پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۰۴۹

اهداف و وظایف شورای عالی جوانان چیست؟

وظایف شورای عالی جوانان,شورای عالی جوانان کشور,شورای عالی جوانانشورای عالی جوانان زیر نظر رئیس‌جمهور ایران اداره می‌شود
طبق قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران، هدف از تشکیل سازمان ملی جوانان این بود که امور جوانان کشور را بطور اساسی ساماندهی کند. دبیرهای شورای عالی جوانان به عنوان رؤسای این سازمان محسوب می شوند که دارای چارچوب فعالیتی یکسانی بودند درحالیکه سمت متفاوتی داشتند.

شورای عالی جوانان

یکی از نهادهای حکومت ایران، شورای عالی جوانان نام دارد که نظارت کننده ی آن رییس جمهورهای ایران میباشد ، به اینصورت که او موظف است امور جوانان ایران را برنامه ریزی و رسیدگی کند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدا ایدهٔ اولیه تشکیل چنین شورایی را مطرح کرد و این پیشنهاد، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی رو به رو تائید شد. شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۷۱ این شورا را تصویب کرد و در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۷۱، اساسنامهٔ این شورا در هفت ماده و یک تبصره، به تصویب رسید.

در سال ۱۳۷۶، شورای عالی جوانان به مرکز ملی جوانان تغيير نام داد و طبق قانون سوم توسعه، در سال ۱۳۷۹ به سازمان ملی جوانان تغییر نام داد تا اینکه فصل جدیدی از فعالیت این شورا با انتصاب همایون حمیدی بعنوان دبیر جدید این شورا در سال ۱۳۹۰از جانب محمود احمدی نژاد کلید خورد و تا به امروز ادامه داشته است.

وقتی که شورای عالی جوانان مجددا آغاز بکار کرد، بعضی از نمایندگان مجلس نسبت به این تصمیم اعتراض کردند و این کار را موجب موازی کاری با وزارت ورزش و جوانان و تضعیف آن دانستند. اعضای تشکیل دهنده این شورا در تمام سال های تغییر ماهیت آن، هیچوقت تغییر نکردند و همواره از یک الگو پیروی کرده اند.

اهداف شورای عالی جوانان

اهداف شورای عالی جوانان شامل موارد زیر میباشد :

> یکی از اهداف شورای عالی جوانان اینست که شخصیت جوانان بر اساس اصول، اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی بطور متعادل و همه جانبه رشد کند.

> شورای عالی جوانان قصد دارد که نیازهای فکری، اجتماعی، جسمی، روحی و تلطیف و هدایت عواطف و احساسات جوانان را تأمین کند.

> هدف شورای عالی جوانان اینست که در حیات اجتماعی و پیشبرد جامعه و دفاع از وطن ایران، زمینه های مشارکت جوانان را فراهم کند.

> از دیگر اهداف شورای عالی جوانان می توان به حفظ و تقویت شادابی جوانان به منظور عظمت و سربلندی ایران اشاره کرد.

اعضای شورای عالی جوانان

ریاست شورای عالی جوانان بر عهده ی رییس جمهور ) ودرغیاب ایشان معاون اول رییس جمهور ( میباشد واعضای آن عبارتست از:

>> وزیر فرهنگ وارشاد اسالمی

>> انتخاب دبیرشورا توسط رییس شورا

>> وزیر فرهنگ وآموزش عالی

>> وزیر آموزش و پرورش

>> وزیر كار و امور اجتماعی

>> رئیس سازمان تربیت بدنی

>> وزیربهداشت، درمان وآموزش پزشكی

>> وزیركشور

>> رییس سازمان صداوسیما

>> مشاور رییس جمهوردرامور زنان

>> شورای عالی انقلاب فرهنگی موظفند که چهارنفر از زنان ومردان صاحب نظر ومتعهد را انتخاب کنند و برای یک دوره ۳ ساله با حکم رییس جمهور وقت به عضویت شورا درمی آیند.

شورای عالی جوانان انقلابی,کمیسیونهای شورای عالی جوانان,اساسنامه شورای عالی جواناننام دیگر شورای عالی جوانان ، مرکز ملی جوانان است

وظایف شورای عالی جوانان

- یکی از وظایف شورای عالی جوانان، بررسی نقش وعملكرد نهادها وسازمانهاییست كه در امورجوانان مسئولیت دارند و در دستگاههائی كه وظایفشان به نحوی مربوط به مسائل جوانان است، هماهنگی ایجاد کنند.

- شورای عالی جوانان با همكاری دستگاهها وافراد ذیصالح می تواند جوانان را باحقایق ومعارف وتاریخ وتمدن اسلامی وایرانی با مطالعه ی روشهای مناسب اشنا کند.

- شورای عالی جوانان باید زمینه داوری صحیح ومنطقی نسل جوان را نسبت به تمدن وفرهنگ غرب ایجاد کند و جنبه های مثبت و منفی آن را از هم جدا کند و روحیه انحصار طلبی و ماهیت استكبار را بشناسد.

- شورای عالی جوانان باید از تحقیقاتی درباره ی خصوصیات روحی، فكری، اخلاقی وعاطفی جوانان پشتیبانی کند و به منظور استفاده از آن ها در برنامه های جوانان بکار گیرد و برای این منظور، نیروی متخصص تربیت کند.

- شورای عالی جوانان باید برای زندگی انسان و خصوصاً نسل جوان شخصیتهای متعالی را معرفی کند.

- سازمان ملی جوانان موظف است درباره ی راههای مبارزه با سنتهای ناپسند وعوامل برخورد با تحقیر جوانان مطالعه کند.

- وظیفه ی سازمان ملی جوانان اینست که برای تأسیس و توسعه كانونها و مراكز اجتماعی و فعالیت خلاق جوانان کمک کند و در زمینه ی خلاقیتهای فرهنگی و هنری و علمی و ورزشی برای جوانان حمایت کند.

- این سازمان وظیفه دارد به منظور اشتغال و ازدواج جوانان به بررسی زمینه های مناسب بپردازد و از توسعه واحدهای مشاوره ای حمایت کند.

- تعيين نوع ووظایف كمیسیونها، تصویب آیین نامه های شورای عالی جوانان و معین کردن وظایف دبیرودبیرخانه از دیگر وظایف شورای عالی جوانان به شمار می رود.

- این شورا باید اهداف، سیاستها و خط مشیهاىی که به امور فرهنگى، اجتماعى و اقتصادى جوانان مربوط میشود را تعییت کند و راهكارهاى مناسبی را برای این منظور ارائه دهد.

- شورای عالی جوانان موظف است که بین برنامه هاى دستگاههاى مرتبط با امور جوانان هماهنگی ایجاد کند.

کمیسیونهای شورای عالی جوانان

شورای عالی جوانان باتوجه به تناسب ضرورتها و اولویتها، کمیسیونهای تخصصی را برای طراحی و برنامه ریزی مسایل جوانان تشکیل میدهد که دبیرخانه بر آن ها نظارت میکند.

مرکز فعالیت های قرآنی جوانان کشور

در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۹ شورای عالی جوانان برای این که فرهنگ و معارف قرآنی را در بین جوانان کشور توسعه دهد، مرکز فعالیت های قرآنی ویژه جوانان را تأسیس کرد. همچنین در رمضان المبارک ۱۴۳۱، وب سایت این مرکز که" ایکا" نام داشت، افتتاح شد.

اساسنامه شورای عالی جوانان,مصوبات شورای عالی جوانان,اهداف شورای عالی جوانانشورای عالی جوانان از جمله نهادهای موجود در حکومت ایران است

ادغام شورای عالی جوانان و وزارت ورزش

در ۸ دی ماه ۱۳۸۹ نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کردند که در اثر آن شورای عالی جوانان و سازمان تربیت بدنی با هم ادغام شدند و به نام وزارت ورزش و جوانان معروف شدند.

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

وی توانست کشورهایی از قبیل؛ افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان و غرب پاکستان را فتح کند. برای حفظ حاکمیت خود به بغداد؛ پایتخت خلافت عباسی، هجوم برد. بعد از یعقوب برادرش عمرو لیث به حکومت رسید.

یعقوب از جوانی همراه با برادرانش؛ علی و عمرو در عیاری ها شرکت می کرد. کودکی یعقوب با شنیدن داستان های مربوط به پهلوانی زال و سام نریمان در سیستان گذشت که همین موضوع می تواند علت شکل دادن شخصیت او به عنوان یک عیار و پهلوان باشد. او در جوانی چکش رویگری را کنار گذاشت و شمشیر جنگاوری را به دست گرفت زیرا علاقه زیادی به جنگ و نظامی گری داشت.

خانواده یعقوب لیث صفاری,آرامگاه یعقوب لیث,مقبره یعقوب لیث صفاریزندگینامه یعقوب لیث

یعقوب لیث یک شخصیت محبوب و رشید در بین مردم داشت و این موضوع به علت خصلت پهلوانی اش بود. یعقوب لیث به ایرانی بودن خود مفتخر بود و تلاش می کرد در حق فقرا تعدی نکند. وی به شکل داوطلبانه به جنگ می رفت و بعد از آن هم به درهم بن ناصر که زرنگ را از دست عمال طاهریان درآورده بود پیوست. یعقوب توانست از طریق کشتن عمار فرمانده خوارج که در جنگ درهم با خوارج بود، به شهرت بیشتری دست یابد.

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

حجت‌ الله عبدالملکی در سال ۱۳۷۸ موفق به کسب مقام اول المپیاد معارف اسلامی شد همچنین در دوره کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق علیه السالم در سال ۱۳۸۴ مقام اول را کسب کرد.

ایشان ساکن تهران است و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان دریافت کرد و توانست در آن سال (۱۳۸۸) مقام اول دوره را کسب کند. اقتصاددان و جوانترین دانشیار اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۵ است که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی منصوب شد.

حجت‌ الله عبدالملکی به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط است و دیپلم ریاضی و فیزیک خود را از دبیرستان سپاه کردستان در سال ۱۳۷۸ اخذ کرد. او توانست گواهی شرکت در دوره بین المللی اقتصاد مالی اسلامی از بانک Finance Islamic in Issues Current کسب کند.

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

مریلا زارعی برنده سه جایزه جشنواره فیلم فجر و یک جایزه حافظ شد. خانم زارعی برای اولین بار با فیلم ساخته (۱۳۷۳) در سینما حضور پیدا کرد.

مریلا زارعی با سلام سینما که توسط محسن مخملباف در سال ۱۳۷۳ ساخته شد برای اولین بار در سینما حضور پیدا کرد. نخستین سریالی که مریلا زارعی در آن نقش آفرینی کرد؛ مجموعه تلویزیونی کارآگاه بود و با مجموعه تلویزیونی هوای تازه به کارگردانی محمد رحمانیان بیشتر شناخته شد. فیلم های دو زن و واکنش پنجم دو نمونه از شانس های بازیگری مریلا زارعی محسوب می شوند که در آنها استعداد خود را به رخ کشید. مریلا زارعی مجرد است اما شایعه ازدواج او با مهدی رجبی در سال ۱۳۸۱ به گوش رسیده است.

مریلا زارعی بازیگر,عکس مریلا زارعی,عکسهای جدید مریلا زارعیمریلا زارعی در کنار خواهرش ملیکا زارعی

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش