شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۴۷

همه چیز درباره کاشت و برداشت درخت خرمالو

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,پرورش درخت خرمالودرخت خرمالو
خرمالو درختی است که در مناطق گرمسیر رشد می کند و دارای میوه هایی خوشمزه و شیرین است. خرمالو میوه ای با ارزش های غذایی بسیار است و دارای موادمعدنی مانند کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر و پتاسیم و مقداری نیز سلولز نیز می باشد. 

خرمالو:

بدون شک یکی از بهترین میوه های پاییزی خرمالو است و همه ما یکی دوبار هم که شده طعم گس و فوق العاده آن را چشیده ایم. خرمالو در طیف رنگی زرد تا قرمز در میادین میوه عرضه می شود. قند موجود در خرمالو گلوکز می باشد و مقدار آن به ۱۳ تا ۱۹ درصد می رسد. تا زمانی که پوست خرمالو هنوز نرسیده است ماده ای به نام تانن دارد به همین جهت در ژاپن برای صنعت رنگرزی مورد استفاده می باشد. 

درباره درخت خرمالو:

زادگاه اصلی خرمالوها کشور چین می باشد. یکی از شناخته شده ترین انواع این درخت مدل ژاپنی آن می باشد که در کشورهای چین و ژاپن کاشت، داشت و برداشت می شود. انتقال این درخت از چین به سایر کشورهای آسیایی مانند ژاپن و کره رسید. اکنون کاشت نهال های خرمالو در کشورهای متفاوتی از قبیل اسپانیا، تونس، ایتالیا و همچنین کشور ما ایران کشت می شود. 

درخت های خرمالو همواره سبز هستند و بر روی شاخه های آن برگ های پهنی وجود دارند. درخت های خرمالو دارای عمری معمولا طولانی هستند به طوری که شما از سن ده سالگی خود می توانید روی سود این درخت حساب باز کنید. مناطق گرمسیری برای کاشت این درخت بهترین گزینه محسوب می شوند.

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,روش کاشت درخت خرمالوهمه چیز درباره درخت خرمالو

روش صحیح کاشت درخت خرمالو در باغچه:

در ابتدا باید یک نهال خرمالو بخرید، این نهال برای کاشت درخت میوه مذکور استفاده می شود پس باید قوت مناسبی داشته باشد، بهترین نوعی که می توانید خریداری کنید نژاد آسیایی و آمریکایی می باشد. در هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته باشید که ریشه نهال ها باید عریان باشد و خطری آنها را تهدید نکند. 

باید اضافه کرد که شرایط پرورش بذر درخت خرمالو به جهت احداث باغ میوه سخت تر از پرورش درخت از طریق نهال است. بسته به نوع آب و هوایی که منطقه زندگی شما دارد نهال خریداری باید در اوایل پاییز و یا فصل بهار کاشته شود. 

درخت های خرمالو نژاد آسیایی در آب و هوایی بیشترین امکان رشد را دارند که درجه حرارت آن زیر ۰ درجه سانتی گراد باشد، درنتیجه پیشنهاد می شود در اوایل بهار این اقدام را صورت دهید، از طرفی نوع آمریکایی آن بهتر است در فصل پاییز کاشته شوند تا دمای هوا بسیار سرد یا گرم نیست. 

برای کاشت نهال خرمالو یک نقطه مناسب از حیاط را انتخاب کنید که دارای نور زیاد و خاکی دارای قدرت زهکشی بالایی است، در نتیجه می توان گفت بهترین منطقه برای کاشت درخت خرمالو باید در بیشر ساعات روز دارای نور بیشتر و شرایط سایه کمتری باشد. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,نحوه کاشت درخت خرمالو در باغچهنحوه کاشت درخت خرمالو در باغچه

از طرفی باید منطقه ای که آب روی آن راکد می ماند دوری شود زیرا این کار برای درخت مناسب نیست. باید اشاره کرد که خرمالوی آمریکایی نسبت به واریته ی آسیایی آن مقاومت کمتری دارد و نسبت به شرایط نوری نامناسب و همچنین زهکشی بد خاک واکنش بدتری دارد. 

بعد از اینکه محل مناسبی را برای کاشت انتخاب کردید، حفره ای به قطر ۶/۷ سانتی متر و ارتفاع ۵ سانتی متر ایجاد کرده و ریشه های نهال ها را درون حفره قرار دهید، به طوری که پایه های درخت دقیقا بالاتر از سطح خاک قرار داشته باشد. 

بعد از طی کردن تمام مراحل گفته شده حفره را به وسیله خاک و کمپوست پر کرده و یک هرم کوچک در اطراف پایه درخت ایجاد کنید. با استفاده از مالچ پایه های درخت را بپوشانید، تا ریشه های نهال شما احساس خنکی داشته باشند. مالچ برای پوشاندن ریشه ها به خاک اضافه می شوند تا از پراکنده شدن آنها نیز پیشگیری کند، همچنین از تبخیر بی رویه آب هم جلوگیری می کنند. 

مالچ های دارای مواد آلی گزینه بهتری هستند زیرا زمانی که درخت خرمالو رشد می کند و مالچ ها فرسوده می شوند، مواد مغذی را به خاک اضافه می کنند. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,روش تکثیر درخت خرمالوروش تکثیر درخت خرمالو

همه چیز در مورد درخت خرمالو تا ۳ سال ابتدایی:

بعد از اینکه درخت خرمالو را کاشتید؛ به صورت روزانه آن را آبیاری کنید زیرا بافت خاک در سال اول باید به شکل مرتب مرطوب باشد. ریشه های درخت خرمالو آرام رشد می کنند پس آن چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که دائما از آب سیراب شوند. 

همانطور که اشاره شد خاک محل کاشت درخت خرمالو باید قدرت زهکشی مناسبی داشته باشند و روند آبیاری خرمالو طوری باشد که هر روز به مدت ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه آبیاری شوند. 

باید دقت کرد در سال اول برای آبیاری درختان خرمالو تنها زمانی که خاک خشک می شود باید به نهال آب بدهید. 

کوددهی به درخت خرمالو باید هر چهار ماه یک بار ( سه بار در سال) در طی سه سال به صورت برنامه ریزی شده انجام شود. مقدار کوددهی خرمالو باید طوری باشد که در هر نوبت یک یا دو فنجان کود سه بیست مایع و یا کود سه بیست npk به خاک اضافه شود. بعد از اینکه سه سال از کاشت درخت گذشت تنها دو مرتبه در سال و یا به عبارتی هر شش ماه یکبار کوددهی درخت خرمالو انجام شود.

بعد از گذشت سه سال بر اساس آنچه گفته می شود کود مناسب در اختیار درخت قرار دهید و از کوددهی زیاد برای آن بپرهیزید، زیرا درخت باید به صورت کامل در طی این مدت با خاک خود سازگار شود و کوددهی بیش از حد می تواند منجر به رشد ضعیف درخت، همچنین افت کیفیت محصول نهایی شود. 

در سال اول بعد از کاشت باید با استفاده از یک قیچی تیز و لوازم جانبی باغبانی شاخه های مرکزی را هرس کنید، در نتیجه این اقدام شما شاخه های خوب دیگری خواهید داشت که از همدیگر فاصله دارند، همه آنها با شاخه مرکزی به سمت بالا حرکت می کنند و تنه درخت را می سازند، همچنین زاویه آنها به طرف بیرون می باشد که این یک گزینه مثبت است. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,همه چیز در مورد درخت خرمالورسیدگی به درخت خرمالو تا سه سال بعد از کشت

بعد از گذشت یک سال از کاشت درخت از هرس شاخه های آن پرهیز کنید، البته اگر شاخه ها شکسته باشند موردی ندارد. بعد از سه سال از کاشت و پرورش درخت خرمالو شما می توانید میوه دهی درخت را ببینید و از طعم گس و شیرین میوه هایش لذت ببرید.

نحوه کاشت و پرورش خرمالو در گلدان:

در صورتی که قصد دارید خرمالو را در یک گلدان پرورش دهید بعد از خریداری خرمالو های رسیده و سالم، هسته آنها را به آرامی جدا کرده و با آب ولرم بشویید، به طوری که قسمت های گوشتی میوه به صورت کامل از هسته پاک شوند. 

در مرحله بعد هسته های پاک شده را داخل طرف آب قرار دهید و طرف را نیز در محلی گرم و کم نور بگذارید. با از دست دادن شفافیت آب باید آن را تعویض کنید. بعد از گذشت چند روز می توانید جوانه های کوچکی خارج شده از هسته خرمالو را ببینید. در این زمان گیاه جوان را به گلدان همراه با خاک مناسب اضافه دهید. 

زمانی که هسته را به خاک اضافه می کنید باید مراقب جوانه ها باشید تا آسیب نبینند سپس خاک اطراف آن را به آرامی فشار دهید. آبیاری کامل را بعد از انجام تمام اقدامات انجام دهید به شکلی که آب از ته گلدان خارج شود. 

گلدان را در محلی با نور و دمای مناسب قرار دهید. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,کاشت درخت خرمالو در گلدانکاشت درخت خرمالو در گلدان

خاک مناسب خرمالو:

خاکی که در آن درخت خرمالو را می کارید باید سبک و قابل نفوذ باشد به طوری که آب در ان حرکت کرده و حاصل خیز باشد. بهترین خاکی که برای درخت خرمالو استفاده می شود؛ خاک مرطوب خنک است، خاکی که در باغات قدیمی وجود دارد بهترین جواب را به شما خواهد داد، به همین دلیل توصیه می شود افرادی که می خواهند اقدام به کشت گیاه در باغچه منازل کنند آن را با استفاده از خاک باغات قدیمی پر کنند، موفقیت کاشت این درخت در منازل رعایت همین نکته می باشد. برخی از افراد برای باغچه خود از خاک مراتع استفاده می کنند که برای کاشت و پرورش این گیاه مناسب نیست.

درخت های خرمالو به کودهای دامی فراوان نیاز دارند، اما باید توجه داشت که کودهای پوسیده دامی باید استفاده شود نه کودهای تازه و نپوسیده، همچنین اگر داخل منازل کاشت را انجام می دهید به دلیل حجم کم خاک باغچه و محیط محدود برای رشد ریشه؛ تغذیه درختان خرمالو به کودهای نیمه آلی به نام ورز نیاز می شود. 

بعد از رفع سرمای زمستان در اسفند ماه به ازای هر درخت خرمالو باید ۴ تا ۵ کیلوگرم ورز در سطح باغچه پخش شود، سپس خاک ها را به خوبی شخم بزنید. در زمانی که شخم زنی را انجام می دهید باید توجه داشته باشید که حتما ماه اسفند باشد، همچنین توجه به اینکه درخت خرمالو به شخم ها عمیقی نیاز دارد نیز اهمیت دارد، در صورتی که ریشه آسیب ببیند دیرتر ترمیم می شود.  

آبیاری درخت خرمالو :

درخت خرمالو از جمله گیاهانی است که به آب نسبتا زیادی نیاز دارد، گیاه به خشکی حساس است و در هوای گرم نیاز به آبیاری بیشتری دارد. آبیاری باید به صورت منظم باشد. در این مورد باید تعادل برقرار شود زیرا اگر آبیاری بیشتر شود ریشه ها دچار کمبود اکسیژن می شوند، بارزترین علامت غرقابی ریزش میوه های درختان می باشد. 

درخت خرمالو,نگهداری درخت خرمالو,آبیاری درخت خرمالودرباره آبیاری درخت خرمالو

تکثیر درخت خرمالو :

زمانی که درخت خرمالو را می کارید باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه به آنها اشاره می شود:

- زمانی که خرمالوی پیوندی را می کارید حدودا باید ۱۵ اسفندماه باشد، در صورتی که زودتر کاشته شود احتمال بروز سرمازدگی نهال بیشتر خواهد شد زیرا درخت نسبت به عمل جابجایی حساس است. 

- در زمان کاشت نهال پیوندی شما باید حتما نهال را در خزانه زیر خاک نگه دارید و سپس در حفره مورد نظر قرار دهید. باید توجه داشته باشید که عمیق کاشتن یا سطحی کاشتن نهال هر دو مضر هست. 

- زمانی که نهال را می کارید از دادن هرگونه کود شیمیایی و کود حیوانی خودداری کنید، تقویت گیاه باید از دو سال بعد از کاشت شروع شود و از همان ورز هم استفاده کنید. 

- بعد از کاشت درخت عمل آبیاری یک بار باید صورت بگیرد تا زمانی که درخت خرمالو جوانه نزده است آبیاری دوم را انجام ندهید. 

- بعد از گذشت دو سال عمل سربرداری و هرس برای فرم دهی به مدت دو تا سه سال باید انجام شود.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش