جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۰۴

بیوگرافی شهید جواد فکوری و فعالیت های او (+ تصاویر)

شهید جواد فکوری,بیوگرافی شهید جواد فکوری,شهید جواد فکوری خلبانشهید جواد فکوری مشاور ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی بود
از سمت های شهید جواد فکوری می توان به مشاور ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزیر دفاع در کابینه شهید محمدعلی رجایی، فرماندهی پایگاه یکم فرودگاه مهرآباد و فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با زندگینامه شهید جواد فکوری آشنا خواهید شد.

چکیده ای از بیوگرافی شهید جواد فکوری

نام:جواد فکوری

زاده:۱۳۱۷ 

زادگاه: تبریز

درجه: سرتیپ خلبان 

تاریخ شهادت:۱۳۶۰

محل شهادت:تهران( کهریزک)

بیوگرافی شهید جواد فکوری

جواد فکوری متولد سال ۱۳۱۷ در محله چرنداپ تبریز می باشد. او مادری مذهبی داشت و پدرش از کاسب های جزء به شمار می رفت که پس از شکست فرقه به تهران آمد و اقدام به خرید مغازه ای در سبزه میدان بازار تهران نمود و به کار بازرگانی، صادرات فرش به اروپا و واردات چای، کاغذ و چسب از آن جا مشغول شد. جواد، دوران کودکی خود را در این زمان ، پشت سر گذاشت.

تحصیلات شهید جواد فکوری

شهید جواد فکوری به مدرسه اقبال برای گذراندن دوره تحصیلات ابتدایی رفت و در دبیرستان مروی تهران به تحصیلات متوسطه خود پرداخت. وی توانست مدرک دیپلم خود را در سال ۱۳۳۷ بگیرد و به دانشکده خلبانی برود و با موفقیت، این دوره را تمام کند.

جواد فکوری، پس از شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۳۸ در رشته پزشکی پذیرفته شد ولی در مهر ماه همان سال بخاطر علاقه اش به خلبانی از تحصیل در دانشگاه انصراف داد و به دانشکده خلبانی نیروی هوایی رفت.

زندگی شخصی شهید جواد فکوری

در سال ۱۳۴۳ جواد فکوری با ژیلا ذره خاک، زندگی مشترکی را تشکیل داد و صاحب دو فرزند پسر و یک دختر به نام های انوشیروان، علی و آلاله گردید.

بیوگرافی شهید جواد فکوری,عکس شهید جواد فکوری,شهید جواد فکوریعکس خانوادگی جواد فکوری

دوره های آموزشی شهید جواد فکوری

شهید جواد فکوری در دانشگاه خلبانی، دوره مقدماتی پرواز را گذراند و در سال ۱۳۳۹ نخستین پرواز مستقل خود را بر فراز اسمان دوشان تپه با هواپیمای T- 33 در وضعیت های مختلف به مدت یک ساعت و نیم با موفقیت انجام داد.

فکوری برای تکمیل اموزش خود پس از گذراندن این دوره، به آمریکا اعزام شد و با ۲۶۳ ساعت اموزش پرواز در طول مدت یک سال و نیم، توانست گواهی نامه خلبانی هواپیمای شکاری بمب افکن اف ۴ را بگیرد و وقتی که به ایران بازگشت، مشغول به خدمت با درجه ستوان دومی در پایگاه یکم شکاری شد. سپس برای فعالیت در گردان تاکتیکی شکاری به پایگاه هوایی شیراز منتقل شد.

شهید جواد فکوری توانست با موفقیت، دوره های تکمیلی خلبانی، مدیریت خلبانی( اف ۴)، فرماندهی گردان هوایی و فرماندهی ستاد را طی کند. او دو مرتبه در سالهای ۱۳۴۲ و ۱۳۵۶به آمریکا رفت تا در آن جا تحصیل کند و دوره ی خلبانی جنگنده اف- ۴ را اموزش ببیند. او پس از اتمام دوره هایش در اسفند ۵۷ به ایران بازگشت.

فعالیت های شهید جواد فکوری

شهید جواد فکوری، مجدداً به خدمت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، پس از انقلاب ۱۳۵۷ درامد و بعنوان یکی از طراحان عملیاتهای نیروی هوایی ایران در زمان شروع جنگ ایران و عراق به فعالیتش ادامه داد. جواد فکوری در طراحی برخی از عملیات ها شرکت داشت که از آن ها می توان به عملیات کمان ۹۹ و عملیات اچ- ۳ و عملیات اوسیراک اشاره کرد. 

خدمت در نیروی هوایی

شهید جواد فکوری در پایگاه های مختلف نیروی هوایی در سال های پیش از پیروزی انقلاب فعالیت داشت که از آن ها می توان به پایگاه یکم شکاری مهرآباد به مدت ۳ سال، پایگاه هوایی شاهرخی همدان( سوم شکاری) به مدت ۳ سال و به مدت ۸ سال در پایگاه شکاری شیراز، اشاره نمود. او یکی از ناظران نظامی نیروی هوایی در دهه ۵۰ هجری شمسی بود که به کشور ویتنام اعزام شد و همچنین به عنوان معاون پشتیبانی پایگاه دوم شکاری تبریز محسوب میشد. وی برای فرماندهی این پایگاه در هنگام پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن انتخاب شد. او بدنبال ناارامی ها و شورش هواداران حزب خلق مسلمان در شهر تبریز، به مدت ۴۸ ساعت به گروگان گرفته شد. شهید جواد فکوری با وجود چنین محدودیت هایی توانست شورش را سرکوب کند و نظم را به پایگاه دوم شکاری و شهر تبریز برگرداند.

وی پس از انجام چنین عملیاتی به تهران رفت و برای سمت فرماندهی پایگاه یکم شکاری مهرآباد انتخاب شد و پس از آن به فعالیت در نیروی هوایی معاونت عملیات نیروی هوایی بمدت یک ماه مشغول شد و سپس به عنوان فرمانده ی نیروی هوایی به جای تیمسار سرلشکر باقری به فعالیت پرداخت. او و نیروی هوایی در سال ۱۳۵۹ بحران ناشی از کشف کودتای نوژه را از سر گذراندند و سرهنگ فکوری، موفق به احیای فعالیت روزمره و پروازهای عملیاتی نیروی هوایی با وجود پاکسازی های گسترده و سوظن دولت انقلابی شد. او با حفظ سمت خود در پی نخستین انتخابات ریاست جمهوری و پس از تشکیل کابینه محمدعلی رجایی بعنوان وزیر دفاع برگزیده شد و در دولت، عضو شد.

تحصیلات شهید جواد فکوری,سرتیپ خلبان شهید جواد فکوری,علت شهادت شهید جواد فکوریشهید جواد فکوری پس برای تکمیل آموزش به آمریکا اعزام شد

ربایش شهید جواد فکوری

یک ماه پس از انقلاب ۱۳۵۷، شهید جواد فکوری در سمت فرماندهی پایگاه دوم شکاری تبریز فعالیت کرد و اعضای حزب جمهوری خلق مسلمان ایران در دوران فرماندهی وی،  به طرفداری از سید محمدکاظم شریعتمداری، ناآرامی هایی را در تبریز پدیدآوردند. طرفداران این حزب در ادارات و پایگاه های نظامی مستقر در تبریز، نفوذ گسترده ای داشتند بگونه ای که از طریق برخی از پرسنل نظامی مستفر در پایگاه های نظامی، صدا و سیما و چند پایگاه نظامی در تبریز را تصرف کردند و در همین ایام، فکوری را در مقابل درب منزلش ربودند و تحت شکنجه به مدت دو روز قرار گرفت. ربایندگان، برطبق گفته ی همسر جواد فکوری میخواستند او را بر اثر شکنجه بکشند.

 اطلاعاتی درخصوص نحوه ی آزادی و یا فرار شهید جواد فکوری دردسترس نیست. جواد فکوری، با تلاش و همکاری مصطفی اردستانی و چند تن از پرسنل نیروی هوایی، پس از دو روز شکنجه، آزاد شد. وی را بخاطر شدت جراحات حاصل از این شکنجه به قصد درمان به تهران منتقل کردند و زمانی که بهبودی نسبی پیدا کرد، مجددا به تبریز برگشت و با حزب جمهوری خلق مسلمان مقابله کرد و اوضاع تبریز را سر و سامان بخشید.

آغاز جنگ و کمان ۹۹

در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ارتش عراق به فرماندهی صدام حسین به ایران حمله کرد و سرهنگ فکوری در این زمان توانست عملیات البرز یا طرح کمان ۹۹ را با موفقیت بگذراند. این عملیات، شامل حملهٔ سراسری به پایگاه های نیروی هوایی عراق و مراکز حساس نظامی و اقتصادی این کشور بود. سرهنگ فکوری به عنوان فرمانده ی جنگ نیروی هوایی توانست با تهاجم زمینی ارتش عراق مقابله کند و از شهر استراتژیک دزفول و مدافعان شهر آبادان، پشتیبانی کند. از دیگر فعالیت های او می توان به طراحی و اجرای عملیات اچ- ۳ و حمله به پایگاه های نیروی هوایی عراق در جوار مرز این کشور با اردن اشاره کرد. یکی از موفق ترین عملیات های نظامی نیروهای هوایی مدرن، حمله به اچ- ۳ در کنار کمان ۹۹ بود.  

شهادت جواد فکوری

در ۷ مهرماه سال ۱۳۶۰ جواد فکوری در راه بازگشت از جبهه بود که بهمراه جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه، نظیر سرهنگ نامجو، تیمسار سرلشکر فلاحی، سرداران کلاهدوز و جهان آرا، بر اثر سقوط پرواز هرکولس سی- ۱۳۰ شهید شد. حکومت جمهوری اسلامی، پس از مرگ شهید جواد فکوری، درجه ی تیمسار سرلشکر را به او داد و از او بعنوان رسمی« شهید تیمسار سرلشکر جواد فکوری» یاد کرد. علل مرگ سرلشکر فکوری از نظر نورالدین کیانوری، اتفاقی بودن سانحه هوایی نبود بلکه« عوامل دشمن» در آن دست داشت.

آثار شهید جواد فکوری

شهید جواد فکوری توانست چندین کتاب و دستورالعمل اموزشی در نیروی هوایی را بنویسد که یکی از آن ها کتابچهٔ اطلاعات نیروهای هوایی منطقه بود.

نشانی مزار شهید جواد فکوری

تهران / بهشت زهرا( س)/ گـلزار شهدا/ قطعه:۲۴ / ردیف:۷۳ / شماره:۲۵

سرتیپ خلبان شهید جواد فکوری,علت شهادت شهید جواد فکوریفکوری پس از انقلاب ۱۳۵۷، به فرماندهی پایگاه دوم شکاری تبریز منصوب شد

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X