سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۹۷

معرفی اقدامات متعدد سازمان سیا (+ تاریخچه)

سازمان سیا,فعالیت های سازمان سیا,تفاوت فعالیت های سازمان سیا با اف بی آیسازمان سیا سابقه‌ای طولانی در تولید آگهی‌های ویدئویی استخدام دارد
سازمان سیا از زمان پایان جنگ جهانی دوم، در رسانه های جدید آمریکا و خارجی نیرویی مهم ایفا کرده است و بر آنچه عموم مردم می بینند و می خوانند، بطور روزمره تأثير قابل توجهی داشته است. اداره کننده سازمان سیا از فوریه ۲۰۱۷، از مناصب کابینه ایالات متحده آمریکا بوده است.

سازمان سیا

سازمان اطلاعات برون مرزی غیرنظامی دولت آمریکا به سازمان اطلاعات مرکزی( Central Intelligence Agency)، معروف است. وظیفه ی این سازمان، جمع آوری، تجزیه تحلیل و پردازش اطلاعات امنیت ملی عمدتا با استفاده از اطلاعات گرداوری شده توسط افراد از سراسر جهان است. سازمان سیا بعنوان یکی از اعضای اصلی جامعه اطلاعات آمریکا، پاسخگوی اداره اطلاعات ملی است و بر روی تأمین اطلاعات برای رئیس جمهور و کابینه اش در درجه اول متمرکز است. مرکز سازمان سیا که بعنوان بخشی از جامعه اطلاعاتی آمریکا محسوب می شود در ایالت ویرجینیا قرار دارد.

تصور افکار عمومی از سازمان سیا، یک دستگاه مقتدر اطلاعاتی با اختیارات و منابع بی پایان میباشد که تمام نقاط دنیا را میتواند مورد پایش و مراقبت قرار دهد و تمام مشکلات آمریکا را با حربه جاسوسی و ضربه هوشمندانه حل کند؛ تصویری که شاید بیش از همه خود این نهاد آمریکایی مخالف آن باشد، به دلیل آن که « سیا» در واقعیت با انبوهی از اتهامات مختلف دست به گریبان است که در تمام دنیا و حتی جامعه خود آمریکا کارمندان این سازمان را با دستانی آلوده به خون و تزویز نمایش دهد.

تاریخچه سازمان سیا

سازمان سیا نهادیست که مرکز آن در ایالت ویرجینیا میباشد و در سال ۱۹۴۷ طبق لایحه امنیت ملی با مشارکت سرویس اطلاعات مخفی ملکه یا همان ام. آی.۶ و بازآرایی سلف قبلی آن یعنی« دفتر خدمات راهبردی» تشکیل شد. این سازمان جایگزین دفتر خدمات استراتژیک شد که به منظور هماهنگ کردن فعالیت های جاسوسی میان شاخه های مختلف ارتش آمریکا طی دوران جنگ جهانی دوم تشکیل شده بود. این سازمان در ابتدا وظایف حقوقی و پلیسی نداشت، ولی وظایف این سازمان یکسال پس از تأسیس، توسعه یافت و اهداف خرابکارانه، ضد خرابکارانه، تخریبی و تخلیه ای دارد.

فعالیت های سازمان سیا

فعالیت سازمان سیا بر حوزه برون مرزی متمرکز است و به جمع آوری اطلاعات بطور محدود از داخل می پردازد. همینطور وظیفه اعمال قانون را برخلاف اف بی آی برعهده ندارد. با آنکه سیا تنها نهاد اطلاعاتی آمریکا نیست که توسط اشخاص مسئولیت گردآوری اطلاعات را برعهده دارد، این سازمان نیز مأموریت مدیریت ملی هماهنگ سازی و رفع تعارض اطلاعات گرداوری شده به وسیله اشخاص در جامعه اطلاعاتی آمریکا را دارد. گردهم آوری و تحلیل اطلاعات درباره دولت های خارجی، شرکت ها و افراد جهت ارائه مشاوره به سیاستگذاران دولتی از مهم ترین وظایف سازمان سیا به شمار می رود.

مهم ترین جنایات سازمان سیا,سازمان سیا,سازمان سیا چیستاستفاده از روش های شکنجه توسط سازمان سیا مجاز شمرده می شود

تفاوت فعالیت های سازمان سیا با اف بی آی

سازمان سیا بر خلاف اف بی آی، تنها سازمان اطلاعاتی آمریکا است که مجاز به عملیات مخفی برون مرزی از سوی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است، مگر در مواردی که سازمان دیگری توسط رئیس جمهور مناسبتر تشخیص داده شود.

بخش های اصلی سازمان سیا

سازمان سیا شامل یک اداره اجرایی و پنج اداره اصلی میباشد که در ادامه آن ها را شرج می دهیم:

* اداره نوآوری های دیجیتال

* اداره تحلیل

* اداره عملیات یا خدمات ملی مخفی

* اداره پشتیبانی

* اداره علم و فناوری

مراکزی در سازمان سیا وجود دارد که از جمله ی آن می توان به مرکز ضدتروریسم سیا که نام مرکز عملیاتی مبارزه با تروریسم سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و یکی از کلیدی ترین قسمت های سازمان سیا است، اشاره کرد.

برخی از اقدامات متعدد سازمان سیا

- نقش سازمان سیا در کودتای ۲۸ مرداد:

یک نمونه از عملکردهای سازمان سیا در ایران، کودتای ۲۸ مرداد است. بر خلاف رویهٔ سازمان سیا اسناد مربوط به این کودتا در انتشار اسناد تاریخی، انتشار نیافته است. بعضی از محققان معتقدند که بخش اعظم مدارک مربوط به کودتای ۲۸ مرداد، به بهانهٔ فقدان قفسهٔ کافی برای نگهداری آنها ، نابود شده اند. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در ارتباط با کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اسناد تازه ای را منتشر کرد که نشانگر اینست که دولت آمریکا قصد داشت در صورتی که کودتا علیه دولت دکتر محمد مصدق شکست بخورد، یک جنگ چریکی دامنه دار در ایران به راه بیندازد.

- نقش سازمان سیا در تصمیم گیری های سردبیر:

غالبا در تصمیم گیری سردبیر، سازمان سیا وساطت می کند. به عنوان مثال، زمانی که سازمان سیا در سال ۱۹۵۴ برای سرنگونی رژیم آربنز در گواتمالا دست به اقدام زد، آلن و جان فوستر دولز، وزیر خارجه دولت آیزنهاور و رییس سیا به ترتیب از ناشر نیویورک تایمز که آرتور هایس سولزبرگر نام دارد تقاضا دارند تا گزارشگر خود سیدنی گروسان را از گواتمالا به مکزیکو سی تی انتقال دهند. بر اساس اینکه ممکن است در مکزیکو سی تی بعضی از تبعات این انقلاب احساس شود سولزبرگر، گروسان را به این شهر انتقال می دهد.

مخفف سازمان سیا,پیشینه سازمان سیا,سازمان سیاسازمان سیا از جمله نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکایی است

- سازمان سیا و تلاش برای ترور کاسترو:

تلاش برای ترور فیدل کاسترو رهبر کوبا از مهم ترین تلاش های سازمان سیا برای ترور افراد و چهره های مخالف سیاست های آمریکا به شمار می رفت. این سازمان با کمک مافیا بارها کوشید تا میوه و غذای مورد استفاده رهبر کوبا را مسموم کند. چه بسا سازمان سیا در این راه کوشید تا لباس شنای کاسترو را نیز آغشته به مواد سمی کند. از دیگر راه‌های مورد استفاده سازمان سیا برای از میان برداشتن فیدل کاسترو شامل استفاده از سیگار انفجاری، خودکار سمی و یا حتی صدف دریایی انفجاری بوده است. در سال ۱۹۶۱ سازمان سیا در اقدامی جداگانه تلاش کرد تا در کوبا موجبات سرنگونی حکومت فیدل کاسترو را فراهم آورد.

- آموزش خبرنگاری به ماموران سازمان سیا:

سازمان سیا نسبت به اجرای« برنامه آموزشی رسمی» در دهه ۱۹۵۰ برای آموزش مامورانش جهت فعالیت در حوزه خبرنگاری اقدام کرد. به افسران اطلاعاتی همانند خبرنگاران آموزش داده می شد تا سر و صدای زیادی برپا کنند و سپس در سازمان های مهم خبری با کمک مدیران قرار می گرفتند.

- ارتقا عملکرد سازمان سیا:

سازمان سیا تصویر عمومی دلخواهی از تاریخچه و عملکرد خود را با تجویز تولید فیلم های هالیوودی مانند آرگو و سی دقیقه بعد از نیمه شب، بطور فعالانه بوجود می آورد و آنرا ارتقا می دهد.

سازمان سیا,اقدامات متعدد سازمان سیا,عکس سازمان سیادر سال مالی ۲۰۱۰ سازمان سیا بیشترین بودجه را در مجموعه جامعه اطلاعات آمریکا داشته‌است

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
عکس های ویلیام جیمز,نظریه ویلیام جیمز,مرگ ویلیام جیمز سایدیس زندگی نامه ویلیام جیمز سایدیس ریاضیدان نابغه آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۸۹۸

زادگاه:منهتن،  نیویورک، آمریکا

ملیت:آمریکایی

سمت:ریاضی دان،  کیهان شناس و زبان شناس نابغه آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه هاروارد، دانشگاه رایس

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش