یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۴۰ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۸۶۷
المپیک و پارالمپیک

افتخار آفرینان قطری اهل کدام کشورها هستند؟/ پروژه قطر برای طلای المپیک به ثمر نشست

افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020
قطر در سالهای گذشته همواره از ورزشکارانی با ملیت های گوناگون در تیم های ملی مختلف خود استفاده کرده و در المپیک توکیو نیز ۲ طلا توسط ورزشکاران غیر قطری کسب کرد.

به گزارش ورزش سه، قطر برای نخستین بار در تاریخ ورزش خود توانست مدال طلای رقابت های المپیک را کسب کند. اولین مدال طلای قطری ها در رشته وزنه برداری در حالی به دست آمد که آنها ۲۴ ساعت بعد در رشته پرش ارتفاع نیز یک طلای دیگر را به خود اختصاص دادند.

پس از بررسی هویت ورزشکارانی که برای قطری ها مدال طلا کسب کرده اند، مشخص می شود که این کشور طبق رسم سالهای گذشته، ورزشکارانی از کشورهای دیگر را زیر پرچم کشور خودش آورده و آنها که ملیتی غیر قطری دارند، توانستند برای این کشور افتخار کسب کنند.

بحث حضور ورزشکاران غیر قطری در تیم های ملی مختلف این کشور سابقه طولانی دارد. قطر در رشته های مختلف از ورزشکارانی استفاده کرده و می کند که معمولا متولد کشورهای آفریقایی یا عربی بوده و آنها با دریافت حقوق های مادام العمر، برای قطر در مسابقات مختلف شرکت می کنند.

نام فارس ابراهیم در تاریخ کشور قطر برای همیشه ماندگار شد. نخستین ورزشکاری که توانست در رشته وزنه برداری برای این کشور مدال طلا را کسب کند. او در دسته جدید ۹۶ کیلوگرم المپیک در حالی موفق شد با رکوردهای ۱۷۷ کیلوگرم در یک ضرب، ۲۲۵ کیلوگرم در دو ضرب و ۴۰۱ کیلوگرم در مجموع مدال طلا را کسب کند که رقیب او یعنی سهراب مرادی در این مسابقات حضور نداشت. این در حالی که رکوردهای مرادی به ترتیب در مسابقات جهانی و المپیک در یک ضرب ۱۸۶ و ۱۸۲، در دو ضرب ۲۳۰ و ۲۲۱ و در مجموع ۴۱۶ و ۴۰۳ کیلوگرم بودند و اگر این ورزشکار ارزنده ایران می توانست به مسابقات المپیک توکیو برسد، به راحتی مدال طلا را از آن خود می کرد.

افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020
افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020

پس از اینکه یک ورزشکار مصری نخستین مدال طلای قطر را کسب کرد، ۲۴ ساعت بعد معتز برشم پرنده سودانی الاصل قطری ها توانست پس از ناکامی در دو المپیک قبلی، مدال طلا را به گردن بیاویزد. این ورزشکار که اصالتی سودانی دارد ولی در قطر به دنیا آمده، در المپیک ۲۰۱۲ لندن مدال برنز، در المپیک ۲۰۱۶ ریو مدال نقره و سرانجام در المپیک ۲۰۲۰ توکیو موفق شد مدال طلا را از آن خود کند.

افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020
افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020

نگاهی به سایر مدال های کسب شده قطری ها نیز نشان می دهد آنها حتی اولین مدال تاریخ خود در المپیک را توسط ورزشکاری غیر قطری کسب کرده اند. در رقابت های المپیک ۱۹۹۲ بارسلون، محمد احمد سلیمان دونده اهل سومالی در دوی ۱۵۰۰ متر با کسب مدال برنز، نخستین مدال تاریخ قطر در المپیک را کسب کرد. اسعد سعید صیف وزنه بردار بلغاری در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی استرالیا برای قطر مدال برنز را کسب کرد تا نام او نیز به عنوان دومین دارنده مدال برای این کشور در المپیک ثبت شود.

افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020
افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020ناصر العطیه قهرمان رالی داکار و راننده معروف قطری، در المپیک ۲۰۱۲ لندن در رشته تیراندازی به اجسام متحرک شرکت کرد و مدال برنز را به خود اختصاص داد. به نظر می رسد او تنها قطری واقعی است که در المپیک برای این کشور مدال کسب کرده است.

به طور کلی قطر در تمامی رقابت های المپیک که برگزار شده، ۲ طلا، یک نقره و ۴ برنز را کسب کرده است. دو طلای قطری ها در این دوره به دست آمد، مدال نقره نیز توسط برشم در المپیک قبلی حاصل شد و از ۴ برنز کسب شده، یک مورد توسط ناصر العطیه راننده معروف قطری در رشته تیراندازی به دست آمد و ۳ برنز دیگر نیز همانطور که توضیح داده شد، توسط معتز برشم سودانی الاصل، محمد احمد سلیمان سومالیایی و اسعد سعید صیف بلغاری حاصل شدند.

افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020

علاوه بر این، قطری ها در رقابت های امسال المپیک نیز ورزشکارانی با ملیت های دیگر در اختیار دارند. فمی اوگوندو دونده دوی ۱۰۰ متری قطری ها یکی از دیگر ورزشکارانی است که متولد کشور دیگری است ولی زیر پرچم قطر در مسابقات مختلف شرکت می کند. این ورزشکار ۳۰ ساله متولد شهر اوندوی نیجریه است و از سال ۲۰۱۰ در مسابقات مختلف برای قطر به میدان رفته است. او ۴ مدال طلای مسابقات بازی های آسیایی، ۴ طلا، یک نقره و یک برنز در مسابقات دو و میدانی آسیایی، یک برنز مسابقات جهانی دو و میدانی داخل سالن و چندین مدال دیگر برای قطری ها کسب کرده است. او در رقابت های دوی ۱۰۰ متر المپیک ۲۰۲۰ توکیو نیز تا مرحله نیمه نهایی پیش رفت و با ثبت رکورد ۱۰ ثانیه و ۱۷ صدم ثانیه از صعود به فینال بازماند.

افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020

ابوبکر حیدر عبدالله دونده ۸۰۰ متر قطری ها نیز اصالتی سودانی دارد. او در بازی های آسیایی جاکارتا یک برنز برای قطری ها کسب کرد. این ورزشکار، در رقابت های المپیک توکیو از صعود به مراحل بالاتر بازماند. عبدالرحمن سعید حسن دیگر دونده اهل سودان است که در دو ۱۵۰۰ متر برای قطری ها مسابقه می دهد. او هنوز مسابقات خود در المپیک را آغاز نکرده است.

افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020محمد احمد سلیمان دونده ۱۵۰۰ متر که متولد کشور سومالی است، در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون برای قطر به رقابت پرداخت و نخستین مدال تاریخ این کشور در رقابت های المپیک را کسب کرد.

عبدالرحمن سامبا ورزشکار اهل موریتانی است که در عربستان سعودی به دنیا آمده ولی در دو ۴۰۰ متر برای قطر مسابقه می دهد. او تاکنون ۴ مدال طلا در مسابقات مختلف آسیایی از جمله دو و میدانی داخل سالن تهران در سال ۲۰۱۸ و یک برنز در مسابقات جهانی ۲۰۱۹ دوحه کسب کرده است. او در رقابت های دو ۴۰۰ متر المپیک توکیو نیز درخشید و راهی بازی فینال شد که فردا باید به مصاف رقبای خود برود.

افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020

اشرف امجد الصیفی که اهل کشور مصر است نیز در رشته پرتاب چکش در رقابت های المپیک زیر پرچم قطر مسابقه داد. او برای قطر ۴ مدال طلا از جمله بازی های جهانی بارسلونا را کسب کرد ولی در توکیو از صعود به مراحل بالاتر بازماند. تیم دو نفره شریف یونسی اهل کشور سنگال و احمد تیجان اهل کشور گامبیا در رشته والیبال ساحلی برای قطر شرکت کرده اند که تاکنون هر ۴ بازی خود در المپیک توکیو از جمله ۲ بازی برابر دو تیم مختلف آمریکا و تیم های سوئیس و ایتالیا را برنده شده و راهی مرحله یک چهارم نهایی شده اند و شانس زیادی برای کسب مدال طلا دارند.

افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020
افتخار آفرینان قطری در المپیک,المپیک 2020

البته استفاده از ورزشکاران غیر قطری تنها به رقابت های المپیک مختص نمی شود. سباستین سوریا اروگوئه ای سالها برای تیم ملی فوتبال قطر به میدان رفت و گلزنی کرد. هم اکنون نیز المعز علی که معروف ترین فوتبالیست قطری است، اصالتی سودانی دارد. در تیم های ملی هندبال و بسکتبال قطر نیز بازیکنان با ملیت های دیگر به وفور یافت می شود. حتی در رشته وزنه برداری نیز جابر سالم قطری با نام اصلی یانی مارچوکوف سالها یکی از رقیبان حسین رضازاده بود و در آن مقطع زمانی، او به همراه ۷ ورزشکار بلغاری تابعیت قطر را پذیرفته و برای این کشور در میادین مختلف ورزشی حضور پیدا کردند.

به طور کلی قطر در سالهای اخیر از ورزشکارانی با ملیت های مختلف در رشته های گوناگون استفاده کرده و ۶ مدال از ۷ مدالی که این کشور تاکنون در تمامی رقابت های المپیک کسب کرده، حاصل تلاش ورزشکاران غیر قطری بوده که با دریافت پیشنهادهای سنگین این کشور، تابعیت قطری را پذیرفته و برای آنها در رقابت های مختلف به مصاف رقبا رفته اند.

 • 13
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲ تیر
  لیگ ملت‌های والیبال
  آلمان - آمریکا
  ۰۶:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کانادا - هلند
  ۱۰:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  بلغارستان - آرژانتین
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  فرانسه - ژاپن
  ۱۴:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  گرجستان - جمهوری چک
  ۱۶:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  صربستان - لهستان
  ۱۸:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  ترکیه - پرتغال
  ۱۹:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  اسلوونی - ایتالیا
  ۲۲:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  بلژیک - رومانی
  ۲۲:۳۰
 • یکشنبه ۳ تیر
  کوپا آمریکا
  اکوادور - ونزوئلا
  ۰۱:۳۰
 • کوپا آمریکا
  مکزیک - جامائیکا
  ۰۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  آلمان - ایران
  ۰۶:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  فرانسه - برزیل
  ۱۰:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کوبا - لهستان
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ژاپن - آمریکا
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ترکیه - ایتالیا
  ۱۸:۰۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  صربستان - اسلوونی
  ۲۲:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  اسکاتلند - مجارستان
  ۲۲:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  سوئیس - آلمان
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش