چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
۲۱:۴۰ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۲۰۱۱۲۳
طبیعت و محیط زیست

بررسی زمین‌خواری، شکار غیر مجاز و واحدهای آلاینده در نشست امروز نمایشگاه محیط زیست

اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست,زمین‌خواری
پنل تخصصی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با محوریت صنایع آلاینده اصفهان، پیشگیری از زمین‌خواری، کوه‌خواری و تصرف غیر قانونی منابع طبیعی و بحث شکار غیر مجاز امروز در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با حضور جمعی از مسئولان دستگاه قضایی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، قنبری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اصفهان در پنل تخصصی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در بحث صنایع آلاینده که در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست برگزار شد اظهار کرد: استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار مساحت دارد که ۳۰ درصد این اراضی را اراضی بیابانی تشکیل می‌دهد.

 

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان پنج میلیون نفر جمعیت دارد گفت: این استان ۲۲ شهرستان، ۴۵ بخش، ۱۲۵ دهستان دارد. همچنین اصفهان ۳۰ درصد سهم صنایع آلاینده را به خود اختصاص داده است.

 

وی با بیان اینکه ۳۲ میلیون هکتار از اراضی کشور را مناطق بیابانی تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: ۳.۲ میلیون هکتار اصفهان را اراضی بیابانی تشکیل می‌دهد. آب و هوای اصفهان بیابانی است و مشکل بزرگ این استان وجود رشته کوه زاگرس در غرب این استان است که مانع ورود رطوبت به اصفهان می‌شود. علاوه بر این شرق اصفهان نیز بیابانی است.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان از جهت موقعیت سوق الجیشی شرایط مناسبی برای محیط زیست و منابع طبیعی ندارد، افزود: اصفهان در سال ۹۲ تنها یک روز پاک داشت. در سال ۹۳ اصلا روز پاک نداشت. در سال ۹۴ نیز تنها یک روز پاک داشت، اما در ۹ ماهه اول سال ۹۵ تعداد روزهای پاک به هفت روز رسید.

 

قنبری اظهار کرد: تعداد روزهای سالم اصفهان در سال ۹۲، ۷۱ روز ، در سال ۹۳، ۱۴۹ روز، در سال ۹۴، ۱۸۵ روز و در ۹ ماهه اول سال ۹۵ ، ۲۲۴ روز بوده است. همچنین تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس در این استان در سال ۹۲، ۱۵۰ روز، سال ۹۳، ۱۰۰ روز، سال ۹۴، ۷۸ روز و ۹ ماهه اول سال ۹۵، ۴۲ روز بوده است.

 

وی افزود: تعداد روزهای ناسالم برای عموم مردم در اصفهان در سال ۹۲، ۵۴ روز، سال ۹۳، ۲۷ روز، سال ۹۴، ۱۲ روز و ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۵، سه روز بوده است. این موضوع نشانگر تلاش سازمان محیط زیست در کنار سایر دستگاه‌ها برای بهبود کیفیت هوا است.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه فیلترهای قانونی بسیاری در بحث صنایع آلاینده ایجاد شده است اظهار کرد: بر اساس تبصره قانون مالیات بر ارزش افزوده واحدهای آلاینده هر سال باید یک درصد از فروش شان را اضافه بر مالیات بر ارزش افزوده بپردازند که رقم سنگینی است و می‌تواند عامل بازدارنده محسوب شود.

 

وی با تاکید بر اینکه محیط زیست استان اصفهان هر ساله تعداد صنایع آلاینده را اعلام می‌کند گفت: در سال ۹۴، ۹۷۶ واحد آلاینده در استان اصفهان معرفی شدند همچنین در سال ۹۵، ۵۱۵ واحد به عنوان واحدهای آلاینده به مراجع قضایی معرفی شدند که پرونده‌های آنها در حال رسیدگی است.

 

قنبری اظهار کرد: مالیاتی که از واحدهای آلاینده دریافت می‌شود در اختیار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار می‌گیرد که ردیف هزینه کرد این مبالغ نیز مشخص است.

 

به گزارش ایسنا، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز نیز با حضور در این پنل با اشاره به اینکه بحث محیط زیست و مواد مخدر یک چالش جهانی است اظهار کرد: متاسفانه مسائل زیست محیطی ایران منبعث شده از مسائل سیاسی خارجی و داخلی است. تا زمانی که به مسائل اجتماعی و حقوقی با نگاه‌های سیاسی بپردازیم درجا خواهیم زد.

 

وی با بیان اینکه گرد و غبار خوزستان ثمره عدم مدیریت کافی در کشورهای همسایه است گفت: عراق کشوری در حال جنگ است و نمی‌توان انتظاری بیشتر از آن داشت. مسئولین کشور ما نیز چانه‌زنی‌های بین المللی را انجام داده‌اند ولی در مسائل بین المللی، یک کشور نمی‌تواند تصمیم گیر باشد. با این وجود پیگیری‌ها و سهم خواهی‌های ایران باید با قوت بیشتر صورت گیرد.

 

جوهری با اشاره به اینکه می‌توانیم در جوامع بین المللی برای مسئله گرد و غبار دادخواست‌هایی را مطرح کنیم افزود: در استان‌های خوزستان، کرمانشاه و کردستان که زمانی درگیر جنگ بودند مسئولین باید مسائل زیست محیطی را با جدیت پیگیری کنند چون در بحث گرد و خاک سلامت مردم در معرض خطر قرار گرفته است.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه استان البرز یکی از استان‌های مهاجر پذیر کشور است گفت: البرز سه برابر نرم کشوری رشد جمعیت دارد و استان‌های کرمانشاه، خوزستان و کردستان که زمانی درگیر جنگ بودند استان‌های مهاجر فرست هستند.

 

وی با بیان اینکه عنوان مجرمانه زمین خواری، کوه خواری و دریاخواری وجود ندارد و اخیرا وارد ادبیات ما شده است اظهار کرد: همه مسائل زیست محیطی را باید به طور جامع نگاه کنیم. برای مثال در بحث نیروگاه‌ منتظر قائم کرج و نیروگاه همدان قبل از ساخت باید جانمایی‌های درست صورت می‌گرفت و این نیروگاه‌ها در مرکز ایران احداث نمی‌شدند تا ضمن مصرف آب شیرین کشور، پساب‌های بسیاری تولید کنند.

 

جوهری با بیان اینکه اگر اشتباه بودن ساخت سدهای بی رویه را نپذیریم همین روال ادامه پیدا می‌کند افزود: به دلیل نزدیکی استان البرز به پایتخت و آب و هوای خوب این استان تصرف اراضی و زمین خواری در این استان نمود دارد. این زمین‌خواری‌ها ناشی از زیاده خواهی ثروتمندان و عدم آگاهی مردم بومی است که با مبلغی اندک کل اراضی خود را در اختیار این افراد قرار می‌دهند.

 

وی افزود: افراد ثروتمند و برخوردار به سمت شهرستان‌های ساوجبلاغ، جاده چالوس و طالقان به منظور ساخت ویلا و تصرف اراضی سوق پیدا می‌کنند که عدم نظارت کافی از سوی مسئولین باعث ساخت این بناها می‌شود. در حقیقت بعد از ساخت این ساختمان‌های غیر قانونی مسئولین به سراغ تخریب آنها می‌روند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز با بیان اینکه بالای ۶۰ درصد جرایم خشن در حاشیه نشینی‌ها صورت می‌گیرد گفت: در ابتدای کار نباید اجازه ایجاد حاشیه نشینی‌ها را بدهیم. دلیل عمده حاشیه نشینی مناطق متعددی است که تصرف شده‌اند. بنابراین حاشیه نشینی معلول تصرف اراضی، زمین‌خواری‌ها و کوه‌خواری‌ها است.

 

جوهری با اشاره به اینکه مناطق مستعد حاشیه نشینی مثل همت را شناسایی کرده و نسبت به این موارد به مسئولین شهرداری و منابع طبیعی هشدار داده‌ایم گفت: در استان البرز در بحث مقابله و پیشگیری با ایجاد حاشیه نشینی ورود جدی داشته‌ایم. همچنین در این استان نیروگاه منتظر قائم را در بحث استفاده از سوخت‌های فسیلی تعطیل کرده‌ایم. بنابراین اگر بخواهیم در مسائل زیست محیطی بهبود پیدا کنیم باید عینک سیاسی را برداریم.

 

وی اظهار کرد: سمن‌ها و فعالان مدنی می‌توانند به عنوان شاکی در زمینه تصرف اراضی ورود کنند. همانطور که سمن‌ها باغ سیب کرج را به عنوان تنفس‌گاه البرز نجات دادند این گروه‌ها می‌توانند مانع تخریب و تصرف اراضی نیز شوند. سمن‌ها باید از همه دستگاه‌ها مطالبه گری داشته باشند.

 

به گزارش ایسنا جهانشاه‌لو دادستان شهرستان فردیس نیز با تاکید بر اینکه مقابله قهری دستگاه قضایی با زمین خواری صرفا عاملی برای پیشگیری نیست گفت: باید زمینه‌های این تخلفات را از بین ببریم.

 

وی با اشاره به اینکه برای صنعتی شدن کشاورزی در کشور هیچ گونه تغییر و حمایتی از کشاورز صورت نمی‌گیرد اظهار کرد: به جهت حساسیت برخی استان‌ها دستگاه قضایی اهتمام کافی بر موضوع تغییر کاربری و تصرف اراضی دارد.

 

وی افزود: در شهرستان‌های استان البرز در دو سال گذشته بالغ بر ۴۵۰ ویلا تخریب شده است. همچنین در هشتگرد ۷۰۰۰ چاه غیر مجاز وجود دارد. سطح زمین از ارتفاع دریا در ساوجبلاغ طی ۲۰ سال گذشته ۱.۵ متر کاهش پیدا کرده است.

 

دادستان فردیس با بیان اینکه اخیرا حدود ۱۵۰۰ چاه غیر مجاز مسدود شده است اظهار کرد: واگذاری غیر مجاز اراضی ملی و ایجاد واحدهای تعاونی مسکن آفتی است که در ادارات صورت می‌گیرد.

 

به گزارش ایسنا عامری دادستان شهرستان میامی استان سمنان هم با اشاره به اینکه در میامی دو پارک ملی، یک منطقه حفاظت شده و یک زیستگاه حیات وحش وجود دارد گفت: عامل بیشتر شکارهای غیرمجاز عوامل طبیعی مثل از بین رفتن اراضی ملی و از بین رفتن چشمه‌ها از طریق ایجاد چاه‌های غیر مجاز است.

 

وی اظهار کرد: گاهی محکومین مسائل محیط زیست را مجبور به ساخت آبشخور در مناطق حفاظت شده می‌کنیم. رفع تصرف و حذف چاه‌های غیر مجاز را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

 

وی اظهار کرد: یکی از معضلات ما تعارض مقررات شرعی با قانون کشور است. بر اساس قانون، شکار جرم تلقی می‌شود ولی به لحاظ شرعی شکار حلال است. بنابراین این موضوع تناقضی را ایجاد می‌کند.

 

 

 

 

  • 11
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش