه دولت دکتر محمد مصدق شکست بخورد، یک جنگ چریکی دامنه دار در ایران به راه بیندازد.

- نقش سازمان سیا در تصمیم گیری های سردبیر:

غالبا در تصمیم گیری سردبیر، سازمان سیا وساطت می کند. به عنوان مثال، زمانی که سازمان سیا در سال ۱۹۵۴ برای سرنگونی رژیم آربنز در گواتمالا دست به اقدام زد، آلن و جان فوستر دولز، وزیر خارجه دولت آیزنهاور و رییس سیا به ترتیب از ناشر نیویورک تایمز که آرتور هایس سولزبرگر نام دارد تقاضا دارند تا گزارشگر خود سیدنی گروسان را از گواتمالا به مکزیکو سی تی انتقال دهند. بر اساس اینکه ممکن است در مکزیکو سی تی بعضی از تبعات این انقلاب احساس شود سولزبرگر، گروسان را به این شهر انتقال می دهد.

مخفف سازمان سیا,پیشینه سازمان سیا,سازمان سیاسازمان سیا از جمله نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکایی است

- سازمان سیا و تلاش برای ترور کاسترو:

تلاش برای ترور فیدل کاسترو رهبر کوبا از مهم ترین تلاش های سازمان سیا برای ترور افراد و چهره های مخالف سیاست های آمریکا به شمار می رفت. این سازمان با کمک مافیا بارها کوشید تا میوه و غذای مورد استفاده رهبر کوبا را مسموم کند. چه بسا سازمان سیا در این راه کوشید تا لباس شنای کاسترو را نیز آغشته به مواد سمی کند. از دیگر راه‌های مورد استفاده سازمان سیا برای از میان برداشتن فیدل کاسترو شامل استفاده از سیگار انفجاری، خودکار سمی و یا حتی صدف دریایی انفجاری بوده است. در سال ۱۹۶۱ سازمان سیا در اقدامی جداگانه تلاش کرد تا در کوبا موجبات سرنگونی حکومت فیدل کاسترو را فراهم آورد.

- آموزش خبرنگاری به ماموران سازمان سیا:

سازمان سیا نسبت به اجرای« برنامه آموزشی رسمی» در دهه ۱۹۵۰ برای آموزش مامورانش جهت فعالیت در حوزه خبرنگاری اقدام کرد. به افسران اطلاعاتی همانند خبرنگاران آموزش داده می شد تا سر و صدای زیادی برپا کنند و سپس در سازمان های مهم خبری با کمک مدیران قرار می گرفتند.

- ارتقا عملکرد سازمان سیا:

سازمان سیا تصویر عمومی دلخواهی از تاریخچه و عملکرد خود را با تجویز تولید فیلم های هالیوودی مانند آرگو و سی دقیقه بعد از نیمه شب، بطور فعالانه بوجود می آورد و آنرا ارتقا می دهد.

سازمان سیا,اقدامات متعدد سازمان سیا,عکس سازمان سیادر سال مالی ۲۰۱۰ سازمان سیا بیشترین بودجه را در مجموعه جامعه اطلاعات آمریکا داشته‌است

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 16
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
مریم حیدرزاده,زندگی نامه مریم حیدرزاده,عکسهای مریم حیدرزاده بیوگرافی مریم حیدرزاده شاعر، نقاش و نویسنده ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ آبان ۱۳۵۶

محل تولد:تهران

پیشه:شاعر، ترانه سرا، نویسنده، نقاش

ملیت:ایرانی

زمینهٔ کاری:ادبیات، هنر

بیوگرافی مریم حیدرزاده

مریم حیدرزاده در ۲۹ آبان ۱۳۵۶ در بیمارستان شهدای تهران به دنیا آمد. وی در دوران کودکی( حدود سه و نیم سالگی) بینایی خویش را در اثر عمل جراحی و اشتباه پزشک، از دست داد. او در رشته ی حقوق قضایی در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخته است. پدر مریم بازنشسته ی ارتش و مادرش کارمند است. والدینش بخاطر نگهداری از مریم خیلی بیرون از منزل فعالیت ندارند. وی دو خواهر به نام های نرگس و مرضیه دارد. خوانندگان داخل کشور و خوانندگان فارسی زبان خارج از کشور از اشعار و سروده های مریم حیدرزاده در بسیاری از ترانه هایشان استفاده کرده اند. مریم حیدرزاده بسیار خوش خلق و خوش صدا است که در فضای مجازی صدای دلنشینش را شنیده اید.

ادامه
علیرضا حیدری,تصویر علیرضا حیدری,قد علیرضا حیدری بیوگرافی علیرضا حیدری قهرمان سابق کشتی ایران (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ اسفند ۱۳۵۴

زادگاه: ملایر، ایران

ملیت: ایرانی

پیشه: کشتی گیر

بیوگرافی علیرضا حیدری

علیرضا حیدری در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۴، در یکی از خانه های خیابان شکوفه، در نزدیکی چهارصد دستگاه که از محله های قهرمان خیز تهران متولد شد. پدر او که حمشت الله حیدری نام داشت و به درستی و صداقت از راه کسب و کار برای رفاه خانواده اش می کوشید، را در دوران کودکی از دست داد. حشمت الله و همسرش پنج فرزند داشتند (چهار پسر و یک دختر) که اعضای خانوادگی پس از فوت حشمت الله، تحت سرپرستی مادر قرار گرفتند. بعد از گذشت دو الی سه سال از فوت این خانواده، خانه تقریباً بزرگ خود را در تهران فروختند و به کرج نقل مکان کردند.

ادامه
ماکان بند,زندگینامه ماکان بند,زندگی نامه ماکان بند بیوگرافی ماکان بند و حواشی آن ها (+ تصاویر)

نام مستعار:ماکان بند

زاده: ۳ دی ۱۳۷۴ 

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سبک( ها):پاپ

ناشرین:آوازی نو

ادامه
اولیور ویلیامسون,زندگینامه اولیور ویلیامسون,تحصیلات اولیور ویلیامسون زندگینامه اولیور ویلیامسون و نظریه هایش (+ تصاویر)

زاده:۲۷ سپتامبر ۱۹۳۲

زادگاه:سوپریور، ویسکانسین

ملیت:ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد خرد

درگذشت:۲۱ مهٔ ۲۰۲۰ 

ادامه
احمد مهرانفر,ازدواج احمد مهرانفر,احمد مهرانفر بازیگر بیوگرافی احمد مهرانفر بازیگر مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۵۴/۳/۱۰

محل تولد:کاشان

تحصیلات:کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی

همسر:مونا فائض پور

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
حضرت موسی (ع),عصای حضرت موسی (ع),زندگی نامه حضرت موسی (ع) زندگی نامه حضرت موسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم

زاده:قرنهای ۱۳ تا ۱۵ قبل از میلاد مسیح

زادگاه:جوشن،  مصر

همسر:صفورا

دین:اسلام

محل مرگ:کوه نبو،  موأب

ادامه
ارلینگ هالند,بیوگرافی ارلینگ هالند,زندگی نامه ارلینگ هالند بیوگرافی ارلینگ هالند فوتبالیست حرفه‌ای نروژی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۰ ‏

محل تولد:لیدز، انگلستان

ملیت:نروژی

قد:۱٫۹۴ متر

پست:مهاجم نوک

ادامه
قیصر امین پور,شعر قیصر امین پور,زندگینامه قیصر امین پور زندگینامه قیصر امین پور شاعر معاصر ایرانی

تاریخ تولد:۲ اردیبهشت ۱۳۳۸

زادگاه:گتوند

مدرک تحصیلی:دکترای ادبیات فارسی

پیشه:شاعر و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش