سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۵۱

اطلاعاتی درمورد سازمان ملل متحد و تاریخچه آن

سازمان ملل متحد,ارکان سازمان ملل متحد,مجمع عمومی سازمان ملل متحددر سال ۱۹۵۱ میلادی مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک مستقر شد
زمانی که ویرانه های جنگ جهانی دوم هم چنان از اروپا تا آفریقا و آسیا گسترده بود، ۵۱ کشور در ۲۴ ماه اکتبر ۱۹۴۵ میلادی منشور ملل متحد را امضا کردند تا نهادی به نام سازمان ملل متحد تاسیس شود. هدف اصلی از تشکیل سازمان ملل متحد رسیدن به هدف بزرگی که صلح جهانی نام دارد، بوده است.

سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد سازمانی بین المللی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل که در ده ژانویه ۱۹۲۰ تأسیس شده بود شد. این سازمان توسط ۵۱ کشور تأسیس و در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته است. اعضای آن تقریباً شامل همه کشورهای مستقلی می شود که از نظر بین المللی به رسمیت شناخته شده اند. فقط واتیکان، که عضویت در سازمان را نپذیرفته است و چین ملی (تایوان) که عضویتش پس از عضویت جمهوری خلق چین لغو شد، در سازمان ملل متحد عضو نیستند.

تاریخچه سازمان ملل متحد

اصطلاح «ملل متحد» را اولین بار فرانکلین روزولت، رئیس جمهور آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم برای اشاره به متفقین به کار برد. نخستین کاربرد رسمی این اصطلاح در بیانیه اول ژانویه ۱۹۴۲ ملل متحد بود که در آن متفقین از مفاد منشور آتلانتیک پشتیبانی و اعلام کرده بودند که از صلح جداگانه با نیرو های محور خودداری خواهند کرد.

اندیشه ایجاد سازمان ملل متحد در کنفرانس های مسکو، قاهره و تهران در سال ۱۹۴۳ دقیقتر شد. از اوت تا اکتبر ۱۹۴۴ نمایندگان آمریکا، شوروی، بریتانیا، فرانسه و جمهوری چین در کنفرانس دامبارتن اوکس در واشینگتن دی. سی، بر روی برنامه های تشکیل سازمان ملل متحد کار کردند. بیشتر بحث های این کنفرانس در خصوص نقش اعضای سازمان و شرایط دعوت از آنها بود. بعد در ماه آوریل ۱۹۴۵ در کنفرانس سان فرانسیسکو تکلیف حق وتو برای پنج عضو شورای امنیت تعیین شد. در آخر در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ منشور ملل متحد به امضای ۵۰ کشور رسید و سازمان ملل متحد رسماً تشکیل شد.

پیش از تأسیس سازمان ملل متحد، کنفرانس ها و سازمان های بین المللی متعددی برای سامان دادن به بحران ها و جلوگیری از جنگ بین ملت ها تشکیل شده بود؛ من جمله کمیته ی بین المللی صلیب سرخ و کنوانسیون های ۱۸۹۹ و ۱۹۰۷ لاهه.

ساختمان ستاد فعلی سازمان ملل متحد در نیویورک و طی سال های ۱۹۴۹ و ۱۹۵۰ درکنار «ایست ریور» بنا شده است. گروهی از معماران بین المللی طراحی آنرا انجام داده اند. این ستاد بطور رسمی در ۱۹ ژانویه ۱۹۵۱ افتتاح گردید. با وجودیکه مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک واقع شده است، نهاد های مهم متعلق به آن در لاهه،  ژنو، وین، مونترال، کپنهاگ، بن و رم دایر شده اند.

شروع فعالیت و نخستین جلسه سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد فعالیت خود را در ۱۹۴۶ میلادی شروع کرد. در ابتدا نشست های سازمان در لندن و ژنو برگزار می شد تا این که در ۱۹۵۱ میلادی مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک مستقر شد.

همچنین اولین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حضور ۵۱ عضو برگزار شد و اولین جلسه شورای امنیت در ۱۷ ژانویه ۱۹۴۶ میلادی در کلیسای وست مینستر لندن برگزار شد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نیویورک سیتی را بعنوان میزبان مقر سازمان ملل متحد انتخاب کرد. مکان های مرتبط با سازمان ملل از ساختمان های مقر سازمان ملل متحد در ژنو، وین و نایروبی بعنوان قلمروهای بین المللی در نظر گرفته می شوند. همچنین تریگوه لی وزیر امور خارجه نروژ بعنوان اولین دبیرکل این سازمان انتخاب شد.

آرم سازمان ملل متحد,سازمان ملل متحد,همکاری با سازمان ملل متحدمجمع عمومی سازمان ملل متحد، رکن اصلی و جهانی سازمان ملل متحد است

ارکان سازمان ملل متحد

ارکان سازمان ملل متحد عبارتند از:

- مجمع عمومی

- شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC)

- شورای امنیت

- دبیرخانه سازمان ملل متحد

- شورای قیمومت (از اول نوامبر ۱۹۹۴ فعالیت نمی کند)

- دیوان بین المللی دادگستری

شورای امنیت سازمان ملل متحد,مقر سازمان ملل متحد,سازمان ملل متحدمهم‌ترین هدف سازمان ملل متحد، حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بوده است

علاوه بر ۶ رکن اصلی، سازمان ملل متحد نهادها و برنامه های دیگری را هم زیر پوشش دارد. از شناخته شده ترین این نهادها یونسکو، یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان است. آنکتاد هم یک رکن فرعی مجمع عمومی سازمان ملل متحد است

سازمان ملل متحد و بروکراسی

سازمان ملل متحد است که از نظام بوروکراسی کار آمدی بهره مند نیست و بیش از حد درگیر بروکراسی شده است. در دهه ۱۹۹۰ آمريکا که پیوسته بزرگ ترين عضو سازمان ملل متحد بوده با اعتراض به همین ناکار آمدی از انجام تعهدات خویش در قبال سازمان سرباز زد و پرداخت دیون خود را مشروط به اصلاحات نمود. در سال ۱۹۴۴ دفتر (OIOS) برای نظارت مؤثر بر بروکراسی سازمان تأسیس شد. مجمع عمومی طرح اصلاح ساختار سازمان ملل متحد را در اختیار دارد که هنوز به تصویب نرسیده است.

حوزه های مرتبط با سازمان ملل متحد

حوزه های مرتبط با سازمان ملل متحد عبارتند از: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی، سازمان بین المللی کار، سازمان بین المللی دریانوردی، آژانس بین المللی انرژی اتمی، هیأت میان دولتی تغییرات آب و هوایی، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، دادگاه ویژه سیرالئون، اتحادیه بین المللی مخابرات، برنامه مشترک ملل متحد در برابر ایدز، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، برنامه توسعه سازمان، کمیسیون حقوق تجارت بین الملل، برنامه محیط زیست، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرائم، سازمان آموزشی، صندوق مشارکت جهانی و صندوق توسعه زنان، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر، صندوق جمعیت ملل متحد، کمیساریای عالی پناهندگان، برنامه اسکان بشر و شورای حقوق بشر، صندوق کودکان و سازمان بهداشت جهانی و بسیاری موارد دیگر که همه در راستای تحقق اهداف سازمان ملل متحد (United Nations) کار می کنند و به امید روزی هستند که در دنیا صلحی پایدار ایجاد شود.

سازمان ملل متحد,وظایف مجمع عمومی سازمان ملل متحد,منشور سازمان ملل متحدسازمان ملل متحد در سال ۹۸ میلادی از جایزه صلح نوبل پرده برداری کردند 

گردآوری: بخش سیاست سرپوش  

  • 10
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
عکس از بهاره کیان افشار,بهاره کیان افشار,عکسهای بهاره کیان افشار بیوگرافی بهاره کیان افشار از کودکی تا به شهرت رسیدنش در بازیگری (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی مهندسی نرم افزار کامپیوتر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه: بازیگر و ترانه سرا

ادامه
نیکولا تسلا,نیکولاتسلا,زندگی نامه ی نیکولا تسلا زندگی نامه ی نیکولا تسلا و اختراعاتش (+ تصاویر)

متولد:۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶

زادگاه: سمیلجان، امپراتوری اتریش (کرواسی امروزی)

مرگ: ۷ ژانویهٔ ۱۹۴۳

تبار: صربی تبار

رشته فعالیت: مخترع، فیزیک دان و مهندس

ادامه
لئوناردو داوینچی,بیوگرافی لئوناردو داوینچی,عکس لئوناردو داوینچی زندگی نامه لئوناردو داوینچی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ ماه آوریل ۱۴۵۲

زادگاه: روستای وینچی، فلورانس

فوت: ۲ مهٔ ۱۵۱۹ 

ملیت: ایتالیا

جنبش: رنسانس میانه

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش