پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۰۰

ویژگی های کلپتوکراسی (دزدسالاری) چیست؟

کلپتوکراسی,کلپتوکراسی یعنی چی,دزدسالاریدزدسالاری بیشتر در کشورهای جهان سوم رخ می دهد
حکومت دزدسالار در اقتصادسیاسی و حقوق مدنی، اثرات نامطلوبی برجای می گذارد و در نتیجه طبقات مختلف اجتماع از روسا و رهبران دزد سالار، الگو میگیرند و فساد به سایر طبقات اجتماع، راه می یابد.

کلپتوکراسی

اصطلاح دُزدسالاری یا کلپتوکراسی در سیاست، به دولتی می گویند که به منظور افزایش ثروت و قدرت سیاسی شخصی طبقه حاکم، عامه مردم را فدا می کنند. درواقع به اختلاس در بودجه های دولتی، دزدسالاری می گویند. این نوع حکومت را می توان در کشورهای توسعه نیافته ای مشاهده کرد که رژیمهای دیکتاتوری دارند، همچنین سطح اگاهی مردمش کم است و اگاهی کافی نسبت به حقوقشان ندارند و از بلوغ سیاسی و فرهنگی فاصله دارند و دارای اقتصاد دولتی می باشند. شما می توانید در کشورهای جهان سوم که از نظر اقتصاد برپایه استخراج منابع و اقتصاد رانتی هستند؛ با دزدسالاری یا یغما سالاری رو به رو شوید.

در دولت های خودکامه ای که نظارت بیرونی در آن وجود ندارد و فرمان استفاده از بودجه عمومی توسط رهبر آن کشور صادر می شود؛ کلپتوکراسی اتفاق می افتد. کلپتوکراسی ها با گروه هایی رابطه نزدیکی دارند که از آن ها می توان به گروه های نظامی، الیگارشی ها، دیکتاتوری ها و انواع دیگر رژیم های استبدادی یا خویشاوندسالار اشاره کرد. رفتار رهبران کلپتوکراسی با منابع کشور، مشابه موارد شخصی است و از این منابع برای تجملات و تفریحات، استفاده می کنند و بسیاری از رهبران، بودجه کشور را در کشورهای خارجی به حساب های مخفی انتقال می دهند.

اثرات دزدسالاری یا کلپتوکراسی

گسترش فساد از سطوح مدیریتی کلان به خُرد، از مشکلات و آسیبهای کلپتوکراسی به شمار میرود و هرکسی براساس میزان نفوذ، توان و جایگاهش، منابع قابل دسترسش را به غارت میبرد؛ در نتیجه این پدیده باعث خود تباهی جوامع و سقوط اخلاقیات آن میشود.

- یکی از اثرات دزدسالاری، چپاول مبالغی از منابع عمومی توسط سردمداران و صاحبان پست و قدرت میباشد که باید برای پیشرفت و توسعه صرف شود. همین امر باعث کاهش سطح و کیفیت زندگی و میزان برخورداری مردم میشود و رفاه و امنیت اجتماعی در سطح پایینی قرار می گیرد.

- حکومت دزدسالار در اقتصادسیاسی و حقوق مدنی، اثرات نامطلوبی برجای می گذارد؛ و طبقات مختلف اجتماع از رؤسا و رهبران دزدسالار، الگو می گیرند و فساد به سایر طبقات اجتماع، راه می یابد. درواقع فساد مالی در دنیای امروز، از حاکمان دزدسالار یک کشور به مردمش منتقل میشود و تبدیل به یک هنجاری اجتماعی می شود. به طوریکه قشرهای اجتماع، درصورت مواجهه با غرق شدن حاکمان دولت در فساد مالی، تصمیم می گیرند که از موقعیتهای شخصی یا اداری خود سوء استفاده کنند.

اثرات دزدسالاری,کلپتوکراسی,ویژگی های دزد سالاریدزدسالاری معمولاً با اختلاس در بودجه های دولتی همراه است

به خاطر اینکه حکومتهای دزدسالار برای اختلاس پول، از روشهای پول شوئی یا سواستفاده از ثروتهای عمومی یا وجوه حاصل از پرداختهای شهروندان، استفاده می کنند؛ در نتیجه شهروندان،  دیگر در زندگی خود،« رفاه» ندارند.

- پول سرقت شده توسط دزدسالاران، اغلب از بودجه ی مختص امکانات عمومی از جمله ساختن بیمارستان ها، مدارس، جاده ها، پارک ها و مانند آن می باشد؛ چنین سرقتی، رفاه عمومی را کم میکند و اجازهٔ شفافیت در اقتصاد به دلیل دست داشتن صاحبان اصلی قدرت در فسادها، داده نمی شود تا سودجویی های راحتی داشته باشند.

ویژگی های دزد سالاری

یک حکومت کلپتوکراسی (دزد سالار) دارای ویژگی های عمومی زیر می باشد:

> دزد سالاری ها تقریباً همیشه در ارتباط با رژیم های استبدادی فاسدی هستند. مقامات حکومتی موظفند که بر بودجه و سایر منابع کشور، قدرت و کنترل کامل داشته باشند.

> در حکومت کلپتوکراسی نگهداری معاملات شخصی انجام شده در قدرت توسط افراد، به صورت ناشناخته و مخفی است. به خاطر اینکه کسی نیست تا اختلاس از بودجه دولتی را مورد سؤال قرار دهد، به همین علت با خزانه دولت همانند حساب شخصی یک دزدسالار برخورد میکنند.

> یک حکومت دزد سالار، بودجه عمومی" غارت شده" را بطور مخفیانه ای به حساب های مخفی سایر کشورها منتقل میدهد. گاهی اوقات قانون کشورهای دیگر نمی گذارند که کشور اصلی، دسترسی به اطلاعات ذخائر پولی موجود در بانک هایشان داشته باشند؛ چون به عنوان بهترین راه انباشت پول" غیرقانونی" محسوب میشود.

> دزد سالاری، ناشی از یک" دولت ضعیف" می باشد. حاکمان باید در چنین دولتی به مقابله با سایر" افراد قوی"   بپردازند. چنین تهدیداتی در اثر منابع درآمدی فساد آمیز رهبران سیاسی بوجود می آمد.

> یکی از دیگر ویژگی های کلپتوکراسی یا دزدسالاری، غارت و تجارت غیرقانونی منابع طبیعی کشور است. معمولاً افراد( غارت زده) از خانه های خود بگونه ای آواره میشوند که کلپتوکراتها، زمین های تصرف شده آن ها را با منفعت های بیشتری می فروشند. به این ترتیب خود کلپتوکراتها، چنین پولی را تصاحب می کنند.

دزد سالاری فردی

بودجه های عمومی توسط بعضی از دیکتاتورها و سران حکومت های دزدسالار، در کشورهای بیگانه به حساب های بانکی شخصی محرمانه شان منتقل میشود تا اگر منصب قدرت را از دست دادند، به خوش گذرانی های خود در خارج از کشور ادامه دهند.

حکومت کلپتوکراسی,دزدسالاری در ایران,دزد سالاریحکومت دزدسالار تأثیر بسیار نامطلوبی در اقتصادسیاسی و حقوق مدنی می گذارد

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
خیلی جالبه که توضیحات شفاف داده اید ممنون
مشاهده کامنت های بیشتر
ابوالفضل پورعرب,بیوگرافی ابوالفضل پورعرب,زندگینامه ابوالفضل پورعرب بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و فعالیت های او (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:تئاتر، سینما، تلویزیون

پیشه:بازیگر

متولد:۱ تیر ۱۳۴۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

قد:۱۷۵ سانتیمتر

ادامه
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش