جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۶:۵۰ - ۱۱ مهر ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۰۷۰۰۴۴۶
علما و مراجع تقلید

آیت‌الله یزدی:

بعد از گل ایران به کره در روز تاسوعا، آیا می‌توان جلوی خوشحالی مردم را گرفت؟

اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,علما,یزدی
رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به زمان برگزاری دیدار ایران و کره جنوبی(روز تاسوعا)، گفت: ممکن است گفته شود که بازی نکردن ما برای ما هزینه‌هایی خواهد داشت ولی باید همه این هزینه‌ها را داد تا این حرمت‌ها حفظ شود.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله محمد یزدی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در جامعه مدرسین حوزه علیمه قم گفت: این نشست خبری بر اساس احساس نیازی بود که در عرصه‌های مختلف حس می‌شد و بنده این سخنان را در جایگاه شخصی خود عنوان می‌کنم نه از جایگاه سمت حوزوی و اولین بحث من در این نشست نصیحت به وزیر ارشاد است.

 

وی با این مطلب که وزیر ارشاد احیاگر کنسرت‌ها در کشور است، گفت: ایشان خود به این نکته اقرار کرده است که احیاگر کنسرت‌ها در کشور بوده است. ایشان در دوره وزارت خود همه روز مجالس بزرگداشت ویژه آوازه‌خوانان و تارزنان و برخی هنرمندان برگزار می‌کنند و آنها را تحت ترویج هنر اجرا می‌کنند.

 

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: از ایشان می‌خواهیم در این مدت مسوولیت فکر کنند که چه چیزهای را در کشور ترویج کرده‌اند و آنها چه مسائلی در کشور ایجاد کرد. دیروز در یک جشنواره تئاتر خیابانی عنوان کردند که تئاترهای خیابانی می‌تواند موجب نزدیکی ادیان به هم شود در حالی که این مساله ناشی از بی‌سوادی است.

 

یزدی تصریح کرد: بنده نسبت به کنسرتی که در قم برگزار شد اعتراض کردم. اگر فیلم آن کنسرت را ندیده بودم تصمیم دیگری می‌گرفتم ولی وقتی فیلم کنسرت را دیدم، متوجه شدم تا چه حد حریم شکنی شده است.

 

مدیرکل ارشاد قم در این زمینه عذرخواهی کرده است ولی هیچ‌کس عذرخواهی او را نمی‌پذیرد چون حریم حرم شکسته شده است. حریم حوزه و مرجعیت در این واقعه شکسته شده و ایشان باید استعفا دهد و برود.

 

وی تصریح کرد: مسائلی که در این کنسرت روی داد مسائل بسیار زننده‌ای بود، زیرا این شهر، شهر اهل بیت است و نباید این مسائل در آن دیده شود. بنده به رییس جمهور توصیه می‌کنم که با توجه به غیرت دینی و لباس روحانیت که به تن دارید جلوی این فعاللیت‌ها را بگیرید و در مقابل آنها عکس‌العمل نشان دهید. از رییس جمهور می‌خواهم به آنها تذکر نشان بدهد چراکه این فعالیت‌ها نتیجه‌ای جز کاهش محبوبیت دولت نخواهد داشت.

 

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: وزیر ارشاد در جایی گفته بود که قم باید بررسی کند که چه موسیقی جایز است و چه موسیقی جایز نیست. شما باید کار خود را انجام بدهید و حق اظهارنظر در این زمینه را ندارید. نظر قاطع رهبری آن است که ترویج موسیقی در کشور نباید انجام شود این بحث با موسیقی متفاوت است و نظر ایشان این است که ترویج نباید صورت بگیرد و شما دارید این کار را انجام می‌دهید. در دوران وزارت شما برخی کتب که اجازه چاپ نداشت دوباره اجازه چاپ گرفت. من از نمایندگان مجلس به خصوص رییس مجلس می‌خواهم که نظارت کافی داشته باشند. برخی فعالیت‌های این وزارتخانه آمار طلاق را در کشور بالا می‌برد. شاید آنها به خود بگویند که طلاق به ما ربطی ندارد ولی فعالیت‌های فرهنگی در همه چیز تاثیر دارد.

 

عضو فقهای شورای نگهبان درخصوص بازی ایران  و کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی گفت: مطلع شدم وزیر ورزش در این زمینه تلاش‌هایی برای تعویق این دیدار انجام داده است و نامه‌نگاری‌هایی انجام گرفته است ولی خطاب به وزیر ورزش بیان می‌کنم که شما در سایه همین احترام‌ها به محرم و صفر به وزارت رسیده‌اید. نظام ما هم در همین محرم و صفر محقق شد. این همه شهید در این انقلاب به شهادت رسیده‌اند تا این کشور این حرمت‌ها را حفظ کند و همه چیز ما از محرم و صفر است.  اگر قرار باشد به همین راحتی نسبت به این مساله بی‌حرمتی کنیم، حرمتی باقی نخواهد ماند. ممکن است بیان کنید که بازی نکردن ما برای ما هزینه‌هایی خواهد داشت ولی باید همه این هزینه‌ها را داد تا این حرمت‌ها حفظ شود.

 

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: من شما را نصیحت نمی‌کنم بلکه از شما می‌خواهم این بررسی را انجام دهید و اگر قرار است تعطیل شود بهتر از حرمت شکنی است. اگر قرار باشد که برای حفظ حرمت عاشورا قبل از مسابقه مداحی صورت بگیرد، پس از گل توسط ایران آیا کسی خوشحالی نخواهد کرد و آیا می‌توان جلوی خوشحالی مردم را گرفت؟

 

یزدی در بخش دیگری از سخنان خود با فرا رسیدن محرم گفت: در مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان نیز باید مسائل مختلفی مورد نظر واقع شود که مهم‌ترین آن بیان فلسفه عزاداری و قیام امام حسین است. در این بین مداحان برگزار کنندگان هیئت‌ها باید خود را با موازین دینی همراه کنند. مداحان نباید مرزهای خود را فراموش کنند. نباید برای یک سینه‌زن احادیث ضعیف خواند تا او با یک چای دادن در یک روضه از عقوبت گناهانش معاف می‌شود. روضه جای بشارت و هشدار است.

 

وی تصریح کرد: حوزه نمی‎تواند در مسایل فرهنگی امر و نهی منجر به نتیجه حاکمیتی داشته باشد بلکه این خواسته را مطرح می‎کند و دولت و نهادهای اجرایی و فرهنگی هستند که باید با منکرات مقابله کنند.

 

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: برخی فرق و مذاهب و نحله‎های انحرافی سعی دارند به هر شکل ممکن وارد فضای اجتماعی و فرهنگی و حوزوی شوند و در این میان حتی به سراغ طلاب جوان هم می‎روند ولی در این زمینه حوزه از این تحرکات اطلاع داشته و سعی دارد که با روش‎های مناسب جلوی این تفکرات و حرکات را که از گذشته‎های دور نیز و جود داشت بگیرد.

 

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت ولایت پذیری مسوولان و آحاد جامعه گفت: ولایت پذیری یعنی اینکه اگر مطلبی از سوی ولی فقیه بیان شد و با تفکر من ناهماهنگ بود حتی در دل نیز دیگر تفکر خود را برتر ندانم و از نظر رهبری اطاعت کنم. رهبری به مشکلات واقف هستند و در آخرین دیداری که با ایشان به عنوان رئیس مجلس خبرگان داشتم درحالی که نگرانی‎های عمیق خود را از برخی جهات بیان کردم ایشان با بیانات خود به بنده آرامش دادند که بخشی از آن بیانات همان بیانات امام راحل به ایشان بود.

 

 

عضو فقهای شورای نگهبان در پاسخ به مطلبی مبنی بر اینکه حضور زنان در قم با مانتو بافت مذهبی شهر را بر هم ریخته است گفت: نباید این چنین سخن گفت زیرا اسلام ما را به رعایت حجاب ملزم کرده است ولی سخنی از چادر و مانتو نیاورده است؛ یعنی اگر حدود اسلامی رعایت شود، نوع پوشش تفاوتی نخواهد داشت به همین جهت در این عرصه باید بیشتر روی پوشش کار کرد تا نوع پوشش؛ گرچه رهبری فرمودند که چادر حجاب برتر است ولی امروزه زنان ایرانی در نقاط مختلف با پوشش کامل و با حجاب کامل و بدون چادر زندگی می‎کنند و این امر هم مشکلی ندارد.

 

یزدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نسل جدید حوزه نیز بیان کرد: حوزه علمیه ما همیشه به دنبال نخبه پروری بوده است. مراجع تقلید نیز به این امر اصرار دارند. البته قرار نیست همه طلاب مرجع شوند. خوشبختانه امروز در قم طلاب بسیاری هستند که در رشته‎هایی چون فلسفه و حدیث و تفسیر و.... به درجات عالیه رسیده‎اند و همین مساله نوید دهنده آینده درخشان در حوزه است.

 

وی گفت: خوشبختانه جوانان این نسل بسیار قوی و خلاق هستند و با استفاده از ابزارهای روز به خوبی دانش خود را تقویت کرده و به دنبال کاوش در عرصه‎های جدید هستند.

 

 

  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش