یکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۵۱

اطلاعاتی درمورد سازمان ملل متحد و تاریخچه آن

سازمان ملل متحد,ارکان سازمان ملل متحد,مجمع عمومی سازمان ملل متحددر سال ۱۹۵۱ میلادی مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک مستقر شد
زمانی که ویرانه های جنگ جهانی دوم هم چنان از اروپا تا آفریقا و آسیا گسترده بود، ۵۱ کشور در ۲۴ ماه اکتبر ۱۹۴۵ میلادی منشور ملل متحد را امضا کردند تا نهادی به نام سازمان ملل متحد تاسیس شود. هدف اصلی از تشکیل سازمان ملل متحد رسیدن به هدف بزرگی که صلح جهانی نام دارد، بوده است.

سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد سازمانی بین المللی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل که در ده ژانویه ۱۹۲۰ تأسیس شده بود شد. این سازمان توسط ۵۱ کشور تأسیس و در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته است. اعضای آن تقریباً شامل همه کشورهای مستقلی می شود که از نظر بین المللی به رسمیت شناخته شده اند. فقط واتیکان، که عضویت در سازمان را نپذیرفته است و چین ملی (تایوان) که عضویتش پس از عضویت جمهوری خلق چین لغو شد، در سازمان ملل متحد عضو نیستند.

تاریخچه سازمان ملل متحد

اصطلاح «ملل متحد» را اولین بار فرانکلین روزولت، رئیس جمهور آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم برای اشاره به متفقین به کار برد. نخستین کاربرد رسمی این اصطلاح در بیانیه اول ژانویه ۱۹۴۲ ملل متحد بود که در آن متفقین از مفاد منشور آتلانتیک پشتیبانی و اعلام کرده بودند که از صلح جداگانه با نیرو های محور خودداری خواهند کرد.

اندیشه ایجاد سازمان ملل متحد در کنفرانس های مسکو، قاهره و تهران در سال ۱۹۴۳ دقیقتر شد. از اوت تا اکتبر ۱۹۴۴ نمایندگان آمریکا، شوروی، بریتانیا، فرانسه و جمهوری چین در کنفرانس دامبارتن اوکس در واشینگتن دی. سی، بر روی برنامه های تشکیل سازمان ملل متحد کار کردند. بیشتر بحث های این کنفرانس در خصوص نقش اعضای سازمان و شرایط دعوت از آنها بود. بعد در ماه آوریل ۱۹۴۵ در کنفرانس سان فرانسیسکو تکلیف حق وتو برای پنج عضو شورای امنیت تعیین شد. در آخر در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ منشور ملل متحد به امضای ۵۰ کشور رسید و سازمان ملل متحد رسماً تشکیل شد.

پیش از تأسیس سازمان ملل متحد، کنفرانس ها و سازمان های بین المللی متعددی برای سامان دادن به بحران ها و جلوگیری از جنگ بین ملت ها تشکیل شده بود؛ من جمله کمیته ی بین المللی صلیب سرخ و کنوانسیون های ۱۸۹۹ و ۱۹۰۷ لاهه.

ساختمان ستاد فعلی سازمان ملل متحد در نیویورک و طی سال های ۱۹۴۹ و ۱۹۵۰ درکنار «ایست ریور» بنا شده است. گروهی از معماران بین المللی طراحی آنرا انجام داده اند. این ستاد بطور رسمی در ۱۹ ژانویه ۱۹۵۱ افتتاح گردید. با وجودیکه مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک واقع شده است، نهاد های مهم متعلق به آن در لاهه،  ژنو، وین، مونترال، کپنهاگ، بن و رم دایر شده اند.

شروع فعالیت و نخستین جلسه سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد فعالیت خود را در ۱۹۴۶ میلادی شروع کرد. در ابتدا نشست های سازمان در لندن و ژنو برگزار می شد تا این که در ۱۹۵۱ میلادی مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک مستقر شد.

همچنین اولین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حضور ۵۱ عضو برگزار شد و اولین جلسه شورای امنیت در ۱۷ ژانویه ۱۹۴۶ میلادی در کلیسای وست مینستر لندن برگزار شد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نیویورک سیتی را بعنوان میزبان مقر سازمان ملل متحد انتخاب کرد. مکان های مرتبط با سازمان ملل از ساختمان های مقر سازمان ملل متحد در ژنو، وین و نایروبی بعنوان قلمروهای بین المللی در نظر گرفته می شوند. همچنین تریگوه لی وزیر امور خارجه نروژ بعنوان اولین دبیرکل این سازمان انتخاب شد.

آرم سازمان ملل متحد,سازمان ملل متحد,همکاری با سازمان ملل متحدمجمع عمومی سازمان ملل متحد، رکن اصلی و جهانی سازمان ملل متحد است

ارکان سازمان ملل متحد

ارکان سازمان ملل متحد عبارتند از:

- مجمع عمومی

- شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC)

- شورای امنیت

- دبیرخانه سازمان ملل متحد

- شورای قیمومت (از اول نوامبر ۱۹۹۴ فعالیت نمی کند)

- دیوان بین المللی دادگستری

شورای امنیت سازمان ملل متحد,مقر سازمان ملل متحد,سازمان ملل متحدمهم‌ترین هدف سازمان ملل متحد، حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بوده است

علاوه بر ۶ رکن اصلی، سازمان ملل متحد نهادها و برنامه های دیگری را هم زیر پوشش دارد. از شناخته شده ترین این نهادها یونسکو، یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان است. آنکتاد هم یک رکن فرعی مجمع عمومی سازمان ملل متحد است

سازمان ملل متحد و بروکراسی

سازمان ملل متحد است که از نظام بوروکراسی کار آمدی بهره مند نیست و بیش از حد درگیر بروکراسی شده است. در دهه ۱۹۹۰ آمريکا که پیوسته بزرگ ترين عضو سازمان ملل متحد بوده با اعتراض به همین ناکار آمدی از انجام تعهدات خویش در قبال سازمان سرباز زد و پرداخت دیون خود را مشروط به اصلاحات نمود. در سال ۱۹۴۴ دفتر (OIOS) برای نظارت مؤثر بر بروکراسی سازمان تأسیس شد. مجمع عمومی طرح اصلاح ساختار سازمان ملل متحد را در اختیار دارد که هنوز به تصویب نرسیده است.

حوزه های مرتبط با سازمان ملل متحد

حوزه های مرتبط با سازمان ملل متحد عبارتند از: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی، سازمان بین المللی کار، سازمان بین المللی دریانوردی، آژانس بین المللی انرژی اتمی، هیأت میان دولتی تغییرات آب و هوایی، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، دادگاه ویژه سیرالئون، اتحادیه بین المللی مخابرات، برنامه مشترک ملل متحد در برابر ایدز، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، برنامه توسعه سازمان، کمیسیون حقوق تجارت بین الملل، برنامه محیط زیست، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرائم، سازمان آموزشی، صندوق مشارکت جهانی و صندوق توسعه زنان، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر، صندوق جمعیت ملل متحد، کمیساریای عالی پناهندگان، برنامه اسکان بشر و شورای حقوق بشر، صندوق کودکان و سازمان بهداشت جهانی و بسیاری موارد دیگر که همه در راستای تحقق اهداف سازمان ملل متحد (United Nations) کار می کنند و به امید روزی هستند که در دنیا صلحی پایدار ایجاد شود.

سازمان ملل متحد,وظایف مجمع عمومی سازمان ملل متحد,منشور سازمان ملل متحدسازمان ملل متحد در سال ۹۸ میلادی از جایزه صلح نوبل پرده برداری کردند 

گردآوری: بخش سیاست سرپوش  

  • 10
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش