پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۴۷

همه چیز درباره کاشت و برداشت درخت خرمالو

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,پرورش درخت خرمالودرخت خرمالو
خرمالو درختی است که در مناطق گرمسیر رشد می کند و دارای میوه هایی خوشمزه و شیرین است. خرمالو میوه ای با ارزش های غذایی بسیار است و دارای موادمعدنی مانند کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر و پتاسیم و مقداری نیز سلولز نیز می باشد. 

خرمالو:

بدون شک یکی از بهترین میوه های پاییزی خرمالو است و همه ما یکی دوبار هم که شده طعم گس و فوق العاده آن را چشیده ایم. خرمالو در طیف رنگی زرد تا قرمز در میادین میوه عرضه می شود. قند موجود در خرمالو گلوکز می باشد و مقدار آن به ۱۳ تا ۱۹ درصد می رسد. تا زمانی که پوست خرمالو هنوز نرسیده است ماده ای به نام تانن دارد به همین جهت در ژاپن برای صنعت رنگرزی مورد استفاده می باشد. 

درباره درخت خرمالو:

زادگاه اصلی خرمالوها کشور چین می باشد. یکی از شناخته شده ترین انواع این درخت مدل ژاپنی آن می باشد که در کشورهای چین و ژاپن کاشت، داشت و برداشت می شود. انتقال این درخت از چین به سایر کشورهای آسیایی مانند ژاپن و کره رسید. اکنون کاشت نهال های خرمالو در کشورهای متفاوتی از قبیل اسپانیا، تونس، ایتالیا و همچنین کشور ما ایران کشت می شود. 

درخت های خرمالو همواره سبز هستند و بر روی شاخه های آن برگ های پهنی وجود دارند. درخت های خرمالو دارای عمری معمولا طولانی هستند به طوری که شما از سن ده سالگی خود می توانید روی سود این درخت حساب باز کنید. مناطق گرمسیری برای کاشت این درخت بهترین گزینه محسوب می شوند.

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,روش کاشت درخت خرمالوهمه چیز درباره درخت خرمالو

روش صحیح کاشت درخت خرمالو در باغچه:

در ابتدا باید یک نهال خرمالو بخرید، این نهال برای کاشت درخت میوه مذکور استفاده می شود پس باید قوت مناسبی داشته باشد، بهترین نوعی که می توانید خریداری کنید نژاد آسیایی و آمریکایی می باشد. در هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته باشید که ریشه نهال ها باید عریان باشد و خطری آنها را تهدید نکند. 

باید اضافه کرد که شرایط پرورش بذر درخت خرمالو به جهت احداث باغ میوه سخت تر از پرورش درخت از طریق نهال است. بسته به نوع آب و هوایی که منطقه زندگی شما دارد نهال خریداری باید در اوایل پاییز و یا فصل بهار کاشته شود. 

درخت های خرمالو نژاد آسیایی در آب و هوایی بیشترین امکان رشد را دارند که درجه حرارت آن زیر ۰ درجه سانتی گراد باشد، درنتیجه پیشنهاد می شود در اوایل بهار این اقدام را صورت دهید، از طرفی نوع آمریکایی آن بهتر است در فصل پاییز کاشته شوند تا دمای هوا بسیار سرد یا گرم نیست. 

برای کاشت نهال خرمالو یک نقطه مناسب از حیاط را انتخاب کنید که دارای نور زیاد و خاکی دارای قدرت زهکشی بالایی است، در نتیجه می توان گفت بهترین منطقه برای کاشت درخت خرمالو باید در بیشر ساعات روز دارای نور بیشتر و شرایط سایه کمتری باشد. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,نحوه کاشت درخت خرمالو در باغچهنحوه کاشت درخت خرمالو در باغچه

از طرفی باید منطقه ای که آب روی آن راکد می ماند دوری شود زیرا این کار برای درخت مناسب نیست. باید اشاره کرد که خرمالوی آمریکایی نسبت به واریته ی آسیایی آن مقاومت کمتری دارد و نسبت به شرایط نوری نامناسب و همچنین زهکشی بد خاک واکنش بدتری دارد. 

بعد از اینکه محل مناسبی را برای کاشت انتخاب کردید، حفره ای به قطر ۶/۷ سانتی متر و ارتفاع ۵ سانتی متر ایجاد کرده و ریشه های نهال ها را درون حفره قرار دهید، به طوری که پایه های درخت دقیقا بالاتر از سطح خاک قرار داشته باشد. 

بعد از طی کردن تمام مراحل گفته شده حفره را به وسیله خاک و کمپوست پر کرده و یک هرم کوچک در اطراف پایه درخت ایجاد کنید. با استفاده از مالچ پایه های درخت را بپوشانید، تا ریشه های نهال شما احساس خنکی داشته باشند. مالچ برای پوشاندن ریشه ها به خاک اضافه می شوند تا از پراکنده شدن آنها نیز پیشگیری کند، همچنین از تبخیر بی رویه آب هم جلوگیری می کنند. 

مالچ های دارای مواد آلی گزینه بهتری هستند زیرا زمانی که درخت خرمالو رشد می کند و مالچ ها فرسوده می شوند، مواد مغذی را به خاک اضافه می کنند. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,روش تکثیر درخت خرمالوروش تکثیر درخت خرمالو

همه چیز در مورد درخت خرمالو تا ۳ سال ابتدایی:

بعد از اینکه درخت خرمالو را کاشتید؛ به صورت روزانه آن را آبیاری کنید زیرا بافت خاک در سال اول باید به شکل مرتب مرطوب باشد. ریشه های درخت خرمالو آرام رشد می کنند پس آن چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که دائما از آب سیراب شوند. 

همانطور که اشاره شد خاک محل کاشت درخت خرمالو باید قدرت زهکشی مناسبی داشته باشند و روند آبیاری خرمالو طوری باشد که هر روز به مدت ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه آبیاری شوند. 

باید دقت کرد در سال اول برای آبیاری درختان خرمالو تنها زمانی که خاک خشک می شود باید به نهال آب بدهید. 

کوددهی به درخت خرمالو باید هر چهار ماه یک بار ( سه بار در سال) در طی سه سال به صورت برنامه ریزی شده انجام شود. مقدار کوددهی خرمالو باید طوری باشد که در هر نوبت یک یا دو فنجان کود سه بیست مایع و یا کود سه بیست npk به خاک اضافه شود. بعد از اینکه سه سال از کاشت درخت گذشت تنها دو مرتبه در سال و یا به عبارتی هر شش ماه یکبار کوددهی درخت خرمالو انجام شود.

بعد از گذشت سه سال بر اساس آنچه گفته می شود کود مناسب در اختیار درخت قرار دهید و از کوددهی زیاد برای آن بپرهیزید، زیرا درخت باید به صورت کامل در طی این مدت با خاک خود سازگار شود و کوددهی بیش از حد می تواند منجر به رشد ضعیف درخت، همچنین افت کیفیت محصول نهایی شود. 

در سال اول بعد از کاشت باید با استفاده از یک قیچی تیز و لوازم جانبی باغبانی شاخه های مرکزی را هرس کنید، در نتیجه این اقدام شما شاخه های خوب دیگری خواهید داشت که از همدیگر فاصله دارند، همه آنها با شاخه مرکزی به سمت بالا حرکت می کنند و تنه درخت را می سازند، همچنین زاویه آنها به طرف بیرون می باشد که این یک گزینه مثبت است. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,همه چیز در مورد درخت خرمالورسیدگی به درخت خرمالو تا سه سال بعد از کشت

بعد از گذشت یک سال از کاشت درخت از هرس شاخه های آن پرهیز کنید، البته اگر شاخه ها شکسته باشند موردی ندارد. بعد از سه سال از کاشت و پرورش درخت خرمالو شما می توانید میوه دهی درخت را ببینید و از طعم گس و شیرین میوه هایش لذت ببرید.

نحوه کاشت و پرورش خرمالو در گلدان:

در صورتی که قصد دارید خرمالو را در یک گلدان پرورش دهید بعد از خریداری خرمالو های رسیده و سالم، هسته آنها را به آرامی جدا کرده و با آب ولرم بشویید، به طوری که قسمت های گوشتی میوه به صورت کامل از هسته پاک شوند. 

در مرحله بعد هسته های پاک شده را داخل طرف آب قرار دهید و طرف را نیز در محلی گرم و کم نور بگذارید. با از دست دادن شفافیت آب باید آن را تعویض کنید. بعد از گذشت چند روز می توانید جوانه های کوچکی خارج شده از هسته خرمالو را ببینید. در این زمان گیاه جوان را به گلدان همراه با خاک مناسب اضافه دهید. 

زمانی که هسته را به خاک اضافه می کنید باید مراقب جوانه ها باشید تا آسیب نبینند سپس خاک اطراف آن را به آرامی فشار دهید. آبیاری کامل را بعد از انجام تمام اقدامات انجام دهید به شکلی که آب از ته گلدان خارج شود. 

گلدان را در محلی با نور و دمای مناسب قرار دهید. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,کاشت درخت خرمالو در گلدانکاشت درخت خرمالو در گلدان

خاک مناسب خرمالو:

خاکی که در آن درخت خرمالو را می کارید باید سبک و قابل نفوذ باشد به طوری که آب در ان حرکت کرده و حاصل خیز باشد. بهترین خاکی که برای درخت خرمالو استفاده می شود؛ خاک مرطوب خنک است، خاکی که در باغات قدیمی وجود دارد بهترین جواب را به شما خواهد داد، به همین دلیل توصیه می شود افرادی که می خواهند اقدام به کشت گیاه در باغچه منازل کنند آن را با استفاده از خاک باغات قدیمی پر کنند، موفقیت کاشت این درخت در منازل رعایت همین نکته می باشد. برخی از افراد برای باغچه خود از خاک مراتع استفاده می کنند که برای کاشت و پرورش این گیاه مناسب نیست.

درخت های خرمالو به کودهای دامی فراوان نیاز دارند، اما باید توجه داشت که کودهای پوسیده دامی باید استفاده شود نه کودهای تازه و نپوسیده، همچنین اگر داخل منازل کاشت را انجام می دهید به دلیل حجم کم خاک باغچه و محیط محدود برای رشد ریشه؛ تغذیه درختان خرمالو به کودهای نیمه آلی به نام ورز نیاز می شود. 

بعد از رفع سرمای زمستان در اسفند ماه به ازای هر درخت خرمالو باید ۴ تا ۵ کیلوگرم ورز در سطح باغچه پخش شود، سپس خاک ها را به خوبی شخم بزنید. در زمانی که شخم زنی را انجام می دهید باید توجه داشته باشید که حتما ماه اسفند باشد، همچنین توجه به اینکه درخت خرمالو به شخم ها عمیقی نیاز دارد نیز اهمیت دارد، در صورتی که ریشه آسیب ببیند دیرتر ترمیم می شود.  

آبیاری درخت خرمالو :

درخت خرمالو از جمله گیاهانی است که به آب نسبتا زیادی نیاز دارد، گیاه به خشکی حساس است و در هوای گرم نیاز به آبیاری بیشتری دارد. آبیاری باید به صورت منظم باشد. در این مورد باید تعادل برقرار شود زیرا اگر آبیاری بیشتر شود ریشه ها دچار کمبود اکسیژن می شوند، بارزترین علامت غرقابی ریزش میوه های درختان می باشد. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,آبیاری درخت خرمالودرباره آبیاری درخت خرمالو

تکثیر درخت خرمالو :

زمانی که درخت خرمالو را می کارید باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه به آنها اشاره می شود:

- زمانی که خرمالوی پیوندی را می کارید حدودا باید ۱۵ اسفندماه باشد، در صورتی که زودتر کاشته شود احتمال بروز سرمازدگی نهال بیشتر خواهد شد زیرا درخت نسبت به عمل جابجایی حساس است. 

- در زمان کاشت نهال پیوندی شما باید حتما نهال را در خزانه زیر خاک نگه دارید و سپس در حفره مورد نظر قرار دهید. باید توجه داشته باشید که عمیق کاشتن یا سطحی کاشتن نهال هر دو مضر هست. 

- زمانی که نهال را می کارید از دادن هرگونه کود شیمیایی و کود حیوانی خودداری کنید، تقویت گیاه باید از دو سال بعد از کاشت شروع شود و از همان ورز هم استفاده کنید. 

- بعد از کاشت درخت عمل آبیاری یک بار باید صورت بگیرد تا زمانی که درخت خرمالو جوانه نزده است آبیاری دوم را انجام ندهید. 

- بعد از گذشت دو سال عمل سربرداری و هرس برای فرم دهی به مدت دو تا سه سال باید انجام شود.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X