چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۶۶

پرورش و نگهداری گیاه سنتی و زیبای دیفن باخیا

دیفن باخیا,پرورش و نگهداری گل دیفن باخیاپرورش و نگهداری دیفن باخیا
دیفن باخیا یکی از گیاهان رایج و مرسوم می باشد که از خانواده اراسه و بومی برزیل است. دیفن باخیا با داشتن برگ های بزرگ سبز و زرد رنگ می تواند فضای خانه را زیبا و بانشاط نشان دهد. در ادامه این مطلب سرپوش به روش های نگهداری و پرورش آن بیشتر اشاره می شود.

دیفن باخیا:

دیفن باخیا گیاهی از خانواده اراسه و بومی برزیل است که حدود ۱۲ گونه متفاوت دارد. این گیاه با داشتن برگ های پهن، ابلق، طرحدار در مناطق گرمسیری مکزیک، آمریکای جنوبی و هند غربی رشد می کند. برگ های این گیاه نوک تیز و بیضی شکل دارند و طول آنها در محیط می تواند به ۵۰ سانتی متر برسد، از طرفی برگ ها با داشتن رنگ سبز، سفید و زرد که در دو طرف برگ دیده می شوند، زیبایی زیادی به محیط می بخشند. ساقه دیفن باخیا نرم و آبکی است. 

برگ های دیفن باخیا به مرور زمان همراه با رشد ساقه رشد می کنند به همین دلیل به مرور زمان موجب لخت شدن ساقه خواهند شد. ساقه ها غالبا انشعابی ندارند و برگ های انتهایی همواره درحال رشد و فعالیت هستند. در اثر رشد گیاه برگ های پایینی به تدریج می ریزند و ساقه را به صورت یک میله تک انشعابی تنها می‌گذارند.

درصورتی که شرایط نگه داری مناسب باشد، گلهای سفید رنگ اسپات مانند در فصول بهار و تابستان در این گیاه شکوفا می‌شوند. شرایطی که برای نگهداری دیفن باخیا درنظر می گیرند بیشتر شبیه به گل های اسپاتی فیلوم می باشد اما جنبه زیبایی ندارد و از ماندگاری کمی برخوردار است. باید توجه کرد که دیفن باخیا از گیاهان سمی محسوب می شود پس در خصوص تماس کودکان یا حیوانات با گیاه باید توجه لازم صورت بگیرد، این گیاه ممکن است به قدری خطرناک باشد که چشم انسان را نابینا کند، البته با مراقبت میتوانید از داشتن این گیاه زیبا لذت ببرید.

دیفن باخیا,پرورش و نگهداری گل دیفن باخیا,گل دیفن باخیاپرورش و نگهداری دیفن باخیا؛ گیاه سنتی و خانگی

شرایط نگهداری دیفن باخیا:

نور:

بهترین رشد و عملکرد دیفن باخیا در سایه با نور ملایم و غیرمستقیم متوسط تا زیاد خواهد بود. درصورتی که این گیاه در نور کم قرار بگیرد، رشد به صورت علفی خواهد شد و رنگ گلبرگ ها به تدریج کاهش پیدا می کنند، از طرفی نباید دیفن باخیا را در نور شدید یا مستقیم قرار داد زیرا در این صورت برگ ها با آفتاب خواهند سوخت. درصورتی که فضایی کم نور یا بدون نور طبیعی دارید نگران نباشید می توانید این گیاه را با نور فلورسنت پرورش دهید، البته سازگاری گیاه ممکن است مدتی طول بکشد. 

این گیاه به سمت نور خم می شد پس باید گلدان را مرتبا بچرخانید تا نور کافی به تمام قسمت ها برسد، از طرفی باید از خم شدن برگ ها به یک سمت( سمتی که نور وجود دارد) خودداری شود. 

دما:

بهترین دمایی که برای نگهداری این گیاه درنظر می گیرند دمای ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد خواهد بود. دماهای پایین تر موجب ریزش برگ ها خواهد شد پس توصیه می شود در دماهای بالا آبپاشی با آب بدون کلر روی برگها انجام شود.

آبیاری:

دیفن باخیا در برابر آبیاری بسیار حساس است در نتیجه اجازه دهید که رویه خاک به اندازه ۲ سانتی متر کامل خشک شود و بعد از آن آبیاری با آب بدون کلر را آغاز کنید. شایع ترین مشکلی که برای این گیاه درنظر می گیرند رطوبت بیش از اندازه است.

به طورکلی آبیاری بیش از حد در گیاهان خانگی مشکلی رایج است که دیفن باخیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. این گیاه را در خاک سبک با زهکشی بالا بکارید و به آرامی آب دهید، خاک را مرطوب نگه دارید، اما دائما خیس نباشد و تنها رطوبت کمی داشته باشد. دیفن باخیا رطوبت را دوست دارد و از جمله گیاهان مناسب جهات نگهداری در حمام یا سرویس بهداشتی است زیرا در این اماکن زود رشد می کند. 

دیفن باخیا,پرورش و نگهداری گل دیفن باخیا,آبیاری گل دیفن باخیاپرورش و نگهداری دیفن باخیا؛ نکات آبیاری گیاه

رطوبت:

رطوبتی که این گیاه دوست دارد بین ۶۰ تا ۹۰ درصد است، پس جزء گیاهان رطوبت دوست محسوب می شود. درصورتی که کمبود رطوبت برای گیاه ایجاد شود ساقه و برگ های آن خم شده و می‌افتند این وضعیت دائما تکرار می شود تا اینکه به طورکلی گیاه را از بین ببرد. به همین دلیل پیشنهاد می شود از راه های افزایش رطوبت استفاده شود تا نیازهای گیاه تامین شوند. 

یکی از بهترین راه ها ساختن جزیره برای گیاه است تا از این طریق رطوبت را تامین کند. استفاده از یک ظرف آب در کنار گیاه و یا غبار پاشی برگها نیز می‌تواند مفید باشد.

خاک:

بهترین خاک برای نگهداری این گل؛ خاک و کود آماده کاشت همراه با مقداری پرلیت است. درصورتی که با در خاک نگه داشتن دیفن باخیا مشکل دارید می توانید آن را در آب نگه داری کنید، زیرا این گیاه می تواند در آب هم رشد کافی را داشته باشد پس در این مورد نباید نگران باشید. 

کود دهی:

حساسیت زیادی در خصوص نیاز دیفن باخیا به کوددهی وجود ندارد شما می توانید برای رشد بهتر در فصول رشد از کودهای مخصوص یا کود های NPK جهت تقویت گیاه استفاده کنید. همچنین کودهای با نیتروژن بالا برای گیاه  توصیه می‌شود.

تمیز کردن برگ های گیاه:

تنفس گیاهان از طریق سطح برگ آنها انجام می شود پس باید به صورت روتین گرد و غبارهایی که روی برگ هستند را تمیز کنید، در غیر این صورت گیاه نمی تواند نفس بکشد و به مرور زمان از بین می رود. پس بهتر است هر زمانی که برگ ها غبارآلود شدند با اسفنج یا پارچه نخی مرطوب آنها را تمیز کنید. زمان انجام این کار باید توجه کنید که خراشی روی برگ ایجاد نشود، همچنین بهتر است از دستکش استفاده شود. 

تعویض گلدان:

توصیه می شود هر ۱ تا ۲ سال یکبار در فصل بهتر نسبت به تعویض خاک و گلدان گیاه اقدام کنید. درصورتی که نمی توانستید گلدان را تعویض کنید، خاک سطحی را با خاک جدید جایگزین کنید. 

دیفن باخیا,پرورش و نگهداری گل دیفن باخیا,تعویض گلدان دیفن باخیاپرورش و نگهداری دیفن باخیا؛ تعویض گلدان

روش های تکثیر دیفن باخیا:

تکثیر دیفن باخیا با دو روش جدا کردن پاجوش و کاشت قلمه انجام می شود، پس باید توجه کرد که قبل از تکثیر از دستکش استفاده شود زیرا این گیاه سمی است و می تواند اثرات حساسیت پوستی و مسمومیت را از خود نشان دهد.

تکثیر دیفن باخیا با جدا کردن پاجوش ها:

زمانی که مشغول نگهداری و پرورش دیفن باخیا هستید احتمالا زیبایی و چشم نوازی برگ های خوشرنگ این گیاه شما را ترغیب خواهد کرد که دیفن باخیا را پرورش دهید. یکی از ساده ترین روش هایی که برای تکثیر این گیاه درنظر می گیرند جدا کردن پاجوش هایی است که از گیاه مادری جدا می شوند. 

برای این کار باید اجازه دهید پاجوش به صورت کامل رشد کرده و بزرگ شود، سپس آن را از گیاه مادری جدا کرده و در گلدان مناسب بکارید. شرایط نگهداری پاجوش مانند همان گیاه اصلی است که پیش از این به آن اشاره شد. 

قلمه زدن دیفن باخیا:

بهترین زمان برای تکثیر دیفن باخیا از طریق قلمه زدن اواسط فصل بهار تا اوایل فصل تابستان است. برای این کار می توانید به وسیله یک چاقوی تیز و ضدعفونی شده؛ قلمه ای را به اندازه ۸ الی ۱۲ سانتی متر از گیاه مادری جدا کنید. باید توجه کرد قلمه هایی که از قسمت انتهایی جدا می شوند سریع تر ریشه خواهد داد، از طرفی قلمه ها را از روی بندها نباید برش داد بلکه باید از بالا آنها را جدا کنید. 

برگ ها را از روی قلمه جدا کنید در این صورت انرژی گیاه صرف ریشه زایی خواهد شد نه رشد برگ ها. بعد از اینکه قلمه ها را از گیاه اصلی جدا کردید برای یک الی دو روز آنها رد یک محیط خشک بگذارید را محل برش کاملا خشک شود. در نهایت یک خام مناسب تهیه کرده و قلمه ها را به صورت عمدی یا افقی در آن بگذارید. برای نتیجه گیری بهتر، روی بستر را با یک کیسه پلاستیکی شفاف که چند سوراخ دارد بپوشانید تا رطوبت کافی در اختیار گیاه قرار بگیرد.

دیفن باخیا,پرورش و نگهداری گل دیفن باخیا,قلمه زدن دیفن باخیاپرورش و نگهداری دیفن باخیا؛ تکثیر از طریق قلمه زدن

بیماری های رایج دیفن باخیا:

همانطور که اشاره شد دیفن باخیا نگهداری آسانی دارد اما این گیاه هم مانند تمام گیاهان آپارتمانی درصورتی که شرایط محیطی مناسب نباشند ممکن است بیمار شود. از جمله بیماری های رایج این گیاه می توان به زرد شدن برگ ها، کوچک شدن و رنگ پریده شدن برگها، افتادگی ساقه و رشد کند اشاره کرد. تمامی مشکلات و بیماری های این گیاه در صورت تشخیص به موقع به سادگی قابل درمان هستند.

مشکلات رشد و نگهداری گل دیفن باخیا:

یکی از مشکلاتی که زمان نگهداری از دیفن باخیا بسیار دیده می شود مربوط به پوسیدگی ریشه و ساقه هاست که غالبا در اثر آبیاری زیاد، عدم ایجاد زهکشی مناسب برای خاک و گلدان و خیس ماندن خاک به مدت طولانی ایجاد می شود، به همین دلیل باید دقت شود که زمان استفاده کاشت از خاکی مناسب و زهکشی مطلوب استفاده کرد تا از بروز مشکلات این چنینی جلوگیری شود.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش