سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۳:۱۱ - ۰۵ تير ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۴۰۲۱۱
نجوم و فضا

نگاهی به قابلیت‌های ماهواره «GOES-U» در آستانه پرتاب به فضا

ماهواره,ماهواره GOES-U
داده‌های ماهواره «GOES-U» که قرار است روز ۲۵ ژوئن به فضا پرتاب شود، به همراه اطلاعات به‌دست‌آمده از ماهواره‌های همتای آن می‌توانند نحوه نظارت بر زمین و محیط فراتر از آن را متحول کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، ماهواره‌های هواشناسی «اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا»(NOAA) شاید در گذشته خوب بودند اما در مقایسه با آنچه اکنون در مدار زمین وجود دارد، مانند تفاوت شب و روز هستند.

هنگامی که ماهواره «GOES-U» در روز ۲۵ ژوئن با موشک «فالکون هوی»(Falcon Heavy) شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) پرتاب شود، شبکه ماهواره‌ای هواشناسی «GOES-R» اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا را تکمیل خواهد کرد و قابلیت‌های سایر ماهواره‌های شبکه را افزایش خواهد داد. بدین ترتیب، تمرکز بیشتری بر آب‌وهوای فضا برقرار خواهد شد.

«ماهواره‌های زیست‌محیطی عملیاتی زمین‌ایستا»(GOES) جدید نیستند. آنها از سال ۱۹۷۵ یک جریان ثابت را از داده‌ها و تصاویر فضایی به دانشمندان ارائه می‌دهند اما در طول دهه‌ها، پیشرفت در فناوری و درس‌های آموخته‌شده از هر ماهواره پرتاب‌شده تا این مرحله به پیشرفت قابل توجه مدل‌های جدیدتر ماهواره کمک کرده‌اند.

عضو اخیر خانواده GOES در نوامبر ۲۰۱۶ با پرتاب اولین نمونه از چهار ماهواره GOES-R به فضا آغاز شد. در آن زمان، هواشناسان گفتند که چگونه ماهواره را در پیش‌بینی‌های خود گنجانده‌اند و از آن برای هشدار دادن به مردم درباره آب‌وهوای نامناسب استفاده کرده‌اند. همچنین، آنها خاطرنشان کردند که قدرت ماهواره جدید در مقایسه با ماهواره‌های پیشین چقدر باورنکردنی است.

بیش از هفت سال بعد با چرخش سه ماهواره از چهار ماهواره این مجموعه به دور زمین، دانشمندان می‌گویند که از نتایج به‌دست‌آمده و اینکه پیشرفت فناوری چگونه بازی را تغییر داده است، خرسند هستند. «جان سینتینئو»(John Cintineo) پژوهشگر «آزمایشگاه ملی طوفان‌های شدید»(NSSL) گفت: من معتقدم که ماهواره در پیش‌بینی طوفان تندری واقعا به تبلیغات خود عمل کرده است. هواشناسان می‌توانند تکامل طوفان را در لحظه مشاهده کنند و اطلاعات بیشتری را درباره پیشروی و شدت طوفان به دست بیاورند تا هشدارهای بهتری را ارائه دهند.

وی افزود: مجموعه GOES-R نه تنها مشاهداتی را در مواردی که پوشش رادار کم است ارائه می‌دهد، بلکه اغلب سیگنال قوی را پیش از رادار منتشر می‌کند؛ مانند زمانی که طوفان در حال تشدید یا تضعیف شدن است. من مطمئن هستم که در دهه گذشته پیشرفت‌های زیادی در پیش‌بینی‌ها و نظارت بر محیط‌ زیست صورت گرفته اما اینجاست که به وضوح شاهد بهبود بوده‌ام.

ماهواره,ماهواره GOES-U

هر ماهواره علاوه بر کمک به پیش‌بینی طوفان‌های شدید تندری، تصاویر و داده‌هایی را درباره رویدادهای بارانی شدید عامل وقوع سیل جمع‌آوری کرده، ابرهای کم‌ارتفاع و مه را هنگام شکل‌گیری آنها شناسایی کرده و پیشرفت‌های قابل توجهی را در پیش‌بینی‌ها و خدمات ارائه‌شده در فصل طوفان داشته است.

«کن گراهام»(Ken Graham) مدیر «سرویس ملی هواشناسی»(NWS) گفت: GOES داده‌های سریع‌تر و دقیق‌تری را در اختیار پیش‌بینی‌کنندگان طوفان قرار می‌دهد که برای تخمین زدن شدت طوفان حیاتی است.

سینتینئو گفت: GOES-U و مجوعه ماهواره‌های GOES-R، آب‌وهوای کل نیمکره غربی را در مقیاس مکانی و زمانی بی‌سابقه‌ای به دانشمندان و هواشناسان نشان می‌دهند. داده‌های این ماهواره‌ها به پژوهشگران کمک می‌کنند تا فناوری‌ها و روش‌های جدیدی را برای رسیدگی به مشکلاتی مانند پیش‌بینی رعد و برق، هشدار آب‌وهوای نامساعد و تخمین دقیق حرکت ابرها توسعه دهند. همچنین، فناوری‌های GOES-R از طریق تقویت جذب داده‌ها به بهبود پیش‌بینی‌ توسط مدل‌های عددی آب‌وهوا در سطح جهانی و منطقه‌ای کمک می‌کنند.

اگرچه GOES-U شبیه به همتایان خود است اما منحصربه‌فرد خواهد بود زیرا پیشرفت‌هایی در تجهیزات آن صورت گرفته که مبتنی بر داده‌های ماهواره‌های موجود در مدار زمین هستند. چیزی که GOES-U را از سایر ماهواره‌ها متمایز می‌کند، حسگر جدید روی آن موسوم به «CCOR» است که آب‌وهوای بیرون از جو زمین را کنترل می‌کند و رویدادهای جوی فضا را مورد بررسی قرار می‌دهد که می‌توانند بر سیاره ما تأثیر بگذارند.

«راب استینبرگ»(Rob Steenburgh) دانشمند «مرکز پیش‌بینی آب‌وهوای فضا»(SWPC) گفت: این اولین تاج‌نگار عملیاتی تقریبا واقعی خواهد بود که ما به آن دسترسی داریم. این یک جهش بزرگ برای ما به شمار می‌رود زیرا ما تاکنون همیشه به یک سیستم تاج‌نگار نصب‌شده روی یک فضاپیما وابسته بوده‌ایم که مدت‌ها پیش پرتاب شده است.

استینبرگ ادامه داد: این هیجان‌انگیز است زیرا اکنون دیگر مجبور نیستم منتظر بمانم تا داده‌ها دانلود شوند. گاهی اوقات تصاویر تاج‌نگار کنونی با تأخیر روبه‌رو می‌شوند و دانلود را به تعویق می‌اندازند. گاهی اوقات چهار یا هشت ساعت منتظر می‌مانیم؛ درحالی که هر ساعت مهم است زیرا با خروج جرم از تاج خورشیدی سر و کار داریم که گاهی به سوی زمین می‌آیند و مانند ماه گذشته طوفان‌های ژئومغناطیسی بزرگی را پدید می‌آورند.

ماهواره,ماهواره GOES-U

استینبرگ پیش از پیش‌بینی آب و هوای فضا، یک هواشناس آب‌وهوای زمین بوده و معتقد است روش ماهواره‌های نسل بعدی در متحول کردن پیش‌بینی آب‌وهوا بسیار مهم است. وی افزود: پیشرفت فناوری از دهه ۱۹۸۰ فناوری‌های مورد نیاز را در اختیار پیش‌بینی‌کنندگان آب‌وهوای زمین و فضا قرار داده است تا اعتماد به نفس و بهبود دقت پیش‌بینی برای آنها فراهم کند.

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش