مهمترین عناوین خبری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۵۶

نحوه ی خواندن نماز امام رضا (ع) به چند روش گوناگون

نماز امام رضا برای شفای بیمار,نماز حاجت امام رضا برای ازدواج,نماز امام رضانماز امام رضا به صورت های مختلفی ذکر شده است
نماز امام رضا (ع) برای برآورده شدن حاجت و رفع مشکلات، بسیار نافع است. به صورت های مختلفی می توان نماز حاجت امام رضا( ع) و توسل به او را خواند.

نماز امام رضا (ع)

بسیاری از مسلمانان در زمان قرار گرفتن در تنگناهای زندگی دنیوی در این تصورند که خداوند، آن ها را از یاد برده است و با وجود صدا کردنش، پاسخی از جانب او دریافت نمی کنند و به ائمه متوسل میشوند. ائمه و امامان که از فرشتگان زمینی به شمار میروند گاهی اوقات موجب هموارتر کردن راه ارتباطی بندگان با پروردگارشان می شوند و خداوند متعال به واسطه آبروی آنها به بنده هایش نیم نگاهی می کند و به روی آن ها درب های رحمتش را باز میکند. امام رضا( ع) از امامانی محسوب میشود که همه ایرانی ها شوق دیدن حرمش را دارند و به ایشان متوسل میشوند.

هشتمین امام شیعیان به نام امام علی بن موسی الرضا( ع) توانست مسئولیت امامت و رهبری شیعیان را در سن ۳۵ سالگی بر عهده بگیرد. امام رضا( ع) همزمان با خلافت خلفای عباسی، دوران زندگی خود را با سختی ها و رنج بسیاری که بر ایشان روا داشتند؛ سپری کرد و سر انجام در سن ۵۵ سالگی به دست مامون عباسی شهید شد.

۱. نحوه خواندن نماز حاجت امام رضا (ع):

دو ركعت نماز در زمان مواجه شدن با امر دشوار بخوان؛ به این صورت که در یك ركعت، سوره های« حمد» و« آیة الكرسى» را بخوان و در ركعت دیگر، سوره های« حمد» و« إنّا أَنْزَلْناهُ فی لَیْلَةِ الْقَدْرِ» را بخوان. سپس با قرار دادن ‏قرآن در بالاى سرت این ذکر را بگو:

أَللَّهُمَّ بِحَقِّ مَنْ أَرْسَلْتَهُ إِلى خَلْقِكَ، وَبِحَقِّ كُلِّ ایَةٍ فیهِ، وَبِحَقِّ كُلِّ مَنْ‏ مَدَحْتَهُ فیهِ عَلَیْكَ، وَبِحَقِّكَ عَلَیْهِ، وَلا نَعْرِفُ أَحَداً أَعْرَفَ بِحَقِّكَ مِنْكَ،

خداوندا؛ به حقّ كسى كه او را بسوى آفریدگانت فرستادى، و به حقّ هر آیه ‏اى كه در آن است، و به حقّ‏ هر كسى كه او را در آن مدح و ثناء گفتى و به حقّ تو بر او، و كسى را نمى‏ شناسیم كه آشناتر به حقّ تو از خودت باشد.

سپس این ذکرها را بگو:ده ‏مرتبه: « یا سَیِّدی یا اَللَّهُ»، ده مرتبه:بِحَقِّ مُحَمَّدٍ، ده مرتبه:بِحَقِّ عَلِیٍّ، ده ‏مرتبه:بِحَقِّ فاطِمَةَ، ده مرتبه:بِحَقِّ الْحَسَنِ، ده مرتبه:بِحَقِّ الْحُسَیْنِ، ده‏ مرتبه:بِحَقِّ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ، ده مرتبه:بِحَقِّ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ، ده مرتبه:بِحَقِّ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ، ده مرتبه:بِحَقِّ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ، ده مرتبه:بِحَقِّ عَلِیّ ‏بْنِ مُوسى، ده مرتبه:بِحَقِّ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ، ده مرتبه:بِحَقِّ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ، ده مرتبه:بِحَقِّ حَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ، ده مرتبه:بِحَقِّ الْحُجَّةِ.

اگر این نماز و اعمالش را به جا آوردی؛ پیش از برخاستن از جایت، خداوند حاجتت را برآورده می کند.

۲. نماز حاجت امام رضا (ع) به شکل های دیگر:

کسی که حاجتی از درگاه خدا می خواهد یا دچار غم و اندوه شده، طبق فرموده ی امام رضا( ع) این نماز را بخواند:

دو رکعت نماز بخوان؛ به این شرح که پس از تلاوت سوره ی حمد در هر رکعت، ۱۳ مرتبه سوره قدر را بخوان. پس از تمام شدن نماز در حالت سجده، این ذکر را بگو:

« أَللَّهُمَّ یا فارِجَ الْهَمِّ، وَ یا کاشِفَ الْغَمِّ، وَ مُجیبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرّینَ، یا رَحْمنَ الدُّنْیا وَ رَحیمَ الْاخِرَةِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَ ارْحَمْنی‏ رَحْمَةً تُطْفِئُ بِها عَنّی غَضَبَکَ وَ سَخَطَکَ، وَ تُغْنینی بِها عَنْ رَحْمَةِ مَنْ‏ سِواکَ.»

نماز امام رضا برای شفای بیمار,نماز حاجت امام رضا برای ازدواج,نماز امام رضانحوه خواندن نماز حاجت امام رضا

سپس با قرار دادن سمت راست صورتت بر روی زمین بگو:

« یا مُذِلَّ کُلِّ جَبَّارٍ عَنیدٍ، وَ مُعِزَّ کُلِّ ذَلیلٍ، وَ حَقُّکَ قَدْ بَلَغَ الْمَجْهُودُ مِنّی‏ فی أَمْرٍ کَذا، فَفَرِّجْ عَنّی.»

سپس دعای بالا را با گذاشتن طرف چپ صورتت بر روی زمین بخوان. پس از آن مجددا دعای بالا را در حالت سجده بخوان تا خداوند غم و غصه ات را برطرف کند و حاجتت را به استجابت می رساند. نماز حاجت امام رضا( ع) در بعضی از کتاب ها به این شکل آمده است:نماز امام رضا( ع) به صورت سه نماز دو رکعتی میباشد که پس از تلاوت سوره ی حمد در هر رکعت، باید ۱۰ مرتبه سوره انسان خوانده شود. سپس این دعا بعد از پایان نماز، تلاوت شود:

« یا صاحِبى فى شِدَّتى وَ یا وَلِیّى فى نِعْمَتى

وَ یا اِلهى وَ اِلهَ اِبْراهیمَ وَ اِسْماعیلَ وَ اِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ

یا رَبَّ کهیعص وَ یس وَ الْقُرْآنِ الْحَکیمِ

اَسْئَلُکَ یا اَحْسَنَ مَنْ سُئِلَ وَ یا خَیْرَ مَنْ دُعِىَ وَ یا اَجْوَدَ مَنْ اَعْطى وَ یا خَیْرَ مُرْتَجى

اَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد و آلِ مُحَمَّد»

۳. نماز حاجت امام رضا (ع) در روز جمعه:

طبق روایتی از امام رضا( ع)، اگر کسی حاجتی دارد که سینه اش را تنگ کرده باید روزه از چهارشنبه تا جمعه بگیرد و سرش را در روز جمعه با گل خطمی بشوید، سپس با پوشیدن پاکیزه ترین لباس هایش و خوش بو کردن بدنش با بهترین عطر، اندکی از مال خود را صدقه بدهد و در زیر اسمان، دو رکعت نماز به شرح زیر بخواند.

نمازگزار باید پس از خواندن حمد در هر رکعت، سوره توحید را ۱۵ مرتبه بخواند. سپس سوره توحید را در هر رکعت، قبل از رکوع، در رکوع و پس از رکوع و همچنین در سجده اول، بعد از سجده اول، در سجده دوم و پس از آن ۱۵ مرتبه تلاوت کند. پس از اتمام نماز نیز ۱۵ مرتبه سوره توحید را بخواند. سپس ۱۵ مرتبه سوره توحید را در حالت سجده بخواند بعد با قرار دادن طرف راست صورتش بر روی زمین، سوره توحید را ۱۵ مرتبه بخواند و در نهایت با گذاشتن طرف چپ صورتش بر روی زمین، ۱۵ مرتبه سوره توحید را بخواند. در این زمان باید ذکر زیر را در حالت سجده با گریه و زاری بخواند:

« یا جَوادُ یا ماجِدُ، یا واحِدُ یا أَحَدُ یا صَمَدُ، یا مَنْ لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ وَ لَمْ‏ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ، یا مَنْ هُوَ هکذا وَ لا هکَذا غَیْرُهُ، أَشْهَدُ أَنَّ کُلَّ مَعْبُودٍ مِنْ لَدُنْ عَرْشِکَ إِلى قَرارِ أَرْضِکَ باطِلٌ إِلّا وَجْهَکَ جَلَّ جَلالُکَ، یا مُعِزَّ کُلِّ ذَلیلٍ، وَ یا مُذِلَّ کُلِّ عَزیزٍ، تَعْلَمُ کُرْبَتی، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ فَرِّجْ عَنّی.»

بعد از آن ۳ مرتبه دعای بالا را با گذاشتن طرف راست صورتش بر زمین بخواند و برای طرف چپ صورتش نیز همین کار را بکند.

طبق فرموده ی امام رضا، خداوند حاجت به جا آورنده ی این اعمال را مستجاب می کند و او باید به خدا، محمد و آل محمد در مورد حاجتش متوسل شود و آنرا یکی پس از دیگری نام ببرد.»

۴. نماز حاجت امام رضا (ع) به نقل از مقاتل:

مقاتل بن مقاتل برای برآورده شدن حاجاتش از امام رضا( ع)، دعایی را خواست. امام رضا( ع) در جواب به او فرمود:

در زمان داشتن حاجت مهم، در ابتدا غسل کن و با پوشیدن پاکیزه ترین لباسها و خوش بو کردن خود، دو رکعت نماز در زیر اسمان بخوان. ۱۵ مرتبه سوره توحید را در هر رکعت، پس از سوره ی حمد بخوان. بعداز آن در هر رکعت، ۱۵ مرتبه سوره توحید را پیش از رکوع، در رکوع و پس از رکوع و همچنین در سجده اول، پس از سجده اول و در سجده دوم بخوان( مجموعا ۲۱۰ مرتبه در دو رکعت). پس از اتمام نمازت در حالت سجده، دعای زیر را بخوان:

« أَللَّهُمَّ إِنَّ كُلَّ مَعْبُودٍ مِنْ لَدُنْ عَرْشِكَ إِلى قَرارِ أَرْضِكَ فَهُوَ باطِلٌ سِواكَ، فَإِنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ الْحَقُّ الْمُبینُ، إِقْضِ لی حاجَةً كَذا وَكَذا، اَلسَّاعَةَ السَّاعَةَ.»

و با اصرار و التماس، خواسته هایت از خداوند را بیان کن و بعد از مستجاب شدن حاجتت، نماز شکر بجای آور( نماز شکر دو رکعت است؛ به این صورت که پس از خواندن حمد در رکعت های اول و دوم باید به ترتیب، سوره توحید در رکعت اول و سوره کافرون را در رکعت دوم خواند. همچنین ذکر« اَلْحَمْدُ للَّهِِ شُكْراً، شُكْراً للَّهِِ وَحَمْداً» در رکوع رکعت اول و ذکر« شُكْراً للَّهِِ وَحَمْداً» در سجده رکعت اول خوانده شود و ذکر« اَلْحَمْدُ للَّهِِ الَّذی قَضى حاجَتی، وَ أَعْطانی سُؤْلی وَ مَسْأَلَتی» در رکوع و سجده رکعت دوم گفته شود).

۵. نماز حاجت امام رضا (ع) برای ازدواج:

براساس روایتی از امام رضا، هرگاه قصد ازدواج داشتی؛ از خدا طلب خیر کن و پس از به جا آوردن دو رکعت نماز، دست هایت را بالا ببر و این دعا را بخوان:

« أَللَّهُمَّ إِنّی اُریدُ التَّزْویجَ فَسَهِّلْ لی مِنَ النِّسآءِ أَحْسَنَهُنَّ خَلْقاً وَ خُلْقاً، وَ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً، وَ أَحْفَظَهُنَّ نَفْساً فِیَّ وَ فی مالی، وَ أَكْمَلَهُنَّ جَمالاً، وَ أَكْثَرَهُنَّ أَوْلاداً.»

حدیث نماز امام رضا,نماز امام رضا,کیفیت نماز امام رضابرای برآورده شدن حاجت و رفع مشکلات خواندن نماز حاجت امام رضا(ع) بسیار نافع است

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش