دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۵۶

نحوه ی خواندن نماز امام رضا (ع) به چند روش گوناگون

نماز امام رضا برای شفای بیمار,نماز حاجت امام رضا برای ازدواج,نماز امام رضانماز امام رضا به صورت های مختلفی ذکر شده است
نماز امام رضا (ع) برای برآورده شدن حاجت و رفع مشکلات، بسیار نافع است. به صورت های مختلفی می توان نماز حاجت امام رضا( ع) و توسل به او را خواند.

نماز امام رضا (ع)

بسیاری از مسلمانان در زمان قرار گرفتن در تنگناهای زندگی دنیوی در این تصورند که خداوند، آن ها را از یاد برده است و با وجود صدا کردنش، پاسخی از جانب او دریافت نمی کنند و به ائمه متوسل میشوند. ائمه و امامان که از فرشتگان زمینی به شمار میروند گاهی اوقات موجب هموارتر کردن راه ارتباطی بندگان با پروردگارشان می شوند و خداوند متعال به واسطه آبروی آنها به بنده هایش نیم نگاهی می کند و به روی آن ها درب های رحمتش را باز میکند. امام رضا( ع) از امامانی محسوب میشود که همه ایرانی ها شوق دیدن حرمش را دارند و به ایشان متوسل میشوند.

هشتمین امام شیعیان به نام امام علی بن موسی الرضا( ع) توانست مسئولیت امامت و رهبری شیعیان را در سن ۳۵ سالگی بر عهده بگیرد. امام رضا( ع) همزمان با خلافت خلفای عباسی، دوران زندگی خود را با سختی ها و رنج بسیاری که بر ایشان روا داشتند؛ سپری کرد و سر انجام در سن ۵۵ سالگی به دست مامون عباسی شهید شد.

۱. نحوه خواندن نماز حاجت امام رضا (ع):

دو ركعت نماز در زمان مواجه شدن با امر دشوار بخوان؛ به این صورت که در یك ركعت، سوره های« حمد» و« آیة الكرسى» را بخوان و در ركعت دیگر، سوره های« حمد» و« إنّا أَنْزَلْناهُ فی لَیْلَةِ الْقَدْرِ» را بخوان. سپس با قرار دادن ‏قرآن در بالاى سرت این ذکر را بگو:

أَللَّهُمَّ بِحَقِّ مَنْ أَرْسَلْتَهُ إِلى خَلْقِكَ، وَبِحَقِّ كُلِّ ایَةٍ فیهِ، وَبِحَقِّ كُلِّ مَنْ‏ مَدَحْتَهُ فیهِ عَلَیْكَ، وَبِحَقِّكَ عَلَیْهِ، وَلا نَعْرِفُ أَحَداً أَعْرَفَ بِحَقِّكَ مِنْكَ،

خداوندا؛ به حقّ كسى كه او را بسوى آفریدگانت فرستادى، و به حقّ هر آیه ‏اى كه در آن است، و به حقّ‏ هر كسى كه او را در آن مدح و ثناء گفتى و به حقّ تو بر او، و كسى را نمى‏ شناسیم كه آشناتر به حقّ تو از خودت باشد.

سپس این ذکرها را بگو:ده ‏مرتبه: « یا سَیِّدی یا اَللَّهُ»، ده مرتبه:بِحَقِّ مُحَمَّدٍ، ده مرتبه:بِحَقِّ عَلِیٍّ، ده ‏مرتبه:بِحَقِّ فاطِمَةَ، ده مرتبه:بِحَقِّ الْحَسَنِ، ده مرتبه:بِحَقِّ الْحُسَیْنِ، ده‏ مرتبه:بِحَقِّ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ، ده مرتبه:بِحَقِّ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ، ده مرتبه:بِحَقِّ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ، ده مرتبه:بِحَقِّ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ، ده مرتبه:بِحَقِّ عَلِیّ ‏بْنِ مُوسى، ده مرتبه:بِحَقِّ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ، ده مرتبه:بِحَقِّ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ، ده مرتبه:بِحَقِّ حَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ، ده مرتبه:بِحَقِّ الْحُجَّةِ.

اگر این نماز و اعمالش را به جا آوردی؛ پیش از برخاستن از جایت، خداوند حاجتت را برآورده می کند.

۲. نماز حاجت امام رضا (ع) به شکل های دیگر:

کسی که حاجتی از درگاه خدا می خواهد یا دچار غم و اندوه شده، طبق فرموده ی امام رضا( ع) این نماز را بخواند:

دو رکعت نماز بخوان؛ به این شرح که پس از تلاوت سوره ی حمد در هر رکعت، ۱۳ مرتبه سوره قدر را بخوان. پس از تمام شدن نماز در حالت سجده، این ذکر را بگو:

« أَللَّهُمَّ یا فارِجَ الْهَمِّ، وَ یا کاشِفَ الْغَمِّ، وَ مُجیبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرّینَ، یا رَحْمنَ الدُّنْیا وَ رَحیمَ الْاخِرَةِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَ ارْحَمْنی‏ رَحْمَةً تُطْفِئُ بِها عَنّی غَضَبَکَ وَ سَخَطَکَ، وَ تُغْنینی بِها عَنْ رَحْمَةِ مَنْ‏ سِواکَ.»

نماز امام رضا برای شفای بیمار,نماز حاجت امام رضا برای ازدواج,نماز امام رضانحوه خواندن نماز حاجت امام رضا

سپس با قرار دادن سمت راست صورتت بر روی زمین بگو:

« یا مُذِلَّ کُلِّ جَبَّارٍ عَنیدٍ، وَ مُعِزَّ کُلِّ ذَلیلٍ، وَ حَقُّکَ قَدْ بَلَغَ الْمَجْهُودُ مِنّی‏ فی أَمْرٍ کَذا، فَفَرِّجْ عَنّی.»

سپس دعای بالا را با گذاشتن طرف چپ صورتت بر روی زمین بخوان. پس از آن مجددا دعای بالا را در حالت سجده بخوان تا خداوند غم و غصه ات را برطرف کند و حاجتت را به استجابت می رساند. نماز حاجت امام رضا( ع) در بعضی از کتاب ها به این شکل آمده است:نماز امام رضا( ع) به صورت سه نماز دو رکعتی میباشد که پس از تلاوت سوره ی حمد در هر رکعت، باید ۱۰ مرتبه سوره انسان خوانده شود. سپس این دعا بعد از پایان نماز، تلاوت شود:

« یا صاحِبى فى شِدَّتى وَ یا وَلِیّى فى نِعْمَتى

وَ یا اِلهى وَ اِلهَ اِبْراهیمَ وَ اِسْماعیلَ وَ اِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ

یا رَبَّ کهیعص وَ یس وَ الْقُرْآنِ الْحَکیمِ

اَسْئَلُکَ یا اَحْسَنَ مَنْ سُئِلَ وَ یا خَیْرَ مَنْ دُعِىَ وَ یا اَجْوَدَ مَنْ اَعْطى وَ یا خَیْرَ مُرْتَجى

اَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد و آلِ مُحَمَّد»

۳. نماز حاجت امام رضا (ع) در روز جمعه:

طبق روایتی از امام رضا( ع)، اگر کسی حاجتی دارد که سینه اش را تنگ کرده باید روزه از چهارشنبه تا جمعه بگیرد و سرش را در روز جمعه با گل خطمی بشوید، سپس با پوشیدن پاکیزه ترین لباس هایش و خوش بو کردن بدنش با بهترین عطر، اندکی از مال خود را صدقه بدهد و در زیر اسمان، دو رکعت نماز به شرح زیر بخواند.

نمازگزار باید پس از خواندن حمد در هر رکعت، سوره توحید را ۱۵ مرتبه بخواند. سپس سوره توحید را در هر رکعت، قبل از رکوع، در رکوع و پس از رکوع و همچنین در سجده اول، بعد از سجده اول، در سجده دوم و پس از آن ۱۵ مرتبه تلاوت کند. پس از اتمام نماز نیز ۱۵ مرتبه سوره توحید را بخواند. سپس ۱۵ مرتبه سوره توحید را در حالت سجده بخواند بعد با قرار دادن طرف راست صورتش بر روی زمین، سوره توحید را ۱۵ مرتبه بخواند و در نهایت با گذاشتن طرف چپ صورتش بر روی زمین، ۱۵ مرتبه سوره توحید را بخواند. در این زمان باید ذکر زیر را در حالت سجده با گریه و زاری بخواند:

« یا جَوادُ یا ماجِدُ، یا واحِدُ یا أَحَدُ یا صَمَدُ، یا مَنْ لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ وَ لَمْ‏ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ، یا مَنْ هُوَ هکذا وَ لا هکَذا غَیْرُهُ، أَشْهَدُ أَنَّ کُلَّ مَعْبُودٍ مِنْ لَدُنْ عَرْشِکَ إِلى قَرارِ أَرْضِکَ باطِلٌ إِلّا وَجْهَکَ جَلَّ جَلالُکَ، یا مُعِزَّ کُلِّ ذَلیلٍ، وَ یا مُذِلَّ کُلِّ عَزیزٍ، تَعْلَمُ کُرْبَتی، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ فَرِّجْ عَنّی.»

بعد از آن ۳ مرتبه دعای بالا را با گذاشتن طرف راست صورتش بر زمین بخواند و برای طرف چپ صورتش نیز همین کار را بکند.

طبق فرموده ی امام رضا، خداوند حاجت به جا آورنده ی این اعمال را مستجاب می کند و او باید به خدا، محمد و آل محمد در مورد حاجتش متوسل شود و آنرا یکی پس از دیگری نام ببرد.»

۴. نماز حاجت امام رضا (ع) به نقل از مقاتل:

مقاتل بن مقاتل برای برآورده شدن حاجاتش از امام رضا( ع)، دعایی را خواست. امام رضا( ع) در جواب به او فرمود:

در زمان داشتن حاجت مهم، در ابتدا غسل کن و با پوشیدن پاکیزه ترین لباسها و خوش بو کردن خود، دو رکعت نماز در زیر اسمان بخوان. ۱۵ مرتبه سوره توحید را در هر رکعت، پس از سوره ی حمد بخوان. بعداز آن در هر رکعت، ۱۵ مرتبه سوره توحید را پیش از رکوع، در رکوع و پس از رکوع و همچنین در سجده اول، پس از سجده اول و در سجده دوم بخوان( مجموعا ۲۱۰ مرتبه در دو رکعت). پس از اتمام نمازت در حالت سجده، دعای زیر را بخوان:

« أَللَّهُمَّ إِنَّ كُلَّ مَعْبُودٍ مِنْ لَدُنْ عَرْشِكَ إِلى قَرارِ أَرْضِكَ فَهُوَ باطِلٌ سِواكَ، فَإِنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ الْحَقُّ الْمُبینُ، إِقْضِ لی حاجَةً كَذا وَكَذا، اَلسَّاعَةَ السَّاعَةَ.»

و با اصرار و التماس، خواسته هایت از خداوند را بیان کن و بعد از مستجاب شدن حاجتت، نماز شکر بجای آور( نماز شکر دو رکعت است؛ به این صورت که پس از خواندن حمد در رکعت های اول و دوم باید به ترتیب، سوره توحید در رکعت اول و سوره کافرون را در رکعت دوم خواند. همچنین ذکر« اَلْحَمْدُ للَّهِِ شُكْراً، شُكْراً للَّهِِ وَحَمْداً» در رکوع رکعت اول و ذکر« شُكْراً للَّهِِ وَحَمْداً» در سجده رکعت اول خوانده شود و ذکر« اَلْحَمْدُ للَّهِِ الَّذی قَضى حاجَتی، وَ أَعْطانی سُؤْلی وَ مَسْأَلَتی» در رکوع و سجده رکعت دوم گفته شود).

۵. نماز حاجت امام رضا (ع) برای ازدواج:

براساس روایتی از امام رضا، هرگاه قصد ازدواج داشتی؛ از خدا طلب خیر کن و پس از به جا آوردن دو رکعت نماز، دست هایت را بالا ببر و این دعا را بخوان:

« أَللَّهُمَّ إِنّی اُریدُ التَّزْویجَ فَسَهِّلْ لی مِنَ النِّسآءِ أَحْسَنَهُنَّ خَلْقاً وَ خُلْقاً، وَ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً، وَ أَحْفَظَهُنَّ نَفْساً فِیَّ وَ فی مالی، وَ أَكْمَلَهُنَّ جَمالاً، وَ أَكْثَرَهُنَّ أَوْلاداً.»

حدیث نماز امام رضا,نماز امام رضا,کیفیت نماز امام رضابرای برآورده شدن حاجت و رفع مشکلات خواندن نماز حاجت امام رضا(ع) بسیار نافع است

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش