سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۲۶

فورت ناکس، یکی از ساختمان های بشدت حفاظت شده در دنیا

فورت ناکس,فورت ناکس کجاست,انبار طلای فورت ناکسبعبارت خیلی ساده فورت ناکس یک گاوصندوق طبیعی بزرگ برای آمریکا به شمار می‌رود
یکی از ساختمان های بشدت حفاظت شده در دنیا، ساختمان فورت ناکس میباشد که در ایالات متحده امریکا واقع شده است. ذخایر میلیاردی آمریکا، هزاران تن طلا و سندهای تاریخی مهمی مثل بیانیه استقلال آمریکا در این مجموعه، نگهداری می شود. در این مطلب از سرپوش با حقایق جالبی در مورد فورت ناگس آشنا خواهید شد.

فورت ناکس

در جنوب لوییویل و شمال الیزابت تاون، یک پایگاه ارتش آمریکا در کنتاکی واقع شده است. ذخایر طلای ایالات متحده علاوه بر کاربردهای نظامی در این پایگاه، نگهداری میشود؛ یعنی بیش از ۴۷۰۰ تن طلا در این پایگاه وجود دارد. بانک فدرال آمریکا در منهتن به عنوان نخستین مرکز مهم نگهداری طلای دولت امریکا شناخته میشود و دومین مرکز نگهداری طلای دولت ایالات متحده ، ساختمان فورت ناکس می باشد.

در صورتی که شخصی بتواند نیروهای امنیتی را به هر طریقی پشت سر بگذارد با دربی ۲۲ تنی و ضد انفجار که مخزن اصلی را پوشانده؛ مواجه میشود.

تاریخچه فورت ناکس در امریکا

ارتش ایالات متحده امریکا در سال ۱۹۳۶ موفق به ساخت ساختمان فورت ناکس گردید. شمش های طلا در سال ۱۹۳۷ با استفاده از قطارهای مخصوص به این مکان انتقال داده شدند و تیپ پیاده ارتش امریکا از آن ها محافظت کرد. به افتخار هنری ناکس نخستین وزیر جنگ ایالات متحده امریکا، نام این ساختمان را فورت ناکس انتخاب کردند. از فورت ناکس به عنوان پایگاه ارتش امریکا یاد میشود که دارای ۱۰۹ هزار هکتار، مساحت میباشد و در منطقه کنتاکیست واقع شده است.

در این ساختمان، تعداد انبوهی از شمش های طلا وجود دارد؛ به همین علت، تبدیل به یکی از به شدت محافظ شده ترین ساختمان ها در دنیا شده است.

هزینه ساخت ساختمان فورت ناکس

برای ساخت چنین ساختمان با عظمت و با امنیتی، هزینه زیادی صرف شده است. درواقع برای ساخت این ساختمان از موادی همچون ۴۲۰۰ قطعه بتنی، ۷۵۰ تن فولاد تقویت شده، ۱۶ هزار فوت مکعب گرانیت و ۶۷۰ تن سازه فولادی استفاده شده است. حدود ۵۶۰ هزار دلار در سال ۱۹۳۰ برای ساخت این ساختمان هزینه کردند که این مبلغ به نرخ امروزی، معادل حدود ۱۰ میلیون دلار می شود. باتوجه به ضد بمب بودن سقف فورت ناکس، وزن دروازه های ورودی آن به ۲۰ تن میرسد. درب های ورودی و دیوارهای این ساختمان در مواجهه با ابزارهای قوی مکانیکی شامل مته ها قوی و انواع مواد انفجاری، هیچ آسیبی نمی بیند.

تاریخچه فورت ناکس در امریکا,هزینه ساخت ساختمان فورت ناکس,پایگاه نظامی فورت ناکسساختمان فورت ناکس در سال ۱۹۳۶ توسط ارتش ایالات متحده امریکا ساخته شد

نگهداری اسناد با ارزش در جریان جنگ جهانی دوم

علاوه بر اینکه در ساختمان فورت ناکس، شمش های طلای دولت امریکا را نگهداری میکنند؛ این مکان نیز برای نگهداری اسناد مهم دو طرف جنگ در جریان جنگ جهانی دوم می باشد. در جریان جنگ جهانی دوم از ترس حمله ی دشمن به پایتخت، اسناد مهمی از جمله اعلامیه های استقلال، منشور قانون اساسی و اسناد مهم دیگر را به فورت ناکس انتقال میدادند و این اسناد، صرفا به دولت امریکا تعلق نداشت بلکه کشورهای دیگر درگیر جنگ، مجوز نگهداری اسناد مهمشان در این مکان را داشتند. تاج پادشاهی مجارستان، یکی از این اسناد و اشیاء مهم به شمار می رفت. احتمالا در جریان جنگ جهانی دوم، نازی ها کشور مجارستان را غارت کردند. همین امر باعث انتقال تاج پادشاهی این کشور به فورت ناکس گردید.

هیات مخصوصی در سال ۱۹۷۸ تاج پادشاهی مجارستان را به مجارستان بازگرداند و رهبر این هیئت، وزیر خارجه امریکا بود. در طول تاریخ، اسناد مهم را در ساختمان فورت ناکس نگهداری می کردند که امنیت آن ها از اهمیت بسیاری برای دولت ایالات متحده و دیگر دولت های درگیر جنگ برخوردار بود.

بازدید فرانکلین از فورت ناکس

ساخت ساختمان فورت ناکس بحدی مستحکم و غیرقابل نفوذ است که حتی با بمب های قوی هم منفجر نمیشود. شانس بازدید از فورت ناکس برای مقامات امریکایی کمی فراهم شده است؛ درواقع آن ها نمیتوانند این ساختمان به شدت محافظت شده را به راحتی ببینند. ساختمان فورت ناکس را تنها یکی از روسای جمهور امریکا به نام فرانکلین دیده است. او در سال ۱۹۴۳ یعنی دقیقا ۷ سال پس از ساخت سازه به قصد بازرسی به این مرکز رفت و پس از بازدیدش از این مرکز، چنین گفت که ساختمان واقعا باورنکردنی است …

فورت ناکس، محل ذخیره تریاک و مورفین

مقادیر زیادی مورفین و تریاک در ساختمان فورت ناکس در طول دوران جنگ سرد، نگهداری شده است. ارتش ایالات متحده امریکا برای این که از لحاظ مورفین و داروهای ضد درد در جریان جنگ سرد با کمبود مواجه نشود؛ در سال ۱۹۵۵ مقادیر زیادی از تریاک و مورفین را به این ساختمان منتقل کرد.

از این اقدام به عنوان عملی پیشگیرانه در صورت قطع منابع خارجی یاد میشود. هنوز هم در کنار ذخایر عظیم طلا، ذخایر مورفین و تریاک در این ساختمان نگهداری می شود. تیپ پیاده ارتش امریکا، این حجم از طلا را محافظت می کنند. طلاهایی که در این ساختمان نگهداری میشود برای دولت این کشور، نوعی پشتوانه تلقی میشود وهنوز به سیستم مالی و ارزی ایالات متحده امریکا وارد نشده است. یکی از نکات جالب توجه اینست که بخش کوچکی از ثروت دولت امریکا را این مقدار شمش طلا پوشش می دهد و کانال درآمدهای کلان آن، تامین کننده ی بخش عمده ثروت دولت امریکا می باشد.

پایگاه نظامی فورت ناکس,فورت ناکس,طلای فورت ناکس,انبار طلای فورت ناکسفورت ناکس در اصل پایگاه ارتش امریکا در منطقه کنتاکیست

حقایق جالب درباره فورت ناکس

- اینک فورت ناکس، دارایی هایی به میزان ۱۴۷.۳ میلیون انس طلا دارد. این مقدار طلا با نصف کل طلاهایی که درخزانه های جهان ذخیره شده است؛ برابری می کند.

- هیچگاه از خزانه فورت ناکس، طلایی به جز مقدار کمی که از روی آن به منظور ازمایش خلوص برداشته شد؛ کم نشده است.

خزانه فورت ناکس,فورت ناکس کجاست,مکان فورت ناکسمساحت فورت ناکس به ۱۰۹ هزار هکتار می رسد

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش