چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
۱۳:۳۷ - ۱۲ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۲۴۲۷
حقوقی، قضایی و انتظامی

رئیس شورای حل اختلاف کشور خبر داد

آزادی ۵ هزار و ۷۵۹ زندانی با تلاش شعب ویژه زندان شوراهای حل اختلاف/ ۱۶۳ فقره پرونده قتل طی امسال منتهی به صلح و سازش شد

علی مظفری,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
حجت الاسلام و المسلمین مظفری گفت: در ۶ ماهه اول امسال، در راستای تفاهم نامه با سازمان زندان‌ها، ۵۷۵۹ فقره پرونده‌ی مصالحه در شعب ویژه زندانیان رسیدگی و منتهی به آزادی این تعداد شده است.

به گزارش میزان، حجت الاسلام و المسلمین مظفری رئیس شورا‌های حل اختلاف کشور در نشست خبری گفت: در ۶ ماهه اول سال ۹۸، تعداد پرونده‌های وارده یک میلیون و ۸۲۷ هزار و ۸۹۴ فقره پرونده به شورا‌های حل اختلاف کشور بوده است که از این تعداد یک میلیون و ۸۱۶ هزار و ۷۱۱ فقره مختومه شده است. پرونده مانده در سطح کشور تا پایان ۶ ماهه امسال، ۳۵۳ هزار و ۵۱۵ فقره پرونده است.

رئیس شورا‌های حل اختلاف کشور در ادامه عنوان کرد: درصد مصالحه در سال ۹۷، ۲۹ درصد بوده است که در شش ماهه امسال این رقم؛ ۲ درصد افزایش یافته و به ۳۱ درصد رسیده است که این میانگین کشوری است و در برخی از استان‌ها آمار مصالحه از مرز ۴۰ درصد گذشته است.

وی افزود: اخیرا بخشنامه‌ای را ریاست قوه قضاییه به دادگستری‌های سراسر کشور ابلاغ کرد که براین اساس مکلف شدند جرائم قابل گذشت را قبل از ارجاع به دادسرا به شورا‌های حل اختلاف برای مصالحه ارجاع دهند. در جرائم غیرقابل گذشت هم دادستان‌ها با ملاحظات می‌توانند پرونده‌ها را از حیث جنبه خصوصی ارجاع دهند.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری اضافه کرد: آنچه که در این مورد قابل توجه است این است که در برخی از استان‌ها از جرائم قابل گذشت که به شورای حل اختلاف ارجاع شده است بالغ بر ۸۰ درصد آن منتهی به مصالحه شده است و نشان می‌دهد که این پرونده‌ها که کیفری و تحت عنوان جرائم قابل گذشت تعریف شدند، اگر در شورا‌های حل اختلاف فرصت ایجاد شود زمینه مصالحه بسیار فراهم است و بخش عمده‌ای از این پرونده‌ها به تشکیلات قضایی باز نخواهند گشت و در شورا‌های حل اختلاف بایگانی خواهند شد.

رئیس شورا‌های حل اختلاف کشور در ادامه گفت: از مجموع پرونده‌های حکمی موضوع ماده ۹ که از لحاظ قانونی قابل تجدید نظر خواهی است، از کل ۲ میلیون و ۴۹۳ هزار و ۵۷۷ فقره پرونده مربوط به ماده ۹، ۶.۷ درصد تجدید نظر خواهی شده است که در شش ماهه امسال این میزان تجدیدنظر خواهی به ۹ درصد رسیده است که نشان دهنده این است که مردم به آرای شورا‌های حل اختلاف تمکین دارند.

وی افزود: همچنین در بحث نقض آرا در سال ۹۷، ۷.۸ درصد که درشش ماهه امسال به ۸.۱ درصد رسیده است و حدود یک درصد افزایش یافته است.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری با اشاره به آمار تعداد زندانیان آزاد شده گفت: در راستای تفاهم نامه با سازمان زندان‌ها در سال ۹۴، مقرر شد در هر شهری که حوزه قضایی زندان وجود دارد شعب شورای حل اختلاف در آن زندان مستقر شود که کار آن‌ها مصالحه است، مصالحه‌ای که به آزادی زندانیان منتهی شود. در ۶ ماهه اول امسال، ۵۷۵۹ فقره مصالحه در شعب ویژه زندانیان رسیدگی که منتهی به آزادی این تعداد شده است.

رئیس شورا‌های حل اختلاف کشور با بیان اینکه ۱۷۹ شعبه ویژه زندان در سراسر کشور فعال است، گفت: کل پرونده‌هایی که به این شعب ارجاع شده است،۲۱ هزار و ۳۷۵ فقره پرونده وارده و ۲۱ هزار و ۳۴۰ فقره پرونده مختومه شده است که ۱۱ هزار و ۵۱۶ فقره پرونده منتهی به سازش شده است.

وی افزود: قوه قضاییه در برخورد با جرائم خشن حسب قانون با کسی تعارف ندارد، جرائم خشنی که امنیت عمومی و آزادی‌های عمومی را تحت تاثیر قرار دهد.

همچون سرقت‌های مسلحانه و قتل و .. که برخورد کاملا قاطعانه و بازدارنده است برخی از این قتل‌ها با تصمیم قبلی انجام می‌شود که قوه قضاییه هم با سرعت رسیدگی و در بحث استیذان و مراحل دادرسی و بلافاصله اجرا می‌شود؛ اما در این میان برخی از قتل‌ها اگرچه قتل عمد است و قاتل به قصاص محکوم شده است، ولی واقعا فرد بدون برنامه ریزی قبلی و ناخواسته بر اثر درگیری مرتکب قتل شده است که شورا‌های حل اختلاف در این زمینه ورود کرده است که با کمک واحد مددکاری و معاونت فرهنگی قوه قضاییه، ظرفیتی فراهم شده است که با کمک معتمدین، ریش سفیدان و علما، ائمه جماعات و حتی ائمه جمعه در سطح کشور با محوریت شورا‌های حل اختلاف ورود کنند و در خصوص مصالحه در این گونه پرونده‌های قتلی که ناخواسته صورت گرفته تلاش نمایند که بر این اساس امسال ۱۶۳ فقره این قتل‌ها منتهی به صلح و سازش شده که حرکتی ارزشمند و خداپسندانه و از برکات شورا‌های حل اختلاف است.

وی در خصوص ارتباط شورا‌های حل اختلاف و دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضاییه گفت: علیرغم اینکه این دفاتر مشکلاتی دارند که طبیعی است و به مرور زمان مشکلات برطرف می‌شود؛ اما اقدامات خوبی در سطح کشور انجام شده است و بخشی از مراجعات مستقیم به دادگستری‌ها را به شدت کاهش داده است و مردم نگران مفقود شدن پرونده و اسنادشان نیستند. در شورا‌های حل اختلاف تاکیدمان بر شورا‌های حل اختلاف در قالب‌های مختلف همچون شورا‌های حل اختلاف تخصصی، شعب ویژه زندان و شورا‌هایی که در دستور کار حتی در کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها است که اگر زمینه شان فراهم شود اطلاع رسانی خواهیم کرد، تمام این ارجاعات از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انجام می‌شود و اسناد مردم کاملا ثبت و ضبط می‌شود.

حجت الاسلام و الملسمین مظفری اضافه کرد: با دریافت بخشی از این هزینه‌های دفاتر خدمات که سهم کانون است قول داده اند که شورا‌های حل اختلاف را از حیث تجهیز به سیستم الکترونیکی تقویت کنند که هر مقدار دراین زمینه سرمایه گذاری و تقویت شود و تعداد شعب شورا‌های حل اختلاف از لحاظ اتصال به سیستم سی ام اس افزایش یابد طبعا مراجعین بیشتر می‌توانند از دفاتر خدمات برای ارجاع پرونده هایشان استفاده کنند و این اقدامی متقابل است. در سطح کشور ۸۰ درصد شعب شهری شورا‌های حل اختلاف به سیستم CNS یعنی مدیریت پرونده‌های قضایی متصل هستند، اما هنوز ۲۰ درصد شعب شهری به سیستم متصل نیستند و بعضا ساختار اولیه برای آن‌ها فراهم نشده است که نیازمند اعتبار است و کل شعب روستایی نیز آمار به صورت دستی است و هنوز به سیستم سی ام اس متصل نشده اند.

رئیس شورا‌های حل اختلاف کشور در ادامه در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص بیشترین پرونده‌های ورودی مربوط به کدام استان است، عنوان کرد: استان تهران بیشترین وارده را به لحاظ جمعیت دارد و در ۶ ماهه اول امسال ۲۷۷ هزار و ۲۱۰ فقره پرونده در ۶ ماهه اول امسال در شورا‌های حل اختلاف تهران رسیدگی شده است و بعد از استان تهران، استان خراسان رضوی با آمار ۱۴۸ هزار و ۶۴۳ فقره وارده و ۱۴۸ هزار و ۶۵۰ فقره مختومه داشته است که در رتبه دوم قرار دارد. اصفهان، فارس، آذربایجان غربی، مازندران، آذربایجان شرقی، کرمان و خوزستان در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری در پاسخ به این که بیشترین موارد رسیدگی شده در شورا‌های حل اختلاف مربوط به چه موضوعاتی است، افزود: بیشترین موضوع در اجرای بند الف ماده ۹ قانون شورا‌های حل اختلاف است که البته استان به استان متفاوت است، اما بیشترین موضوع مطالبه وجه بیشترین عدد را به خود اختصاص داده است.

معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس شورا‌های حل اختلاف کشور در ادامه عنوان کرد: در شش ماهه نخست امسال، آمار وارده ماده ۹، یک میلیون و ۴۶۰ هزار و ۹۷ فقره بوده است و ماده ۸، ۱۰۴ هزار و ۳۶۶ فقره پرونده، ماده ۱۱، ۲۶۳ هزار و ۴۳۱ فقره پرونده را به خود اختصاص داده است.

این مقام قضایی همچنین گفت: در کلیه شهرستان‌ها و شهر‌های سطح کشور و حتی در جایی که دادگاه بخش وجود ندارد شورای حل اختلاف مستقر است و در تعداد قابل توجهی ازروستا‌های بزرگ که بالای ۲۰۰ نفر جمعیت دارند شعب روستایی وجود دارد. در دوره تحول یکی از برنامه‌های اساسی ما ارجاع پرونده‌ها به شعب روستایی است.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری اضافه کرد: یکی از دغدغه‌ها مربوط به وضعیت نیرو‌های شاغل در شورا‌های حل اختلاف و بحث دریافتی و پاداش اعضای شورای حل اختلاف است، علیرغم اینکه قانون تصویب کرده است که صد درصد این مبالغی که در قالب هزینه دادرسی، اجرایی و نظایر آن‌ها که شورا‌های حل اختلاف از اصحاب پرونده دریافت می‌کند و به حساب خزانه دولت واریز می‌شود، صد درصد باید به شورای حل اختلاف باز گردد تا بتوانیم پاداش مناسبی به اعضا بدهیم، اما در سال ۹۷، ۶۵ درصد مبالغ واریزی به حساب خزانه دولت به شورای حل اختلاف بازگشت داده شد که این امر باعث شد مبلغی ناچیزی را به صورت سرانه در اختیار شورا‌های حل اختلاف قرار دهیم، اما این دور از انصاف است که صد درصد مبالغ به شورا‌ها باز نگردد. امسال اندک تفاوتی اتفاق افتاده است، اما انتظار این است که این رقم کامل شود، سرجمع ۳۹ درصد مجموع واریزی‌ها را در اختیار شورا‌های حل اختلاف قرار دادند که با عدد و رقمی که باید در اختیارمان قرار می‌گرفت فاصله زیاد است که امیدواریم دولت این نکته توجه کند.

وی اضافه کرد: یکی از نکات مهم بحث اجرای احکام است که به صورت جدی در دستور کار شورای حل اختلاف قرار گرفته است دراین جهت برنامه‌های مدونی تدوین و به استان‌ها ابلاغ شده است، برنامه‌هایی که برای کاهش موجودی اجرای احکام شورا‌های حل اختلاف است و افزایش سرانه مختومه‌ها است. بحث کاهش جمعیت زندانیان شورا‌های حل اختلاف یکی دیگر از برنامه‌های اولویت دار است که آمار آن بسیار پایین است امیدواریم شاهد کاهش چشمگیری زندانیان مربوط به شورا‌ها باشیم.

معاون رئیس قوه قضاییه با اشاره به افزایش آمار مصالحه عنوان کرد: این موضوع از دیگر برنامه‌های مرکز شورا‌های حل اختلاف است همچنین توجه به پرونده‌های مسن و معوقه که در این حوزه عملکرد شورا بسیار موفق بوده است، اما تاکید شده است که پرونده‌های مسن و معوقه تا پایان سال صد درصد مختومه شوند مگر مواردی که به موجب قانون امکان مختومه شدن آن‌ها فراهم نیست.

وی افزود: بحث آموزش اعضای شورا با نگرش جدید (آموزش در حوزه صلح و سازش و آموزش در فنون مذاکره در جهت تقویت صلح و سازش در کشور) مورد توجه است که انشاءلله در افزایش و ارتقای عملکرد در حوزه مصالحه موثر باشد.

معاون رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: تفاهم نامه‌ای اخیرا با وزارت صنعت و معدن در جهت توسعه صلح و سازش و کاهش ورودی به دادگستری‌ها امضا کرده ایم، در این تفاهم نامه بنا براین شده است در مجموعه شهرک‌های صنعتی، واحد‌های تولیدی، اتحادیه‌ها و اصناف شعب تخصصی ویژه مصالحه با کمک دادگستری‌ها و اداره کل صنعت و معدن راه اندازی شود که انشالله شاهد افزایش این شعب در آینده باشیم. همچنین استقرار یک شعبه ویژه شورای حل اختلاف درهر کلانتری در دستور کار است که یکی از محسناتش این است که اگر شورا در واحد‌های کلانتری مستقر شود پرونده‌هایی که در آنجا منتهی به سازش شود در همانجا مختومه خواهد شد.

  • 10
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
ویژه سرپوش