جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۱۰۷

آشنایی با ورزش باسبال و قوانین این ورزش

شیوه بازی ورزش باسبال,ورزش باسبال چیست,عکس از ورزش باسبالاز ایمن ترین ورزشهایی که بر روی یک زمین نرم انجام می شود، می توان به باسبال اشاره کرد
باسبال که بین دو تیم برگزار می شود، یک نوع ورزش توپی مانند والیبال می باشد. باسابال درواقع ورزشی نیست که شما را مجبور به انجام حرکت کند بلکه حتی عضلات باسنتان را هم به حرکت درمی آورد. موسیقی محلی آمریکای لاتین در حین این ورزش اجرا میشود .

باسبال

از ایمن ترین ورزشهایی که بر روی یک زمین نرم انجام می شود، می توان به باسبال اشاره کرد . باسبال که به عنوان یک بازی محسوب می شود یعنی میتوانید بر روی زمین آن همانند یک صفحه متحرک بازی کنید که از مهمترین ویژگی این ورزش محسوب میشود. این ورزش مفرح و نشاط بخش با اجرای موسیقی محلی و حرکات نمایشی ترامپولین برای تماشاگران، لحظات جذاب و هیجان انگیزی را بوجود می آورد.

اسپانیا و بلژیک در سال ۲۰۰۴ یک رشته ورزشی اختراع کردند که برگرفته از تعدادی رشته والیبال، فوتبال و ژیمناستیک بود، به این رشته ورزشی، باسبال می گویند. در این ورزش، زمین بازی بر روی ترامپولین در سایز بزرگ می باشد. هر گروه شامل ۳ تا ۵ بازیکن است که به وسیله تور جدا شده در دوطرف زمین قرار می گیرند. در نقطه میانه زمین بازی، محل قرارگیری بازیکن شروع کننده است و او درسمت مجموعه مقابل، توپ را پرتاب می کند. گروه مقابل باید در کم تر از ۸ ضربه توپ را برگرداند. درصورت قرار گرفتن توپ در زمین رقیب، یک امتیاز به تیم مهاجم داده میشود تا عاقبت، تیمی که در سه ست زودتر به امتیاز ۲۵ برسد در این بازی پیروز میشود. 

زمین بازی و تجهیزات ورزش باسبال

طول زمین بازی باسبال، ۱۰۰ متر است در حالی که عرض آن ۵۴ متر می باشد. اندازه ی دروازه ها ۸/۱ متر در ۸/۱ متر میباشد که به اندازه دروازه هایی که روی یخ است، شباهت دارد. در یک دوره محدوده دایره ای به قطر ۵/۵ متر، دروازه ها قرار گرفته است. منطقه ای به شکل × در پشت این محدوده، طراحی می شود تا مهاجمان تیم روی این منطقه بروند. هر کدام از بازیکنان، اجازه ی استفاده از یک نوع چوب بازی به اندازه در حدود ۶/۱۰۱ سانتی متر تا ۶۸/۱۰۶ سانتی متر یا ۰۸/۱۳۲ سانتی متر تا ۸۸/۱۸۲ سانتی متر را دارند. دروازه بان نیز میتواند از یک چوب ۶/۱۰۱ سانتی متر تا ۸۸/۱۸۲ سانتیمتری استفاده کند.

تجهیزات ورزش باسبال,نحوه بازی باسبال,زمین بازی باسبالطول زمین بازی باسبال، ۱۰۰ متر است در حالی که عرض آن ۵۴ متر می باشد

در چوب بلند یا کوتاه، سرچوبها در پهن ترین قسمت باید حدود ۵/۱۶ سانتی متر یا بیشتر باشد در حالی که در باریکترین قسمت باید حدود ۵/۶ سانتی متر یا بیشتر باشد. چوبهایی که بسیار پیشرفته هستند یک شفت فلزی از جنس آلومینیوم، تیتانیوم یا فلزات مرکب دارند و جنس سرشان از پلاستیک سخت می باشد. شفتهای فلزی باید یک دسته نرم لاستیکی در انتهایشان داشته باشند. بازیکنان در زمان اجرای این بازی، باید از امکاناتی برخوردار باشند که نظیر کلاه ایمنی و دستکش و همچنین محافظ شانه و آرنج و گاهی وقت ها محافظ قفسه سینه می باشد.

شیوه بازی ورزش باسبال

تنها عامل موجود برای کمپانی در باسبال اینست که نهایت لذت را از انسجام این ورزش می برید. در واقع ، این بازی که کاملا به والیبال شباهت دارد، به استثنای ترامپولینهای که باعث شباهت باسبال به بسکتبال و حرکات ترامپولین میشود. در زمین این بازی، افرادی هستند که با انجام حرکات آکروبات با هیجان بسیار به بالا و پائین می پرند. یک بازی سرشار از جست و خیز که بازیکنان آن بر روی ترامپولین و صفحه های بازی، با یک موسیقی ریتم پر از افت و خیز، بالا و پایین میپرند . 

  

با این که باسبال به والیبال شباهت دارد ولی در این ورزش، رعایت مقررات فوتبال، ژیمناستیک و کاپوریا الزامیست. یک ترامبولین و چند مانع در هر طرف زمین بازی وجود دارد که بازیکنان با استفاده از آنان می توانند برای ضربه زدن به توپ به اندازه کافی پش داشته باشند .پس از اینکه بازیکن مهاجم بر روی ترامبولین رفت، دیگر بازیکنان باید بر روی مانع ها در نزدیکی وی قرار بگیرند. بازیکن تیم سرویس زننده، باید توپ را به هوا پرتاب کند و با تلاش، ضربه ای را به آن وارد کند تا این توپ از روی تور زمین بازی عبور کند و درنهایت به داخل زمین تیم رقیب برود. تیم رقیب برای این که توپ را به زمین مجموعه مهاجم برگرداند فقط می تواند هشت تماس با توپ داشته باشد که با هر نقطه از بدها، این تماسها انسجام می شود( حداکثر تعداد برخورد با پا یا اینکه رمز ۲ برخورد، حداکثر برخورد با دستها یک برخورد) . 

توپ در حین یک مسابقه بطور پیوسته در حال چرخش است بدین دلیل که هرکدام از بازیکنان مهاجم، برای این که به توپ ضربه بزنند باید بر روی ترامبولین، در حال جهش باشند. شروع حمله زمانیست که توپ توسط یکی از بازیکنان مدافع بطرف مسیری نشانه رود که مهاجم بتواند به آن ضربه بزند و از روی تور زمین، توپ را در سمت دیگر بازگرداند. تیمی مهاجم به تیمی گفته میشود که توپ در اختیارش است و از این طریق در تلاش است که حمله را شروع کند. همچنین تیم مدافع تلاش می نماید که جلوی ضربه مهاجم را بگیرد؛ بازیکنان، کنار تور زمین بالا میپرند و به بالاترین نقطه ممکن میرسند تا از زدن ضربه به وسیله بازیکن مهاجم جلوگیری کنند. بازیکنان مدافع در صورت ورود توپ از بالا یا کنار به زمین، برای دفع توپ از ضربه ساعد و یا ضربه پا دفاع می کنند و پس از یک دفع موفقیت آمیز تیم، خود را برای حمله آماده می کند. به همین ترتیب بازی ادامه پیدا می کند تا زمانی که توپ به داخل محدوده امتیاز برخورد کند.

  

نحوه بازی باسبال,زمین بازی باسبال,ورزش باسبالباسبال در کشورهای مختلفی اجرا میشود که از آن ها می توان به برزیل، مکزیک و .... اشاره کرد

زمان برخورد توپ به سطح میدان( کف ترامبولین یا موانع بادی) و از تمام مدافعان عبور می نماید، مجموعه مقابل تور صاحب یک امتیاز می شود تیم مهاجم) اصابت ضربه به ترامبولین دارای سه امتیاز می باشد. اگر ضربه به موانع بادی برخورد کند یک امتیاز دارد غیراز حالتی که توپ با دیواره باسبال اصابت کرده باشد ( حلقه بادی دور ترامبولین). بعد از برخورد توپ با دیواره باسبال، بازی ادامه پیدا میکند. تیم دریافت کننده ی امتیاز، سرویس میزند. وقتی که تیم دریافت کننده امتیاز، به نقطه قبلی سرویس بزند، همان بازیکن قبل باید چنین کاری را انجام دهد ولی درصورت سرویس نزدن به نقطه قبلی، بازیکنان تیم، جای خود را در جهت حرکت عقربه های ساعت تغییر میدهند. هر تیمی که موفق شود در، ست اول ۲۵ امتیاز را دریافت کند بازی را ادامه می دهد.

کشورهای دارای ورزش باسبال

باسبال در کشورهای مختلفی اجرا میشود که از آن ها می توان به برزیل، مکزیک، آرژانتین، ترکیه، اسپانیا پرتغال، هلند، آلمان، سوئیس، فرانسه، پرتغال، یونان، مجارستان، اسلوانی، جمهوری چک، اسرائیل، رومانی، مصر، قطر، عربستان سعودی، کویت سنگاپور، اکوادور، شیلی، پاراگوئه، ونزوئلا  و اتریش اشاره کرد. 

عکس از ورزش باسبال,تاریخچه ورزش باسبال,رشته ورزشی باسبالباسبال شبیه والیبال است ولی در این ورزش، رعایت مقررات فوتبال، ژیمناستیک و کاپوریا الزامیست

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 14
 • 7
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۴ اردیبهشت
  قهرمانی والیبال باشگاه‌های آسیا
  پیکان - گاز جنوبی عراق
  ۱۶:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  وولفسبورگ - بایرن مونیخ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  بایرلورکوزن - فرایبورگ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  دورتموند - هرتابرلین
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - گل گهرسیرجان
  ۱۹:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  فولاد - استقلال
  ۱۹:۴۵
 • فینال جام حذفی انگلیس
  لیورپول - چلسی
  ۲۰:۱۵
 • هفته ۳۴ لیگ برتر پرتغال
  پورتو - استوریل
  ۲۱:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - سپاهان
  ۲۱:۵۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  رم - ونتزیا
  ۲۳:۱۵
 • هفته ۳۷ لیگ یک فرانسه
  مون پلیه - پاری سن ژرمن
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۲۵ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  سانتوری سانبردز - پیکان
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - الریان قطر
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  آث میلان - آتالانتا
  ۲۰:۳۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  کالیاری - اینتر
  ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۲۶ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  پیکان - راتچاسیمای تایلند
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - تاراز قزاقستان
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - لاتزیو
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش