دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۹۷

معرفی اقدامات متعدد سازمان سیا (+ تاریخچه)

سازمان سیا,فعالیت های سازمان سیا,تفاوت فعالیت های سازمان سیا با اف بی آیسازمان سیا سابقه‌ای طولانی در تولید آگهی‌های ویدئویی استخدام دارد
سازمان سیا از زمان پایان جنگ جهانی دوم، در رسانه های جدید آمریکا و خارجی نیرویی مهم ایفا کرده است و بر آنچه عموم مردم می بینند و می خوانند، بطور روزمره تأثير قابل توجهی داشته است. اداره کننده سازمان سیا از فوریه ۲۰۱۷، از مناصب کابینه ایالات متحده آمریکا بوده است.

سازمان سیا

سازمان اطلاعات برون مرزی غیرنظامی دولت آمریکا به سازمان اطلاعات مرکزی( Central Intelligence Agency)، معروف است. وظیفه ی این سازمان، جمع آوری، تجزیه تحلیل و پردازش اطلاعات امنیت ملی عمدتا با استفاده از اطلاعات گرداوری شده توسط افراد از سراسر جهان است. سازمان سیا بعنوان یکی از اعضای اصلی جامعه اطلاعات آمریکا، پاسخگوی اداره اطلاعات ملی است و بر روی تأمین اطلاعات برای رئیس جمهور و کابینه اش در درجه اول متمرکز است. مرکز سازمان سیا که بعنوان بخشی از جامعه اطلاعاتی آمریکا محسوب می شود در ایالت ویرجینیا قرار دارد.

تصور افکار عمومی از سازمان سیا، یک دستگاه مقتدر اطلاعاتی با اختیارات و منابع بی پایان میباشد که تمام نقاط دنیا را میتواند مورد پایش و مراقبت قرار دهد و تمام مشکلات آمریکا را با حربه جاسوسی و ضربه هوشمندانه حل کند؛ تصویری که شاید بیش از همه خود این نهاد آمریکایی مخالف آن باشد، به دلیل آن که « سیا» در واقعیت با انبوهی از اتهامات مختلف دست به گریبان است که در تمام دنیا و حتی جامعه خود آمریکا کارمندان این سازمان را با دستانی آلوده به خون و تزویز نمایش دهد.

تاریخچه سازمان سیا

سازمان سیا نهادیست که مرکز آن در ایالت ویرجینیا میباشد و در سال ۱۹۴۷ طبق لایحه امنیت ملی با مشارکت سرویس اطلاعات مخفی ملکه یا همان ام. آی.۶ و بازآرایی سلف قبلی آن یعنی« دفتر خدمات راهبردی» تشکیل شد. این سازمان جایگزین دفتر خدمات استراتژیک شد که به منظور هماهنگ کردن فعالیت های جاسوسی میان شاخه های مختلف ارتش آمریکا طی دوران جنگ جهانی دوم تشکیل شده بود. این سازمان در ابتدا وظایف حقوقی و پلیسی نداشت، ولی وظایف این سازمان یکسال پس از تأسیس، توسعه یافت و اهداف خرابکارانه، ضد خرابکارانه، تخریبی و تخلیه ای دارد.

فعالیت های سازمان سیا

فعالیت سازمان سیا بر حوزه برون مرزی متمرکز است و به جمع آوری اطلاعات بطور محدود از داخل می پردازد. همینطور وظیفه اعمال قانون را برخلاف اف بی آی برعهده ندارد. با آنکه سیا تنها نهاد اطلاعاتی آمریکا نیست که توسط اشخاص مسئولیت گردآوری اطلاعات را برعهده دارد، این سازمان نیز مأموریت مدیریت ملی هماهنگ سازی و رفع تعارض اطلاعات گرداوری شده به وسیله اشخاص در جامعه اطلاعاتی آمریکا را دارد. گردهم آوری و تحلیل اطلاعات درباره دولت های خارجی، شرکت ها و افراد جهت ارائه مشاوره به سیاستگذاران دولتی از مهم ترین وظایف سازمان سیا به شمار می رود.

مهم ترین جنایات سازمان سیا,سازمان سیا,سازمان سیا چیستاستفاده از روش های شکنجه توسط سازمان سیا مجاز شمرده می شود

تفاوت فعالیت های سازمان سیا با اف بی آی

سازمان سیا بر خلاف اف بی آی، تنها سازمان اطلاعاتی آمریکا است که مجاز به عملیات مخفی برون مرزی از سوی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است، مگر در مواردی که سازمان دیگری توسط رئیس جمهور مناسبتر تشخیص داده شود.

بخش های اصلی سازمان سیا

سازمان سیا شامل یک اداره اجرایی و پنج اداره اصلی میباشد که در ادامه آن ها را شرج می دهیم:

* اداره نوآوری های دیجیتال

* اداره تحلیل

* اداره عملیات یا خدمات ملی مخفی

* اداره پشتیبانی

* اداره علم و فناوری

مراکزی در سازمان سیا وجود دارد که از جمله ی آن می توان به مرکز ضدتروریسم سیا که نام مرکز عملیاتی مبارزه با تروریسم سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و یکی از کلیدی ترین قسمت های سازمان سیا است، اشاره کرد.

برخی از اقدامات متعدد سازمان سیا

- نقش سازمان سیا در کودتای ۲۸ مرداد:

یک نمونه از عملکردهای سازمان سیا در ایران، کودتای ۲۸ مرداد است. بر خلاف رویهٔ سازمان سیا اسناد مربوط به این کودتا در انتشار اسناد تاریخی، انتشار نیافته است. بعضی از محققان معتقدند که بخش اعظم مدارک مربوط به کودتای ۲۸ مرداد، به بهانهٔ فقدان قفسهٔ کافی برای نگهداری آنها ، نابود شده اند. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در ارتباط با کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اسناد تازه ای را منتشر کرد که نشانگر اینست که دولت آمریکا قصد داشت در صورتی که کودتا علیه دولت دکتر محمد مصدق شکست بخورد، یک جنگ چریکی دامنه دار در ایران به راه بیندازد.

- نقش سازمان سیا در تصمیم گیری های سردبیر:

غالبا در تصمیم گیری سردبیر، سازمان سیا وساطت می کند. به عنوان مثال، زمانی که سازمان سیا در سال ۱۹۵۴ برای سرنگونی رژیم آربنز در گواتمالا دست به اقدام زد، آلن و جان فوستر دولز، وزیر خارجه دولت آیزنهاور و رییس سیا به ترتیب از ناشر نیویورک تایمز که آرتور هایس سولزبرگر نام دارد تقاضا دارند تا گزارشگر خود سیدنی گروسان را از گواتمالا به مکزیکو سی تی انتقال دهند. بر اساس اینکه ممکن است در مکزیکو سی تی بعضی از تبعات این انقلاب احساس شود سولزبرگر، گروسان را به این شهر انتقال می دهد.

مخفف سازمان سیا,پیشینه سازمان سیا,سازمان سیاسازمان سیا از جمله نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکایی است

- سازمان سیا و تلاش برای ترور کاسترو:

تلاش برای ترور فیدل کاسترو رهبر کوبا از مهم ترین تلاش های سازمان سیا برای ترور افراد و چهره های مخالف سیاست های آمریکا به شمار می رفت. این سازمان با کمک مافیا بارها کوشید تا میوه و غذای مورد استفاده رهبر کوبا را مسموم کند. چه بسا سازمان سیا در این راه کوشید تا لباس شنای کاسترو را نیز آغشته به مواد سمی کند. از دیگر راه‌های مورد استفاده سازمان سیا برای از میان برداشتن فیدل کاسترو شامل استفاده از سیگار انفجاری، خودکار سمی و یا حتی صدف دریایی انفجاری بوده است. در سال ۱۹۶۱ سازمان سیا در اقدامی جداگانه تلاش کرد تا در کوبا موجبات سرنگونی حکومت فیدل کاسترو را فراهم آورد.

- آموزش خبرنگاری به ماموران سازمان سیا:

سازمان سیا نسبت به اجرای« برنامه آموزشی رسمی» در دهه ۱۹۵۰ برای آموزش مامورانش جهت فعالیت در حوزه خبرنگاری اقدام کرد. به افسران اطلاعاتی همانند خبرنگاران آموزش داده می شد تا سر و صدای زیادی برپا کنند و سپس در سازمان های مهم خبری با کمک مدیران قرار می گرفتند.

- ارتقا عملکرد سازمان سیا:

سازمان سیا تصویر عمومی دلخواهی از تاریخچه و عملکرد خود را با تجویز تولید فیلم های هالیوودی مانند آرگو و سی دقیقه بعد از نیمه شب، بطور فعالانه بوجود می آورد و آنرا ارتقا می دهد.

سازمان سیا,اقدامات متعدد سازمان سیا,عکس سازمان سیادر سال مالی ۲۰۱۰ سازمان سیا بیشترین بودجه را در مجموعه جامعه اطلاعات آمریکا داشته‌است

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش