پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۶۷

دراگون بوت چیست؟ (+ تاریخچه)

قایق پارویی درازپیکر و باریک,تاریخچه دراگون بوت,کاربرد قایق های دراگوندراگون بوت یا اژدهاقایق گونه‌ای قایق پارویی درازپیکر و باریک چینی است
یکی از ورزش جمعی، دراگون بت می باشد. رشته های ورزشی زیادی، موفقیت های فراوان را به علت جذابیت و سرگرمی بدست آورده اند ولی دراگون، از امتیازی برخوردارست که قایقرانان علاوه بر سرگرمی در تلاشند تا قایق را با سرعت بالا به حرکت موزون درآورند. کمپانی های بسیاری به دلیل اجتماعی و تفریحی بودن این ورزش، میخواهند که مسابقه ای را در این رشته ورزشی برگزار کنند.

دراگون بوت

به قایق پارویی درازپیکر و باریک چینی، دراگون بوت یا اژدهاقایق می گویند و کاربرد آن برای استفاده در مسابقات تیمی قایق رانی می باشد. این رشته ورزشی در قایق هایی بهمراه یک سکاندار و یک طبال با حضور ۱۰ یا ۲۰ پاروزن انجام می شود که در مجموع ۱۲ یا ۲۲ نفر در هر قایق حضور دارند. پاروزنان، پاروهای خود را با هماهنگی کامل و با صدای طبل، وارد آب می کنند و باعث هدایت قایق به سمت جلو میشوند. طبال برای کمک به هماهنگی پاروزنان، اقدام به نواختن طبل می کند و سکاندار، جهت حرکت قایق را به وسیله سکان تعيين می کند.

شکل ظاهری این قایق ها مشابه اژدهاست و سر و دم اژدها دارد. آنچه که باعث ایجاد هیجان در مسابقات این رشته ورزشی میشود؛ صدای طبل و تعداد زیاد شرکت کنندگان می باشد. بهتر است بدانید که در یک مسیر مسابقه ای که مثلا ۸ قایق به پاروزنی در کنار هم مشغولند، ۱۷۶ ورزشکار با هم‌دیگر در آب بطور هم زمان، رقابت می کنند!

زنان و مردان( آزاد و مختلط) بعنوان ورزشکاران و خدمه ی این تیم محسوب میشوند. حداقل باید ۸ ورزشکار زن در ترکیب مختلط برای قایق های ۲۲نفره حضور داشته باشد درحالیکه برای ترکیب قایق های ۱۲نفره به حداقل ۴ ورزشکار زن نیاز است. رده سنی این مسابقات جوانان ۱۲–۱۸( در ۳ کلاس a- b- c) و بزرگسالان ۱۸–۴۰ و پیشکسوتان ۴۰ سال به بالا می باشد . از عوامل مؤثر در سرعت قایق می توان به محاسبه بالانس طولی- بالانس عرضی و چیدمانی خدمه اشاره کرد و همچنین هماهنگی واجرای صحیح و یکنواخت بین پاروزنان باعث هدایت و سرعت این قایق می شود.

تاریخچه دراگون بوت

اژدها در کشور چین، یک سمبل به شمار می رود. قایق های اولیه برای نشان دادن سمبل قدرت و استقامت می توانستند در ابر و مه و باران حرکت کنند و همچنین اقدام به حمل موجوداتی همچون کله گاو ماده- شاخ گوزن- یال اسب- بدنه افعی- پنجه عقاب- دم وباله ماهی با خود بنمایند. اکنون کله اژدها، جایگزین نماد های فوق شده است که سمبل تمام قدرت های فوق می باشد. بدنه این قایق ها را رنگ آمیزی می کردند. از پاروها به عنوان پنجه عقاب یاد می کنند. تماشاچیان زیادی به منظور دیدن مسابقات دراگون بت در پیست ها حاظر میشوند.

حداقل دو قایق در رشته دراگون بوت در مسافت های مختلف با هم رقابت می کنند. از موارد حائز اهمیت در این رشته می توان به استقامت، قدرت، شجاعت و مهارت، روح تیم بودن و ریتم پارو زدن اشاره کرد و زمانی که پارو زنان با طبال بطور هماهنگ، پارو می زنند؛ مورد توجه قرار می گیرد.

کاربرد قایق های دراگون در کشور چین کهن، برای مقاصد مذهبی بود. پس از خود‌کشی شاعر میهن پرست چینی به نام Later qu Yuan در رودخانه Milo، مسابقات دراگون به منظور بزرگداشت یاد او برگزار شد. این مسابقات در کشور چین، الگوی وطن پرستی و وفاداری به اخلاق است.

مرکزاطلاعات وجلب توریست کشورهنگ کنگ دراواسط دهه ۱۹۷۰، مسابقات دراگون بوت را برای جلب سیاحان برگزار کرد. مسابقات دراگون از اوایل سال ۱۹۷۶ به صورت امروزی گسترش پیدا کرد. توریست های بسیاری به منظور برگزاری این فستیوال ها به بنادر هنگ کنگ سفر کردند و موفقیت چشمگیر این رشته ورزشی، باعث گسترش این مسابقات در سرتاسر دنیا شد.

دراگون بوت چیست,اژدها قایق,دراگون بوتمسابقات دراگون بوت از ۲۵۰۰ سال پیش در جنوب چین برگزار می شده است

تعداد مسابقات دراگون بوت در سال۲۰۰۰ نمایانگر رشد فزاینده این ورزش بود تا جاییکه ۲۰ میلیون ورزشکار چینی، فعالیت خود را در ورزش دراگون شروع کردند و این ورزش در دیگر قاره ها ارزش، پیدا کرد. 

تاریخچه دراگون بوت در ایران

فدراسیون قایقرانی ایران، رشته دراگون بوت را در آبان ماه سال ۱۳۸۴ به کشور وارد کرد و ۴ دوره مسابقات قهرمانی کشور و کاپ های متعدد کشوری از آن زمان تاکنون برگزار شده است. تیمهای ایرانی، موفق به کسب مدال هایی در مسابقات قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان در رقابت های مختلف بین المللی شده اند. فدراسیون انجمن های ورزشی از هفتم دی ماه ۱۳۸۹ به عنوان مسؤول این رشته ورزشی در کشور ما شناخته شد و در حال حاضر ، این فدراسیون و انجمن دراگون بوت ایران بر تمام فعالیت های دراگون بوت در ایران نظارت دارد. مزایای این رشته باعث شده تا بانوان مسلمان در مسابقات دراگون بوت به راحتی و با حفظ حجاب اسلامی شرکت کنند.

از فدراسیون های فعال در این رشته ورزشی می توان به فدراسیون جهانی قایقرانی( ICF) و فدراسیون جهانی دراگون بوت( IDBF) اشاره کرد. انجمن عمومی فدراسیون های ورزشی، فعالیت هر دوی این فدراسیون ها را به رسمیت شناخته است. همچنین کمیته جهانی المپیک، فدراسیون جهانی قایقرانی را به رسمیت شناخته است و اخیرا درخواست عضویت در کمیته جهانی المپیک توسط فدراسیون جهانی دراگون بوت، مطرح شده است.

مسابقات متعددی در هر سال توسط این فدراسیون ها برگزار میشود که شامل قهرمانی جهان، قهرمانی باشگاه های جهان، مسابقات قهرمانی قاره ای و تورنومنت ها و جشنواره ها می باشد. در سال ۲۰۰۸ این رشته ورزشی به بازیهای آسیایی ساحلی اندونزی افزوده شد و به بازیهای آسیایی گوانگجو در سال ۲۰۱۰ وارد شد.

مستند دراگون بوت

مستند قایق اژدها با هدف معرفی تیم ملی بانوان دراگون بوت در بهار سال ۱۳۹۲ به کارگردانی طنین احمدی و نویسندگی شادی احمدی( بازیکن اسبق ملی دراگون بوت) ساخته شد و توانست عنوان دوم کارگردانی و فیلم برتر از نگاه مخاطبین را در فستیوال هامبورگ آلمان دریافت کند. این فیلم( مستندقایق اژدها) در فستیوال های خارجی، به نمایش قهرمانی های آسیایی و جهانی تیم ملی دراگون بوت یا قایق اژدهای ایران پرداخته است.

تاریخچه دراگون بوت,کاربرد قایق های دراگون,آموزش دراگون بوتخدمه دراگون بوت دارای ۱۸ الی۲۰ قایقران یک طبال و یک سکاندارمی باشد

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 12
 • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۶ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ژاپن - عربستان
  ۱۱:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ایران - اندونزی
  ۱۷:۳۰
 • پنج شنبه ۷ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تاجیکستان - ازبکستان
  ۱۴:۳۰
ویژه سرپوش